مولکولی که خاطرات تلخ را به شیرین کامی تبدیل می‌کند

طبق تحقیقات جدید، مولکولی که خاطرات را با احساسات مرتبط می‌کند راه را برای درمان اضطراب هموار خواهد کرد.

کد خبر : 140413
تاریخ انتشار : شنبه 1 مرداد 1401 - 11:10

 

به گزارش پایگاه خبری “ججین” به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، ارتباط دادن احساسات مثبت یا منفی به خاطرات خاص، برای ما بسیار مهم است، به ما امکان می‌دهد از خطرات بد اجتناب کنیم یا به دنبال مسائل مفید باشیم.

اکنون، محققان موسسه سالک (Salk) مولکول خاصی را شناسایی کرده‌اند که به نظر می‌رسد باعث تخصیص احساسات به خاطرات می‌شود، که می‌تواند به درمان‌های جدیدی برای اضطراب و افسردگی منجر شود.

مثلاً بگویید چیزی را خوردید که روی زمین پیدا کردید، سپس به شدت مریض شدید – در نهایت با احساسات منفی مرتبط با آن خاطره مواجه می‌شوید. برعکس، احساس بالایی که بعد از تمرین دارید باید شما را تشویق کند که دوباره آن را انجام دهید.

این غریزه به انسان‌ها و تمام زندگی کمک کرده است که در طول میلیارد‌ها سال زنده بماند. در این زمینه، یک هیجان مثبت یا منفی، ظرفیت نامیده می‌شود و توانایی مغز در اختصاص آن‌ها به خاطرات خاص، به عنوان تخصیص ظرفیت شناخته می‌شود. کار قبلی توسط تیم سالک ردیابی انتساب ظرفیت به گروهی از نورون‌ها در ناحیه‌ای از مغز به نام آمیگدال قاعده‌ای جانبی بود.

کی تای، نویسنده ارشد این مطالعه گفت: ما این دو مسیر را یافتیم – مشابه خطوط راه آهن – که به ظرفیت مثبت و منفی منتهی می‌شد، اما هنوز نمی‌دانستیم چه سیگنالی به عنوان اپراتور سوئیچ عمل می‌کند تا در هر زمان معین از کدام مسیر استفاده شود.

برای  مطالعه جدید، محققان بررسی کردند که این سیگنال ممکن است چه باشد. آن‌ها برخی از انتقال‌دهنده‌های عصبی تولید شده توسط نورون‌های مرتبط را مورد بررسی قرار دادند و یکی از آن‌ها را به‌ویژه به نام نوروتنسین انتخاب کردند. در آزمایش‌هایی، تیم از فناوری CRISPR برای حذف ژن نوروتنسین در موش‌ها استفاده کرد و توانایی آن‌ها را در ارتباط دادن احساسات با دو تن صدای مختلف مورد مطالعه قرار داد. یکی از لحن‌ها طعم خوب و دیگری لحن بدی داشت، بنابراین در حالت ایده آل موش‌ها باید بتوانند یاد بگیرند که صدای اول را با یک احساس مثبت و دومی را با یک احساس منفی مرتبط کنند.
جالب اینجاست که موش‌هایی که سیگنال‌دهی نوروتنسین نداشتند، نمی‌توانستند یاد بگیرند که صدای اول را با محرک مثبت مرتبط کنند، اما یک ارتباط قوی‌تر از حد معمول بین صدای دوم و محرک منفی ایجاد کردند. به گفته این تیم، این اتفاق نشان می‌دهد که مغز به‌طور پیش‌فرض به ظرفیت منفی می‌پردازد تا زمانی که نوروتنسین تجربه‌ای را به ظرفیت مثبت تغییر دهد.

این تعصب ترس می‌تواند ریشه‌های تکاملی عمیقی داشته باشد. در آزمایش‌های بعدی، تیم با بیان نوروتانسین بیشتر در موش‌ها آزمایش کردند و دریافتند که حیوانات یادگیری پاداش بالاتر و ظرفیت منفی کمتری از خود نشان دادند.

در تئوری، این مطلب می‌تواند به مکانیسم احتمالی برای اضطراب یا افسردگی و یک راه جدید بالقوه برای درمان آن‌ها اشاره کند.

هائو لی، نویسنده اول این مطالعه گفت: ما در واقع می‌توانیم این سوئیچ را برای روشن کردن یادگیری مثبت یا منفی دستکاری کنیم. در نهایت، ما می‌خواهیم سعی کنیم اهداف درمانی جدیدی را برای این مسیر شناسایی کنیم.

این تحقیق در مجله Nature منتشر شده است.

منبع: سایت نیواطلس منتشره از موسسه سالک

 


 

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.