۵ کشور عمده مقصد صادراتی ایران

بررسی‌ها نشان می دهد در نیمه نخست سال جاری کشورهای چین، عراق، امارات متحده عربی، افغانستان و هند عمده مقاصد اقلام صادراتی ایران بوده اند.

کد خبر : 86613
تاریخ انتشار : سه شنبه 10 مهر 1397 - 11:04

 

به گزارش پایگاه خبری “ججین،بررسی تازه ترین آمار تجارت خارجی نشان می دهد، ۵ کشور عمده مقصد صادرات ایران در نیمه نخست سال جاری به ترتیب چین، عراق، امارات متحده عربی، افغانستان و هند هستند.

افزایش ۱۱.۶۲ درصدی صادرات به چین

در نیمه اول امسال کشور چین میزبان ۱۳ میلیون و ۷۰۳ هزار تن کالای ایرانی به ارزش ۴ میلیارد و ۶۳۳ میلیون دلار بوده است که از لحاظ وزنی ۲۴.۱۹ درصد و از لحاظ ارزش ۲۰.۰۴ درصد از کل ارزش صادرات ایران را شامل می شود.

این در حالی است که در مدت مشابه سال گذشته ۱۶ میلیون و ۲۱۶ هزار تن کالا به ارزش ۴ میلیارد و ۱۵۱ میلیون دلار به چین کالا صادر شده بود.

به این ترتیب میزان صادرات به چین در نیمه نخست سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته از لحاظ وزنی ۱۵.۵۰ درصد کاهش اما از لحاظ ارزشی ۱۱.۶۲ درصد افزایش را تجربه کرده است.

صادرات به عراق ۴۴.۵۸ درصد رشد کرد

عراق دومین کشوری است که میزبان عمده کالاهای صادراتی ایران در نیمه نخست سال جاری بوده است، به گونه ای که در این مدت ۹ میلیون و ۶۱۸ هزار تن کالا به ارزش ۴ میلیارد و ۵۶۴ میلیون دلار به این کشور کالا صادر شده است که از لحاظ وزنی ۱۶.۹۸ درصد و از لحاظ ارزش ۱۹.۷۴ درصد از کل ارزش صادرات ایران را شامل می شود.

در مدت مشابه سال گذشته میزان صادرات ایران به عراق ۶ میلیون و ۶۱۹ هزار تن کالا به ارزش ۳ میلیارد و ۱۵۷ میلیون دلار بوده است.

بنابراین میزان صادرات ایران به عراق در نیمه نخست سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته از لحاظ وزنی ۴۵.۳۲ درصد و از لحاظ ارزشی ۴۴.۵۸ درصد افزایش یافته است.

۴ میلیارد دلار کالا به امارات صادر شد

در این رده بندی امارات با دریافت ۸ میلیون و ۹۸۴ هزار تن کالا به ارزش ۴ میلیارد و ۶۳ هزار دلار در رتبه سوم مقاصد صادراتی ایران قرار گرفته که این میزان صادرات از لحاظ وزنی ۱۵.۸۶ درصد و از لحاظ ارزشی ۱۷.۵۷ درصد از کل ارزش صادرات ایران را شامل می شود.

بررسی ها نشان می دهد در مدت مشابه سال گذشته ۹ میلیون تن کالا به ارزش ۳ میلیارد و ۵۴ هزار دلار کالا به امارات صادر شده است.

به این ترتیب میزان صادرات به امارات متحده عربی در نیمه نخست سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل از لحاظ وزنی ۸۵ صدم درصد کاهش و از لحاظ ارزشی ۳۳.۰۴ درصد افزایش داشته است.

پایگاه خبر ججین

صادرات یک میلیارد و ۶۶۸ میلیون دلاری به افغانستان

افغانستان دیگر کشوری است که در ۶ ماه ابتدایی سال جاری بیشترین واردات از ایران را داشته است به گونه ای که در این مدت ۳ میلیارد و ۲۲۵ میلیون تن کالا به ارزش یک میلیارد و ۶۶۸ میلیون دلار به این کشور صادر شده است که از لحاظ وزنی ۵.۶۹ درصد و از لحاظ ارزشی ۷.۲۲ درصد از کل ارزش صادرات ایران را شامل می شود.

این در حالی است که در مدت مشابه سال گذشته ۲ میلیون و ۸۰۸ هزار تن کالا به ارزش یک میلیارد و ۲۷۵ میلیون دلار به این کشور کالا صادر شده بود.

بنابراین میزان صادرات به افغانستان در ۶ ماه ابتدایی سال جاری در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته، از لحاظ وزنی ۱۴.۸۶ درصد و از لحاظ ارزشی ۳.۰۹۰ درصد با افزایش مواجه شده است.

کاهش ۳.۸۲ درصدی صادرات به هندوستان

پنجمین کشوری که بیشترین کالای ایرانی را در ۶ ماه نخست سال جاری دریافت کرده است، کشور هندوستان است که میزبان ۴ میلیون و ۸۰۹ هزار تن کالا به ارزش یک میلیارد و ۲۵۵ میلیون دلار اقلام صادراتی ایران بوده است؛ این حجم از صادرات از لحاظ وزنی ۸.۴۹ و از لحاظ ارزشی ۵.۴۳ درصد از کل ارزش صادرات ایران را شامل می شود.

بررسی ها نشان می دهد در نیمه نخست سال گذشته ۴ میلیون و ۸۲۳ هزار تن کالا به ارزش یک میلیارد و ۳۰۵ میلیون دلار کالا به این کشور صادرات داشته ایم.

به این ترتیب میزان صادرات به هندوستان در ۶ ماه نخست سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته از لحاظ وزنی ۲۸ صدم درصد و از لحاظ ارزشی ۳.۸۲ درصد کاهش را تجربه کرده است.

 

 

 


 

 

 

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.