رییس‌جمهور فعالیت‌ها و دستاوردهای یک ساله دولت را تشریح کرد

رییس‌جمهوری در حاشیه آخرین جلسه هیات وزیران به بیان اقدامات و برخی دستاوردهای دولت طی سال ۱۳۹۶ پرداخت.

کد خبر : 68349
تاریخ انتشار : یکشنبه 27 اسفند 1396 - 8:14

 

 

به گزارش پایگاه خبری “ججین  ،حسن روحانی رئیس‌جمهور صبح امروز در حاشیه جلسه هیأت دولت در جمع خبرنگاران ضمن تأکید بر اینکه تحول بسیار مثبتی ایجاد شده است،‌ بیان داشت: ما در سال ۹۶ که رو به پایان هستیم، ۶ فاز پارس‌جنوبی را افتتاح کرده‌ایم.

وی ادامه داد: این کار عظیم و بزرگی است، این منطقه گازی است که بین ما و همسایگان‌مان مشترک است پس ما برای اولین بار در سال ۹۶ توانستیم به برداشت همسایه‌مان برسیم و  حتی جلوتر برویم.

روحانی اضافه کرد: تولید گاز در پارس‌جنوبی در ۴ سال گذشته از ۲۸۵ میلیون متر به ۵۵۵ میلیون متر رسیده است که حدود ۲ برابر شده است.  ما امسال نیاز به خرید گاز از کشوری نداشتیم که بخواهند برای ما ناز کنند و قیمت را بالا ببرند.

رئیس‌جمهور در مورد صنایع پتروشیمی نیز تصریح کرد: در سال ۹۶، ۵ فاز پتروشیمی را افتتاح کردیم و در سال ۹۷ ،۵ مجتمع پتروشیمی دیگر را افتتاح خواهیم کرد. روند به سمت پیش رفتن به سمت رونق اقتصادی است.

وی تصریح کرد: امسال گرچه صادراتمان نسبت به وارداتمان رشد داشته و بالای ۵ درصد رشد ارزشی نسبت به پارسال داشته است، اما واردات ما امسال کمی بیشتر شده و نسبت صادرات و واردات یک مقداری نسبت به پارسال متفاوت است، اما وقتی به آمار ریز مراجعه کردم بعضی از آنها خوشحال‌کننده است.

روحانی در این باره خاطرنشان کرد: ما در پتروشیمی حدود یک میلیارد دلار کمتر صادر کردیم و جایی است که باید خوشحال شویم زیرا این یک میلیارد دلار را به تولیدات پایین‌دستی در صنعت اختصاص داده‌ایم، یعنی تولید را بالا برده‌ایم.

رئیس‌جمهور بیان داشت: در مواد معدنی صادراتمان کاهش پیدا کرده اما خوشحال‌کننده است برای اینکه از خام‌فروشی جلوگیری کرده‌ایم. سنگی که قبلاً مستقیم به خارج صادر شده البته تبدیل به کنسانتره و کندوله می‌شود. خب این حرکت این است که ظاهراً صادرات کاهش پیدا کرده است اما کاهش مثبتی است.

وی اضافه کرد: اگر واردات کالای سرمایه‌ای باشد خوشحال‌کننده است ۲۷ درصد در کالای سرمایه‌ای رشد داشته‌ایم و این برای ما خوشحال‌کننده است. مجموعه کالای  واسطه ای و سرمایه‌ای ۸۲ درصد واردات ما است. ما در تولید خودرو از یک میلیون و ۳۰۰ هزار به یک میلیون و ۶۰۰ هزار رسیده‌ایم. وقتی خودروی ما ۳۰۰ هزار بیشتر افزایش پیدا می‌کند برخی از قطعات نیز وارداتش بیشتر می‌شود. این واردات ناراحت‌کننده نیست برای اینکه به تولید داخلی ما کمک می‌کند.

وی ادامه داد: از مجموعه واردات و صادرات ما بگونه‌ای است که خوشحال‌کننده است هم در صادرات رشد داشته‌ایم هم در واردات ترکیبش به گونه‌ای است که نگران‌کننده برای ما نیست و این مسیر را ادامه خواهیم داد.

روحانی در زمینه حمل و نقل گفت: ما شرایط بهتری را در سال ۹۶ در زمینه حمل و نقل داشته‌ایم، راه‌آهن استان همدان را امسال افتتاح کردیم و امیدواریم در روزهای آخر امسال راه‌آهن کرمانشاه هم افتتاح شود، پس دو استان ما به راه‌آهن سراسری متصل شده است. در سال آینده در سه استان ارومیه، رشت و تبریز افتتاح  خواهیم داشت و این استان‌ها نیز به خطوط ریلی متصل خواهند شد و طرح‌های بسیار مهمی در مورد راه‌آهن در سال آینده داریم. یک قراردادی در سفر آذربایجان که فروردین ماه به آنجا خواهم رفت امضاء خواهیم کرد که برای سرمایه‌گذاری مشترک راه‌آهن رشت به آستارا است.

رئیس‌جمهور اضافه کرد: در سفر هند بحث سرمایه‌گذاری مشترک راه‌‌آهن چابهار به زاهدان بود این یک تحرک بسیار خوبی است. ما اصولاً‌ در زمینه راه‌آهن در سال ۹۶ یک رکورد در تاریخ راه‌آهن ایران داریم. مجموعاً‌ ۵۱۶ کیلومتر راه‌آهن جدید افتتاح شده است. ۷۰۰ کیلومتر راه‌آهن خط دوم و سوم افتتاح شده است که مجموعاً بیش از ۱۲۰۰ کیلومتر می‌شود، در تاریخ‌مان نداریم که طی یکسال ۱۲۰۰ کیلومتر راه‌آهن افتتاح شده باشد.

روحانی اظهار داشت:‌ بندر چابهار فاز اولش افتتاح شد و بندر شهیدرجایی فاز دومش تکمیل و فاز سومش آغاز به کار کرد.

وی با تأکید بر اینکه به سمت خودکفایی بنزین حرکت کرده‌ایم، اظهار داشت: یک فاز پالایشگاه ستاره خلیج فارس اوایل سال افتتاح شد اوایل سال آینده فاز دوم افتتاح خواهد شد و طبق برنامه تا پایان سال فاز سوم افتتاح خواهد شد که مجموعاً ۳۶ میلیون لیتر بنزین و ۱۴ میلیون لیتر گازوئیل به ما می‌دهد و می‌توانیم صادرکننده باشیم این کار بسیار عظیم و بزرگی است که پیش روی ما است.

وی در مورد بخش مسکن گفت: ما در این بخش طی سال‌های قبل رشد نداشتیم و رشد منفی داشتیم اما در سال ۹۶ رشد ما در مسکن مثبت است در این ۳ الی ۴ ماهه آخر امسال فروش مسکن در تهران ۱۹ درصد نسبت به همین زمان در سال قبل افزایش پیدا کرده و رونق بخش مسکن آغاز می‌شود. سال آینده در بافت فرسوده یک حرکت جدیدی را آغاز خواهیم کرد که از پایان امسال و از ۲۲ بهمن شروع شد که ادامه پیدا می‌کند.

رئیس‌جمهور در مورد محیط زیست نیز اعلام کرد: در این زمینه نیز گام‌های خوبی برخواهیم داشت که از جمله نوسازی ناوگان حمل و نقل است آن هم در سال آینده رکورد خواهد برد در نوسازی و بازسازی یک رکورد خواهیم داشت در مجموع می‌خواهم بگویم که کشور ما در رشد و توسعه کشورهای دیگر به طور متوسط و حتی کشورهای در حال توسعه و نوظهور شرایط مناسبی است.

وی ادامه داد: از لحاظ عدالت و اجتماعی قدم های خوبی برداشته شده است گرچه باید این قدم‌ها برداشته شود ما در طول ۴ سال گذشته همه ساله حقوق و دستمزد کارگران و کارمندان همواره از تورم بیشتر بود. این به معنی قدم در عدالت است و همواره حداقل حقوق بیشتر از مقداری بوده که حقوق را اضافه کرده‌ایم.

روحانی با اشاره به سخنان رهبری در مورد عدالت تأکید کرد: همانگونه که ایشان فرمودند باید در زمینه عدالت قدم‌های جدی‌تری را برداریم تا به نقطه مطلوب برسیم سال آینده سال سرمایه‌گذاری، رشد و توسعه اقتصادی و عدالت اجتماعی خواهد بود. من در یکی از مصاحبه‌هایی که اوایل سال آینده انجام می‌دهم توضیح خواهم داد که چه برنامه‌هایی را اجرا می‌کنیم.

رئیس قوه مجریه تأکید کرد: در کنار این همه پیشرفت‌ها و اقدامات ارزشمندی که ملت بزرگ ایران در طول سال گذشته انجام داد روزهای غمباری هم داشتیم هم در زمین و هم در آسمان و هم در دریا داشتیم و برای ما بسیار تأسف‌آور بود و عده‌ای از هم‌میهنان و عزیزانمان را از دست دادیم.

وی با اشاره به زلزله کرمانشاه و کرمان خاطرنشان کرد: همه این حوادث مثل زلزله کرمانشاه، کرمان، کشتی سانچی و هواپیمای یاسوج برای ما تأسف‌آور بود. اما مردم ما به خوبی در حوادث نشان دادند که چگونه نوع‌دوست هستند و وطن و هموطن خودشان را دوست دارند و برادرانه به میدان آمدند و برای برداشتن اجساد از برف‌های انباشته‌شده و کوه‌ها نهراسیدند و رفتند برای پیدا کردن نشانه‌هایی از غرق‌شدگان و غواصان ما به شهامت به منطقه رفتند در زلزله همه مردم کمک کردند.

رئیس‌جمهور اضافه کرد: مردم به خوبی بین اعتراض و اغتشاش دیوار لازم را به وجود آوردند و دولت هم صریح‌تر از همیشه اعتراض مردم را به رسمیت شناخت اما در عین حال تخریب اموال و اغتشاش بی‌نظمی و زیر پا گذاشتن قانون برای دولت قابل قبول نبود و مردم کاملا این فاصله را در عمل و تظاهرات میلیونی خودشان به خوبی نمایان ساختند.

روحانی اظهار داشت: ما انتقاد و اعتراض را قبول داریم، اشکالاتی است که باید گفته شود و رفع شود و همه باید دست به دست هم دهیم و همه باید قانون و اموال عمومی را مراعات کنیم و نباید خانواده‌ها متأثر شوند، بترسند و نباید کسب و کارها تعطیل شود. در عین حال هم گوش ما باید برای سخنان مردم شنوا باشد.

رئیس قوه مجریه با تأکید بر اینکه سخنان مردم موج فرکانس خاص ندارد که فقط به سمت قوه مجریه بیاید، اظهار داشت: فرکانس‌های متعددی دارد به سمت همه می‌رود حالا بعضی اگر پارازیت می‌اندازند و نمی‌خواهند گوش دهند خودشان می‌دانند اما همه باید گوش کنیم. زمان پارازیت نیست فرکانس‌ها را باید به دقت مورد توجه قرار دهیم و صدای مردم را باید بشنویم.مردم انتقادات،‌اشکالات و پیشنهاداتی دارند که باید پاس بداریم.

وی خاطرنشان کرد: با عمل به سخنان مردم بهتر می‌توان همبستگی ملی خود را حفظ کنیم هر جا کنار و با هم بودیم موفق شدیم.

روحانی در مورد سیاست خارجی دولت دوازدهم در سال ۹۶، گفت: در سیاست خارجی موفقیت‌های خوبی داشتیم و بدخواهان ما شکست‌های کم‌نظیری را تجربه کردند. آنجا که روبه‌روی ملت ایران در مسئله برجام قرار گرفتند و گفتند به تعهدات خودش عمل نکرده و ما عمل ایران را تأیید نمی‌کنیم تقریباً همه جهان در برابر آنها ایستاد و همه نفی کردند و گفتند مرجع برای این کار آژانس است و آژانس در تمام گزارشات خود تأیید کرده که ایران به وظایف قانونی و تعهدات خودش در برجام عمل کرده است.

وی در این باره ادامه داد: آن وقتی که خواستند پرونده ایران را ناشیانه به سازمان ملل ببرند و بگویند در ایران حقوق مردم رعایت نمی‌شود، هیچکس در شورای امنیت سازمان ملل به آمریکایی‌ها جواب مثبت نداد، آن وقتی که رفتند راجع به یمن به ما تهمت بزنند در شورای امنیت ناموفق بودند و حتی آنجا که خواستند به مسئله قدس اهانت کنند و آنجا را به عنوان پایتخت رژیم غاصب اعلام کنند آنجا هم از دید افکار عمومی جهان، دولت‌ها و جهان اسلام محکوم شدند و ما به حمدالله در طول سال گذشته اقدامات خوبی که در منطقه انجام گرفت و بزرگ‌ترین گروهک تروریستی خطرناک یعنی داعش به زانو درآمد و ما از همه مردمی که در این زمینه تلاش‌ کرده‌اند تلاش می‌کنیم این یک دستاورد برای بشریت بود و از همه عزیزانی که از این سرزمین در این راستا از نثار جان خودشان هم دریغ نکردند در برابرشان تواضع می‌کنیم.

رئیس‌جمهور اضافه کرد:‌کاری که انجام گرفت یک هدیه به بشریت بود برای ثبات منطقه. ما ثبات منطقه را به عنوان یک هدف مهم ادامه می‌دهیم و امیدواریم در سال آینده موفقیت‌های خوبی در زمینه ثبات و امنیت منطقه و رابطه‌مان با جهان داشته باشیم. ما اصل تعامل سازنده عزتمند را با دنیا ادامه خواهیم داد چه آمریکا بخواهد و چه نخواهد، چه بدخواهان بخواهند و چه نخواهند چه یک دو تا کشور کوچک در این منطقه بخواهند یا نخواهند تعامل ما با جهان یک تعامل سازنده خواهد بود اما از منافع ملی‌مان در هیچ شرایطی نخواهیم گذشت و حافظ منافع ملی، امنیت ملی و مصالح ملی‌مان خواهیم بود و مطمئنیم که مردم ما هم در کنار دولت خواهند بود.

رئیس قوه مجریه تأکید کرد: می‌خواهم از مقام معظم رهبری به خاطر همه حمایت‌هایی که در سال ۹۶ و سال‌های قبل از دولت یازدهم و دوازدهم داشته‌اند و یاری و کمک و هدایت کردند تشکر کنم و همچنان نیازمند یاری و حمایت ایشان در سال آینده و سال‌های آینده خواهیم بود.از مجلس شورای اسلامی به خاطر رأی اعتمادی که در ابتدای دولت دوازدهم  نسبت به دولت کرد، تشکر می‌کنم و همچنین از مجلس بابت استیضاح سه وزیر تشکر می‌کنم. استیضاح حق مجلس است، اما بسیار زیبنده بود که در این روزهای پایانی سال اعتماد مجدد خودش را نسبت به این سه وزیر ابراز کردند. از رئیس مجلس، هیأت رئیسه مجلس و همه نمایندگان تشکر می‌کنم و می‌دانیم با همکاری همدیگر و قوه قضائیه می‌توانیم کار کشور را پیش ببریم و از همه رسانه‌ها و خبرنگاران،‌عکاسان نیز تشکر می‌کنم.

روحانی در پایان گفت: همین طور که اعتراض و انتقاد مردم را به رسمیت می‌شناسیم خواهش می کنم شادی مردم را هم به رسمیت بشناسیم.

 

 

 

  

 

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.