نصرالله: اسرائیل درباره “پیروزی‌های خیالی بر ایران در سوریه” به مردمش و جهان دروغ می‌گوید

سید حسن نصرالله به مناسبت سالگرد شهادت مصطفی بدرالدین فرمانده بزرگ مبارز حزب‌الله لبنان سخنرانی خود را آغاز کرد و به طور مفصل به رویدادهای سوریه پرداخت.

کد خبر : 116237
تاریخ انتشار : چهارشنبه 24 اردیبهشت 1399 - 16:43

 

به گزارش پایگاه خبری “ججین” به نقل از ایسنا، سید حسن نصرالله، دبیرکل حزب‌الله لبنان امروز (چهارشنبه) نوزدهم ماه رمضان سخنرانی خود را به مناسبت شهادت مبارز بزرگ مصطفی بدر الدین معروف به “سید ذوالفقار” آغاز کرد.

دبیرکل حزب‌الله لبنان در ابتدا ضمن تبریک روز جهانی پرستار آنها را شایسته احترام و تقدیر دانست زیراکه در خط مقدم مقابله با کرونا قرار دارند. تلاش در میدان مقابله با کرونا به یقین، دانش و پایداری کادر پزشکی و درمان و ایستادن آنها در خطوط مقدم در این رویارویی بستگی دارد.

سید حسن نصرالله در ادامه ضمن اشاره به سالگرد شهادت مصطفی بدرالدین، مبارز و رهبر جهادی تاکید کرد: من قبلا از ویژگی‌های شخصیتی او صحبت کرده‌ام آنچه امروز می‌خواهم در سالگرد شهادتش اضافه کنم این است که ما در مواضع رهبری و جهانی به او نیاز داریم مصطفی دائما روحیه‌ای قوی و بالایی داشت و همین مساله باعث همبستگی، پایداری، ثبات و توان فکر کردن و تصمیم گیری و ادامه جنبش می‌شود. زمانی که روحیه انسان ضعیف باشد و در برابر هر حادثه‌ یا خطری بلغزد این فروپاشی منجر به فروپاشی در اداره و رهبری می‌شود که پیامدهای خطرناکی دارد.

دبیرکل حزب‌الله لبنان به این مناسبت بار دیگر به خانواده و دوستان مصطفی بدرالدین تبریک و تسلیت گفت و ادامه داد: برگزاری سالگرد شهدا به منزله گرامی داشتن جهاد آنها، تقدیر و احترام به فداکاری‌هایشان است، سیرت آنها، فداکاری‌ها و ویژگی‌هایشان الهام بخش است. البته طبیعتا در چنین مناسبت‌هایی مراسم‌هایی جمعی برگزار می‌کنیم اما امروز به دلیل وجود کرونا نمی‌توان در یک جا جمع شد.

سید حسن نصرالله در ادامه سخنرانی خود به مساله سوریه پرداخت و گفت:‌ سید بدرالدین نماینده ما در نبردی در سوریه بود و در کنار ارتش سوریه و برادران ایرانی و دیگر گروه‌های مقاومت مبارزه کرد. مصطفی بدرالدین فرمانده ما در نبردهای سوریه بود که روزهای آخر عمر خود را هم در فعالیت جهادی در این کشور سپری کرد. سید بدرالدین در درگیری‌های سوریه شانه به شانه شهید حاج قاسم سلیمانی بود.

دبیرکل حزب‌الله لبنان یادآور شد: مشکل در سوریه در خصوص طرح آمریکایی – سعودی این است که این کشور خارج از سلطه جویی آمریکایی – اسرائیلی است. مشکل آنها با سوریه مشکل شخصی نیست. اگر که بشار اسد بپذیرد هویت و جایگاهش را تغییر بدهد آنها مانعی ندارند اسد رئیس‌جمهوری سوریه بماند. سوریه بزرگترین مشکل در پروژه آمریکایی – اسرائیلی و سعودی با هدف تحمیل تسلط بر منطقه است. سوریه تنها در نبردی علیه خود پیروز نشده بلکه در جنگی تمام عیار علیه خود پیروز شده و همچنان نیز برخی نبردها را دارد. رهبری و ارتش سوریه و بخش اعظم ملت این کشور در جنگ پیروز شدند و برخی نبردهای باقی مانده تنها به پایداری نیاز دارند.

سید حسن نصرالله خاطرنشان کرد: سوریه از تقسیم و طرح توطئه‌آمیز پیروز شد که مبالغ هنگفت، انواع سلاح‌ها و ده‌ها هزار فرد مسلح برای آن گسیل شدند. سوریه توانست به لطف پایداری رهبری، ملت و ارتشش در جنگ پیروز شود.

دبیرکل حزب‌الله لبنان در ادامه مساله سوریه تاکید کرد، سوریه تاکنون از نبرد سیاسی به رغم جنگ روانیی و محاصره پیروز شده و کسانی که ایران، سوریه، ونزوئلا، غزه و یمن را محاصره می‌کنند، خودشان با پیامدهای ویروس کرونا درگیر هستند. مساله تحریم و محاصره سوریه به پایداری ملت و رهبری سوریه دارد و آنچه امیدوارکننده‌تر است این است که سوریه پتانسیل‌های انسانی عظیم و منابع طبیعی دارد.

به گفته سید حسن نصرالله، ایران، حزب‌الله لبنان و گروه‌های مقاومت آمدند و در سوریه جنگیدند اما ایران وارد هیچ درگیری با هیچ کس برای افزایش نفوذ نمی‌شود و هیچ مشکلی با روسیه نداشته و هیچ طمعی هم در سوریه ندارد. هدف ایران حفظ هویت سوریه و عدم تن دادن آن به سلطه جویی است و تصمیم قطعی ایران حمایت از رهبری سوریه و حمایت از تصمیمات و ثبات آن است. همچنین هدف ایران در سوریه ممانعت از تسلط آمریکا و اسرائیل بر سوریه بوده و این کشور هرگز در امور داخلی سوریه مداخله نکرده است.

سید حسن نصرالله یادآور شد، مستشاران و کارشناسان ایرانی با تعداد بالا قبل از جنگ و از سال ۲۰۱۱ در سوریه بودند اما هیچ نیروی نظامی ایرانی در این کشور نیست. اسرائیل خودش و مردمش را گول می‌زند و برخی جزئیات را به عنوان پیروزی خود در سوریه و آغاز خروج نیروهای ایرانی از این کشور به تصویر می‌کشد. وزیر جنگ ابله رژیم صهیونیستی وعده به اخراج ایرانی‌ها از سوریه قبل از پایان سال جاری میلادی داده است. وزیر جنگ این گونه نتیجه‌گیری کرده که اسرائیل اهدافش را در سوریه محقق کرده و دروغ و فریب تحویل مردم می‌دهد. وزیر جنگ اسرائیل به مردم خود و جهان دروغ می‌گوید زمانی که از پیروزی‌ها در سوریه که همه خیالی هستند، صحبت می‌کند. رژیم صهیونیستی از تحولات سوریه وحشت کرده و می‌ترسد اسرائیل را به سمت ماجراجویی‌های غیرقابل پیش‌بینی بکشاند. اسرائیلی‌ها سوریه را تهدیدی بالقوه و تهدیدی در آینده می‌بینند و آنها نگران حضور ایران و گروه‌های مقاومت در این کشور هستند. اسرائیلی‌ها همچنان به هر آنچه به تولید موشک در سوریه مرتبط باشد، حمله می‌کنند.

طبق اظهارات سید حسن نصرالله، اسرائیلی که از آغاز جنگ در سوریه به روی گروه‌های مسلح حساب باز کرد و با قدرت در جنگ علیه سوریه حاضر بود زمانی که جنگ در سوریه و پوشش تروریستی آنها شکست خورد اسرائیلی‌ها دریافتند که این هدف شکست خورده و به سراغ هدف دیگری درباره خطرات جدید رفتند.

سید حسن نصرالله اظهار کرد، از حماقت و گمراه سازی رسانه‌های اسرائیلی است که تلاش کردند کاهش پرواز هواپیماها و حمل و نقل هوایی بین ایران و سوریه را دستاوردی برای اسرائیل تفسیر کنند، این گمراه سازی شاید از تاثیر کرونا باشد.

دبیرکل حزب‌الله لبنان تاکید کرد، مستشاران نظامی براساس تصمیم ایران و سوریه و اعضای مقاومت براساس تصمیم سوریه در این کشور هستند و مقاومت حضور دارند و هیچ چیز بر این چارچوب تاثیر نمی‌گذارد و هدفی غیرقابل تحقق است.

دبیرکل حزب‌الله لبنان همچنین درباره روابط لبنان و سوریه تاکید کرد، لبنان نیاز به احیای روابط با سوریه دارد به خصوص که مقابل بحران اقتصادی است. ارتش لبنان به تنهایی نمی‌تواند مانع قاچاق از مرزها شود و تنها راه آن همکاری دوجانبه با سوریه است. سوریه امروز نیاز اقتصادی لبنان است و ارتباط، درها را به روی لبنان باز می‌کند. سوریه آماده احیای روابط با لبنان است لبنانی که مسؤول تاخیر و تعلل در این باره است. لبنان نیاز به تصمیم حاکمیتی با سوریه دارد که از اعتبارات منطقه‌ای و بین‌المللی و کینه‌ها عبور کند. انتظارات ما در خصوص صندوق بین‌المللی پول شناخته شده است اما ما نمی‌خواهیم اوضاع را برای دولت در سایه این بحران پیچیده کنیم. تکیه واقعی در لبنان اعتماد به تلاش داخلی از طریق احیای بخش‌های صنعتی و کشاورزی است، راه ما به بازارهای عربی از طریق سوریه است و بدون آن ممکن نیست زیرا تنها راه انحصاری برای دستیابی به این بازارهاست. کسی که به دنبال بهبود وضعیت اقتصادی لبنان است باید روابط با سوریه را احیا کند. اگر کسی در لبنان بررسی روابط میان دو کشور را به تاخیر می‌اندازد باید روی تغییر چیزی در سوریه حساب باز کند و این یعنی هدر دادن زمان که برای لبنان خسارت بار است.

وی همچنین گریزی نیز به ماموریت نیروهای یونیفل زد و گفت، صحبت از نیروهای یونیفل در مرزهای مشترک با سوریه یکی از اهداف جنگ ژوئیه ۲۰۰۶ علیه لبنان است. هرگز نمی‌توان حضور نیروهای بین‌المللی در مرزهای با سوریه را پذیرفت این یکی از مهمترین شروط ما در جنگ ژوئیه بود.

دبیرکل حزب‌الله لبنان خاطرنشان کرد: ما طی امسال بیش از هر سال دیگری شاهد شانه خالی کردن نظام عربی از فلسطین و مساله فلسطین هستیم.

سید حسن نصرالله همچنین از لبنانی‌ها خواست تدابیر ضد کرونایی را کاملا اجرا کنند.

 


 

 

 

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.