عطریانفر: جهانگیری امید اول ماست

عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی با بیان اینکه بیانیه لاریجانی در ستاد انتخابات کشور برای اصلاحات جذاب بود، گفت: شباهت ادبیات لاریجانی به روحانی از حیثیت گفتمانی او چیزی کم نمی‌کند.

کد خبر : 128872
تاریخ انتشار : دوشنبه 27 اردیبهشت 1400 - 14:39

 

به گزارش پایگاه خبری “ججین” به نقل از خبرگزاری مهر، محمد عطریانفر عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی شرایط انتخابات را با توجه به تکمیل ثبت‌نام داوطلبان ریاست‌جمهوری تحلیل کرد و گفت: از میان چهره‌های برتری که ثبت‌نام کرده‌اند حدود ۱۰ نفر تأیید صلاحیت خواهند شد و از میان این ۱۰ نفر یک پنج ضلعی از رقابتی پر مناقشه و جذاب شکل خواهد گرفت.

وی افزود: در رئوس این پنج ضلعی آقایان جهانگیری، لاریجانی، رئیسی، یک اصلاح‌طلب دیگر که می‌تواند پزشکیان باشد و یک اصولگرای دیگر که احتمالاً سعید جلیلی است، قرار خواهند گرفت. در ادامه رقابت این پنج نفر در قالب یک سه وجهی ادامه پیدا می‌کند.

رقابت نهایی انتخابات بین رئیسی، جهانگیری و لاریجانی

عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی به تشریح این سه وجهی رقابتی در انتخابات پرداخت و تصریح کرد: اضلاع این سه وجهی عبارت‌اند از ضلع اصولگرایان متشکل از آقایان رئیسی و جلیلی؛ ضلع اصلاح‌طلبان متشکل از آقایان جهانگیری و پزشکیان و ضلع آخر علی لاریجانی خواهد بود.

عطریانفر با اشاره به اینکه میدان انتخابات در نهایت بین جهانگیری، رئیسی و لاریجانی خواهد بود، اظهار کرد: به نظر می‌رسد در سه وجهی پیش رو، سعید جلیلی در نقش حامی و ذیل صورت بندی کلی آقای رئیسی و مسعود پزشکیان در حمایت و ذیل صورت بندی اسحاق جهانگیری وارد رقابت شده و ایفای نقش خواهند کرد.

وی خاطرنشان کرد: تصمیم کلان اصلاح‌طلبان این است که نامزدی که موقعیت خوبی در نظرسنجی‌ها دارد، بماند و دیگران به نفع او خارج شوند؛ این احتمال ضعیف هم وجود دارد که مسعود پزشکیان موقعیت مناسب‌تری نسبت به اسحاق جهانگیری داشته باشد.

عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی عنوان کرد: یک چهره اصلاح‌طلب یک سر میدان رقابت، در مقابل آن رئیسی در سوی دیگر میدان رقابت قرار خواهد گرفت و علی لاریجانی در میانه این میدان هروله خواهد کرد.

لاریجانی امروز چهره‌ای متفاوت دارد و برای اصلاحات جذاب است

عطریانفر با بیان اینکه لاریجانی امروز با لاریجانی سال‌های فعالیت در صدا و سیما فاصله بسیار زیادی گرفته، تاکید کرد: منطق مشارکت علی لاریجانی مبتنی بر واجد بودن یک سابقه اصولگرایی است که با رویکردهای مناسب اصلاح‌طلبانه در دوازده سال اخیر همراه شده است.

وی تصویر امروز لاریجانی را تصویری متفاوت از چهره اصولگرایی او برشمرد و بیان کرد: بیانیه علی لاریجانی در نشست خبری بعد از ثبت نام تصویر متفاوتی از او ارائه کرد که از منظر نگاه اصلاح‌طلبی بسیار جذاب و قابل احترام بود.

عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی ادامه داد: البته اینکه تصور کنیم اصلاح‌طلبان از پشتیبانی نیروی نامدار درون جریانی خودشان دست بکشند و به سمت لاریجانی بروند دور از ذهن به نظر می‌رسد.

انتخابات ۱۴۰۰ پرشور و مشارکت حدود ۵۵ درصد خواهد بود

عطریانفر انتخابات پیش رو را انتخاباتی جذاب دانست و اظهار کرد: پیش‌بینی من این است که مشارکت از ۵۵ درصد هم بالاتر خواهد رفت و در چنین وضعیتی احتمالاً انتخابات به دور دوم کشیده خواهد شد؛ اما اینکه کدام دو نفر به رقابت فینال راه پیدا کنند تحلیل‌های مجزایی خواهد داشت و اصلاح طلبان هم با توجه به دو نفر نهایی باید تصمیمات لازم را اتخاذ کنند.

وی با اشاره به اینکه ممکن است بار منفی گلایه‌های دولت روحانی بر دوش جهانگیری قرار بگیرد، عنوان کرد: این انتخابات، بسیار حساس و کاملاً دوقطبی خواهد بود. در چنین شرایطی که به احتمال قوی جهانگیری تأیید صلاحیت می‌شود، جریان اصلاح طلب با انگیزه بسیار زیادی به صحنه خواهد آمد و نقش ساختاری، مدیریتی، گفتمانی و شعارهای انتخاباتی خود را روی او پیش خواهد برد.

عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی تصریح کرد: با حضور با انگیزه اصلاحات مشارکت افزایش می‌یابد، بنابراین موقعیت اصلاح‌طلبان ارتقا پیدا خواهد کرد. اینکه تصور کنیم علیرغم دوقطبی شدن انتخابات، فضای رقابت و مشارکت سرد باشد توجیهی ندارد. توجه داشته باشیم که رهبر انقلاب هم تاکید کرده‌اند که به دنبال مشارکت حداکثری هستند.

احتمال حمایت اصلاحات از لاریجانی در دور دوم و رقابت با رئیسی؛ زبان توجیه وجود داد

عطریانفر با بیان اینکه نمی‌توان قاطعانه گفت وضع اصلاحات خوب نیست یا بار منفی دولت روحانی بر رأی جهانگیری تأثیر دارد، خاطرنشان کرد: زبان توجیه فعالیت‌ها وجود دارد، تبلیغات در زمان خودش صورت خواهد گرفت و با توجه به حساسیت متفاوت جامعه نسبت به ریاست‌جمهوری می‌توانیم انتخاباتی داغ و جذاب را پیش بینی کنیم.

وی با تاکید بر اینکه در گام اول قطعاً اصلاحات از لاریجانی حمایت نخواهد کرد، بیان کرد: حمایت از لاریجانی در حضور جهانگیری خلاف فهم منطقی سیاسی است که اصلاحات یک چهره شاخص از بدنه خود را در رقابت داشته باشند، حمایت از او را متوقف کنند و به سمت کسی مثل لاریجانی بروند.

عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی با اشاره به اینکه منظور از گام اول دور اول انتخابات است اظهار کرد: در دور دوم اگر رقابت بین لاریجانی و رئیسی باشد به نظر می‌رسد اصلاحات تدبیر جدیدی اتخاذ کرده و به سمت لاریجانی خواهد رفت.

شباهت ادبیات لاریجانی به روحانی چیزی از حیثیت گفتمان او کم نمی‌کند

عطریانفر در پاسخ به این سوال که آیا اظهارات لاریجانی درباره «پادگان» و «دادگاه» برای اصلاحات جذاب بوده است، گفت: بله نکته کلیدی اظهارات لاریجانی همین جمله بود، همچنین بیان ضرورت آرامش سیاسی برای رسیدن به اهداف ملی و پاسخ به دغدغه‌های مردم از جمله نکاتی بود که مورد پسند اصلاح‌طلبان بود.

وی با بیان اینکه ادبیات انتخاباتی لاریجانی شباهت بسیاری به ادبیات انتخاباتی روحانی دارد، تصریح کرد: ممکن است فقراتی از صحبت‌های لاریجانی شبیه به روحانی یا خاتمی باشد؛ اما هرکس ادبیات و واژگان خود را دارد و متعلق به خود شخص است.

عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی در پایان در پاسخ به این جمله که «جنس ادبیات لاریجانی یادآور اظهارات روحانی است» عنوان کرد: بله! اما این ایرادی ندارد و نه چیزی را از حیثیت گفتمان لاریجانی کم می‌کند و نه چیزی به گفتمان روحانی اضافه خواهد کرد. هرکس بر پایه شرافت خودش از ادبیاتی برای رساندن نیت خودش خطاب به جامعه صحبت می‌کند.


 

 

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.