علی پروین: عاشق «آقا برانکو» هستم

در حالی که «علی پروین» خود یکی از پر افتخارترین بازیکنان و مربیان تاریخ فوتبال ایران محسوب می شود، اما عملکرد فنی و اخلاقی «برانکو ایوانکوویچ» سرمربی این روزهای پرسپولیس به گونه ای بوده که «سلطان» هم می گوید عاشق اوست.

کد خبر : 87465
تاریخ انتشار : سه شنبه 24 مهر 1397 - 9:55

 

به گزارش پایگاه خبری “ججین، «علی پروین» بازیکن، کاپیتان و سرمربی تیم ملی فوتبال ایران و باشگاه پرسپولیس نیاز به معرفی ندارد. او که پرسپولیسی های دو آتشه «سلطان» می نامندش، متولد سوم مهرماه ۱۳۲۵ در تهران است و به جز یک سال، ۱۸ سال دوران بازی خود در فوتبال را در پرسپولیس گذرانده است.
پروین با کسب ۱۵ جام قهرمانی مختلف در لیگ و جام حذفی، پرافتخارترین سرمربی تاریخ پرسپولیس است. همچنین تیم ملی فوتبال ایران در سال ۱۹۹۰ و تحت هدایت او توانست قهرمانی بازی های آسیایی پکن را به دست بیاورد.
او این روزها علاوه بر رسیدگی به امور شخصی و خانوادگی، هفته ای ۲ جلسه با پیشکسوتان پرسپولیس تمرین می کند و هدایت آنها را بر عهده دارد.
با توجه به در پیش بودن دیدار حساس برگشت تیم های فوتبال پرسپولیس و السد در مرحله نیمه نهایی لیگ قهرمانان آسیا و شانس بالای سرخپوشان برای راهیابی به دیدار فینال، گفت و گویی را با اسطوره پرسپولیسی ها ترتیب دادیم. او در این گفت و گوی تفصیلی درباره شرایط پرسپولیس در لیگ برتر و لیگ قهرمانان آسیا، رابطه اش با برانکو ایوانکوویچ، شرایط تیم ملی فوتبال ایران در جام ملت های آسیا و … سخن گفت.
او علاوه بر هشدار به بازیکنان پرسپولیس درباره غرور کاذب گفت: هنوز نیمی از راه صعود به فینال لیگ قهرمانان باقی مانده است.
پروین همچنین تعداد پرسپولیسی های دعوت شده به تیم ملی را «خیلی کم» دانست و خاطراتش درباره گلزنی برابر کویت در آخرین قهرمانی ایران در جام ملت های آسیا را بازگو کرد.
آنچه که در زیر می خوانید متن کامل گفت و گوی اختصاصی ایرنا با علی پروین است:

** نیمی از راه فینالیست شدن پرسپولیس باقی است
چقدر فکر می کنید پرسپولیس قهرمان لیگ قهرمانان آسیا شود؟ لطفا صادقانه جواب دهید.
پروین: اجازه بدهید ابتدا پرسپولیس فینالیست لیگ قهرمانان آسیا بشود و بعد درباره قهرمانی حرف بزنیم.

به هر حال پرسپولیس در یک قدمی رسیدن به فینال است، شما این طور فکر نمی کنید؟
پروین: درست است که پرسپولیس در دوحه توانست السد را شکست دهد اما هنوز نیمی از راه باقی مانده است. اینکه از الان بازیکنان و مربیان پرسپولیس خود را در فینال لیگ قهرمانان آسیا ببینند، اشتباه بزرگی است.

یعنی پرسپولیس به فینال لیگ قهرمانان آسیا صعود نمی کند؟
پروین: من این طور نگفتم.

ولی گفتید پرسپولیس هنوز خود را در فینال نبیند.
پروین: حرف من این است. پرسپولیسی ها نباید دچار غرور شوند و فکر کنند کار تمام شده است. این تفکر یک سم است. پرسپولیس یک بازی دیگر را در مرحله نیمه نهایی لیگ قهرمانان آسیا با السد پیش رو دارد که حساسیت آن از بازی رفت بیشتر است. ولی فکر می کنم پرسپولیس از این مرحله به سلامت عبور کند و فینالیست لیگ قهرمانان آسیا شود.

البته السد در تهران چیزی برای از دست دادن نخواهد داشت.
پروین: قطعا همین طور است. السد می آید تا انتحاری بازی کند چون اگر ببازند کارشان تمام است و باید از لیگ قهرمانان آسیا خداحافظی کنند. این تیم با هزینه های میلیون دلاری که انجام داده، اصلا نمی خواهد حذف شود و برای همین پرسپولیس در تهران با یک تیم خطرناک روبرو می شود.

** کاکل بارسلونا روی سر ژاوی می چرخید
السد بازیکنان بزرگی نظیر ژاوی و گابی دارد. بازیکنانی که در جهان فوتبال از چهره های شناخته شده هستند.
پروین: ژاوی از بهترین هافبک های تاریخ فوتبال است که کاکل بارسلونا روی سر او می چرخید. می توان ژاوی را صاحب سبک «تیکی تاکا» نامید. زمانی که در بارسلونا و تیم ملی اسپانیا بازی می کرد، از پا به توپ شدنش کیف می کردم. گابی نیز تا ۲ سال پیش در اتلتیکو مادرید حضور داشت و در فینال لیگ قهرمانان اروپا بازی می کرد. پول همین ۲ بازیکن به اندازه چند سال هزینه تیم های استقلال و پرسپولیس است.

خیلی ها اعتقاد دارند ژاوی پیر شده است و کیفیت فنی گذشته را ندارد؟
پروین: درست است که ژاوی پا به سن گذاشته اما هنوز ژاوی است، دنیایی تجربه دارد و در یک لحظه می تواند نتیجه بازی را تغییر دهد. در بازی رفت با السد، بازیکنان پرسپولیس به خوبی او را مهار کردند و اجازه ندادند خودنمایی کند. غفلت از او هزینه زیادی دارد.

بازی با السد را کجا تماشا کردید؟
پروین: منزل محمد پسرم. معمولا فوتبال ها را آنجا تماشا می کنیم. تلویزیون محمد بزرگ است، دور هم جمع می شویم و فوتبال دیدن می چسبد.

حتما حسابی استرس داشتید.
پروین: خیلی استرس داشتم تا سوت پایان بازی زده شد. خدا را شکر بچه ها توانستند یک پیروزی شیرین را به دست بیاورند. البته …

البته چی؟
پروین: بدون اغراق می گویم یکی از بازی هایی بود که حسابی از تماشای آن لذت بردم. پرسپولیس خیلی وقت بود این طور عالی نبود. از دقیقه یک تا دقیقه ۹۰ با برنامه و حساب و کتاب فوتبال بازی کردند. برانکو برای لحظه به لحظه بازی نقشه و تاکتیک داشت و تمام تاکتیک های حریف قدرتمندش را خنثی کرد.

** پرسپولیس نباید در بازی برگشت با السد گل بخورد
اگر جای برانکو بودید در بازی برگشت چه طور بازی می کردید؟
پروین: برانکو یک مربی بسیار بزرگ است و به خوبی می داند چه طور پرسپولیس را برای این بازی آماده کند. من فقط نظرم را می گویم.

بفرمایید.
پروین: ابتدا پرسپولیس نباید گل بخورد. اگر خدای ناکرده این اتفاق بیفتد کار سخت می شود. برای اینکه همه چیز از نو شروع می شود و این موضوع بار روانی و استرس را برای پرسپولیس به همراه خواهد داشت. وقتی سرمربی پرسپولیس و تیم ملی بودم، همیشه به بازیکنانم می گفتم اول گل نخوریم و بعد به فکر گل زدن باشیم.

** درخواست «سلطان» از هواداران
پرسپولیس یک فاکتور مهم در بازی برگشت دارد و آن هم حمایت ۱۰۰ هزار نفری طرفداران است.
پروین: تماشاگران یار دوازدهم پرسپولیس هستند و به طور حتم نقش تاثیرگذاری در این مسابقه خواهند داشت. ورزشگاه آزادی با ۱۰۰ هزار تماشاگر ترس عجیبی را برای هر تیمی به وجود می آورد و انگیزه زیادی را در بین بازیکنان پرسپولیس ایجاد می کند و آنها را به تلاش بیشتری وا می دارد. در بازی با الدحیل قطر، پرسپولیس یک بر صفر عقب افتاد اما تماشاگران از تیم محبوبشان حمایت کردند و در پایان آن حماسه بزرگ خلق شد. واقعا تماشاگران پرسپولیس در دنیا بی نظیر هستند و باید دست تک تک این عزیزان را بوسید. به عنوان یک پرسپولیسی از هوادارانی که اول آبان به استادیوم می روند، یک درخواست دارم که بنویسید.

حتما می نویسیم.
پروین: حتما چند ساعت قبل از شروع این مسابقه ورزشگاه آزادی پر می شود. درخواست می کنم آنهایی که به استادیوم می روند به جای اینکه از چند ساعت قبل پرسپولیس را تشویق کنند و زمان شروع بازی خسته شوند، از زمانی که تیم پا به زمین مسابقه می گذارد از پرسپولیس حمایت کنند تا آزادی برای السد جهنم شود.

خودتان هم برای دیدن این بازی به ورزشگاه آزادی می روید؟
پروین: طبیعی است که خیلی دوست دارم برای این مسابقه حساس به ورزشگاه بروم اما باید ببینم شرایط فراهم است و می توانم این کار را انجام دهم یا خیر وگرنه مجبورم باز هم در خانه محمد بازی را تماشا کنم.

اگر از علی آقا بخواهیم این بازی را پیش بینی کند، چه جوابی می دهد؟
پروین: پیش بینی سخت است اما احساس قلبی من این است که پرسپولیس مثل بازی رفت برنده می شود.

** برانکو باید سال ها در پرسپولیس بماند
به برانکو علاقه زیادی دارید.
پروین: آقا برانکو خیلی خوب است و عاشق مربیگری اش هستم. برای پرسپولیس خیلی خوب کار کرده است و یکی از بهترین مربیان تاریخ باشگاه محسوب می شود. هم از لحاظ فنی و هم از لحاظ اخلاقی نمونه است. این بنده خدا ۶ ماه است پول نگرفته اما یک کلمه اعتراض نکرده و حرفی نزده است و با تعصب به کارش در پرسپولیس ادامه می دهد. نتایجی نیز که در کارنامه اش ثبت شده نشان از توانایی و کاربلدی فنی اش دارد.

شایعه شده برانکو در پایان فصل از پرسپولیس می رود.
پروین: نباید چنین اتفاقی رخ دهد. برانکو باید سال های سال در پرسپولیس بماند. او حالا حالاها می تواند برای این تیم افتخار آفرینی کند.

اما همان طور که گفتید ماه هاست پولی نگرفته است.
پروین: از وزیر ورزش و جوانان یک درخواست دارم. آقای سلطانی فر برای استقلال و پرسپولیس زحمت زیادی کشیده است و می کشد اما از او می خواهم به ۲ باشگاه پرطرفدار ایرانی، به چشم خریدار نگاه کند. این باشگاه ها میلیون ها طرفدار دارند و جامعه با پیروزی های آنها خوشحال می شود و با شکست هایشان ناراحت. توجه به سرخآبی ها باعث نشاط جامعه می شود و نباید نگاه ویژه به این ۲ تیم فراموش شود، مخصوصا پرسپولیس که الان نماینده ایران در لیگ قهرمانان آسیاست و می تواند پس از چند دهه به ناکامی تیم های ایرانی برای گرفتن جام پایان دهد.

بسته شدن پنجره نقل و انتقالات نیز از قدرت پرسپولیس کم نکرد؟
پروین: خیلی ها اعتقاد داشتند با بسته شدن پنجره نقل و انتقالات پرسپولیس، این تیم نمی تواند موفق باشد اما نه تنها این اتفاق رخ نداد بلکه انگیزه و تلاش بازیکنان پرسپولیس به طرز قابل ملاحظه ای افزایش پیدا کرد تا علاوه بر رسیدن به یک قدمی فینال لیگ قهرمانان آسیا باز هم مدعی جدی قهرمانی در لیگ برتر باشند.

چند بازیکنی که جذب این تیم شدند تا نیم فصل ببیرون خواهند نشست.
پروین: پرسپولیس همیشه تیم بزرگ، با عظمت و محبوب بوده است و خواهد بود و هر بازیکنی باید افتخار کند پیراهن این تیم بزرگ را بر تن کند.

** سلطانی فر پیگیری خصوصی سازی پرسپولیس و استقلال است
ماجرای خصوی سازی استقلال و پرسپولیس هنوز در حد حرف باقی مانده است. نظرتان چیست؟
پروین: چند هفته پیش شنیدم ماجرای خصوصی سازی این دو تیم جدی تر از گذشته مطرح شده است و وزیر ورزش و جوانان نامه ای در این خصوص نوشته و قرار است در هیات دولت مطرح شود.

سال هاست این خبر را می شنویم اما عملا هیچ اتفاقی رخ نداده است.
پروین: رئیس سازمان خصوصی سازی نیز در این رابطه مصاحبه ای کرد و گفت باید خصوصی سازی استقلال و پرسپولیس در نشست هیات دولت تصویب شود. سلطانی فر پیگیر این مساله است و پیش بینی ام این است اتفاقات خوبی در آینده نزدیک برای ۲ باشگاه پر طرفدار رخ می دهد.

از تیم پیشکسوتان پرسپولیس حرف بزنیم. حضوری جدی در این تیم دارید؟
پروین: چند ماهی است که هفته‌ای ۲ جلسه تمرین کرده ایم و روزهای چهارشنبه هم تیمی را دعوت می‌کنیم تا با آنها بازی کنیم. خوشحالیم که بچه‌ها دور هم جمع می‌شوند. شرکتی به‌نام پیشکسوتان کهن، تشکیلاتی را فراهم کرده تا اینها دور هم جمع شوند.

سه نسل متفاوت را در تیم پیشکسوتان پرسپولیس می‌بینیم، دهه ۶۰، ۷۰ و ۸۰.
پروین: کسانی که بازنشسته هستند، می‌توانند به تمرین ما بیایند. یک عده دهه شصتی هستند، یک عده هم بالاتر. یک عده مثل علیرضا محمد ۲ سال است که فوتبالش تمام شده، منصوری و زارع هم همین‌طور. این تیم برای پیشکسوتان است و مال من و این و آن نیست.

هنوز بازیکنان قدیمی پرسپولیس از شما حساب می برند؟
پروین: بحث حساب بردن نیست. تمام این بچه ها از بزرگان فوتبال هستند و برای خودشان اسم و رسمی دارند اما نسبت به من لطف دارند.

** قهرمانی تیم ملی در جام ملت ها، آرزوی هر ایرانی است
از تیم ملی حرف بزنیم. فکر می کنید تیم ملی در جام ملت های آسیا قهرمان شود؟
پروین: قهرمانی تیم ملی در جام ملت های آسیا آرزوی هر ایرانی است و من هم دوست دارم تیم ملی ایران بتواند در این رویداد مهم قهرمان شود. الان چند دهه است که قهرمان آسیا نشده ایم و همه می خواهند این اتفاق شیرین رخ دهد.

زمانی که شما بازی می کردید تیم ملی قهرمان جام ملت ها می شد؟
پروین: (با خنده) تا زمانی که ما بازی می کردیم، قهرمان آسیا می شدیم. حالا نیز امیدوارم که ایران قهرمان آسیا بشود. ما خوشحال می شویم چون افتخاری است برای مملکت ما.

آخرین قهرمانی جام ملت های آسیا با گل علی پروین به دست آمده است.
پروین: یادش به خیر بازی با کویت بود. تیم ملی ایران در آن دوره گلی دریافت نکرد و مقتدرانه به فینال جام صعود کرد. در بازی نهایی نیز با یک گل به برتری رسیدیم و جام را به دست آوردیم.

از گلتان چه خاطره ای دارید؟
پروین: کویت در آن سالها خیلی قوی بود، تیم پرقدرتی که همراه ایران با شایستگی به فینال جام ملت های آسیا صعود کرده بودند. بازی نفس گیری بود. پشت محوطه جریمه کویت خطا شد و من پشت توپ ایستادم و لطف خدا شامل حالم شد و از روی یک ضربه ایستگاهی توانستم توپ را به تور بچسبانم.

چرا دیگر تیم ملی دیگر نتوانست به قهرمانی برسد؟
پروین: متاسفانه این سوالی است که باید پرسیده شود. در چند برهه زمانی می توانستیم قهرمان جام ملت ها شویم اما با بدشانسی از رسیدن به این عنوان باز ماندیم. باید یک نکته مهم را قبول کنیم.

چه نکته ای؟
پروین: اینکه تیم های آسیایی با سرعت برق و باد در حال پیشرفت هستند و خودشان را از لحاظ امکانات به سطح بالایی رسانده اند. امکانات در فوتبال خیلی مهم است. همین تیم های حاشیه خلیج فارس هر کدام حداقل ده ها زمین تمرین دارند و از بالاترین تکنولوژی ها برخوردار هستند.

** استرالیا، ژاپن و کره جنوبی اصلی ترین رقیبان ایران در جام ملت ها
فکر می کنید تیم ملی ایران در راه قهرمانی جام ملت های آسیا چه رقیبانی پیش رو داشته باشد؟
پروین: تیم های استرالیا، ژاپن و کره جنوبی رقیبان اصلی ایران هستند.

نظرتان درباره گروه بندی ایران در این رقابت ها چیست؟ با تیم های عراق، یمن ویتنام هم گروه هستیم.
پروین: به نظر نمی رسد ایران برای صعود به عنوان تیم اول از این گروه کار سختی پیش رو داشته باشد. یمن و ویتنام را به راحتی از پیش رو بر می داریم و فقط عراق رقیب اصلی ایران محسوب می شود.

چهار سال قبل اما توسط عراق از جام ملت های آسیا حذف شدیم.
پروین: متاسفانه چهار سال قبل با ناداوری و اتفاقاتی که پس از ۱۰ نفره شدن ایران در بازی با عراق رخ داد، حذف شدیم. به طور حتم اگر این اتفاق نمی افتاد حتی می توانستیم به فینال صعود کنیم. امسال فرصت خوبی است تا انتقام دوره قبل را از عراق بگیریم و اگر اتفاق خاصی رخ ندهد عراق را در مرحله مقدماتی شکست می دهیم و با امتیازات کامل تیم اول می شویم.

** سهمیه پرسپولیس در تیم ملی خیلی کم است
پرسپولیس در تیم ملی فقط ۲ سهیمه دارد، کم نیست؟
پروین: چرا کم نیست؟ کاملا مشخص است که سهیمه پرسپولیس در تیم ملی خیلی کم است. به عملکرد این تیم در لیگ برتر و لیگ قهرمانان آسیا نگاه کنید، این موفقیت ها با درخشش بازیکنان پرسپولیس به دست آمده است.

فکر می کنید چند بازیکن پرسپولیس باید در تیم ملی حضور داشته باشند؟
پروین: نمی گویم چند بازیکن پرسپولیس باید در تیم حضور داشته باشند اما سهمیه پرسپولیس باید خیلی بیشتر از ۲ بازیکن باشد.

خیلی ها می گویند کارلوس کی روش به خاطر اختلاف با برانکو بازیکنان پرسپولیس را به تیم ملی دعوت نمی کند.
پروین: خدا کند این طور نباشد. تیم ملی برای یک کشور است و همه نفرات شایسته باید در تیم ملی حضور داشته باشند و امیدوارم سرمربی محترم تیم ملی با نگاه ویژه تری به بازیکنان پرسپولیس نگاه کند. آنها می توانند در راه رسیدن به قهرمانی جام ملت های آسیا به تیم ملی کمک زیادی کنند.

** استقلال رقیب قابل احترام پرسپولیس و من
و پرسش پایانی، علی پروین همیشه گفته است استقلال تیم دوم من است.
پروین: استقلال تیم دوم من است. استقلال تیم پرطرفداری است و همیشه برای پرسپولیس و من رقیب قابل احترامی بوده است. با استقلالی های زیادی رابطه دوستی دارم. خدا ناصر حجازی، غلامحسین مظلومی و منصور پورحیدری را بیامرزد. پرسپولیس و استقلال ۲ تیم مطرح و پر طرفدار ایران هستند و به نفع فوتبال ایران است که این ۲ تیم همیشه پرقدرت باشند. قدرتمند بودن سرخآبی ها به فوتبال ملی ایران کمک می کند.

 

 

  

 

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.