کلینیک‌های زیبایی که از مشتری طلا می‌گیرند

بعضی از مطب‌ها و کلینیک‌های زیبایی برای ارائه خدمات قسطی، علاوه بر چک و سفته، طلا هم از مشتری می‌پذیرند.

کد خبر : 846963
تاریخ انتشار : چهارشنبه 8 شهریور 1402 - 10:29

 

به گزارش پایگاه خبری “ججین” به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، افزایش چندبرابری نرخ خدمات جراحی پلاستیک و زیبایی پوست و دندان و… در کشور باعث رواج چشمگیر آگهی‌های خدمات زیبایی اقساطی در تهران و شهرستان‌ها شده است. با یک جست‌وجوی ساده در اینترنت می‌توانید انواع سایت‌ها و پیج‌های اینستاگرامی را پیدا کنید که ادعا می‌کنند بخشی از هزینه خدمات زیبایی را «به صورت اقساط» از شما دریافت می‌کنند و بعضی‌ها هم برای دلگرمی بیشتر و جلب نظر مشتری، در آگهی خود می‌زنند «حتی بدون پیش‌پرداخت».

این آگهی‌ها از خدمات جراحی بینی را شامل می‌شوند تا جوان‌سازی صورت، لیفت صورت، لیپوساکشن، جراحی سینه، لیفت سینه، ابدومینوپلاستی (جراحی‌های کاهنده شکم و سینه)، بلفاروپلاستی (جراحی پلک)، کاشت مو، کار‌های زیبایی دندان مثل لمینیت، کامپوزیت و ارتودنسی که عمل‌های پرهزینه‌ای شناخته می‌شوند. برخی مراکز زیبایی حتی ادعا می‌کنند که برای انجام ژل و بوتاکس هم اقساط قبول می‌کنند.

آگهی‌های خدمات زیبایی قسطی از اقساط ۳ ماهه موجود است تا ۱۲ ماهه و تک و توک ۲۴ ماهه؛ آن هم بدون ضامن و فقط با ارائه چک صیادی و سفته. بعضی کلینیک‌ها محکم‌کاری را بیشتر کرده و طلا هم به‌عنوان ضمانت قبول می‌کنند! یعنی شما معادل مبلغی که قرار است به‌صورت اقساط پرداخت کنید، طلا‌های خود را به کلینیک می‌سپارید و بعد از تسویه‌حساب، آن مقدار طلا به شما برگردانده می‌شود.

البته وقتی با کلینیک‌های زیبایی و مطب‌ها تماس می‌گیرید، ماجرا کمی فرق می‌کند و تازه آن وقت متوجه می‌شوید مبلغی که برای اقساط تعیین می‌شود، بسیار ناچیز و در مواردی تنها ۱۰ درصد از کل مبلغ است و برای فردی که توان مالی ندارد، اما دنبال دریافت خدمات زیبایی قسطی برای جوان و زیبا نگه داشتن خود است، به هیچ‌وجه نمی‌صرفد.

سایت‌هایی که وام زیبایی می‌دهند

علاوه بر کلینیک‌های زیبایی که خود به‌طور مستقیم خدمات زیبایی قسطی به مشتریان ارائه می‌دهند، برخی سایت‌ها نیز در این راستا فعالند که با تعدادی از کلینیک‌های زیبایی، مراکز درمان چاقی و لاغری قرارداد همکاری دارند و ادعا می‌کنند که وام خدمات زیبایی به‌صورت کارت اعتباری ارائه می‌کنند! کارتی غیربانکی که فقط برای پرداخت هزینه در مراکز زیبایی تعیین‌شده کاربرد دارد.

بعضی از این سایت‌ها برای خود اپلیکیشن هم طراحی کرده‌اند و کار‌های پرداخت وام و ارائه کارت اعتباری را از طریق اپلیکیشن انجام می‌دهند. بعضی از سایت‌ها پیشنهاد‌ها یا به قول معروف، آفر‌های مثلا جذابی هم می‌گذارند تا نظر مشتریان را جلب کنند؛ مثلا اعلام می‌کنند برای کسانی که از طرف این سایت اقدام به عمل جراحی کنند، آزمایش‌های قبل از عمل جراحی مثل آزمایش خون، ایدز، هپاتیت، سی‌تی‌اسکن برای افراد با مشکل پولیپ یا انحراف شدید بینی و … نیم‌بها محاسبه می‌شود.

اما ماجرا آنجا جالب‌تر می‌شود که وقتی تماس می‌گیرید، می‌بینید آفر و اقساط خاصی هم در کار نیست و مثلا از ۸۰میلیون تومان هزینه لیفت صورت، فقط ۲۰میلیون تومان قسطی است و باقی هزینه باید نقد پرداخت شود که این برای مراجعانی که به‌دنبال خدمات اقساطی هستند، اصلا کار راه‌انداز نیست. بعضی از مراکز نیز نیمی از مبلغ را به‌صورت اقساط دریافت می‌کنند، اما در مدت ۳ماه. اگر مشتری مدتی بیش از ۳‌ماه مدنظر داشته باشد، حدود ۲۰درصد روی مبلغ قسط کشیده می‌شود.

متصدی یک مرکز در منطقه گیشا به همشهری می‌گوید: «اقساط ما ۳ماهه است و اگر مشتری اقساط ۶ماهه را انتخاب کند، ۲۰ درصد روی مبلغ کشیده می‌شود؛ مثلا ایمپلنت در این مرکز از ۱۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان برای هر دندان شروع می‌شود که مشتری می‌تواند نصف آن را در اقساط ۳ماهه پرداخت کند. قیمت کامپوزیت هم بسته به برند آن متفاوت است؛ در ضمن بستگی به خط لبخند مشتری هم دارد. بعضی‌ها خط لبخندشان ۱۱واحد است، بعضی‌ها ۱۴ واحد نیاز دارند و بعضی‌ها ۱۶ واحد. اگر خط لبخند را ۱۶واحد درنظر بگیریم، هر واحد حدود ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان آب می‌خورد که ضرب در ۱۶ واحد درمی‌آید ۴۱ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان که نصف آن را مشتری نقد می‌دهد و نصف دیگر را در اقساط ۳ ماهه می‌پردازد؛ یعنی ماهانه چیزی حدود ۷میلیون تومان.»

بعضی از مطب‌ها و درمانگاه‌های خصوصی هم می‌گویند مشتریانی که خدمات قسطی از ما می‌خواهند، خیلی‌خیلی کم هستند و اکثر آن‌ها کار خود را به‌صورت نقدی انجام می‌دهند.

دریافت خدمات زیبایی با امانت گذاشتن طلا!

بعضی از مراکز زیبایی مبالغ گفته‌شده در سایت یا پیج‌شان به‌روز نیست و حتما باید تماس بگیرید یا مراجعه کنید تا از تعرفه‌ها و مبلغ اقساط و پیش‌پرداخت مطلع شوید. یکی از مراکز واقع در شرق تهران به همشهری می‌گوید: «ما طلا هم قبول می‌کنیم؛ طلا به ارزش بدهی که به‌صورت امانت تا پایان زمان پرداخت اقساط نگه داشته می‌شود.» او توضیح می‌دهد: «مثلا اگر قیمت ۲ واحد ایمپلنت دندان بشود ۳۰ میلیون تومان و قرار باشد شما ۱۵میلیون تومانش را اقساطی بپردازید، مقداری طلا معادل قیمت کل اقساط‌تان پیش ما نگه داشته می‌شود و در پایان وقتی تسویه کردید، طلا به شما برگردانده می‌شود.

البته بابت به امانت گذاشتن طلا، با مشتری قرارداد بسته می‌شود و طلا هم در صندوق امانات بانک نگهداری می‌شود؛ نه در کلینیک. طلا هم قبل از پذیرش، توسط یکی از همکاران ما راستی‌آزمایی و وزن‌گذاری می‌شود. اگر مشتری طلا امانت بگذارد، تا ۷۰ درصد از مبلغ را می‌تواند به‌صورت اقساط پرداخت کند؛ در غیراین صورت با ارائه یک فقره چک صادره از تهران می‌تواند تا سقف ۱۰ میلیون تومان از کل مبلغ را قسطی پرداخت کند.» ظاهرا به‌گفته او، بازپرداخت اقساط در هر دو روش ۵ماهه است.

توضیحات بارگزاری‌شده روی سایت معمولا با توضیحات ادمین صفحه یا منشی کلینیک و مطب متفاوت است. در سایت اعلام می‌کنند خدمات زیبایی دندان بدون پیش‌پرداخت و تمام‌قسط هم امکان‌پذیر است، اما بعد از تماس می‌گویند بدون پیش‌پرداخت فقط مختص خدمات درمانی است، نه زیبایی.

اما درحالی‌که اینترنت پر است از آگهی‌های فریبنده و پرزرق و برق خدمات زیبایی قسطی، بعضی از پزشکان فعال در کلینیک‌ها از ارائه خدمات اقساطی هیچ رضایتی ندارند و تن به آن نمی‌دهند؛ چراکه معتقدند سهم پزشک در این موضوع دیده نمی‌شود.

منشی یکی از جراحان در کلینیکی واقع در پاسداران می‌گوید: «از ۶۵ میلیون تومان پول پروتز سینه فقط ۱۵ میلیون تومان به پزشک جراح می‌رسد و بقیه سهم بیمارستان می‌شود.»

او می‌گوید: «بیمار، سهم بیمارستان را قبل از جراحی باید یکجا پرداخت کند، اما ۱۵میلیون تومان سهم جراح در ۶ یا ۱۲ قسط تعیین می‌شود. خب، این اصلا به سود پزشک جراح نیست و برای مشتری هم به نوعی تبلیغات فریبنده محسوب می‌شود. چون مشتری در سایت می‌خواند که کل یا نیمی از مبلغ جراحی را می‌تواند به‌صورت اقساط پرداخت کند، اما وقتی تماس می‌گیرد یا مراجعه می‌کند، ما به او توضیح می‌دهیم که خیر، اینطور نیست و شما باید سهم بیمارستان را یکجا بپردازید. اینجاست که مشتری متوجه می‌شود که این روش اصلا به نفعش نیست. مگر مشتری لنگ آن ۲۰ میلیون است؟ کسی که ۶۰ میلیون تومان پول بیمارستان را دارد، قطعا سهم جراح را هم دارد که نخواهد خود را گرفتار پرداخت قسطی کند.»

یک پزشک متخصص پوست‌ومو هم با اشاره به اینکه اصلا کار قسطی انجام نمی‌دهیم و مراجعه‌کننده‌ای هم که خدمات اقساطی از ما بخواهد تا حالا نداشته‌ایم، می‌گوید: «سایت‌هایی که نام ما را به‌عنوان پزشکانی که خدمات اقساطی ارائه می‌دهند می‌گذارند، خودسرانه اقدام به این کار می‌کنند؛ مثلا مشتری زنگ می‌زند و می‌گوید ما شماره و مشخصات مطب شما یا اسم شما را در فلان سایت دیدیم و متقاضی دریافت خدمات قسطی زیبایی هستیم؛ درحالی‌که ما با این سایت‌ها اصلا همکاری و گاهی خودمان خبر نداریم که اسم، مشخصات و نوع فعالیت‌مان در فلان سایت بارگزاری شده است.»

اما چرا آگهی ارائه خدمات زیبایی قسطی این قدر زیاد است و آیا درصورت واقعیت داشتن آگهی‌ها، این روش به کیفیت کار پزشکان لطمه نمی‌زند؟

دکتر علیرضا صابری، دبیر انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران به این نکته اشاره می‌کند که ارائه خدمات زیبایی به‌صورت قسطی اصلا کار درست و معقولی نیست و ما در جراحی پلاستیک اصلا چنین مواردی را نداریم. جراحی بینی، پروتز سینه و سایر جراحی‌های پلاستیک را قسطی انجام نمی‌دهیم و اصلا نداریم. کلینیک‌ها و پیج‌هایی که این موارد را آگهی می‌کنند، قطعا کیفیت کار پایینی دارند و کاملا بازاری برخورد می‌کنند.»

او می‌گوید: «در کشوری مثل فرانسه حتی تبلیغ کار‌های زیبایی و گذاشتن تصاویر قبل از عمل و بعد از عمل و… ممنوع است و قوانین سختگیرانه‌ای برای جراحان زیبایی وجود دارد. ما هم در کشورمان باید به همین سمت برویم؛ ضمن اینکه عمل زیبایی اصلا نباید سهل‌الوصول باشد. کشور‌های توسعه‌یافته همین کار را کرده‌اند و کشورشان را برده‌اند به این سمت که جراحی‌های زیبایی در دسترس همه نباشد تا هرکسی زیر تیغ جراحی نرود و فقط کسانی که لازم دارند، این کار را انجام دهند. اگر فرد شکاف کام و شکاف لب و بینی خیلی نافرم داشته باشد، منطقی است که جراحی زیبایی انجام دهد، ولی در غیر از این موارد اصلا ضرورتی ندارد. چیزی هم که ضرورت ندارد، نباید قسطی شود یا بازاری با آن برخورد شود.»

این فوق‌تخصص جراحی پلاستیک می‌گوید: «کسی که می‌خواهد عمل جراحی زیبایی انجام دهد، باید اولا حال روحی و جسمی خوبی داشته باشد. دوم اینکه باید توانایی مالی داشته باشد که نیاز نباشد قسطی خدمات بگیرد یا برای انجام این کار وام دریافت کند؛ چون عمل زیبایی وقتی قسطی می‌شود دیگر کیفیت لازم را ندارد. بعضی کلینیک‌ها برای انجام ژل و بوتاکس هم آگهی ارائه خدمات قسطی می‌دهند؛ درحالی‌که این کار حقیقتا کیفیت کار را پایین می‌آورد و قطعا عوارض و بیماری‌های خاص خود را هم در پی خواهد داشت.»

 


ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.