صحت انتخابات شورای شهر تهران تایید شد

رئیس هیات نظارت بر انتخابات شورای شهرستان تهران با بیان اینکه ۱۵ صندوق به صورت اتفاقی با سامانه تجمیع وزارت کشور مجددا تطبیق داده شد، تاکید کرد که هیات نظارت شهرستان تهران با یقین سلامت پنجمین دوره انتخابات شورای شهر تهران را تایید می کند.

کد خبر : 13803
تاریخ انتشار : یکشنبه 7 خرداد 1396 - 8:02

انتخابات شوراها

رئیس هیات نظارت بر انتخابات شورای شهرستان تهران با بیان اینکه ۱۵ صندوق به صورت اتفاقی با سامانه تجمیع وزارت کشور مجددا تطبیق داده شد، تاکید کرد که هیات نظارت شهرستان تهران با یقین سلامت پنجمین دوره انتخابات شورای شهر تهران را تایید می کند.

محمدرضا بادامچی در گفت‌وگو با ایسنا، به ارائه توضیحاتی درباره فرایند بررسی صحت انتخابات شورای شهر تهران پرداخت.

رئیس هیات نظارت بر انتخابات شورای شهرستان تهران توضیح داد: اعضای هیئت اجرایی از ۱۱ معتمد و مدیر عالی رتبه شهر تهران، به ریاست فرماندار تشکیل شده است. همچنین هیئت نظارت شهرستان تهران متشکل از سه کارشناس معتمد و دارای سابقه فعالیت در رده‌های بالای مدیریتی در نظام مقدس جمهوری اسلامی  و تنی چند از نمایندگان مجلس شورای اسلامی و قضات عالی رتبه کشور هستند. این هیئت مشترک بعد از دریافت شکایات در فرصت تعیین شده، بعد از اخذ نظر کارشناسان حقوقی، با دقت مشکلات واصله را مورد بررسی قرار داد و نظر نهایی خود را در صورت‌جلسات ثبت کرد.

وی افزود: نمایندگان هیئت‌های اجرایی و نظارت به هنگام شمارش آرای صندوق های رای در محل شعب، دو دفترچه از طریق هیئت مشترک، به همراه داشتند که یکی از دفترچه‌ها اسامی کلیه داوطلبان تایید شده و یکی دیگر، اسامی تعداد ۱۱۵ نفر از داوطلبینی بود که در لیست های ائتلافی حضور داشتند یا افراد شناخته شده بودند و احتمال رای آوری آنها بالا بود. در جریان شمارش آرا، مسئولین صندوق ضمن ثبت رای همه کاندیداها، رای ۱۱۵ نفر را به صورت جداگانه نیز ثبت کرده اند.

بادامچی در ادامه گفت: هیئت نظارت بر شورای شهر تهران، برای اطمینان خاطر شهروندان تهرانی به ویژه کاندیداهای محترم شورای شهر، بعد از اعلام نتایج شمارش آرای شعب، ۵۰۰ شعبه را به صورت تصادفی انتخاب کرد و صورتجلسات شعب مربوطه را به آمار صندوق ها و همچنین با خروجی آرای صندوق‌ها به هنگام تجمیع در وزارت کشور تطبیق داد. نتیچه این کار زمان‌بر، این بود که هیچگونه مغایرتی میان آرای صندوق ها،‌ آرای بازشماری شده و آرای تجمیع شده وجود ندارد. این گزارش در حضور تعدادی از اعضای هیئت نظارت استان تهران، هیئت نظارت مرکزی و تنی چند از کارشناسان ارائه شد و موضوع حفاظت از آرای مردم و حقوق مسلم شهروندان عزیز مورد تایید این بزرگواران قرار گرفت و صورتجلسه‌ای نیز تنظیم و امضا شد.

وی افزود: از آنجایی که آراء شهروندان تهرانی به شورای شهر، با رویکرد لیست‌های ائتلافی بوده، فراوانی بیشتری در این خصوص دیده شده است. اما مشکل دیگری وجود داشت که نیاز به بررسی داشت. در برخی صندوق ها، آرای برخی افراد لیست‌ها، عدد صفر را نشان می‌داد. برای روشن شدن مطلب، ۱۵ صندوق از این نوع صندوق‌ها را به صورت اتفاقی انتخاب کردیم و آرای ورودی صندوق با خروجی ثبت شده در سامانه تجمیع آراء تطبیق داده شد که این نتیجه فرآیند تایید آرای صندوق‌ها بود. صحت این مورد نیز مورد تایید اعضای هیئت نظارت قرار گرفت و هیچگونه شبهه ای مطرح نشد.

به گفته بادامچی قرار است نتایج تایید شده توسط سخنگوی هیئت مرکزی نظارت و اعضای محترم هیئت نظارت استان و شهرستان تهران به اصحاب رسانه ارائه شده تا به استحضار مردم برسد.

به گزارش ایسنا، همچنین رئیس هیات نظارت شورای شهرستان تهران با صدور بیانیه ای صحت انتخابات شورای شهر تهران را تایید کرد.

متن بیانیه به شرح زیر است:

«بسم‌الله‌الرحمن‌الرحیم

انتخاباتی چشمگیر و ارزشمند برگزار شده است. مردم آگاه ما با در نظر گرفتن شرایط فعلی کشور و عملکرد کنونی مسئولین، دست به انتخاب زده‌اند و به طور طبیعی این انتخاب، عده‌ای را ناراضی و شگفت‌زده کرده است. این شگفتی دلیلی بر نادرستی یا تخلف در شمارش آرا نیست. تمام تلاش‌ها در این مدت در راستای صیانت از آرای مردم بوده است.

اعضای هیئت نظارت در تمام فرایند انتخابات، با حوصله و تلاش بی‌وقفه از سلامت انتخابات حفاظت کرده‌اند. این هیئت با دقت و همت بسیار، به شکایات داوطلبین رسیدگی کرده است و در این میان، با اعتراضی که موجبات ابطال انتخابات را فراهم کند و یا ایراد اساسی و اشکال موثری که بتوان بر اساس آن بی‌اعتباری انتخابات را استنباط نماید، مواجه نشده است.

لذا اکنون با گذشت ۱۰ روز از برگزاری انتخابات، در راستای اجرای ماده ۵۶ آئین‌نامه اجرایی قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور، هیئت نظارت با یقین، سلامت پنجمین دوره از انتخابات شورای شهر تهران را تایید می‌کند و برای منتخبین جدید آرزوی موفقیت در مسیر خدمتگزاری را داشته و به دوستانی که شکایتی از مسیر انتخابات داشته و دارند، اطمینان خاطر می‌دهد که نتایج حاصله در صحت کامل است.

در پایان ضمن تشکر از تمام اعضای هیئت اجرایی، هیئت نظارت شهرستان و استان تهران و تمام تیم‌های نظارتی به دلیل تلاش خستگی ناپذیرشان برای هرچه بهتر برگزار شدن انتخابات، آرزوی موفقیت و به‌روزی دارم.

محمدرضا بادامچی

رئیس هیئت نظارت بر انتخابات شورای شهر تهران، ری و تجریش

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.