زیرمیزی پزشکان در اردبیل در حد صفر است

رئیس سازمان نظام پزشکی اردبیل گفت: با توجه به بدهی چندین ساله مراکز بیمه‌ای قرار شده به پزشکان اوراق قرضه بدهند در حالی که هیچ از بانک‌های استان اردبیل این اوراق را قبول نمی‌کند.

کد خبر : 87276
تاریخ انتشار : شنبه 21 مهر 1397 - 10:31

 

به گزارش پایگاه خبری “ججین، منصور جعفری نمین اظهار کرد: جامعه پزشکی از عمق جان دغدغه مردم به ویژه مشکلات اقتصادی آن را می‌داند و جدا از این مردم نیست و به همین دلیل تلاش می‌کند تا همراه و همسو با مردم در ارائه خدمات به آنها پیشقدم باشد.

وی در مورد نصب نشدن کارتخوان در برخی از مطب‌های پزشکان خاطرنشان کرد: از نظر قانون هیچ اجباری در استفاده از کارتخوان در مطب پزشکان وجود ندارد بلکه این کار از باب مراجعه راحت مردم است و اکثر همکاران ما در مطب‌های خود کارتخوان‌هایی را نصب کردند.
رئیس سازمان نظام پزشکی اردبیل بیان کرد: یکی از مشکلاتی که ما در نصب کارتخوان در مطب‌ها با آن روبرو هستیم ایراد شرکت‌ها از باب تعدد تراکنش‌هاست که آنها انتظار دارند روزانه ۱۰ تا ۲۰ مورد تراکنش به ثبت برسد در حالی که در تمامی مطب پزشکان این میزان مراجعه و تراکنش را شاهد نیستیم.
جعفری نمین ادامه داد: پزشکان ما بخشی از ویزیت خود را مربوط به بیماران دارای پوشش بیمه تکمیلی و یا نهادهای حمایتی قرار داده‌اند و بخش دیگری نیز تمایل به پرداخت نقدی حق ویزیت دارند که با این شرایط تعداد تراکنش‌ها پائین بوده و شرکت‌های طرف قرارداد بانک‌ها تمایلی به نصب کارتخوان در برخی مطب‌ها نشان نمی‌دهند.
وی افزود: به جای اینکه این شرکت‌ها به مبالغ هر تراکنش تمرکز کنند به تعداد تراکنش‌ها متمرکز شدند که به یقین با این شرایط پزشکان نمی‌توانند از کارتخوان بانک‌ها استفاده کنند.۱۶ ماه است که بیمه‌ها ریالی به پزشکان پرداخت نکرده‌اند

رئیس سازمان نظام پزشکی اردبیل در ادامه به بدهی سنگین بیمه‌ها به پزشکان و مراکز خصوصی درمانی اشاره کرد و گفت: به جای حل این مشکلات چرا عده‌ای خاص به دنبال آن هستند که فرار مالیاتی پزشکان و یا نصب نشدن کارتخوان‌ها را برجسته کنند در حالی که اکثر پزشکان در این اوضاع سخت اقتصادی توان مدیریت مطب‌ها و مراکز درمانی خود را ندارند.
جعفری نمین صنف پزشکان را منظم‌ترین صنف در پرداختی‌های مالیاتی و خوش حق و حساب‌ترین مجموعه در این زمینه اعلام و تصریح کرد: فرار مالیاتی در صنف پزشکان ممکن نیست چرا که آنها عمده مبالغ خود را از بیمه‌ها می‌گیرند که پرداختی مالیات در این صورت در همان مراحل اول انجام می‌شود.
وی بیان کرد: ۹۹ درصد پزشکان طرف قرارداد با بیمه‌ها هستند که به صورت آنلاین از حساب پزشکان مالیاتشان برداشته می‌شود و جالب است بعد از ۱۶ ماه بدهکاری بیمه‌ها رقم مالیاتی پزشکان در همان مراحل اولیه از حساب آنها برداشت شده است.
رئیس سازمان نظام پزشکی اردبیل گفت: آنهایی که مسایل حاشیه‌ای را برای پزشکان مطرح می‌کنند در حقیقت سعی دارند به جای حل مشکلات صنف پزشکان به نوعی رو به جلو حرکت کرده و درصدد فرافکنی این مشکلات هستند در حالی که پزشکان خدوم ما حتی در سخت‌ترین شرایط نیز در کنار مردم بوده و حتی به صورت رایگان و یا با تخفیفات ویژه بیماران را ویزیت، مداوا و حتی عمل جراحی می‌کنند.
جعفری نمین دلیل دیگر بی‌رغبتی پزشکان را در استفاده از کارتخوان‌ها اشتغال منشی‌های باسابقه آنها و عدم آگاهی آنها در استفاده از کارتخوان‌ها اعلام و اظهار کرد: با توجه به اینکه در قسمت عظیمی از مطب پزشکان افراد باسابقه به عنوان منشی فعالیت می‌کنند چندان تسلطی بر کار با کارتخوان‌ها ندارند و از همین روی پزشکان نیز تمایلی ندارند تا آنها از کار بیکار شوند.
وی از پیشنهاد پرداخت اوراق قرضه به جای پرداخت نقدی مطالبات پزشکان از سوی بیمه‌ها و مراکز دولتی خبر داد و خاطرنشان کرد: این اوراق قرضه نیز که با شرایط خاص به پول نقد تبدیل می‌شود از سوی هیچ یک از بانک‌های اردبیل مورد پذیرش قرار نمی‌گیرد و در همان گام اول ۲۰ درصد پزشکان در تبدیل آن به مبالغ نقدی متضرر می‌شوند.
رئیس سازمان نظام پزشکی اردبیل افزود: این جفاست که بعد از گذشت ۱۶ ماه دولت به ویژه بیمه‌ها مبالغی را آن همه به صورت اوراق قرضه با سررسید دوساله پرداخت کنند که ارزش پول به نسبت ۱۶ ماه گذشته به شدت پائین آمده است.
جعفری نمین ادامه داد: با تداوم این شرایط به نظر می‌رسد کمتر مرکز جراحی و بیمارستان خصوصی بتواند دوام بیاورد چرا که اکثر وسایل و امکانات مورد نیاز این مراکز چندین برابر افزایش یافته در حالی که بیمه‌ها قادر به پرداخت هزینه این مراکز در ارائه خدمات به بیمه‌شدگان نیستند.
وی بیان کرد: البته در این بین مشکل به وجود آمده هیچ ربطی به مردم ندارد بلکه این بیمه‌ها هستند که در قبال دریافت هزینه ماهیانه از بیمه شدگان مبالغ مورد نظر را به حساب پزشکان و مراکز درمانی واریز نمی‌کنند.
رئیس سازمان نظام پزشکی اردبیل با انتقاد از اجرای نامناسب طرح تحول سلامت که به ورشکستگی مراکز خصوصی و حتی دولتی منجر شده است، اظهار کرد: پزشکان طرح ما ماه‌هاست که نه تنها حقوق ماهیانه نگرفته‌اند بلکه کارانه نیز به آنها پرداخت نمی‌شود.
جعفری نمین خاطرنشان کرد: نه تنها پزشکان بلکه داروسازان نیز مشکل جدی دارند و چک آنها در مرحله برگشت است و به خاطر عدم پرداخت مطالبات بیمه‌ها داروخانه‌ها نیز به مرحله ورشکستگی رسیده و اقلام دارویی کمیاب روز به روز بیشتر می‌شود.

وی افزود: در سالجاری به رغم افزایش همه تعرفه‌های صنوف مختلف تنها تعرفه پزشکان بدون تغییر باقی مانده و جای تامل است که برخی از پزشکان با این شرایط حتی رایگان نیز به مردم ارائه خدمات می‌کنند.

امکان دریافت زیرمیزی برای پزشکان وجود ندارد


رئیس سازمان نظام پزشکی اردبیل ادامه داد: به هیچ وجه در استان اردبیل پزشکی را سراغ نداریم که در ارائه خدمات خود زیرمیزی بگیرد چرا که نظارت‌ها به قدری گسترده شده که هیچ پزشکی به خود اجازه نمی‌دهد مبالغ مازاد بر تعرفه تعیین شده را دریافت کند.
جعفری نمین گفت: در چنین شرایط اقتصادی پدیده زیرمیزی بی‌معناست چرا که بسیاری از مراجعین و بیماران قادر به پرداخت ویزیت عادی نیستند چه برسد به اینکه بخواهند زیرمیزی نیز پرداخت کنند.
وی بیان کرد: ما یک هزار پزشک در استان داریم که ۶۵۰ نفر از آنها پزشک عمومی و تا ۹۰ درصد عمومی و متخصص هستند و تنها ۱۰ درصد پزشکان ما فوق تخصص و جراح می‌باشد که امکان دریافت زیرمیزی از سوی این پزشکان در حد صفر است.
رئیس سازمان نظام پزشکی اردبیل اضافه کرد: هم در سامانه HIS و هم اکیپ‌های نظارتی علوم پزشکی بر پرداختی بیماران نظارت می‌شود که در این سیستم امکان کوچکترین تخلف برای پزشکان وجود ندارد.
جعفری نمین افزود: در کنار همه این مشکلاتی که مراکز درمانی، بیمارستانی و جراحی با آن روبرو هستند هزینه نگهداری دستگاه‌ها و تعمیر و تجهیز آنها نیز خود حکایت دیگری است که با افزایش چندین برابری قیمت‌ها در شرایط کنونی ما مجبور به پرداخت این هزینه‌های گزاف هستیم در حالی که در اکثر مراکز بیمارستانی و درمانی بخش خصوصی حتی با کمترین هزینه و تخفیف‌های آنچنانی پذیرش و مداوای بیماران انجام می‌شود.

 

 


 

 

 

 

 

برچسب ها : ، ،

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.