مسئله بحرین یکی از برکات سفر ترامپ به منطقه است

«سید حسن نصرالله» دبیرکل حزب الله لبنان پنجشنبه شب به مناسبت روز عید مقاومت و آزادی با بیان اینکه لبنانی ها با تکیه بر توان خود به مقاومت دربرابر دشمن صهیونیستی پرداختند، خاطرنشان کرد : لبنانی ها تصمیم به مقاومت اتخاذ نمودند و آزادی در چند مرحله تحقق یافت.

کد خبر : 13536
تاریخ انتشار : جمعه 5 خرداد 1396 - 10:27

دبیر کل حزب‌الله لبنان در سخنرانی به مناسبت روز عید مقاومت و آزادی گفت که حوادث اخیر بحرین یکی از تبعات نشست‌های ریاض وشاید از برکات سفر ترامپ به منطقه باشد.

 

به گزارش تابناک، «سید حسن نصرالله» دبیرکل حزب الله لبنان پنجشنبه شب به مناسبت روز عید مقاومت و آزادی با بیان اینکه لبنانی ها با تکیه بر توان خود به مقاومت دربرابر دشمن صهیونیستی پرداختند، خاطرنشان کرد :  لبنانی ها تصمیم به مقاومت اتخاذ نمودند و آزادی در چند مرحله تحقق یافت.

نصرالله گفت: هر کسی که به مقاومت ایمان دارد منتظر کسی در جهان ، یا اجماع داخلی یا حمایت خارجی نمی‌نشیند و خود وارد عمل می‌شود.

وی در ادامه به موضوع اشغال لبنان پرداخت و اعلام کرد: آمریکا و غرب به اسرائیل برای اشغال لبنان کمک کردند و تنها دو کشوری که در کنار ملت لبنان ایستادند فقط و فقط و فقط ایران و سوریه بودند، کشورهای عربی و غربی هیچ کمکی به ملت لبنان نکردند و اکثریت قر یب به اتفاق جهان با اسرائیل بودند.

دبیرکل حزب الله تصریح کرد: این پیروزی بزرگ (اخراج صهیونیست‌ها از لبنان) جز نتیجه فداکاری‌های ارتش، ملت لبنان و مقاومت از جنبش امل گرفته تا دیگر گروه‌های مقاومت لبنانی نبود، ما دائما باید اسامی کسانی که به این پیروزی مربوط می‌شوند را تکرار کنیم افرادی امثال « سید موسى صدر -که خدا او را بازگرداند-، وسید عباس الموسوی، وشیخ راغب حرب و عماد مغنیه»

سید حسن نصرالله «اراده ملت‌ها» در مقابله با اشغالگر را بسیار موثر دانست و تأکید کرد: مسئله درباره مقاومت در برابر اشغالگری به تصمیم و اراده و عزم و ایمان شما مردم بستگی دارد. کسی که روحیه شکست خورده دارد، کاری از پیش نمی‌برد. امروز سرنوشت ملت‌ها و دولت‌های منطقه بستگی به مردم آن دارد. در سوریه، ایران، بحرین و دیگر کشورها مثل فلسطین بسته به مردم و نسل‌های جدید آن دارد.

دبیرکل حزب‌الله به موضوع انتخابات لبنان نیز پرداخت و گفت تاکید همه احزاب بر تلاش برای رسیدن به یک قانون جدید برای انتخابات است.

نصرالله در ادامه به نشست ریاض پرداخت و گفت بیانیه این نشست بر وضعیت داخلی لبنان تاثیری نخواهد گذاشت،وی افزود: بیانیه پایانی به اطلاع هیچ یک از شرکت کنندگان در آن نرسیده بود و آنها در جریان محتوایش نبودند.

 نصرالله

 

بحرین

دبیرکل حزب الله در موضوع بحرین گفت: مواضع آیت الله عیسی قاسم همیشه مسالمت‌آمیز و آرام بوده اما دولت آل خلیفه به جای اینکه به گفت‌وگو روی بیاورد و به مطالبات مردم  گوش دهد به قتل ، اعدام، زندان، تخرین مساجد و خانه‌ها و غیره با مردم بحرین برخورد کرد تا اینکه به تصمیم سلب تابعیت شیخ عیسی قاسم رهبر انقلاب این کشور و تبعید وی رسید.

وی افزود: شیخ عیسی نزدیک به یک سال است که در منزلش است و مردم نیز اطراف منزل او تجمع کرده تا از او که نمادشان و رهبرشان است حمایت کنند. 

شاید این مسئله بحرین یکی از تبعات نشست‌های ریاض و شاید از برکات سفر ترامپ به منطقه باشد. این حمله وحشیانه [نیروهای امنیتی بحرین] به میدان «الفداء» که چندین مجروح و مفقودی بر جای گذاشته است، نتیجه نشست‌های ریاض است.

نصرالله گفت: امروز درباره تبعید شیخ قاسم تماس می‌گیرند و من از دولت لبنان می‌خواهم با تبعید شیخ قاسم به لبنان مخالفت کندو این را به دولت بحرین اعلام کند.

نشست ریاض

دبیرکل حزب‌الله لبنان در ادامه به نشست ریاض پرداخت و گفت: این تنها یک نشست میان دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا و سلمان بن عبدالعزیز پادشه عربستان بود؛ بیانیه ریاض نیز یک بیانیه سعودی-آمریکایی بود.

وی تصریح کرد: همانگونه که در گذشته اتفاق افتاد یک ائتلاف عربی- اسلامی بدون اینکه برخی کشورها در جریان باشند، تشکیل شد. آنچه عربستان انجام داد فقط بزرگداشت ترامپ و تکریم او بود، دوم اینکه به دنبال اعطای موقعیتی مرکزی به عربستان بودند آنجایی که گفته شد: ما کسانی هستیم که جهان عربی و اسلامی را متحد می‌کنیم. سوم اینکه این نشست ترساندن ایران و محور مقاومت را دنبال می‌کرد. چهارمین هدف تشویق آمریکا و قانع کردن این کشور برای مداخله بود. 

وی تصریح کرد: این تکریم و تجلیل ازترامپ  در حالی صورت گرفت که وی شدیدترین مواضع را از ابتدا نسبت به مسلمانان تخاذ کرد و آنها را از ورود به آمریکا منع کرد، ترامپ نژادپرست‌ترین رئیس‌جمهور آمریکاست. 

نصرالله تاکید کرد: عربستان این کار را انجام داد تا در درجه اول از خودش و دولتش در مقابل جهان محافظت کند زیرا دیگر بر کسی پوشیده  نیست کسی که در پشت پرده تکفیری‌ها ایستاده ، عربستان است. عربستان همان کسی است که القاعده را ساخته و این کشور مرکز تفکر تکفیری است . عربستان به ترامپ رشوه داد تا اتهام حمایت از تروریسم را از خود دور کند و تلاشش این است که ایران را به عناون مرکز تروریسم معرفی کند.

دبیرکل حزب‌الله در ادمه گفت: آیا  ایران مرکز تروریسم است؟ آیا ایران ارتش‌های وهابی را سازماندهی کرده؟ بله ، ایران از مقاومت  در لبنان و فلسطین حمایت کرده  و در حالی که داعش در آستانه ورود به نجف وکربلا بود از ملت عراق حمایت کرد.

وی گفت: چه کسی شیعیان را تکفیر می‌کند، ایران یا مفتی های عربستان؟ در همه تاریخ عربستان تکفیر مسلمانان دیده می‌شود اما ایران همواره به دنبال تقریب بین مذاهب بوده و عربستان موفق نشده هیچ اتهامی به ایران بچسپاند. عربستان اقدام به انجام این کار کرد زیرا نیاز به رئیس‌جمهور آمریکا داشت تا نقشی درمنطقه داشته باشد. 

عربستان مشکلی به نام ایران دارد، عربستان از شاه ایران که مورد حمایت اسرائیل بود، حمایت می‌کرد و امروز مشکل اساسی ریاض ، ایران است. عربستان حاضر است برای مقابله با ایران هر چیزی تقدیم ترامپ کند.

وی در ادامه تصریح کرد: عربستان این عقیده را دارد که جز با نزدیکی به ترامپ، هیچ راه‌حلی برای این موضوع (ایران) جز نزدیک شدن به ترامپ وجود ندارد، قراردادهایی که ریاض با آمریکا بست به ۴۸۰ میلیارد دلار می‌رسد.

نصرالله سپس گفت: در موضع‌گیری در قبال فلسطین نیز به ترامپ گفتند ما آماده‌ایم و ترامپ این پیام رابه بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی منتقل کرد . هیچ کلمه‌ای درباره فلسطین که خاطر ترامپ را آزرده کند ، گفته نشد.

نصرالله به جنگ یمن نیز پرداخت و گفت: دو سال و نیم است که جنگ در یمن ادامه دارد و هیچ کسی در جهان جرأت نمی کند حقیقت را درباره این جنگ بگوید زیرا می‌ترسد کمک‌های مالی عربستان قطع شود. مردم یمن مصمم به ادامه ایستادگی هستند و نتیجه حملات عربستان فقط شکست نظامی و سیاسی خواهد بود.

داعش

وی تأکید کرد: عربستان از هیچ کاری که فکر می‌کرد ممکن است به تضعیف ایران منجر شود، فروگذار نکرد اما ایران قوی‌تر و قویتر ظاهر شد، به عربستان توصیه می‌کنم که این کینه را رها کند و تنها تلاشش «مذاکره با ایران»  باشد. مسیری که عربستان در پیش گرفته «شکست» است و ایران برنده این موضوع خواهد بود.

نصرالله گفت: مردم عراق نیز سرنوشت امور خود را در دست گرفته‌اند و مسیر به سمت نهایی شدن نبرد موصل پیش می‌رود و اجماعی ملی برای نابود کردن داعش وجود دارد . در سوریه نیز شاهد پیروزی‌های گسترده در صحنه میدانی و شکست داعش هستیم. 

دبیر کل حزب‌الله لبنان در ادامه سخنرانی خود به بیانیه ریاض اشاره کرد و بیان داشت: به رغم اینکه عنوان اصلی این بیانیه ایران بود ولی نامی از ایران به میان نیامد جز کشور اندونزی، رؤسای مصر، اردن و کویت در سخنرانی خود هیچ اشاره به ایران نکردند.

وی ادامه داد:‌همزمان که سران کشورهای اسلامی و آمریکا در عربستان جمع شده بودند، مردم ایران با شرکت در انتخابات با انقلاب اسلامی خود تجدید میثاق می‌کردند.

سید حسن نصرالله به برگزاری باشکوه انتخابات ریاست جمهوری و شورای شهر و روستا اشاره کرد و گفت که طی برگزاری این انتخابات نه تیراندازی‌ای شد و نه درگیری‌. این همان ایرانی است که برخی کشورها که یا صندوق رأی آشنایی ندارند از آنها خواسته می‌شود با جمهوری واقعی بجنگند و به زور مردم آن را به زانو درآورند.

این عربستان سعودی بود که صدام حسین را برای حمله به ایران و جنگ علیه آن تحریک کرد و خود معترفند که به وی کمک مالی کرده‌اند.

وی تأکید کرد: عربستان از هیچ کاری که فکر می‌کرد ممکن است به تضعیف ایران منجر شود، فروگذار نکرد اما ایران قوی‌تر و قویتر ظاهر شد، به عربستان توصیه می‌کنم که این کینه را رها کند و تنها تلاشش «مذاکره با ایران»  باشد. مسیری که عربستان در پیش گرفته «شکست» است و ایران برنده این موضوع خواهد بود.

نصرالله گفت: مردم عراق نیز سرنوشت امور خود را در دست گرفته‌اند و مسیر به سمت نهایی شدن نبرد موصل پیش می‌رود و اجماعی ملی برای نابود کردن داعش وجود دارد . در سوریه نیز شاهد پیروزی‌های گسترده در صحنه میدانی و شکست داعش هستیم.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.