وزارت خارجه اقدام ضدایرانی برخی کشورهای غربی در شورای حقوق بشر را محکوم کرد

وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران اقدام ضدایرانی گروه معدودی از کشورهای غربی در تحمیل قطعنامه‌ای ضدایرانی به شورای حقوق بشر را قویاً محکوم کرد.

کد خبر : 205535
تاریخ انتشار : جمعه 4 آذر 1401 - 9:23

 

به گزارش پایگاه خبری “ججین” به نقل از خبرگزاری تسنیم، وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در خصوص نشست ویژه شورای حقوق بشر و قطعنامه پایانی آن بیانیه‌ای صادر کرد.

در این بیانیه آمده است: وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران اقدام ضدایرانی گروه معدودی از کشورهای غربی در تحمیل قطعنامه‌ای ضدایرانی به شورای حقوق بشر را قویاً محکوم می‌کند.

این بیانیه افزود: مایه تأسف بسیار است که شورای حقوق بشر برای تأمین منافع کوتاه‌مدت تعداد معدودی از کشورها یک بار دیگر مورد سوءاستفاده قرار گرفته است.

وزارت امور خارجه با ابراز تأسف مجدد از حادثه تلخ فوت مرحومه مهسا امینی، یادآوری می‌نماید که با فوت خانم امینی، تمامی مقامات عالی‌رتبه جمهوری اسلامی ایران با نگاهی انسانی و پایبندی واقعی به حقوق بشر که ریشه در تعالیم دینی، قانون اساسی مترقی جمهوری اسلامی ایران و فرهنگ تمدنی ایرانی دارد، رویکردی مسئولانه را در خصوص این اتفاق ناگوار در پیش گرفتند و دولت نیز با تشکیل کمیته‌های تحقیقاتی متعدد و مکمل توسط نهادهای ذی‌ربط قانونی، تمام مراحل این اتفاق و نتایج بررسی‌ها را به‌صورتی شفاف در اختیار افکار عمومی قرار داده است.

همزمان، ستاد حقوق بشر قوه قضائیه جمهوری اسلامی ایران از همان ابتدا به‌صورت منظم و در مراحل مختلف، گزارش‌های مستند متعددی را برای سازوکارهای بین‌المللی حقوق‌بشری در ژنو و نیویورک و همچنین کلیه اعضای جامعه بین‌المللی ارسال کرده است.

وزارت امور خارجه تأکید کرد: این رویکرد جمهوری اسلامی ایران بیانگر دغدغه‌مندی و مسئولیت‌پذیری مسئولان عالی کشور، ارکان ذی‌ربط و نهادهای مربوطه است، مضافاً آنکه این رویکرد بر مبنای مسئولیت‌پذیری ملی، قوانین داخلی، اصول انسانی و نیز احترام و پایبندی به تعهدات عضویت در سازوکارهای بین‌المللی اتخاذ شد.

این بیانیه می‌افزاید: به‌رغم توسل برخی معترضان به رفتارهای خشونت‌آمیز و ایجاد اغتشاش مبتنی بر سوءاستفاده و نیز تحریکات و مداخلات سازماندهی‌شده خارجی در دو ماه اخیر و مبادرت برخی افراد و گروه‌های مسلح به اقدامات تروریستی در اشکال مختلف، اما نیروهای حافظ امنیت کشور با حداکثر خویشتنداری با آشوبگران برخورد نموده و در این راه دهها نفر از نیروهای پلیس و حافظان امنیت شهید و چندهزار نفر مجروح شده‌اند.

وزارت امور خارجه تصریح کرد: بی‌تردید اقدام رژیم آلمان و سایر بانیان نشست ویژه شورای حقوق بشر یک خطای تاریخی و منبعث از اهداف سیاسی چندبعدی بوده است.

این بیانیه یادآور شد: مبنای کار شورای حقوق بشر بر همکاری، گفتگو و کمک به دولت‌ها برای ارتقاء حقوق بشر است و جمهوری اسلامی ایران نیز در مدت شانزده سال اخیر از زمان تشکیل این شورا و به‌رغم بسیاری از رفتارهای گزینشی و غیرمنصفانه و حتی مغرضانه گروهی از کشورها در شورا، همواره بر مشارکت سازنده تأکید داشته و عمیقاً معتقد است اعضای جامعه بین‌المللی تنها با گفتگو، همکاری و تبادل تجربه می‌توانند به ارتقای حقوق بشر کمک کنند.

در این بیانیه ضمن ابراز تأسف از رویکردهای فرصت‌طلبانه و سوءاستفاده ابزاری از موضوع حقوق بشر توسط گروه خاصی از کشورها که شورای حقوق بشر را دچار قطب‌بندی کرده و به تنش‌ها دامن زده است، آمده است: بی‌شک این رویکرد نه‌تنها به ارتقاء حقوق بشر کمک نمی‌کند، بلکه آن را قربانی اهداف سیاسی و خصمانه برخی کشورها علیه دیگر اعضای جامعه جهانی می‌کند.

دولت آلمان و برخی از دولت‌های غربی سهیم در ارائه این قطعنامه، بر مبنای محاسبات اشتباه و تحت فشار لابی‌های سیاسی خاص و خبرسازی‌های دروغین برخی رسانه‌های معلوم الحال ضدایرانی، دچار خطای راهبردی شده و  گذر زمان نشان خواهد داد این کوته‌نگری سیاسی به‌ضرر منافع آنها تمام خواهد شد.

متأسفانه هم‌زمان با اغتشاشات اخیر علیه جمهوری اسلامی ایران، دروغ‌پردازی‌ها، اطلاعات نادرست و فضاسازی‌های رسانه‌ای توسط رسانه‌های خارجی دروغ‌پرداز و مروّج اغتشاش و ترور نیز، به‌صورت بی‌سابقه و هدفمندی شکل گرفت و به قطعه‌ای مهم از جنگ ترکیبی علیه ایران تبدیل شد.

قطعنامه‌ای که در ژنو علیه ایران به تصویب رسید، نتیجه مستقیم به‌کارگیری اطلاعات نادرست برای پیش بردن اهداف ضدایرانی چند کشور معدود غربی در مجامع بین‌المللی است.

این بیانیه تأکید کرد: در حالی که مراجع ذی‌ربط جمهوری اسلامی ایران حداکثر مماشات با معترضان و رأفت اسلامی و انسانی را با اغتشاشگران بازداشت‌شده و به‌ویژه نهایت تسامح را با زنان به‌خرج دادند، اما رژیم آلمان و دولت‌های همسوی آن با اهداف و انگیزه‌های سیاسی، ادعاهای دروغین و تحریک‌آمیزی را در ارتباط با نقض حقوق بشر، حقوق زنان و حقوق کودکان در ایران مطرح کردند و در این رابطه حتی اقدامات هدفمند و برنامه‌ریزی‌شده گروههای خشونت‌طلب و تروریستی در کشته‌سازی را، به حساب نیروهای حافظ نظم و امنیت جمهوری اسلامی ایران منظور کردند، ادعاهایی که بارها توسط نهادهای ذی‌ربط ایرانی به‌طور مستدل تکذیب گردیده است.

در پایان این بیانیه آمده است: در خصوص قطعنامه نشست ویژه و تشکیل سازوکاری توسط شورای حقوق بشر در خصوص تحولات اخیر ایران نیز، جمهوری اسلامی ایران با نشست ویژه مخالف بود و آن را بر اساس زمینه‌ها و علل برگزاری ۳۴ نشست ویژه در مورد کشورها و موضوعات مختلف طی سالهای گذشته، کاملًا ناسازگار و غیرعادی و غیرضروری می‌دانست، فلذا قطعنامه این نشست را نیز کاملاً مردود می‌داند.

جمهوری اسلامی ایران با توجه به وجود کمیته تخصصی تحقیق فوت خانم مهسا امینی و همچنین وجود کمیته ملی تحقیق متشکل از حقوق‌دانان و با مشارکت نمایندگان مستقل در ترکیب اصلی آن و در ارتباط با تحولات اخیر کشور، تشکیل هر گونه سازوکار جدید برای بررسی موضوعات دو ماه گذشته در ایران را غیرضروری و نقض حاکمیت ملی کشور دانسته و مأموریت محوله در این خصوص را به‌رسمیت نمی‌شناسد.

شورای به اصطلاح حقوق بشر سازمان ملل تحت فشارهای آمریکا و متحدانش و در راستای حمایت از اغتشاشات اخیر، قطعنامه‌ای را علیه ایران با آنچه به زعم خود «وضعیت حقوق بشر در ایران» خوانده، تصویب کرد، قطعنامه‌ای که شش کشور به آن رای منفی داده، ۱۶ کشور رای ممتنع داده و ۲۵ کشور هم به آن رای مثبت دادند، کشورهایی که در اردوگاه آمریکا و دنباله‌رو آن هستند.

 


 

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.