وزارت کشور: مطهری اسناد خود درباره حوادث آبان را ارائه کند

سخنگوی وزارت کشور در نامه ای به نمایندگان مجلس ضمن اشاره به مستندات کمیسیون اصل نودم قانون اساسی درباره حوادث آبان ۹۸ نوشت: از علی مطهری می‌خواهم مدارک و اسناد مثبت ادعای خود را ارائه نماید در غیر این صورت به منظور صیانت از خدمات و زحمات خدمت گزاران ملت در وزارت کشور ناچار به پیگیری حقوقی موضوع از مراجع صالحه خواهیم بود.

کد خبر : 116627
تاریخ انتشار : دوشنبه 29 اردیبهشت 1399 - 12:30

 

به گزارش پایگاه خبری “ججین” به نقل از ایرنا، علیرضا رحیمی عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز- دوشنبه- نامه سخنگوی وزارت کشور به نمایندگان مجلس را قرائت کرد.

سید سلمان سامانی سخنگوی وزارت کشور از پاسخ  به ادعای مطرح شده توسط علی مطهری نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس درخصوص نقش وزارت کشور در حوادث آبانماه ۹۸ خبر داد و اظهارداشت: پاسخ مکتوب وزارت کشور در اجرای ماده ۷۴ قانون آیین‌نامه داخلی به هیات رییسه مجلس شورای اسلامی ارسال و در صحن علنی قرائت شد.

وی با بیان اینکه انتظار این است که در بیان سخن از تریبون مقدس خانه ملت رعایت صداقت و عقلانیت همواره مدنظر بوده و هرگونه اظهارنظر مبتنی بر اطلاعات دقیق و بررسی‌های کارشناسانه و فارغ از مسائل شخصی صورت پذیرد، افزود: حوادث آبان ماه، وقایع و تصمیمات پیش، حین و پس از آن، مسئله ملی و فرابخشی است که هر یک از دستگاههای مسئول بر اساس وظایف ذاتی پاسخگوی اقدامات خود خواهند بود. در حال حاضر بررسی همه جانبه موضوع توسط مقامات و نهادهای ذیربط و نظارتی انجام یافته و در هیچکدام از گزارش های صادره، قصور یا تقصیری متوجه وزارت کشور نشده است.

معاون هماهنگی وزارت کشور تصریح کرد: در این راستا و در ماه‌های گذشته مجلس شورای اسلامی از طرق مختلف و با استفاده از ظرفیت‌های قانونی متنوع نظارت بر عملکرد وزارت کشور و بررسی اقدامات این وزارتخانه را در دستور کار خود داشته است که تمامی این جلسات با استقبال و همراهی کامل مسئولان وزارت کشور و ارائه مستندات و مشارکت فعال آنها انجام شده است.

سامانی یادآور شد: نخستین بار در تاریخ چهارم آذر ماه در جلسه کمیسیون مشترک، متشکل از اعضای دو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی و امور داخلی کشور و شوراها که با حضور اینجانب، معاون سیاسی و معاون امنیتی انتظامی و دبیر شورای امنیت کشور برگزار شد، گزارش شرح ماوقع و اقدامات قانونی دستگاه‌های عضو شورای امنیت کشور ارائه شد.

سخنگوی وزارت کشور ادامه داد: سپس با ارجاع استیضاح وزیر کشور با محور حوادث آبان‌ماه به کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها این استیضاح در دو جلسه کمیسیون در تاریخ‌های ۱۹ و ۲۵ آذرماه بررسی شد. این جلسات با حضور وزیر کشور و جمعی از استیضاح کنندگان از جمله آقای مطهری برگزار و گزارش اقدامات انجام شده و مستندات مربوطه ارائه شد که در نتیجه در پایان جلسه دوم تعداد زیادی از نمایندگان امضاء کننده استیضاح پس از استماع گزارش، پاسخ‌های
وزیر کشور را قانع‌کننده دانسته و امضای خود را بازپس گرفتند. لذا در همان روز، طرح استیضاح از نصاب قانونی افتاد و از دستور کار کمیسیون خارج شد.

معاون هماهنگی وزارت کشور تاکید کرد: نهایتاً با دعوت رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی در جلسه ای که با درخواست روسای ۳ فراکسیون اصلی (امید، مستقلین و ولایی) برگزار شد با حضور وزیر کشور و معاونین مربوطه گزارش جامعی از اقدامات و مستندات آن تقدیم شد که امیدواریم هر چه زودتر گزارش نهایی این نهاد رسمی منبعث از قانون اساسی جهت قرائت در صحن علنی مجلس ارائه شود. علی ایحال آنچه در جلسه رسمی این کمیسیون پس از بررسی مدارک و گزارش وزارت کشور از سوی نمایندگان حاضر در جلسه اعلام نظر شد، کاملاً مغایر با ادعای آقای مطهری بود.

سامانی گفت: جلسات متعدد و همچنین در مواجهات با رسانه‌ها اعلام کردیم که اقدامات وزارت کشور در این خصوص تماماً مستند به قانون و با رعایت موازین و اعلام نظر صریح در مواضع کارشناسانه بوده و مستندات موجود به مراجع رسمی خاصه مجلس شورای اسلامی ارائه شده است.

وی خاطرنشان کرد: ادعای آقای مطهری نیازمند اثبات و ارائه دلیل و مدرک است بنابراین از هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی خواسته شده است از ایشان مدارک و اسناد مثبته ادعای خود را ارائه کنند، در غیر این صورت به منظور صیانت از خدمات و زحمات خادمان ملت در وزارت کشور ناچار به پیگیری حقوقی موضوع از مراجع صالحه خواهیم بود.

پیش از این علی مطهری نماینده تهران در نطقی بیان کرد: مسئله استیضاح وزیر کشور در آذرماه مطرح شد. وزیر کشور مقصر حوادث آبان بود.

عضو فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: تا لحظه آخر بسیار محکم ایستادیم و استیضاح از حدنصاب نیفتاد. از آقای لاریجانی انتقاد می کنم، البته ایشان داماد ما هستند اما باید انتقاد کنم که ایشان اجازه نداد این کار انجام شود.

 


 

 

 

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.