مصوبات مهم ستاد مقابله با کرونا/ از بازگشایی حرم‌ها به‌صورت مقطعی تا برگزاری مراسم روز قدس و از سرگیری مسابقات ورزشی بدون تماشاگر

جلسه امروز ستاد ملی مبارزه با کرونا مصوبات مهمی داشت، از جمله اینکه مراسم روز قدس به صورت محدود در تهران برگزار می‌شود.

کد خبر : 116499
تاریخ انتشار : شنبه 27 اردیبهشت 1399 - 7:46

 

به گزارش پایگاه خبری “ججین” به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور در جلسه ستاد مقابله با کرونا اظهار کرد: امیدوارم با بهره بردن از بهترین شب قدر شب بیست و سوم رمضان بتوانیم در این روز‌های سخت نسبت به سلامت جامعه و حیات مردم انجام وظیفه کنیم.

رییس جمهوری ادامه داد: پیشاپیش از مردم عزیز که در شب نوزدهم، بیست و یکم و امشب که پیش رو داریم قدردانی می‌کنم، چون در‌های شب‌های احیا، دستورالعمل‌ها را کاملا رعایت کردند و بسیار منظم و حساب شده و با اصول در مراسم حاضر شدند و قرآن به سر گرفتند؛ و از همه برگزارکنندگان این مراسم وعاظ، مداحان، مسیولان مساجد و حسینیه‌ها و بسیج مساجد کمال تشکر را داشته باشیم.

روحانی گفت: در واقع در شرایطی هستیم که نه باید بگذاریم اضطراب در جامعه ایجاد شود و نسبت به آینده ناامیدی و تردید ایجاد شود و همه نه باید بگذاریم شرایطی پیش بیاید که مردم احساس کنند از شرایط خطر این ویروس به طور کامل عبور کرده‌ایم.

دوران ویروس کرونا تمام نشده است

روحانی در ادامه افزود: این شرایط در مردم آثار روانی و تبعات در تصمیم‌گیری اقتصادی در آینده دارد. مسئولان اجتماعی و هم مسئولان اقتصادی و سیاسی برای مردم روشن توضیح دهند که دوران سختی نگذشته و دوران ویروس تمام نشده و همچنان با یک ویروس خطرناکی روبرو هستیم، اما با این حال شرایط ما از دیروز بهتر شده است.

رئیس جمهوری با تاکید براینکه شرایط ما نسبت به اوایل بهتر شده است، تصریح کرد: اوایل اسفند قبل را نگاه کنید ببینید چه اضطراب و به هم ریختگی بود و کسی نمی‌دانست چگونه باید عمل و مقابله کند و راه حل چیست و اینکه پنهان بودن این ویروس چقدر است یکی می‌گفت ۵ روز و دیگری می‌گفت ۱۵ روز. نمی‌دانستیم علائم ویروس چیست یکی می‌گفت سرفه و دیگری می‌گفت تب بالا.

روحانی تاکید کرد: در این مدت مهارت مردم و کادر درمانی ما به مراتب بالا رفته است. امروز پزشکان و پرستاران ما تقریبا این ویروس و علائم این ویروس را می شناسند. روزهای اول نمی دانستند سردردهای مداوم، دردهای عضلانی، استخوان درد، از دست دادن بویایی و چشایی برای چیست و تنها به سرفه و تب اکتفا شده بود و بعد تنگی نفس. این سه اصلی نشانه‌های این ویروس شده بود و بعدها معلوم شد متفاوت است و در شکل‌های مختلف ظهور و بروز می‌کند و آثار آن هم مختلف است یعنی فردی ویروس گرفته فقط سر درد داشته، یکی فقط پا یا کمرش درد گرفته است. مهارت‌ها زیاد شده است‌ و روز به روز هم در پزشکان و متخصصین ما زیادتر می‌شود.

او اضافه کرد: نکته دوم اینکه تجهیزات ما هم بیشتر می‌شود. روز اول اگر از ماسک صحبت می شد ما نمی دانستیم n۹۵ چندتا داریم و کافی هست یا نیست، قابل تولید هست یا نیست؟ تولیدات ما مورد قبول بهداشت و درمان هست یا نیست؟ امروز شرایط ما کامل فرق کرده است. چند ونتیلاتور داریم؟ چقدر نیاز داریم؟ حتما باید از خارج وارد کنیم؟ الحمدلله ما از اینها عبور کردیم.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه مردم باید بدانند شرایط فردای ما در زمینه مقابله با این ویروس بدتر از امروز نیست، گفت: مگر اینکه کسی بگوید چند ماه آینده جهشی پیدا می‌کند که بحث دیگری است. به حمدلله شرایط ما بهتر شده و مردم ضمن احتیاط باید به آینده خود اطمینان داشته باشند که شرایط ما در آینده بهتر خواهد شد، حتی اگر این ویروس جهش داشته باشد وموجی در اواخر تابستان یا پاییز داشته باشیم به نظرم از پیک اصلی در کشور عبور کردیم.

روحانی خاطرنشان کرد: بعضی از مردم بدن‌هایشان قدرت مقاومت پیدا کرده است و برخی عبور کردند و ندانستند عبور کردند و تمام شده و بدنشان مقاوم شده است‌. امروز اول اسفند و فروردین نیست ما آخر اردیبهشت هستیم و شرایط ما کاملا متفاوت است اما در عین حال باید کاملا حواسمان جمع باشد و احتیاط کنیم و فکر نکنیم تمام شده است. اجتماع و کنار هم قرار گرفتن و دستورالعمل ها را کنار گذاشتن به راحتی می‌تواند ۵ مبتلا در جمعیت را به ۵۰۰ مبتلا تبدیل کند و آن ۵۰۰ مبتلا به ۵ هزار مبتلا تبدیل شود.

او ادامه داد: ما آن زمان برای تخت و بیمارستان و نیروی انسانی و پزشک و پرستار و آزمایشگاه به مشکل می‌خوریم، باید حالت وسطی برای مردم‌ ترسیم کنیم. اضطراب و دلهره درست نکنیم، بی تفاوتی هم درست نکنیم. محققین و پزشکان ما و همه باید این را برای مردم توضیح دهند. الحمدلله در کشور نه دعوای جان و دین داریم و نه دعوای نان و جان. دین و جان و نان ما در کنار هم است‌. هم شب‌های احیا داشتیم هم در جاهای سفید نماز جمعه هست و بعد از ماه رمضان بازگشایی اماکن مقدس و متبرکه را داریم، هم فعالیت پزشکی و دستورالعمل‌ها است که انجام می‌شود.

اختصاص بسته‌های حمایتی برای اقشار آسیب دیده از کرونا

رئیس جمهور افزود: ما باید برای افرادی که در کشورمان مشکلاتی برایشان ایجاد شده بسته‌های حمایتی در نظر بگیریم. دولت به تنهایی قادر نیست؛ اما همه کمک می‌کنند. همه در صحنه هستند. شرکت‌های دانش بنیان بار بسیار سنگینی در پیش دارند شاید همین محققان به درمان رسیدند. واکسن دوره طولانی دارد و بعید است که ساخت آن امسال محقق شود. ما نیاز به ارز و ریال و کالا داریم. اگر چشم ما به بشکه نفت باشد مشکل خواهیم داشت، اما اگر صادر کنندگان ما ارز را باز گردانند مشکلی نخواهیم داشت.

روحانی یادآور شد: در رابطه با شعار سال (جهش تولید) باید تمامی تلاش خود را برای تحقق این شعار انجام دهیم و تولید و صادرات را عملیاتی کنیم. در ابتدای جلسه امروز گزارش خوبی ارائه شد؛ اینکه در بسیاری از کشور‌ها تلفات افراد سالمند بسیار بالا است، تعداد متوفیان آن بالا است، اما در کشور ما افرادی که فوت کردند، اکثریت افرادی بودند که سن آنها ۶۰ تا ۷۰ سال به بالاست؛ بسیاری از آن‌ها سالمند بودند، اما در کشورما سالمندان در خانه سالمندان معمولا زندگی نمی‌کنند؛ یک درصد از سالمندان در خانه سالمندان زندگی می‌کنند، ۹۹ درصد سالمندان در منازل فرزندان و اقوام خود زندگی می‌کنند و به آن‌ها رسیدگی بهتری می‌شود.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه فقط ۱.۵ درصد از آمار فوتی‌های ناشی از بیماری کرونا مختص سالمندان در کشورمان بوده است، گفت: در مجموع از تعداد ۵۱ هزار سالمند در کشور، سال قبل ۳۱۲ فوت کردند؛ امسال هم تاکنون طبق گزارش‌ها ۳۸۲ نفر بوده است و خیلی رقم افزایش پیدا نکرده است که این خبر خوشی بود که در جلسه ارائه شد. در مجموع مراقبت خوبی از افراد سالمند صورت گرفته است.

 راهپیمایی روز قدس در تهران به شکل نمادین برگزار می‌شود

او درباره راهپیمایی روز قدس گفت: روز قدس امسال در ۲۱۸ شهرستانی که وضعیت آن‌ها سفید است و نماز جمعه در آن برقرار است برگزار می‌شود، البته با مراعات همه پروتکل‌های بهداشتی؛ البته این مراسم نه به صورت راهپیمایی بلکه صورت اجتماع در نماز جمعه برگزار می‌شود.

روحانی ادامه داد: برای شهر تهران دستورالعمل ویژه‌ای در نظر گرفته شده، تهران شرایط قرمز دارد؛ اما خیلی سخت است به عنوان پایتخت در آن خبری نباشد و بر طبق تصمیم گیری مراسم روز قدس به سپاه سپرده شده و از یک مبدا تا انتها حرکتی به وسلیه خودرو که در واقع حرکت تبلیغی است انجام می‌شود و اجتماعی مردمی نداریم.

رئیس جمهور در مورد آخرین تصمیم برای برگزاری نماز عید فطر هم گفت: بنا شد در سراسر کشور نماز عید فطر برگزار شود، اما نه در مصلا‌ها و اماکنی که اجتماعی بزرگ مثل سال‌های گذشته انجام می‌شد، بلکه هر مسجدی می‌تواند را رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی نماز را برگزار کنند مردم در منازل خود هم می‌تواند نماز را بخواند. دوران ویروس کرونا تمام نشده، ولی شرایط ما از دیروز بهتر است.

روحانی با اشاره به روند بازگشایی حرم‌های متبرکه، بیان کرد: بنا شد صحن‌های اماکن مقدس بعد از ماه مبارک رمضان در چارچوب دستورالعمل‌های تعیین شده بازگشایی شوند؛ اما همچنان رواق‌ها و حرم‌ها بسته خواهند ماند. بنا شد تا اطلاع ثانوی سه ساعت صبح و سه ساعت بعد از ظهر در‌های صحن باز شود تا مردم با حضور در صحن‌ها به اعمال زیارتی خود پرداخته، ولی این توقف نباید بیش از حد باشد؛ البته این آغاز کار است و در آینده شرایط بهبود پیدا خواهد کرد.

آغاز فعالیت دانشگاه‌ها از ۱۷ خرداد ماه

رئیس جمهور ادامه داد: رستوران‌ها هم بعد از ماه مبارک رمضان در چارچوب پروتکل‌های بهداشتی فعالیت‌های خود را از سر می‌گیرند. کنکور هم در چارچوب همین پروتکل‌ها انجام خواهد شد. دانشگاه‌ها غیر از رشته‌های پزشکی که اکنون فعال هستند و فعالیت خود را از ۱۷ خرداد در حوزه آزمایشگاه و کارگاه‌ها آغاز خواهند کرد. فعالیت‌های ورزشی بازگشایی خواهند شد البته این کار باید در چارچوب پروتکل‌های بهداشتی و بدون تماشاچی باشد، هیچ اجتماعی را شاهد نباشیم و تماشاچی در این حوزه حضور نداشته باشد که این پروتکل هم از سوی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی ابلاغ خواهد شد.

روحانی در پایان با اشاره به فعالیت هتل‌ها در این ایام تاکید کرد: در این ایام هتل‌ها کاملا بسته نیستند و فقط قسمت رستوران آن‌ها بسته بود. هتل‌ها باز بوده مردم می‌توانستند به هتل بروند و حتی می‌توانستند به رستوران هتل بگویند که غذا را برایشان به اتاق هتل بیاورد؛ ولی بعد از ماه مبارک رمضان رستوران هتل‌ها هم فعال خواهد شد. امیدواریم خداوند متعال به حق این شب‌های عزیز اعمال ما را مورد درگاه خود قرار دهد.

 


 

 

 

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.