عجایب وحشتناک دنیای پزشکی را بشناسید + تصاویر

برخی حقایق در دنیای پزشکی واقعا قابل مشاهده برای هرکسی نیستند و احتمالاً شما هم اگر با آن‌ها آشنا شوید حالتان دگرگون خواهد شد.

کد خبر : 112700
تاریخ انتشار : پنجشنبه 1 اسفند 1398 - 7:47

 

به گزارش پایگاه خبری “ججین” به نقل از خبرگزاری باشگاه خبرنگاران جوان، عجایب پزشکی زیادی در سراسر جهان وجود دارد. تا وقتی بدانید کجا را مشاهده نمایید میتوانید از این کنجکاوی‌های اعجاب انگیز یا احتمالا نفرت انگیز پیدا کنید.

جنین یک چشم، موزه ورلیک «Vrolik» در آمستردام، هلند

در قرن نوزدهم پدر و پسر کالبدشناس جراردوس و ویلم ورولیک در جهش‌های انسانی نقش داشتند. در یک مطلب پزشکی سال ۱۸۳۴ ویلم سیکلوپیا را مورد بررسی قرار داده هست. سیکلوپیا یک نقص مادرزادی کمیاب هست که در جنین دو چشم کامل به صورت جداگانه شکل نمی‌گیرد در نتیجه یک سوراخ مرکزی ایجاد میشود.

احتمال این که یک نوزاد با سیکلوپیا متولد شود یک در ۱۶۰۰۰ هست. با این حال اکثر جنین‌های سیکلوپیایی یا سقط می‌شوند یا مرده به جهان می‌آیند. ورولیک‌ها چندین سیکلوپیا را جمع کردند: پنج انسان و ۱۹ جانور شامل خوک، بره و گربه که مبتلا به سیکلوپیا بودند. همۀ آن‌ها را در موزه ورولیک در بخش آناتومی و رویان شناسی دانشگاه آمستردام می‌توانید مشاهده نمایید.

عجایب وحشتناک دنیای پزشکی را بشناسید + تصاویر

یک شیشه پر از موش کور، موزه زیست شناسی گرانت، لندن، انگلستان

در این موزه هجده موش کور در یک شیشه در معرض نمایش قرار دارند که احتمالا به اندازه سایر آیتم‌های این موزه خوفناک نیستند,، اما واقعا جالبند و قطعا یکی از جواهرات گرانبهای لندن به تعداد میروند. در موزه‌ای که اسکلت مار آناکوندا، استخوان‌های دودو و کلکسیونی از مغز به چشم میخورد.

هنوز هم وجود یک شیشه موش کور هست قیمت آن را بالا می‌برد. چرا این موش کور‌ها در یک شیشه گردآوری شده اند احتمالا چیزیست که هرگز دانسته نخواهد شد.

عجایب وحشتناک دنیای پزشکی را بشناسید + تصاویر

گلوله غول جسد موی قورت داده شده، موزه ملی سلامت و پزشکی در مریلند، کشور آمریکا

گربه‌ها اگر بخواهند می‌توانند تمام روز را بخوابند,، اما احتمالا از توده غیرقابل هضمی که در شکمشان جمع شده و اغلب مو هست عذاب می‌کشند. اما گربه‌ها تنها حیواناتی نیستند که از این مریضی عذاب آور و غمگین کننده رنج میبرند. گربه ها، گاوها، بزها، گوزن‌ها نیز آن را دارند. اما موجود دیگری هم باید به فهرست بالا اضافه کنید: در موزه ملی سلامت و پزشکی مریلند چندین نمونه هشداردهنده از گلوله‌های مویی دیده می‌شود که در معده انسان پیدا شده اند. بزرگ‌ترین آن‌ها از معده یک دختر ۱۲ ساله خارج شده که عادت داشته موی خودش را می‌خورده هست.

عجایب وحشتناک دنیای پزشکی را بشناسید + تصاویر

سر تیر خورده قربانی، موزه پزشکی سیریاج در بانکوک، تایلند

موزه مرگ درون قدیمی‌ترین بیمارستان تایلند قرار دارد. این موزه شش بخش گوناگون دارد: پاتولوژی، پزشکی قانونی، تاریخ پزشکی تایلند، انگل شناسی، آناتومی و پیش از تاریخ. یکی از جالبترین اقلام آن سر قطع شده یک انسان هست. اما این یک سر قطع شده معمولی نیست «گرچه هیچ سر قطع شده‌ای اصلا معمولی نیست»

این سر از وسط بریده شده تا مسیر گلوله‌ای که از آن عبور کرده را نشان دهد. این مقطع به وضوح سوراخ‌ای که گلوله در جمجمه حرکت کرده و صدمه‌هایی که زده را نشان می‌دهد.

عجایب وحشتناک دنیای پزشکی را بشناسید + تصاویر

روده بزرگ غول جسد، موزه موتر «Mütter» در فیلادلفیا

این روده بسیار بزرگ شبیه چیزی از فیلم‌های دهه ۱۹۵۰ هست. این روده بزرگ از لحاظ پاتولوژی بسیار خوفناک هست. مریضی هیرشپرونگ «Hirschprung» زمانی نخست میشود که تمام یا بخشی از روده بزرگ یا قسمت‌های ابتدایی دستگاه گوارش فاقد اعصاب و در نتیجه دچار اضطراب عملکردی میشوند. این باعث میشود

که ماهیچه‌ها هرگز سیگنال انقباض و خارج کردن مواد زاید را از سیستم گوارش دریافت نکنند. «یبوست شدید» در نتیجه روده بسیار بزرگ می‌شود. در این راستا خاص طول آن به ۲.۴ متر و وزن آن به ۱۸ کیلوگرم رسیده هست. برای سنجش این موزه یک ماکت مومی از یک روده طبیعی را قرار در کنار این روده بزرگ قرار داده هست. ناسازگاری آن‌ها دیوانه کننده هست

عجایب وحشتناک دنیای پزشکی را بشناسید + تصاویر

تخمدان مبتلا به تروتوما، موزه مریضی‌های انسان، سیدنی، استرالیا

در دانشگاه نیوساوت ولز همه‌ی بخش‌های مریض انسان را می‌توانید پیدا کنید از جمله شش‌ها و قلب صدمه دیده. یکی از جالبترین نمونه‌های آن تراتوما «نوعی کیست» تخمدان خوش خیم هست. تراتومای تخمدان یک سرطان ژرم سل هست که رشد سلولی تخمدان را مختل میکند. در موارد شدید، میتواند

موجب تومور‌هایی شود که شبیه جنین‌های ناقص با مو و دندان باشد. درست مانند عکس زیر. اگرچه موزه مریضی انسان در دهه ۱۹۶۰ برای دانشجویان پزشکی و پاتولوژی راه اندازی شده ,، اما از سال ۲۰۰۹ به روی عموم باز هست.

عجایب وحشتناک دنیای پزشکی را بشناسید + تصاویر

خودرو‌های آناتومیکی، موزه کپلو سانسورو «Capella Sansevero» در نپال، ایتالیا

در زیرزمین کلیسای سانسورو در نپال دو کشف خوفناک اروپا قرار دارند. دو اسکلت، یک مرد و یک زن آبستن که در کنار هم در یک محفظه شیشه‌ای ایستاده اند، هر دو با سیستم‌های گردش خون تقریباً دست نخورده، ولی از نظر رنگی مبالغه شده، رگ‌های آبی و عروق خونی قرمز رنگ. این «اتومبیل ها» توسط دکتر قرن هجدهمی «سالرنو» ایجاد شده اند و هردو حفظ شده‌ترین اجساد جهان میباشند. اما رنگ آمیزی و سیستم گردش خون کامل مورد بحث هست. برخی می‌گویند اگرچه اسکلت‌ها به وضوح حقیقی میباشند,، اما رگ‌ها و عروق خونی ممکن هست نباشند و ترکیبی از موم زنبور عسل، سیم و ابریشم باشند.

اما کسانی هم میباشند که به حکایت خوفناک تری معتقدند و می‌گویند سالرنو جادوگری بوده که قربانیان خود را با تزریق یک عامل سخت کننده در فرآیندی که فلزی کردن انسان نامیده می‌شود کشته هست. اما بعد از گذشت ۲۵۰ سال پیدا کردن حقیقت ماجرا غیرممکن هست. آن‌ها بسیار فراتر از پزشکی زمان خود بوده اند.

عجایب وحشتناک دنیای پزشکی را بشناسید + تصاویر

طولانی‌ترین کرم نواری «Tapeworm» , موزه انگل شناسی مگورو «Meguro» در توکیو، ژاپن

در تنها موزه انگل شناسی جهان با خوفناک‌ترین و چندش آورترین چیز‌هایی قرار دارند که تا اکنون با آن‌ها مواجه شده اید، از جمله طولانی‌ترین کرم نواری جهان. این کرم» Diphyllobothrium nihonkaiense» اسم داشته و ۸. ۸ متر طول دارد و از شکم یک مرد ژاپنی که بعد از خوردن ماهی احساس دل درد شدیدی می‌کرده خارج شده هست.

در کنار این کرم یک کمک لمسی وجود دارد، یک قطعه طناب با طول و خصوصیات نمونه که بازدیدکنندگان با لمس آن می‌توانند این کرم را در شکمشان احساس کنند. اگر امکان مشاهده کردن از این موزه را ندارید میتوانید با این روش سنجش کنید: یک زرافه متوسط ۵. ۵ متر بلندی دارد و این کرم سه متر از آن بلندتر هست.

عجایب وحشتناک دنیای پزشکی را بشناسید + تصاویر

کتابی از جنس انسان، موزه پاتولوژی ادینبرگ، اسکاتلند

دو تا از تیره‌ترین شخصیت‌های اسکاتلند «ویلیام هار» و «ویلیام بورک» بودند. آن‌ها قاتلان قرن نوزدهمی بودند که جسد قربانیان خود «۱۶ مورد» را به دکتر رابرت ناکس می‌فروختند و او اجساد را در جلسات کالبدشناسی خود تشریح می‌کرد. در این موزه آثار وحشتناکی از بورک و هار آدمکش پیدا خواهید کرد. هرچند این کتاب

یک کتاب قدیمی به نظر میرسد,، اما جلد چرمی آن یک جلد معمولی نیست بلکه از پوست ویلیام بروک بعد از اعدام او تهیه شده هست و روی آن نوشته شده: «در ۲۸ ژانویه ۱۸۲۹ اعدام شد.»

عجایب وحشتناک دنیای پزشکی را بشناسید + تصاویر

اسب سوار آخرالزمان، موزه فراگونارد «Fragonard» در پپاریس، فرانسه

اونوره فراگونار آناتومیستی بود که از سال ۱۷۳۲ تا ۱۷۹۹ بعنوان یکی از پیشگامان عصرش زندگی میکرد. «Ecorchés» مجسمه‌هایی میباشند که بدن انسان را بدون پوست نشان می‌دهند، به خصوص بدن بدون ماهیچه. گذشته از فراگونارد آن‌ها آثار هنری نقاشی یا مجسمه سازی از مردان و زنان تصور می‌شدند.

اما فراگونارد ایده دیگری داشت. او آن‌ها را از اجساد حقیقی می‌فرآوری. در یکی از قدیمی‌ترین مدارس دامپزشکی جهان بقایای شاهکار‌های فراگونارد را خواهید یافت. او حدود ۷۰۰ جسد را پوست کند,، اما تنها ۲۱ شماره از آن‌ها باقی باقیمانده که همۀ آن‌ها در پاریس نمایش داده میشوند. معروفترین آن‌ها یک مرد سوار بر اسب هست که هر دوی آن‌ها به این روش ساخته شده اند.

عجایب وحشتناک دنیای پزشکی را بشناسید + تصاویر


 

 

 

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.