نوروز ایرانی به روایت رسانه های عربی

آیین و آداب نوروزی و سنت نامگذاری هر سال از سوی مقام معظم رهبری دو محوری بود که رسانه های عربی در نخستین روزهای سال نو به صورت ویژه به آن پرداختند.

کد خبر : 69176
تاریخ انتشار : شنبه 4 فروردین 1397 - 13:20

 

 

به گزارش پایگاه خبری “ججین”، رسانه های عربی در روزهای اخیر ضمن پرداختن به آیین ها و مراسم سال نو در حوزه فرهنگی نوروز، پیام رهبری و رهنمودهای ایشان در جهت شکوفایی اقتصادی و تقویت اقتصاد ملی را مورد تحلیل و بررسی قرار دادند.

** آداب و آیین های نوروز
روزنامه های «الیوم السابع» مصر، «الدیار» لبنان، «هسپرس» مراکش، «الوسط» بحرین، شبکه خبری «الجزیره» قطر و خبرگزاری رسمی کویت «کونا» آداب و رسوم مردم ایران در جشن های نوروزی را مورد توجه قرار دادند.
به نوشته روزنامه الیوم السابع، مردم ایران عید نوروز را جشن می گیرند. نوروز واژه ای فارسی به مفهوم «روز جدید» است. ریشه این عید به قبل از اسلام بر می گردد. نوروز بزرگترین عید نزد مردم ایران است و در کشورهای افغانستان، ترکیه، آذربایجان، ترکمنستان، تاجیکستان، ازبکستان، قرقیزستان، قزاقستان و مناطق کردنشین این عید جشن گرفته می شود. در سال ۲۰۰۹ میلادی سازمان یونسکو این عید را در لیست میراث فرهنگی جهانی قرار داد و آن را قدیمی ترین عید جهانی به شمار آورد. در ایران مردم آداب و رسوم قدیمی را که به هزاران سال قبل و تمدن کهن ایرانی بر می گردد، پاس می دارند.
روزنامه الدیار در گزارشی نوروزی آورد: نوروز در اصل نماد جنگ میان گمراهی و نور و تقابل فضیلت و رذیلت است. در سفره ایرانی در کنار هفت سین قرآن و دیوان حافظ قرار می گیرد و همچنین آینه که بیانگر نور و آب که نمایانگر پاکی در زندگی است. از آداب مشهوری که ایرانی ها در نوروز انجام می دهند «آبریزگان» با فلسفه پاکیزگی و خوش بینی به بارش باران کافی در سال جدید است. آداب و رسوم عید با خانه تکانی آغاز می شود که در آن اعضای خانواده ضمن نظافت محیط زندگی اشیاء کهنه را کنار می گذارند. مردم ایران این اعتقاد را دارند که گذاشتن سبزه در منزل می تواند روزی را در سال جدید افزایش دهد و باعث خوشی بینی شود.
به نوشته روزنامه الدیار، عید نوروز از روزگاران قدیم در ایران از جایگاه بالایی برخورده بود و هنوز هم این گونه است. همچنین، پایبندی مردم به آداب و رسوم این عید بیانگر اصالت آن است. با آغاز سال جدید شادی، جشن و پایکوبی آغاز می شود. مردم ایران به مناسب عید کینه و کدورت ها را کنار می گذارند و صفحه تازه ای از روابط با دیگران را آغاز می کنند. همچنین این اعتقاد حاکم است که غرس کردن درختان و وجود سبزه و شکوفه در منازل می تواند رزق و روزی را در سال جدید افزایش دهد و خوش یمن باشد.
خبرگزاری رسمی کویت نیز در گزارشی آورد: سفره هفت سین نماد مهمی در آداب و رسوم نوروز است که مردم ایران در طول تاریخ نسل به نسل از گذشتگان خود آن را به ارث برده اند. سیب نماد زیبابی و سلامتی، سیر نماد تندرستی و پویایی، سکه نماد وسعت روزی، سمنو نماد زینت و زیبایی، سنجد نماد سلامتی، سماق نشانه زندگی زیبا است. آینه و شمعدان هم که در سفره گذاشته می شود، نماد نور و روشنایی است. در وسط سفره هفت سین برای طلب وسعت رزق و روزی در سال جدید یک جلد قران هم قرار می گیرد.
به نوشته الجزیره، مردم ایران فرا رسیدن نوروز را که با آغاز فصل بهار و تجدید حیات طبیعت همراه است دارای پیام های مثبتی مانند خوش بینی، دوستی، امید و صلح و آشتی می دانند. این پیام ها از ارزش های اسلامی جدا نیست.
روزنامه هسپرس نوشت: آنچه باعث شده نوروز جاودانه باشد این است که این عید به ارزش های انسانی و اخلاقی، تقویت و گسترش روابط انسانی، حفظ طبعیت و توجه به آن، رعایت نظافت و بهداشت عمومی، احترام به حقوق افراد و مناسبات اجتماعی سازنده و بسیاری دیگر از خصوصیات انسانی اصیل تاکید می کند. از این رو عید نوروز بُعد انسانی فراگیری به خود گرفته است.
به نوشته روزنامه الوسط، عید نوروز رمز بهار و آغاز دوباره است. نام نوروز با طبیعت، سرسبزی و زندگی دوباره گره خورده است. عید نوروز در ایران دیگر تنها یک مراسم سنتی عادی نیست بلکه این عید نزد ایرانی ها با گروهی از آداب و رسومی دینی مانند قرائت قرآن، یادآوری برخی دعا و سفر به مکان های دینی و مقدس پیوند یافته است. دعای «یا مقلب القلوب والأبصار یا مدبر اللیل والنهار یا محول الحول والأحوال حول حالنا إلی أحسن الحال» دعای مشهوری که مردم ایران در این عید تکرار می کنند و دارای مفاهیم والا است. این مناجاتی است که بیانگر عمق رسوخ فرهنگ اسلامی در ایران است. مراسم نوروز چند روز پیش از سال نو شروع می شود. مراسم خانه تکانی از برجسته ترین مقدمات این عید است. این رسمی است که نه تنها در ایران، بلکه در افغانستان، تاجیکستان، دیگر کشورهای آسیای مرکزی هم شایع است. این مقدمه بیانگر ضرورت استقبال از عید با بهترین حالت است. طی ایام نوروز مردم بهترین لباس های خود را می پوشند و به دیدار همدیگر می روند. همچنین مردم بر سر قبور درگذشتگان می روند و دسته گل هایی را بر این قبور قرار می دهند. ایام عید در روز سیزده فروردین به پایان می رسد و مردم ایران در این روز به باغ ها، جنگل ها و مناطق روستایی می روند.

** رهبری و ترسیم نقشه راه سال ۹۷
تارنمای «العهد» لبنان، روزنامه «الشرق الاوسط» عربستان و الیوم السابع مصر به نام گذاری سال جدید به «حمایت از کالای ایرانی» پرداختند.
به نوشته تارنمای العهد، به مناسبت عید نوروز و آغاز سال جدید ایران حضرت آیت الله خامنه ای این عید را به مردم ایران تبریک گفتند و به ارزیابی سال گذشته پرداختند. حضرت آیت الله خامنه ای شعار سال جدید را حمایت از کالای ایرانی قرار داده و بر ضرورت کار و تلاش در مسیر افزایش تولید ملی تاکید کردند. رهبر انقلاب درباره سال جدید بر این موضوع تاکید کردند که همه باید تلاش کنند. ایشان تصریح کردند در شعار سال های گذشته معمولا مسوولان را مورد خطاب قرار می دادم، اما امسال همه مردم و مسوولان را مورد خطاب قرار می دهم و می گویم که موضوع اقتصاد، فرهنگ و مسائل مختلف مطرح و مهم است. موضوع اصلی امسال مساله اقتصادی و معیشت مردم است و همه باید تلاش کنند و محور باید تولید ملی باشد. شعار امسال حمایت از کالاهای ایرانی است. این موضوع فقط مربوط به مسوولان نیست بلکه همه مردم باید در این زمینه کمک کنند و به معنی واقعی کلمه به میدان آیند.
به نوشته روزنامه الشرق الاوسط، تحول اقتصادی مهمترین محور سخنرانی رهبری و رییس جمهوری ایران بود. در ایران برای سومین سال متوالی شعار اقتصادی برای سال نو انتخاب و بر ضرورت ادامه سیاست اقتصاد مقاومتی تاکید شد. به گفته رهبری شعار اقتصاد مقاومتی، تولید و ایجاد فرصت های شغلی که سال گذشته مطرح شد تا حدودی محقق شده اما هنوز کارهای زیادی باید انجام شود.
به نوشته روزنامه الیوم السابع، «حسن روحانی» در سخنرانی خود به مناسبت تبریک سال جدید روی موضوع اقتصاد تمرکز کرد. او بر ضرورت حمایت از تولید ملی و کالاهای ایرانی تاکید و ابراز امیدواری کرد که سال جدید زمینه اشتغال و شکوفایی اقتصادی فراهم شود. او با اشاره به خودکفایی ایران در تولید گندم تاکید کرد در سال جدید برای مبارزه با فقر و بیکاری تلاش خواهد شد و برای تحقق وعده ها به جوانان اقداماتی موثر صورت خواهد گرفت.

 

  

 

برچسب ها : ، ،

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.