وضعیت بحرانی و قرمز در کوهرنگ/ تخلیه اضطراری ‌خانه‌های روستایی

بارش باران و برف سنگین در چهارمحال و بختیاری وارد چهارمین روز شد؛ بارش‌هایی که انسداد برخی جاده‌های اصلی، فرعی و روستاها و همچنین گردنه‌های برف‌گیر را به‌همراه داشته است.

کد خبر : 406669
تاریخ انتشار : چهارشنبه 26 بهمن 1401 - 19:14

 

به گزارش پایگاه خبری “ججین” به نقل از خبرگزاری تسنیم، بارش باران و برف سنگین در استان چهارمحال و بختیاری وارد چهارمین روز خود شده است، بارش‌هایی که انسداد برخی جاده‌های اصلی، فرعی و روستاها و همچنین گردنه‌های برف‌گیر را به‌همراه داشته است.

بنابر آخرین اطلاع هواشناسی استان چهارمحال و بختیاری، میزان بارندگی سامانه اخیر تا ساعت ۹:۳۰ امروز در شهرکرد ۷۹ میلی‌متر و ۱۷ سانتی‌متر برف، در بروجن ۵۱.۸ میلی‌متر و ۵ سانتی‌متر برف، در لردگان ۱۲۳.۱ میلی‌متر و در اردل ۱۰۶.۹ میلی‌متر است.

قدرت‌الله حمزه نماینده مردم اردل، فارسان، کیار، کوهرنگ در مجلس اظهار داشت: خوشبختانه چند روزی است که رحمت الهی در استان در حال بارش است اما حجم برف در شهرستان‌های کیار، اردل، فارسان و خصوصا کوهرنگ بسیار بالا است و مسئولین استانی و شهرستانی همه دستگاه‌ها را برای امدادرسانی بسیج کردند.

وی با بیان اینکه حجم برف بسیار زیاد است، بیان داشت: با این حجم از برف، تجهیزات استان اصلا پاسخگو نیست خوشبختانه با پیگیری‌های صورت گرفته و صحبت با وزیر کشور و رییس سازمان بحران و معاون وزیر قرار شد کمک‌هایی صورت گیرد.

نماینده مردم اردل، فارسان، کیار، کوهرنگ در مجلس شورای اسلامی گفت: تجهیزات برف‌روبی از استان‌های همجوار در حال پیوستن به شهرستان کوهرنگ هستند و از خوزستان، اصفهان، شیراز و … تجهیزات به زودی به استان می‌رسد، وزیر نیز به استاندار برای خرید دو الی سه دستگاه برف‌خور دستور دادند.

حمزه در پایان خاطرنشان کرد: این حجم بارش در طی ۱۵ سال اخیر بی‌سابقه است و مردم و مسئولان غافلگیر شدند، با خرید دستگاه‌های برف‌خور می‌توان هرچه سریعتر مسیرها را باز کرد و همه در تلاش هستند سریعتر راه‌ها باز شود.

‌مسعود مثنوی مدیرعامل جمعیت هلال احمر چهارمحال بختیاری با اشاره به بارش شدید برف در شهرستان کوهرنگ اظهار کرد: در ۳ روستای این شهرستان چند خانه به دلیل قدمت بالا و فرسودگی و احتمال تخریب باید فوراً تخلیه می‌شدند، بنابراین با تلاش امدادگران ۱۳خانه در روستاهای نیاکان، فانی‌آباد و ده‌نو در این شهرستان تخلیه شده است تا از وقوع خسارات احتمالی جلوگیری شود.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر چهارمحال بختیاری یادآور شد: طبق آخرین آمار از روز ۲۲ بهمن تا این لحظه ۳ هزار و ۱۹۲نفر در ۳۳ حادثه رخ داده در اثر بارش برف به ثبت رسیده است و ۱۴نفر به مراکز درمانی انتقال داده شده‌اند.

مثنوی از اسکان ۷۱ نفر طی این مدت خبر داد و گفت: تاکنون ۲۸۸ نیروی عملیاتی در قالب ۷۳ تیم برای امدادرسانی اعزام شده‌اند و ۳۵ خودرو امدادی نیز در محل‌های حادثه حضور یافته و اقدام به امدادرسانی کرده‌اند.

میزان ارتفاع برف در کوهرنگ: ۲۲۵ سانتی‌متر

همچنین در سامان ۷۴.۷ میلی‌متر، در بن ۸۷.۵ میلی‌متر و ۵۰ سانتی‌متر برف، در شلمزار ۱۴۸.۸ میلی‌متر، در فرخ‌شهر ۵۹.۹ میلی‌متر و ۸ سانتی‌متر برف، در مال‌خلیفه ۲۰۸.۹ میلی‌متر، در سورشجان ۸۰.۷ میلی‌متر، در بلداجی ۹۴.۲ میلی‌متر و ۳۰ سانتی‌متر برف و در بازفت ۱۴۶.۱ میلی‌متر، بارندگی تجربه شده است.

گفتنی است میزان بارندگی در کوهرنگ ۲۱۸ میلی‌متر و ۱۲۰ سانتی‌متر برف، در فارسان ۸۷.۱ میلی‌متر و ۳۷ سانتی‌متر برف، در ایلبگی ۷۲.۲ میلی‌متر و در دوآب صمصامی ۱۰۶.۸ میلی‌متر بوده است.

بارش سنگین برف تا شب گذشته در کوهرنگ باعث شده بود ارتفاع برف به بیش از ۲.۵ متر برسد اما با شروع بارش به‌صورت باران، از حجم برف کاسته شد، هم‌اکنون ارتفاع کل برف در کوهرنگ حدود ۲۲۵ سانتی‌متر است که ۱۲۰ سانتی‌متر آن برف جدید از سامانه بارشی اخیر است.

تخلیه اضطراری ۱۲ خانه در روستاهای کوهرنگ

پایگاه خبر ججین

مسعود مثنوی، مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان در خصوص وضعیت کوهرنگ اظهار داشت: در زمان حاضر اولویت هشدار تخلیه خانه‌هایی است که ممکن است دچار ریزش شوند، در روستایی مثل نیاکان احتمال سقوط بهمن وجود دارد و در حال هماهنگی هستیم که مردم نیز همکاری می‌کنند.

وی مطرح کرد: تا کنون چند خانواده از روستاهای استان امداد‌رسانی شدند و در روستای دهنو ۲ خانوار، ۷ خانوار در روستای نیاکان و سه خانوار در فانی‌آباد تخلیه اضطراری شدند، معمولاً خانوارها خانه اقوام و… دارند و تا زمان بارندگی در خانه اقوام می‌مانند اما اگر نیاز باشد حتماً اسکان اضطراری داده می‌شود.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان گفت: اسکان اضطراری هلال احمر، چادر است و در این شرایط جوی و بارش‌ها نمی‌توان چادر برپا کرد. اگر در فضای امن باشد چادر برپا می‌شود و از نظر مواد غذایی همه انبارهای جمعیت هلال احمر استان تکمیل است و مشکلی وجود ندارد.

وی با اشاره به وضعیت کوهرنگ، ادامه داد: در کوهرنگ موارد موردی در بحث اسکان و آذوقه کمک شد و حتماً در صورت نیاز اقدامات لازم انجام می‌شود. در زمان حاضر مشکل اصلی راه‌ها و مسیرهای دسترسی است که امدادرسانی را مشکل کرده است.

مثنوی در پایان خاطرنشان کرد: انتقال بیمار و مادران باردار در این چند روز در کوهرنگ زیاد انجام شد. باید مسیر دسترسی باز شود تا بتوان بهتر به مردم کوهرنگ و مابقی مناطقی که درگیر بارش سنگین شدند کمک کرد.

پایگاه خبر ججین

تداوم انسداد گردنه‌های کوهرنگ

روح‌الله غلامی، مدیرکل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای، با اعلام اینکه “در زمان حاضر کلیه جاده‌های استان باز است و مشکلی وجود ندارد” اظهار داشت: بر اثر بارش برف گردنه‌های چری‌، شاه‌منصوری و تاراز همچنان مسدود هستند اما راهداران بی‌وقفه در حال انجام عملیات راهداری زمستانی برای بازگشایی این گردنه‌ها هستند.

مدیرکل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای چهارمحال و بختیاری با تأکید به اینکه با توجه به توپوگرافی استان و برف‌گیر بودن گردنه‌ها تردد حتماً باید در کلیه محورهای استان با زنجیر چرخ انجام شود افزود: مسافرانی که به‌سمت کوهرنگ می‌روند حتماً باید زنجیر چرخ به‌همراه داشته باشند.

وی عنوان کرد: با توجه به کوهستانی بودن مسیرهای استان از مسافران خواهشمندیم از سفرهای غیرضروری خودداری کنند و در صورت نیاز به سفر از همراه داشتن تجهیزات ایمنی، زنجیر چرخ، وسایل گرمایشی، سوخت کافی ، البسه گرم و سلامت کامل خودرو اطمینان حاصل نمایند.

مدیرکل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای چهارمحال و بختیاری تصریح کرد: مسافران محترم در صورت نیاز به سفر قبل از آغاز سفر برای آگاهی از آخرین وضعیت راه‌های استان با شماره ۱۴۱ اداره‌کل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای استان تماس حاصل نمایند.

نیاز فوری شهرستان کوهرنگ به تجهیزات برف‌روبی

پایگاه خبر ججین

ایمان زمان‌پور، عضو شورای اسلامی شهرستان کوهرنگ خاطرنشان کرد: با توجه به بارش مستمر و شدید برف، از روز یکشنبه هفته جاری تاکنون و انباشت برف سنگین در معابر اصلی و فرعی و محاصره شدن منازل و اماکن تجاری مردم، سریعاً نیاز به کمک‌رسانی است.

وی اضافه کرد: علی‌رغم تلاش‌های مسئولان شهرستان و استان، هر لحظه دسترسی مردم به مایحتاج ضروری زندگی، سخت و سخت‌تر می‌شود و با توجه به عادت خرید مردم به‌صورت روزانه و احتمال اتمام آذوقه، در زمان حاضر باز نگه‌داشتن راه‌های دسترسی مردم به جاده‌‌های اصلی و فرعی بسیار ضرورت دارد.

عضو شورای اسلامی شهرستان کوهرنگ گفت: اکنون نیاز به تجهیزات و ماشین‌آلات سنگین برف‌روبی از جمله ماشین‌های برف‌خور و پرتاب برف و یا بلدوزرهای بزرگ و قدرتمند است چرا که بازگشایی مرتب سه شهر و حدود ۲۲۰ روستا در این شرایط سخت‌گذر محیطی و کوهستانی و گردنه‌های برف‌گیر و بهمن‌خیز بسیار مشکل است.

زمان‌پور با اشاره به ضرورت برف‌روبی پشت‌بام منازل قدیمی و غیرمستحکم و کمبود نیروی انسانی جهت انجام این مهم، تصریح کرد: به‌منظور بازگشایی درب اماکن تجاری و حیاط‌های منازل، درخواست فوری کمک از نهادهای نظامی جهت اعزام نیرو و همکاری با مردم مخصوصاً سالمندان ساکن روستاها در انجام این مهم و جلوگیری از بروز خسارات ناشی از دپوی برف را داریم.

زمان‌پور با تأکید به اینکه توزیع اقلام حمایتی میان مردم محاصره شده در برف ضرورت دارد، متذکر شد: عدم اقدام جدی و گسترده و البته فوری، جهت موارد بیان‌شده باعث محبوس شدن کامل خانه‌ها و تهدید جدی برای مردم شهرستان مخصوصاً سالمندان و بیماران با شرایط خاص است.

پایگاه خبر ججین

امدادرسانی ۲۰ گروه جهادی و بسیجی در کوهرنگ

هوشنگ فولادی مسئول سازمان بسیج سازندگی چهارمحال و بختیاری، با اشاره به وضعیت نامناسب شهرستان کوهرنگ، ابراز کرد: هم‌اکنون ۲۰ گروه جهادی از سراسر استان چهارمحال و بختیاری در کوهرنگ در حال امدادرسانی هستند.

وی ادامه داد: ۶ گروه جهادی از شهرستان کوهرنگ و مابقی گروه‌ها از فارسان، بروجن، اردل و شهرکرد هستند. ۱۲ دستگاه ماشین‌آلات بسیج سازندگی استان از جمله گریدر، بلدوزر، لودر و… در حال بازگشایی مسیرها هستند.

مسئول سازمان بسیج سازندگی چهارمحال و بختیاری با اشاره به وضعیت نامناسب شهرستان کوهرنگ، گفت: با بارش‌ها با برف‌ زیادی مواجه هستیم و با این خدمات ضعیف نمی‌توان کاری از پیش برد. بسیج سازندگی استان در تلاش است از استان‌های دیگر  تجهیزات بگیرد.

وی همچنین راجع به ارتفاع زیاد برف در کوهرنگ و سخت شدن خدمات‌رسانی، گفت: چلگرد پوشیده از برف زیاد است و تمامی جاده‌های روستایی مملو از برف هستند، گروه‌های جهادی در برف‌روبی معابر، امدادرسانی به خودروهای در برف مانده و… در حال خدمت هستند.

فولادی در پایان خاطرنشان کرد: مردم کوهرنگ در صورت نیاز با سپاه چلگرد تماس بگیرند، سپاه حتماً امدادرسانی خواهد داشت. باید ابتدائاً برف‌روبی برای دسترسی بیشتر صورت گیرد و سپس نیازهای مردم به سیستم گرمایشی و آذوقه برطرف شود، در رابطه با آذوقه پیگیر هستیم تا بین مردم توزیع شود اما مشکل اصلی جاده‌های دسترسی هستند که مسدود است.

پایگاه خبر ججین

 محورهای روستایی تا امشب بازگشایی می‌شوند

شهباز اکبری فرماندار کوهرنگ اظهارداشت: در حال حاضر ارتفاع کل برف در کوهرنگ ۲ متر و ۲۵ سانتی متر است و چون بارش‌ها به برف و باران تبدیل شده برف در حال ذوب شدن و کاهش ارتفاع است.

فرماندار کوهرنگ با اشاره به اینکه محور اصلی کوهرنگ باز است، گفت: گردنه‌های چری، شاه‌منصوری و تاراز در حال بازگشایی هستند فعلا راه‌های روستایی شهرستان مسدود است اما استاندار قول مساعد دادند که تا اواخر امشب راه‌های روستایی بخش مرکزی بازگشایی شود.

وی گفت: دستگاه‌های امدادی و خدمات رسان در حال خدمت هستند و در حال حاضر قطعی آب، برق و گاز در کوهرنگ نداریم و اگر مواردی بوده مرتفع شده است.

اکبری با اشاره به اینکه تیم‌های ارزیاب خسارت در حال برآورد میزان خسارت هستند گفت: تا کنون چندین مورد تخریب منزل روستایی گزارش شده و یک مورد تخلیه منزل نیز در شهر چلگرد انجام شد.

وی تصریح کرد: زندگی عادی و روزمره مردم در کوهرنگ جریان دارد و موارد مفقودی و حبس مردم در منازل شایعه است.

پایگاه خبر ججین

پایگاه خبر ججین

پایگاه خبر ججینپایگاه خبر ججینپایگاه خبر ججینپایگاه خبر ججینپایگاه خبر ججینپایگاه خبر ججین

پایگاه خبر ججین

 


 

 

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.