سرلشکر سلامی در مجلس: دوست داشتم داخل هواپیمای اوکراینی بودم و با آن بمیرم

فرمانده کل سپاه گفت: خدای بزرگ را به شهادت می گیرم که دوست داشتم داخل هواپیمای اوکراینی بودم و با آن بمیرم ولی شاهد این ماجرای غم انگیز نباشم.

کد خبر : 110814
تاریخ انتشار : یکشنبه 22 دی 1398 - 16:00

 

به گزارش پایگاه خبری “ججین” به نقل از خبرگزاری تسنیم، سرلشکر حسین سلامی فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی صبح امروز (یکشنبه) در جلسه غیرعلنی مجلس شورای اسلامی با دستور کار بررسی اتفاقات اخیر، اظهار داشت: آنچه را می‌گویم چیزی است که از قلب من جاری می‌شود؛ من از میدان یک پیروزی شگفت انگیز و بی‌نظیر که ملت ایران در تاریخ حیات خود کسب کرده است می‌آیم؛ از جایی که آمریکا این بار مستقیم و آشکارا از ایران بزرگ شکست خورد؛ هرچند غبارهای حادثه غم انگیز سانحه سقوط هواپیما هنوز اجازه نداده است ابعاد این پیروزی شگفت انگیز و خیره کنده شناسایی شود.ما بعد از ترور و شهادت سردار سپهبد قاسم سلیمانی و همرزمان‌شان کاملا در فضای روانی یک جنگ ناشناخته با آمریکا قرار گرفته بودیم و بعد از آن حادثه این تصور به وجود آمد که آن اقتدار و شکوه ملت بزرگ ایران تحت تاثیر حادثه شهادت آسیب دیده است.

وی ادامه داد: ما برای لحظاتی با احساس جذر در اقتدار ملی مواجه شدیم و نیاز این بود که دوباره به حالت مد برگردیم و فشار افکار عمومی برای انتقام بسیار سنگین بود. همه تحت تاثیر حادثه ترور سپهبد سلیمانی قرار گرفته بودند، اما وقتی ما مردم را می‌دیدیم با احساس متفاوتی مواجه می‌شدیم.

فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تصریح کرد: آمریکایی‌ها فرمانده ما را شهید کرده بودند و به ما اخطار داده بودند که اگر عکس‌العملی نشان بدهید ۵۲ نقطه فرهنگی کشورتان را مورد هدف قرار می‌دهیم این حرف رئیس جمهور آمریکا بود. ما از یک طرف تحت فشار افکار عمومی بودیم و از یک طرف زیر فشار سرعت عمل برای انتقام بودیم و باید اقدام متقابل را چسبیده به حادثه انجام می‌دادیم.

سرلشگر سلامی عنوان کرد: آمریکا آمده بود حرف آخر را به ملت ایران بزند و برای همیشه ملت ایران را بشکند و دست‌های ما را ببندد و به ما نشان بدهد که مسیر تقابل ما با او یکسویه است.این در یک چشم انداز طولانی به یک تهاجم طولانی می انجامید.هرگاه قدرت‌ها در مقابل خود مقاومت نبینند خطوط فشار را گسترش می‌دهند.

وی با خطاب قرار دادن نمایندگان مجلس اظهار داشت: فکر کنید ما باید به سرعت پاسخ می‌دادیم در عین حال دشمن نیز می‌گفت اگر عکس‌العمل نشان دهید ما هم عکس‌العمل سنگین نشان می‌دهیم. البته در این موضوع که ما باید مقتدرانه عکس‌العمل نشان می‌دادیم هیچ شکی وجود نداشت، زیرا چیزی غیر از آن رفتار دشمن تا رسیدن به یک جنگ گسترده چیز دیگری وجود نداشت.

فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با بیان این که باید ما به یک چند تفوق می‌رسیدیم گفت: اولین تفوق، تفوق اطلاعاتی بود. باید تعیین می‌کردیم کجا را باید می‌زدیم و چقدر بود و چه شدتی باید داشته باشد، که باید تفوق فناوری نیز پیدا می‌کردیم تا آنچه را که پرواز می‌دهیم سالم به مقصد برسد. البته باید اندازه کار ما با اقدام آمریکا تناسب می‌داشت.

سرلشگر سلامی با تاکید بر این که اقدام ما باید قبل از تدفین شهید سپهبد سلیمانی اتفاق می‌افتاد خاطر نشان کرد: از عناصر قدرت یک ملت حیات، عزت، اعتبار، اقتدار، موجودیت و احترام است. اینها نشانه‌هایی است که یک ملت سرافراز و زنده است، ما باید یک موجی از سرزندگی جدید در جامعه ایجاد می‌کردیم و تراز بین‌المللی کشور را ارتفاع می‌دادیم.

وی تصریح کرد: تا آن روز ما خودمان را منطقه‌ای می‌دانستیم، اما باید طرحی را آماده می‌کردیم که دقیق می‌بود تا بر آمریکا از نظر فنی و تکنولوژیک غلبه می‌کردیم، نباید آنها موشک‌های ما را می‌زد، اگر موشک‌های ما به هدف نمی‌خورد و دقیق و ویرانگر نبود می‌دانید چه اتفاقی می‌افتاد؟ جنگ ما با آمریکا بحث مساحت نبود بلکه بحث تکنولوژیکی بود.

فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ادامه داد: باید به گونه‌ای عمل می‌کردیم که دشمن از تصور عکس‌العمل فرو می‌نشست، ما باید روی زمین او را متوقف می‌کردیم که این دشوار‌ترین کار به نظر می‌رسید.

سرلشگر سلامی با بیان این که طراحان عملیات به عین‌الاسد چند شبانه روز حتی برای یک ساعت نخوابیدند، گفت: ما می‌خواستیم با یک جنگ بزرگ از یک جنگ جلوگیری کنیم، که این راهش این بود که ما دشمن را غافلگیر می‌کردیم و آن را فریب می‌دادیم و برای واکنش متقابل آماده می‌شدیم و بازی جنگ را تا آخر پیش می‌بردیم. ما فکر نمی‌کردیم که ما می‌زنیم و جنگ تمام می‌شود، ما برای مراحل بعدی آماده شده بودیم.

وی تصریح کرد: ما برای اولین بار با آمریکا مستقیم درگیر شدیم و وارد یک جنگ ناشناخته شدیم، منطق ما برای درگیری انتقام نبود و تصمیمی که گرفته شد شجاعانه، حکیمانه و الهی‌ترین تصمیم تاریخ ایران بود که بر پایه منطق، تدبیر، قدرت و توکل استوار بود.

فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تصریح کرد: ما از روز جمعه تا شب چهارشنبه زیر رصد قوی‌ترین قدرت اطلاعاتی همه چیز را آماده کردیم و برای چندین مرحله جنگ و گسترش دامنه آن آماده شده بودیم و سامانه‌ها را نیز آماده کرده بودیم البته هنوز هم ادامه دارد و هیچ چیز از نظر ما تمام نشده است.

سرلشگر سلامی با بیان این که ما گفته بودیم که انتقام می‌گیریم، اظهار داشت: شب حادثه تمام سیستم‌های پرواز، پدافند، جنگ الکترونیک همه چیز روی آسمان بود. آمریکایی‌ها هم تمام قد آماده بودند، البته انتخاب اول ما برای حمله پایگاه التاجی نزدیک بغداد بود اما بعد هدف را تغییر دادیم و دشمن هم خیلی از تجهیزات را به عین‌الاسد برده بود. همان پایگاهی که ما در تغییر هدف آن را انتخاب کرده بودیم.

وی تاکید کرد: پایگاه عین‌الاسد ۱۶۰ کیلومتر با بغداد فاصله داشت و ما این‌بار بر مبنای گرفتن تلفات انسانی هدف‌گذاری نکرده بودیم و این موضوع اهمیت نداشت، اما آنجا تجهیزات راهبردی دشمن از جمله بالگردهای آپاچی و پهبادهای آنها و یک مرکز فرمانده و کنترل و سوله‌های تجهیزات در آنجا قرار داشت که هدف ما بود. هدف ما این بود که نقطه به نقطه عملیات باید براساس تاثیرگذاری انجام شود و آن چیزی که توازن را برقرار می‌کرد نفس عملیات بود.

فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ادامه داد: تخریب‌های فیزیکی فقط برای این بود که بگوییم انقدر برتری داریم و هر نقطه‌ که بخواهیم می‌زنیم و این اتفاق هم افتاد و هر کجا که ما نشانه گرفته بودیم را مورد هدف قرار دادیم.

سرلشگر سلامی با بیان این که وقتی موشک‌های بالستیک به قابلیت نقطه‌زنی می‌رسد یعنی انتهای تکنولوژی که ما به این تفوق رسیده‌ایم عنوان کرد: تمام موشک‌های ما به استثناء دو موشک که قبل از رسیدن به هدف فیلد شده بودند بقیه موشک‌ها به هدف برخورد کردند.

وی با بیان این که ما در جنگ با آمریکا هر دو مزیت آنها یعنی هوایی و الکترونیک را شکستیم، افزود: این که بعد از آن حمله رئیس جمهور آمریکا اعلام کرد هیچ آسیبی به پایگاه عین‌الاسد نرسیده است، طبیعی بود، اما واقعیت این است که ما یک جنگ الکترونیک مدرن را پیروز شدیم.

فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با بیان این که آمریکایی‌ها پس از اقدام ما تهدیدات متنوع انجام دادند، گفت: ما به آنها اعلام کردیم که اگر عکس‌العملی نشان دهید واکنش بعدی ما سخت‌تر خواهد بود و ما اعلام کردیم ما برای واکنش‌های بعدی آماده‌ایم.

سرلشگر سلامی تصریح کرد: پس از سخنرانی رئیس جمهور آمریکا و عقب‌نشینی آن بنده احساس کردم آمریکا تمام شده است، ما کاملا در حال جنگ بودیم و در دریا نیز همه توانمندی خود را آماده کرده بودیم و در معرض یک اقدام جدید بودیم و در زمین نیز برای کار زمینی آماده شده بودیم. آن شب بالگردها و پهپادهای آمریکایی همه در آسمان بودند و ما آماده برای پاسخ به این تهدیدات بودیم. آن شرایط، شرایط جنگی بود بنده قسم می‌خورم آن شب هیچ کس نخوابید تا این که ماجرای سقوط هواپیمای اوکراینی اتفاق افتاد و کام ما را تلخ کرد.

وی با اشاره به موضوع سقوط هواپیمای بوئینگ در خاک کشورمان، گفت: ما در بالاترین حد آماده‌باش بودیم چون تهدید متقابل ما موشک و هوایی بود و پدافندها قلب عکس‌العمل‌ها بودند و جنگ را مدیریت می‌کردند. ما سامانه جدید را در منطقه گسترش داده بودیم تا از منافع ملت خودمان حمایت کنیم. ما نباید اجازه هیچ تعرضی را می‌دادیم.

فرمانده سپاه پاسداران، ادامه داد: در این غوغا به سامانه‌های ما خبر پرواز تعدادی موشک های کروز را داده بودند و همه خود را برای انهدام موشک ها و هواپیماهای دشمن آماده کرده بودند و چون موشک کروز به لحاظ سرعت، او هم یک هواپیمای بدون سرنشین بزرگ است و فقط خلبان ندارد و در موقعی که هواپیما در ارتفاع پایین حرکت می‌کنند، کروزها هم معمولا در ارتفاع پایین حرکت می‌کنند.

سرلشکر سلامی تاکید کرد: خبر پرواز کروزها به اپراتور داده شده بود و برای لحظاتی ارتباط او با SOC قطع شده بود، که خبر انتفاع کروزها را بشنود، با همان تصور وقتی این هواپیما پرواز می‌کرد، روی صفحه رادار او به این یقین رسیده بود که این یک تهدید جدی است.

فرمانده کل سپاه با بیان اینکه موقعیت پرواز هواپیما نسبت به این سامانه به گونه‌ای بود که این پرواز نزدیک شونده محسوب می‌شد، اظهار داشت: معمولا وقتی هواپیماها هم‌راستا با سامانه ها قرار می گیرند، سطوح مقطع آنها کوچک می‌شود، اپراتور در فضای جنگی با تصور اینکه هدف کروز است، شلیک می‌کند و تصور می‌کند که یک کروز را منهدم کرده است.

وی گفت: برادران ما از همزمانی شلیک و سقوط هواپیما مشکوک شده بودند و من این را می‌گویم که خدا گواه است ما خودمان منشأ ایجاد این فرضیه شدیم که ممکن است موشک ما اصابت کرده باشد، آن هم به دلیل همزمانی و اگر ما خود مبدأ شکل گیری این فرضیه نبودیم، هیچکس نمیتوانست متوجه شود.

سرلشکر سلامی ادامه داد: هیچ چیزی را دست نزدیم، نه جابجایی قطعات هواپیما، نه جابجایی سامانه و نه گراف های راداری، وقتیکه هنوز سردار حاجی زاده در منطقه برای عکس العمل بود، ما هم کل صحنه را اداره می کردیم که اگر اتفاقی افتاد، زمین و هوا و دریا فعال شود.

فرمانده کل سپاه تصریح کرد: به ما خبری رسید که ما به این پدیده مشکوک هستیم و به برادران گفتیم بیشتر بررسی کنند چون یک تردید جدی وجود داشت که چون هواپیما پر از سوخت است، اگر یک موشک پدافندی به آن بخورد، مشتعل و منفجر می شود، اما تصاویر نشان می داد که این هواپیما در حال سقوط به سمت زمین است.

وی گفت: با بررسی های بیشتر، احتمال اصابت این فرضیه بیشتر می شد، اما ما هرگز تا غروب چهارشنبه اطمینان پیدا نکردیم، به همین دلیل هم ستاد کل نیروهای مسلح یک تیم از متخصصین را تعیین کرد و آنها هم شروع به بررسی ماجرا کردند.

سرلشکر سلامی ادامه داد: حتی جعبه سیاه هم بازخوانی نشد، اگر میخواستیم همه چیز را بررسی کنیم،‌ شاید مدتها طول می کشید، اما در چند روز به این مسئله رسیدیم و خود ما کمک کردیم به اثبات این مسئله، تا اینکه تیم کارشناسی به این نتیجه رسید که در اثر خطاهایی که صورت گرفته این هواپیما سقوط کرده و شروع به تنظیم بیانیه و اطلاع رسانی کردیم. در حالی که فرمانده ما که در جنگ بود و ما که در میدان قرار داشتیم، هنوز و همین الان هم معرکه را پایان یافته اعلام نکردیم.

فرمانده کل سپاه با بیان اینکه ما در جنگ با آمریکا بوده و هستیم و خود را سرباز و فدایی ملت، می‌دانیم، اظهار داشت: خدای بزرگ را به شهادت می گیرم که دوست داشتم داخل این هواپیما بودم و با آن بمیرم ولی شاهد این ماجرای غم انگیز نباشم. همه میدانیم که سپاه یک بار کامل شهید شده، من جان فرزندانم را گواه میگیرم که هیچ آرزویی جز اینکه با برادرانم به پای این ملت تکه تکه و قربانی شویم نداریم. می‌دانید که آدم تا کسی را به اندازه خانواده خود دوست نداشته باشد، حاضر نیست برای آن فدا شود و به خدا سوگند اینها همه خانواده و فرزندان ما بودند، مادران و پدران و برادران ما بودند، هیچوقت در طول عمرم اینقدر شرمنده نبودم.

وی با بیان اینکه ما خطا کردیم و تعدادی از هموطنان در اثر خطای ما به شهادت رسیدند، اما غیرعمد بوده و شرمنده هستیم و جبران می کنیم، گفت: اجازه نمیدهیم یک نفر از مردم ما کوچکترین آسیبی ببیند، ما محکم و استوار هستیم، زانو نمیزنیم و مطمئن باشید تا ما هستیم اجازه نخواهیم داد تار مویی از سر مردم ما کم شود.

سرلشکر سلامی تاکید کرد: باور کنید شاید در این یک هفته شاید ده دقیقه تلویزیون ندیده باشیم که اصلا بفهمیم چه اتفاقاتی در حال افتادن است و فقط در عین حالی که این حادثه را مدیریت می کردیم، به این فکر می کردیم که اگر اتفاقی افتاد چگونه عمل کنیم.

فرمانده کل سپاه با بیان اینکه ما برای این حادثه مصمم تر شدیم به هر شکل جبران کنیم، عنوان کرد: داستان رجزخوانی آمریکا برای ایران تمام شده است، ایران بلند شده و سر بر افراشته و همه جهان قدرت ایران را می بینند.

وی با اشاره به ایرادات وارده در موضوع اطلاع رسانی این حادثه، اظهار داشت: عزیزان هواپیمایی کشوری با معیارهای خود در حال بررسی بودند، آنها افراد صادقی بودند. ما وقتی یقین پیدا کردیم اطلاع رسانی کردیم با این حال حاضریم هر تصمیمی هرچه که باشد را بپذیریم و تسلیم به اراده ملت عزیز و بزرگ ملت ایران هستیم.

سرلشکر سلامی عنوان کرد: خانواده جانباختگان را خانواده خودمان می‌دانیم و همه سپاه ها را در تهران و استان ها بسیج کردیم تا فرماندهان ما با افراد محلی به این عزیزان سرکشی کنند و تلاش می کنیم مراسم این عزیزان در شان شهدا برگزار شود.

 

 

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.