ساخت مرغداری به محوطه باستانی تپه زاغه خسارت زد

سرپرست برنامه گمانه زنی تعیین عرصه و پیشنهاد حریم تپه زاغه آبیک از آسیب دیدن این محوطه باستانی به دلیل ساخت مرغداری، فعالیت های کشاورزی و لوله کشی گاز خبر داد.

کد خبر : 68251
تاریخ انتشار : شنبه 26 اسفند 1396 - 10:53

 

 

به گزارش پایگاه خبری ججین  از پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، حسین داودی اظهار کرد: نتایج اولیه نشان می دهد که عرصه محوطه تپه زاغه آبیک وسیع تر از وضعیت امروزی بوده و باید با تعامل با مالکان زمین های کشاورزی که در عرصه اثر به زراعت مشغول هستند، این برنامه نهایی شود.
وی با اشاره به ایجاد ۱۶ گمانه در ابعاد یک در یک متر در جهات مختلف تپه ابراز امیدواری کرد این طرح به صورت بلندمدت تداوم یابد و در فصول آینده با انجام لایه نگاری و کاوش گسترده، توالی و تحولات فرهنگی و دوره های گذار به ویژه در اواخر هزارۀ ششم و طول هزاره پنجم پیش از میلاد در این بخش از فلات مرکزی ایران شناسایی شود.
داودی با اشاره به ثبت این محوطه در سال ۱۳۸۱ در فهرست آثار ملی با نام «تپه زاغه» و با شماره ۷۵۹۵ گفت: امروزه پشتۀ قابل مشاهده حدود ۱۰هکتار وسعت دارد و ارتفاع آن از سطح زمین های اطراف ۱۳ متر است.
به گفته وی، در بررسی سطحی روشمند توسط محمدرضا عسگری در سال ۱۳۸۳، آثاری از هزاره ششم تا چهارم پیش از میلاد، عصر آهن، دوران تاریخی و اسلامی در محوطه شناسایی شده است.
این باستان شناس با اشاره به این که شواهد موجود بیانگر اهمیت این زیستگاه در دوره های مختلف است، گفت: طرح پژوهش های باستان شناسی در تپه زاغه از طرف اداره کل میراث فرهنگی استان قزوین به پژوهشکده باستان شناسی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری ارائه و برنامه گمانه زنی به منظور تعیین عرصه و پیشنهاد حریم آن با مجوز ریاست این پژوهشگاه انجام شد.

**ساخت مرغداری در محوطه تاریخی
داودی در ادامه گفت: امروزه به دلیل تعیین نکردن عرصه و حریم محوطه، یک واحد مرغداری در فاصلۀ ۲۰ متری جنوب شرقی عرصه تأسیس شده است.
وی از تسطیح و زیر شخم رفتن بخش هایی از دامنۀ تپه در تمامی جهات طی فعالیت های کشاورزی خبر داد و گفت: هر ساله به میزان این تخریب افزوده می شود.
او به ایجاد یک کانال آبیاری در شرق محوطه اشاره کرد و گفت: شرکت گاز نیز خط لولۀ گاز را دقیقاً در راستای شرقی – غربی از عرصه جنوبی تپه گذرانده است.
داودی عبور دو رشته قنات از شرق و غرب عرصه در راستای شمالی – جنوبی و چاله های حفاری غیر مجاز در نوک و دامنه تپه را از دیگر آسیب های محوطه عنوان کرد.

 

 

 

  

 

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.