سرلشکر باقری: داعش از قرآن بدون اهل بیت به‌وجود می آید

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح با اشاره به اینکه داعش از قرآن بدون اهل بیت به‌وجود می آید، گفت: امروز به‌طور عینی مشاهده کردیم که عدم بهره‌گیری از معارف اهل بیت و بهره‌گیری از ظواهر قرآن چه خطراتی را می تواند به همراه داشته باشد.

کد خبر : 116698
تاریخ انتشار : سه شنبه 30 اردیبهشت 1399 - 12:36

 

به گزارش پایگاه خبری “ججین” به نقل از خبرگزاری فارس، سردار سرلشکر پاسدار محمد باقری رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ظهر امروز در جریان دیدار سالیانه با فعالان جامعه قرآنی نیروهای مسلح که در محل ستادکل نیروهای مسلح برگزار شد، با اشاره به اعجاز بودن کلام الله مجید اظهار داشت: مطالعه ادوار تاریخی به ما نشان می دهد که خداوند متعال در هر دوره ای متناسب با نیاز آن زمان معجزاتی را بر پیامبرانش کرامت کرده است تا با نشان دادن آن معجزات مردم را هدایت و راهبری کنند.

وی با بیان اینکه این معجزات در دوره ای با غلبه بر جادوگران، یا غلبه بر علم پزشکی و شفای بیماران صعب العلاج، یا غلبه بر بلایای طبیعی همراه بوده است، افزود: در دوره پیامبر اکرم (ص) و آغاز حیات اسلام خداوند با اعجاز قرآن کریم و در اختیار قرار دادن کتاب اسلامی موجبات هدایت بشریت را فراهم آورد.

سرلشکر باقری با اشاره به دورانی که قرآن در آن به عنوان بزرگترین اعجاز الهی نازل شد، گفت: خداوند متعال قرآن را در یک سرزمینی بر رسول الله نازل کرد که به جهت میزان پیشرفت و تمدن درآن دوره سهم بسیار اندکی داشته است؛ و کشورهای روم، ایران و چین در همان دوران از امپراطوری هایی بزرگی برخوردار بوده اند و به لحاظ علم و دانش نیز در اوج شکوفایی قرار داشتند.

وی تصریح کرد: پروردگار عالمیان در چنین شرایطی قرآن را به عنوان معجزه به بشریت ارائه کرد و این کتاب عظیم الشان از همان دوران تاکنون تحدی کرده و همچنان هماورد می طلبد و این مبارز طلبیدن همچنان ۱۴ قرن است که ادامه دارد و در این مدت هیچ فرد یا گروهی نتوانسته است یک آیه مانند قرآن را بیاورد و این نشان دهنده این حقیقت است که قرآن یک کتاب عادی نیست بلکه یا یک کلام الهی غیرقابل تکرار است.

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ادامه داد: بزرگترین دانشمندان و ادبا و شعرای اعراب که از فصاحت و بلاغت نیز برخوردار بودند در طول این ۱۴ قرن نتوانستند چه در کلام ظاهر و چه در معنا و مفهوم آیه ای مانند قرآن کریم ارائه کنند ؛ زیرا قرآن معجزه الهی است و در جای جای آن به این اعجاز اشاره شده و مسلمانان نیز به آن همواره افتخار می کنند.

سرلشکر باقری با بیان اینکه پیامبر اکرم (ص) دو وزنه بزرگ را بعد از خود برای جامعه بشریت به ودیعه گذاشتند، افزود: کتاب الله و عترت از جمله مسائلی هستند که پیامبر فرمودند مسلمانان برای اینکه از مسیر حق و تکامل دورنشوند باید به از آن تبعیت کنند.

وی با اشاره به پیدایش فرقه های انحرافی چون داعش اظهار کرد: اگر پیش از این تصور می کردیم که رجوع به ظواهر قرآن ، بدون تاسی به سیره اهل بیت ، امکان دارد با مفسده همراه شود، امروز به به طور عینی مشاهده کردیم که عدم بهره گیری از معارف اهل بیت و بهره گیری از ظواهر قرآن چه خطراتی را می تواند به همراه داشته باشد و جامعه اسلامی را با چه تندروی ها و افراطی گری های غیر شرعی و غیر عقلی مواجه می کند که داعش می تواند نمونه ای بارز از این گروههای انحرافی باشد. لذا برای رسیدن به مقصد باید به هر دو ودیعه الهی یعنی قرآن و سیره اهل بیت تمسک جست.

سرلشکر باقری در ادامه به داستانهای عبرت انگیز و درس آموز قرآنی اشاره کرد و گفت: داستان های قرآنی یک باب بزرگی است که درس های زیادی را به بشریت می دهد. و گاها در داستان سرگذشت یک پیامبر از چندین نسل انسانی درس و عبرت قابل استحصال است.

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح افزود: وقتی داستان حضرت آدم ابوالبشر را مطالعه می کنیم در می یابیم که چگونه ضعف اعتقاد به فرمان الهی و اعتماد به وعده های شیطان موجب نزول انسان از بهشت به زمین می شود.

وی افزود: در داستان حضرت نوح صبر و ایمان استوار قابل روئیت است چراکه در تاریخ می نویسد به طور متوسط در دوره بیش از ۹۵۰ سالی که ایشان تبلیغ یکتاپرستی می کردند، در پایان تعداد افرادی که با ایشان سوار بر کشتی شدند شاید کمتر از سی الی چهل نفر بوده است و در واقع می توان دریافت که هر چهل سال یک فرد به او ایمان آورده و وی را همراهی کرده و این پیامبر بزرگ تا چه اندازه مورد بی مهری ها و زخم زبان ها قرار گرفته است.

سرلشکر باقری تصریح کرد: در مقابل صبر قابل ستایش حضرت نوح در هدایت انسانها ما در قرآن کریم با داستان حضرت یونس مواجه هستیم که وقتی مردم خود را نصیحت و هدایت می کند و آنان بی توجهی کرده و حقایق الهی را انکار می کنند، ایشان نیز بر آنها غضب می کند و از میان مردم خروج می کند، که به همین خاطر با تنبیه الهی مواجه می شود و توسط نهنگ بلعیده شده و در شکم آن باقی می ماند و از طرف خداوند عنوان می شود که اگر او توبه نمی کرد تا ابد در همان جا باقی می ماند.

وی با اشاره به امتحانات سختی که حضرت ابراهیم با سربلندی از آن بیرون می آید گفت: درباره حضرت ابراهیم امتحانات بزرگی را مشاهده می کنیم که یکی سلامت بیرون آمدن از آتش نمرودیان و دیگری سربلند بیرون آمدن از قربانی کردن فرزند است که در حقیقت در تصور انسان هم چنین امتحان سختی نمی گنجد.

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح با اشاره به اینکه قرآن کتاب آسمانی و درس آموز زندگی بشریت است که باید با نیت و عمل صادقانه با آن مواجه شد، گفت: ما باید بدانیم که چگونه این مفاهیم عالی قرآنی را با مصادیق روز و کاری خود تطبیق دهیم و در واقع باید مشی قرآنی را در زندگی جاری و ساری و عملیاتی کنیم.

وی با بیان اینکه قرآن کتاب عظیمی است که هر کس به میزان عقل، فهم و جهد خود از آن بهره می برد، افزود: شکی نیست که ما در سالهای متمادی در کشورمان در حوزه قرآنی به رشد و پیشرفت هایی دست یافته ایم اما این سطح از پیشرفت برای کشور اسلامی و نیروهای مسلح مومن و متعهد قانع کننده نیست.

سرلشکر باقری تاکید کرد: اگر بخواهیم در زمینه های مختلف پیشرفت کنیم باید از برکات قرآنی بیشتر بهره مند شویم و دائما راههایی را برای بهره مندی عمیق تر از قرآن کریم جستجو کنیم.

وی خاطرنشان کرد: سلاح ما در برابر دشمنان قرآن و آموزه های قرآنی است، گفت: خدا را شاکریم که امروز در جبهه حق قرار داریم و مورد لطف و عنایت الهی و هدایت علما و رهبر معظم انقلاب اسلامی هستیم.

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح در پایان از تلاش فعالان قرآنی به ویژه حجت‌الاسلام حسن نمازی رئیس اداره عقیدتی سیاسی ستاد کل نیرو‌های مسلح قدر دانی کرد.


 

 

 

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.