مافیای خودرو کارش را بلد است

یک عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی، تاکید کرد: وارد کردن خودرو از کف پارکینگ به بازار به معنای افزایش تولید نیست بلکه تمرکز وزارت صمت باید بر تنظیم بین عرضه و تقاضا در بازار خودرو با افزایش تولید و شیوه درست واردات باشد.

کد خبر : 273976
تاریخ انتشار : یکشنبه 27 آذر 1401 - 7:10

 

به گزارش پایگاه خبری “ججین” به نقل از ایسنا، لطف الله سیاهکلی درباره وضعیت بازار خودرو و افزایش قیمت ها در این بازار، بیان کرد: قانون ساماندهی بازار خودرو به معنای واقعی اجرایی نمی شود. دستورالعمل واردات خودرو نیز که از سوی دولت تهیه شده است اصلا قانون را به درستی پوشش نمی دهد. آئین نامه واردات خودرو اهداف قانون را محقق نمی کند، بنا به قول وزیر صمت باید امسال تولید داخل کشور تعادل را بین عرضه و تقاضا در بازار خودرو برقرار می کرد و قیمت خودرو باید ۱۵ درصد کاهش پیدا می کرد.

این نامردمی بودن خودروسازان را می رساند که…

وی در ادامه اظهار کرد: اما متاسفانه این روزها شاهد افزایش قیمت خودرو هستیم و از کاهش قیمت ها نیز خبری نیست. فاصله بین عرضه و تقاضا در بازار خودرو نیز همچنان زیاد است. این ادعا که مطرح می شود میزان تولید خودرو افزایش پیدا کرده است، غلط است. خودروهایی که در کف پارکینگ ها بود را وارد بازار کردند، این به معنای افزایش تولید نیست. این نامردمی بودن خودروسازان را می رساند که خودروها را در پارکینگ نگه داشته تا بعد از افزایش قیمت وارد بازار کنند. حال که قیمت ها بالا رفته خودروها را وارد بازار کردند. اتفاق خاصی رخ نداده است. قیمت خودرو بالا رفته و خودروسازان نیز خودرو را از پارکینگ ها وارد بازار کردند.

مگر نمی گویند تولید خودرو داخلی است

نماینده مردم قزوین در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: مافیای خودرو کار خود را بلد است. این حرف درست نیست که وزیر می‌گوید چون قیمت ارز افزایش پیدا کرده، قیمت خودرو نیز بالا رفته است.  مگر نمی گویند تولید خودرو داخلی است. شاید ۲۰ درصد آن به قیمت ارز وابسته باشد. چطور می شود کل قیمت خودرو را متاثر از نرخ ارز دانست. این تناقض گویی ها تا کی قرار است ادامه داشته باشد. تمرکز وزارت صمت باید بر روی تنظیم تعادل بین عرضه و تقاضای خودرو باشد. بنا بود تولید خودرو به جایی برسد که قرعه کشی خودرو برداشته شود.

همچنان تقاضا در بازار خودرو بالا است

وی در ادامه تاکید کرد: امروز همچنان تقاضا در بازار خودرو بالا و میزان عرضه پایین است. زمانی که نتوانستیم میزان تولید را به حد مطلوبی برسانیم باید واردات انجام شود تا بازار تنظیم شود. اما متاسفانه در این زمینه نیز عملکرد خوبی دیده نمی شود. خودروهایی که قرار است وارد شود تاثیری در بازار ندارند.

این عضو کمیسیون صنایع مجلس گفت: وزیر صمت دومین کارت زرد را از مجلس گرفته است. در بازی فوتبال دومین کارت زرد به معنای اخراج است. یا ما بازی فوتبال را بلد نیستیم یا بدون توپ در حال بازی کردن هستیم یا مانند همیشه توپ در زمین مردم است. چون توپ در زمین مردم است مجلس و دولت بدون توپ بازی می کنند.

سیاهکلی در پایان با بیان اینکه افزایش قیمت خودرو در روزهای اخیر برای خنثی کردن تاثیر واردات است، بیان کرد: مافیا به راحتی دست بردار نیست. خودرو یک کالای پرسود در ایران است، در دنیا التماس می کنند تا مشتری، خودرویی را بخرد اما در ایران به این روز رسیده ایم. حالا وزیر برای مجلس نسخه نوشته تا مجلس بر کالاهای سرمایه ای مالیات ببندد تا او بتواند بازار خودرو را مدیریت کند.

 


 

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.