وحیدی: گروه‌ها و هسته‌های سازمان یافته‌ در اغتشاشات دست به خرابکاری و کشته‌سازی زدند

وزیر کشور گفت: گروه‌ها و هسته های سازمان یافته‌ای وجود دارند که در این تجمعات دست به خرابکاری می‌زنند و با حضور در مناطق مختلف اموال عمومی را به آتش می‌کشند.

کد خبر : 141905
تاریخ انتشار : شنبه 2 مهر 1401 - 0:41

 

به گزارش پایگاه خبری “ججین” به نقل از خبرگزاری تسنیم، احمد وحیدی وزیر کشور امشب در گفت‌وگویی تلویزیونی درباره آخرین وضعیت پرونده مهسا امینی گفت: بعد از این واقعه تلخ که موجب تاسف همه شد بر اساس دستور رئیس جمهور که بنده را مسئول پی گیری حادثه کردند از همان زمان برنامه‌ای طراحی شد که چند بخش و مرحله داشت؛ یک بخش پزشکی بود که توسط مجموعه وزارت بهداشت دنبال می شد، بخش دیگر بخش قانونی بود که به دلیل مرجعیت پزشکی قانونی توسط این عزیزان انجام شد.

وی ادامه داد: تحقیقات محلی هم باید صورت می گرفت، گزارش های بررسی دستگاه های نظارتی هم بود که باید نظرات آنها جمع آوری می شد. برای هرکدام از اینهاکمیته هایی تشکیل شد و تلاش کردیم موضوع با سرعت و دقت پیش رود.

وزیر کشور تاکید کرد: در ابتدا ادعا شد خانم امینی مورد ضرب و شتم قرار گرفته، اما نتیجه بررسی‌ها از فیلم‌ها، گزارش بیمارستان کسری و گزارش پزشکی قانون و سایر گزارش‌ها  نشان داد ضرب و شتمی صورت نگرفته، هیچ نشانه‌ای از خونریزی مغزی و  شکستگی جمجمه و له شدگی احشاء در کار نبوده است.

وحیدی گفت: نتیجه مشاهدات عینی و هم افرادی که در ون بودند، گفت‌وگو با کسانی که در صحنه بودند، اخذ گزارش از دستگاه‌های مربوطه و سایر بررسی‌ها نشان می‌داد که ضرب و شتمی صورت نگرفته است. درباره علت فوت نیز منتظر نظر نهایی پزشک قانونی هستیم چون بررسی‌ها زمان‌بر است و ممکن است یک الی دو هفته طول بکشد چون برخی آزمایشات زمان‌بر است.

وی با بیان اینکه خانواده امینی خانواده محترمی است و می توانیم بگوییم امین نظام بودند چراکه عموی ایشان نماینده شورای نگهبان در سقز بوده ولی از سوی برخی تلاش شد از این ماجرا در راستای برانگیختن عواطف مردم استفاده شود و با اسم رمز ضرب و شتم و مسائلی از این دست تلاش کردند وجدان عمومی را آزرده خاطر کنند، گفت:  این مساله در بیانیه‌‌های مسئولان آمریکایی، دستگاه‌های خارجی، مقامات اروپایی دیده می شود؛ قابل توجه است آمریکایی‌هایی که در سال، چند صد نفر زن را با ضرب گلوله می‌کشند روز روشن وقایع مربوط به گروه داوودیان را انجام دادند و چند نفر را در آتش سوزاندند و فجایعی که امروز در آمریکا جریان دارد، دائمی است، ایران را به ضرب و شتم متهم کردند.

وزیر کشور ادامه داد: بسیار شرم آور است برای کسانی که مشکلات بزرگ حقوق بشری در کشورشان دارند، از خون این دختر جوان برای هیجانی کردم مردم استفاده کنند. در ابتدا غربی‌ها بودند و برخی از گروه‌های داخلی بدون بررسی و با عجله و بدون مشخص شدن مساله، برخی از گروه‌های سیاسی و کسانی که در جامعه شناخته شده‌اند مواضع غیر مسئولانه‌ای گرفتند که خلاف اصول است چراکه باید نتایج پزشکی قانونی مشخص شود.

وحیدی تصریح کرد: غربی‌ها، رژیم صهیونیستی و مجموعه ای که ساخته و پرداخته رژیم عربستان است مسائلی را مطرح کردند. رژیمی سعودی که گردن زدن و کشتن خبرنگار در پرونده‌اش وجود دارد مسائلی را مطرح کردند و گفتند این دختر خانم براساس ضرب و شتم دچار چنین عارضه ای شده است!

وزیر کشور در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه خانواده مرحوم امینی پذیرفته اند که ضرب و شتمی در کار نبوده است؟ اظهار داشت: شواهد به اندازه ای قطعی است که جای شک باقی نمی گذارد چراکه این شواهد پزشکی است، اگر گزارش بیمارستان کسری مطالعه شود مشخص می گردد که گفته شده هیچ آثاری از ضرب و شتم مشاهده نشده است.

وی افزود: براساس سی تی اسکنی هم که از خانم امینی گرفته شده مشخص شده که خونریزی مغزی نکرده و دچار سکته مغزی هم نشده است که بخش پزشکی و پزشکی قانونی هم در بیانیه رسمی خود اعلام کرد و این مساله را کاملا روشن کردند، فیلم ها هم منتشر شد و همه دیدند و شاید اگر فیلم ها زودتر پخش می‌شد بهتر بود ولی رئیس جمهور پس از مطلع شدن دستور پی گیری دادند و این دلیل نمی‌شود تا افراد بدون مشخص شدن ابعاد ماجرا مواضع غیر مسئولانه بگیرند؛ البته برخی از مواضع از سر عناد بود و  برخی هم به خاطر نا آگاهی بود.

وزیر کشور افزود: البته موضع‌گیری از سر ناآگاهی هم رفع مسئولیت نمی‌کند؛ موضع گیری‌ها باید براساس آگاهی باشد و اگر موضع‌گیری از سر ناآگاهی باشد قابل قبول نیست. اینها در موضوعی که مشکوک و مبهم بود باید منتظر باشند تا ابعاد ماجرا توسط دستگاه‌ها روشن شود.

وحیدی تصریح کرد: کسانی که در این ماجرا غیر مسئولانه نا آگاهانه و مغرضانه موضع گرفتند نمره منفی بزرگی گرفتند به هر حال موجب تحریک شدند. و با آمریکا، کشورهای اروپایی و گروه های ضد انقلاب و تروریست مثلا منافقین همراه شدند.

وی تصریح کرد: منافقین هم که دستشان به خون مردم آلوده است در مورد این ماجرا موضع گرفتند! رژیم صهیونیستی کودک کش هم موضع گیری کرد و اینها موجب شد برخی در قبال این مساله دچار اشتباه برداشت شوند و همراه با برخی از جریاناتی که مایل بودند آشوب های خیابانی راه بیندازند، شدند. عده ای هم از نظر عاطفی همراه شدند.  کسانی که در این ماجرا غیرمسئولانه و ناآگاهانه موضع گرفتند دچار خطا شدند؛ این موارد موجب شد تا برخی هم دچار اشتباه برداشت شوند و از لحاظ عاطفی همراه با کسانی که به دنبال آشوب بودند، شدند.

وحیدی درباره اهداف اغتشاشات اخیر گفت: گروه‌ها و هسته های سازمان یافته‌ای وجود دارند که در این تجمعات دست به خرابکاری می زنند و با حضور در مناطق مختلف اموال عمومی را به آتش می‌کشند؛ اینها اصلا به دنبال موضوع خانم امینی نیستند و فقط به این بهانه دست به آشوب زدند و مردم و کشور را با مشکلاتی مواجه کردند.

وی درباره آمار کشته شدگان اغتشاشات اخیر ادامه داد: تعداد کشته‌ها شامل  چند گروه می‌شود؛ گروه اول کشته‌های گروهک‌های غرب و شمال غرب مانند گروه پژاک، کومله و ضدانقلاب هستند که آنجا فعالیت دارند و گاه در درگیری‌ها بین ما برخی نیروهای ما شهید می‌شوند و برخی از عناصر آنها کشته می‌شوند؛ اینها افراد بی‌گناهی را هم آسیب زدند یا  کشتند. همچنین به دنبال ورود سلاح‌های گسترده‌ای  بودند که برخی از آنها کشف شده است. یک عده در حین ورود به مقرهای حکومتی و حساس مانند کلانتری‌ها و مراکزی مانند فرمانداری و بخشداری وارد شوند که در دفاع از این مقرها ممکن است توسط مسئولان امنیت آنجا ممانعتی صورت گرفته باشد و شلیکی شده باشد.

وزیر کشور ادامه داد: افراد دیگری در قالب کشته‌سازی و برای تهییج افکار عمومی بوده و گروه بعدی کسانی بودند که برای تسویه حساب شخصی به قتل رسیدند و در این مکان‌ها رها شدند؛ این تقسیم‌بندی هست و جزئیات در وقت جمع‌بندی نهایی اعلام می‌شود.

وحیدی درباره محدودیت‌های اینترنتی با بیان اینکه برخی شبکه‌ها دست به ساماندهی و آموزش آشوب می‌زنند، گفت: برای حفظ امنیت و آرامش مردم طبیعی است که باید محدودیت‌هایی اعمال شود تا نتوانند از مسیری این اغتشاشات را سامان دهند؛ برخی شبکه‌های اجتماعی که اجازه انتشار عکس شهید را نمی‌دادند کاملاً در این فضا فعال بودند.

وی افزود: اصل محدودیت بر عهده اغتشاش‌گران است که موجب این محدودیت می‌شوند. این شرایط هم موقت است تا زمانی که دستگاه‌های اطلاعاتی و امنیتی مطمئن شوند این وضعیت ادامه دارد.

وزیر کشور در ادامه تصریح کرد: تصور دشمنان، تصور باطلی است؛ آن‌ها گمان می‌کنند با این اغتشاشات می‌توانند این نظام را از بین ببرنند که این تفکر بچه‌گانه‌ای است. این نظام از ابتدای انقلاب و با وجود تمام تهدیدات و گروهک‌های تروریستی، پابرجا مانده است. هر زمانی که کشور درحال پیشرفت باشد، دشمنان سعی دارند با سر کار آوردن اغتشاش‌گران، دستاوردهای کشور را کم‌رنگ کنند.

وزیر کشور در توصیه به خانواده‌های جوانانی که در اغتشاشات حضور دارند، تصریح کرد: من به خانواده‌ها توصیه می‌کنم که فرزندانشان را هدایت کرده و از آن‌ها مراقبت کنند تا اسیر دست دشمنان این ملت نشوند؛ قطعا کسانی که در اغتشاشات حضور داشتند، شناسایی می‌شوند و کسانی که مواضع غلطی در این ماجرا گرفتند، اکنون با روشن شدن واقعیت‌ها لازم است مواضع‌شان را اصلاح کنند.

وحیدی افزود: اگر نیروی انتظامی نبود، کسانی که برخی از مواضع را اتخاذ می‌کنند نمی‌توانستند هم‌اکنون خواب راحت داشته باشند؛ به هر حال این اغتشاشات تمام می‌شود ولی کسانی در این امتحان رفوزه شدند و دستگاه قضا با متخلفان برخورد می‌کند.

وحیدی ضمن تسلیت مجدد به خانواده مهسا امینی گفت: اصلا موضوع این اغتشاشات مربوط به خانم امینی نبود و عده‌ای این مسئله را بهانه ایجاد اغتشاش در کشور قرار دادند.

 


 

برچسب ها : ، ،

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.