روحانی: اولویت دولت آموزش حضوری با رعایت پروتکل‌های بهداشتی است

رییس جمهوری با تاکید بر اینکه اولویت اول ما آموزش حضوری با رعایت تمامی پروتکل‌های بهداشتی است، گفت: بدون مشارکت خانواده‌ها، رعایت پروتکل‌ها در مدارس امکان پذیر نیست.

کد خبر : 120790
تاریخ انتشار : چهارشنبه 12 شهریور 1399 - 12:22

 

به گزارش پایگاه خبری “ججین” به نقل از خبرگزاری ایرنا، حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی امروز چهارشنبه در جلسه هیات دولت اظهار داشت: امسال عزاداری مردم یک شکوه خاص و ویژه ای داشت و از جهاتی یک عزاداری استثنایی بود علیرغم اینکه مردم به دلیل مراقبت نسبت به پروتکل‌های بهداشتی به طور طبیعی محدودیت‌هایی دارند اما از ابتکارات بسیار خوبی امسال عزاداری ما بهره‌مند شد.

روحانی ادامه داد: عزاداری‌ها در مجالس انجام می‌گرفت و به کمک و مدد فضای مجازی این مجالس برای اقوام و دوستانشان در شهرستان‌های دیگر و تا خارج از کشور مستقیم پخش می‌شد و مردم در این عزاداری سهیم و شریک بودند.

وی عنوان کرد: عزاداری خانه‌ها که مقداری در سال‌های قبل رسوم سابق کمرنگ شده بود، امسال بسیار پررنگ بود. بسیاری از مردم در خانه هایشان مراسم عزاداری برپا کردند.  در سراسر کشور هم آماری که وزیر بهداشت و وزیر کشور به من دادند، حداقل ۸۰ درصد مجالس و محافل در سراسر کشور پروتکل‌ها را به خوبی مراعات کردند.

رییس جمهوری افزود: عزاداران هم استفاده از ماسک و هم فاصله گذاری و همه دستورالعمل ها را به خوبی اجرا و عمل کردند. حتی نذورات به صورت مواد خشک به خانواده‌ها داده شد و عزاداری به یادماندنی و استثنایی در تاریخ ایران ثبت شد و همه در این امر بسیار مهم همکاری کردند.

روحانی تصریح کرد: از مقام معظم رهبری، مراجع عظام تقلید، حوزه‌های علمیه، علما، مبلغان تشکر می‌کنم که با بیانات و با عملکردشان، کاملاً راه و مسیر عزاداری با حکمت امسال را نشان دادند، ترویج کردند و در نظریات‌شان بیان کردند. همچنین همه افرادی که بر امر عزاداری نظارت کردند، چه افرادی که جزو بانیان عزاداری بودند و خدمت کردند، ناظران بهداشتی، مقامات وزارت کشور و همه تلاش کردند که نظارت خوبی انجام بدهند.

بهانه‌ای به دست دشمنان داده نشد

رییس دولت تدبیر و امید یادآور شد: از همه گویندگان مذهبی، وعاظ و مداحان و سخنرانان پرشور که با ابتکارات جدید مداحی خود را گاهی به کوچه‌ها و خیابان‌ها آوردند، تشکر می‌کنم. بسیار عزاداری خوب و باشکوهی و با رعایت همه اصول مذهبی و اخلاقی و دینی انجام شد و بهانه ای به دشمنان داده نشد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود  از صدا و سیما برای انعکاس محافل و مجالس عزاداری تشکر کرد و گفت: همچنین از دست اندرکاران فضای مجازی و وزارت ارتباطات و همه کسانی که تلاش کردند تا مردم بتوانند از مسائل مختلف در عزای اباعبدالله الحسین سهیم باشند در پیشگاه خدا این دعا را می‌کنم که امسال با همه زحماتی که عزاداری داشت مورد قبول قرار دارد و زخیره ای برای دنیا، برای استقلال ما و تحول ما و زمینه ای برای بازسازی فرهنگ دینی و آخرت قرار دهد

رییس جمهوری در ادامه با اشاره‌ به‌آغاز سال تحصیلی اظهارداشت: از شنبه ۱۵ شهریور ماه  مراسم سال تحصیلی آغاز می شود برای ما مهم بود در تمام مراحل که بگوییم فاصله جان و نان معنا ندارد، فاصله جان و کار معنا ندارد، فاصله معیشت و سلامت معنا ندارد، فاصله سلامت و دیانت معنا ندارد، در محرم دیدیم که هیچ فاصله ای بین این‌ها نبود.

روحانی خاطرنشان کرد: از ۱۵ شهریور می‌خواهیم بگوییم فاصله ای بین جان و یادگیری و آموزش وجود ندارد. هم می‌شود درس خواند و هم می‌شود مراتب تحصیلی را ادامه داد و هم جوانان می‌توانند به آینده خود امیدوار باشند درس خواندن در همه مقاطع برای ما مهم است انشاءالله با نظر گرفتن تمام پروتکل های بهداشتی که از ستاد کرونا اعلام شد، این کار به خوبی انجام می شود.

 امسال آموزش ترکیبی از آموزش حضوری و غیر حضوری است

وی اظهار داشت: باید نوجوانان و جوانان ما در سلامت باشند و تحصیل خود را انجام دهند، امسال آموزش به طور طبیعی آموزش مرکب خواهد بود، یعنی ترکیب شده از آموزش حضوری و غیر حضوری آنجایی که آموزش و پرورش با رعایت پروتکل های بهداشتی می‌تواند کلاس خود را تشکیل دهد فاصله‌ها هست معلمان سر کلاس می‌روند اولویت اول ما آموزش حضوری است و همه پروتکل های بهداشتی باید رعایت شود.

رییس جمهوری گفت: آموزش و پرورش به همه مدارس و مدیران خود ابلاغ کرده هر دانش آموزی که وارد مدرسه می‌شود، اعم از شستن دست‌ها، داشتن ماسک، حرارت سنج، نحوه نشستن باید به دقت مراعات شود از خانواده‌های عزیز می‌خواهم آنها هم مشارکت کنند و بدون مشارکت آن‌ها این کار امکان پذیر نیست.

روحانی با تاکید بر اینکه دانش آموزان باید پروتکل های بهداشتی را از زمان خروج از خانه رعایت کنند، افزود: این دستورالعمل‌ها از زمان خروج از خانه، ‌ داخل سرویس مدرسه، در مدرسه و زمانی که از مدرسه خارج شده تا بازگشت به خانه  توسط معلمان و خانواده ها و همه آنهایی که می‌توانند در این زمینه یاری و کمک کنند، رعایت شود.

 هیچ کودک ایرانی نباید از تحصیل باز بماند

وی با بیان اینکه باید همه دست به دست هم بدهیم و تصمیم و  ابلاغ ما هم این است که هیچ کودک ایرانی از تحصیل محروم نماند، افزود: همه باید بتوانند از آموزش بهره مند شوند. البته علاوه بر آموزش حضوری، صدا و سیما هم با آموزش و پرورش همکاری می‌کند که این کار ‌با کمک صدا و سیما انجام شود و امسال باید تلاش بیشتری در این زمینه صورت بگیرد.

رییس دولت تدبیر و امید اظهارداشت: البته طبق پروتکل‌های بهداشتی ممکن است آموزش برای بعضی از مدارس با توجه به شرایط مدرسه،  جمعیت، هر روزه یا روز در میان باشد که این موارد ابلاغ خواهد شد اما آموزش از طریق  فضای مجازی فعال خواهد بود.

شبکه شاد برای مدارس دولتی رایگان می‌شود

روحانی ادامه داد: مدارس مختلف از شبکه‌ها و اپلیکیشن‌های مختلف در آموزش به دانش آموزان استفاده کردند مدارس خصوصی با شرایط خاصی به دانش‌آموزان در تماس بودند و در مدارس دولتی نیز وزارت آموزش و پرورش شبکه شاد را در اختیار دانش آموزان قرار داد.

وی یادآورشد: البته مردم برای استفاده از شبکه شاد متحمل پرداخت مالی و هزینه اینترنت می‌شدند اما به سازمان برنامه و بودجه، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و وزیر آموزش و پرورش دستور دادم که شبکه شاد برای مدارس دولتی و برای دانش‌آموزان بدون هزینه باشد و خانواده‌ها در این زمینه نباید هیچ پرداختی انجام بدهند.

رییس جمهوری با تاکید بر اینکه وزارت ارتباطات مدارس را به  شبکه ملی اطلاعات متصل کرده است، تصریح کرد: این کار بدون هزینه انجام شده و این کار بزرگی است که وزارت ارتباطات با کمک مالی سازمان برنامه و بودجه انجام داده و خانواده ها به ویژه آنهایی که از شرایط مالی خوبی برخوردار نیستند،  نباید هزینه ای برای شبکه شاد پرداخت کنند تا آموزش به معنای واقعی کلمه برای دانش آموزان به صورت رایگان انجام شود و ان شا الله رایگان انجام خواهد گرفت.

رییس دولت تدبیر و امید با اشاره به فشار اقتصادی و سیاسی آمریکایی‌ها از اوائل سال ۹۷ گفت: هدف آمریکایی‌ها این بود که دولت و مردم را در برابر خواسته‌های نامشروع و غلط خود تسلیم کنند اما برای آنها آشکار شد که این کار امکان پذیر نیست البته بار سنگینی از لحاظ اقتصادی به دوش مسئولان اقتصادی و معیشت مردم افتاد.

روحانی تصریح کرد: البته مردم تحمل کردند و دولت و همه مقامات مسئول کشور اعم از قوای دیگر و سایر ارکان کشور همه این بار را تحمل کردند و واقعاً یک معجزه تاریخی اتفاق افتاد. زیرا هیچ کشوری فکر نمی‌کرد در چنین تحریم شدید سه ساله‌ای که اکنون دو سال و نیم آن گذشته، مردم بتوانند مقاومت و خم به ابرو نیاورند. زیرا استقلال، آزادی، پایبندی به اصول وحقوق مردم در برابر همه آن مواردی که آنها فکر می‌کنند ما در برابرش تسلیم می شویم، ترجیح دارد.

رییس جمهوری با اشاره به تلاش آمریکا برای فعال کردن مکانیسم ماشه عنوان کرد: یکی از مواد برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ این است که از اواخر مهرماه سال جاری، ایران از تحریم تسلیحاتی به طور کامل خارج می‌شود یعنی می‌تواند هر تسلیحاتی را بخرد یا بفروشد و این برای آمریکایی‌ها خیلی سنگین بود و در تلاش بودند با یک طرح تبلیغاتی و پیشنهاد قطعنامه جلوی این بند را بگیرند.

روحانی اضافه کرد: همه مردم مطلع هستند که ۱۳ عضو شورای امنیت در برابر آمریکا ایستادند و این در تاریخ کم نظیر است یا سراغ نداریم. یعنی آمریکا قطعنامه ای را  در شورای امنیت پیشنهاد بدهد و فقط یک رای داشته باشد و در تاریخ سیاسی و در تاریخ سازمان ملل یک شکست مفتضحانه بر آمریکایی‌ها بود.

وی با اشاره به تلاشهای آمریکا برای استفاده از مکانیسم ماشه خاطرنشان کرد: اینها فکر کردند می‌توانند از این طریق کسب آبرو کنند و عنوان کردند که می‌توانند از ساز و کار درون برجام استفاده کند که یکی از حرف‌های خنده‌دار تاریخ است. من فکر نمی‌کنم هر کسی که الفبای حقوق و الفبای سیاست را بلد باشد الفبای تعامل را قبول داشته باشد این را نفهمد که اگر کسی از یک قراردادی به طور کامل خارج شد و کنار رفت بعد از دو، سه سال نمی‌تواند برگردد و بگوید که می‌خواهم از این امتیاز استفاده کنم.

رییس جمهوری گفت: این را همه می‌فهمند و هر کودکی هم می‌فهمد. اما در عین حال آمریکا برای اینکه کسب وجهه کرده و برای انتخاباتش سر و صدا کند این حرف ناپسند و ناروا را اعلام کرد که ما می‌خواهیم به شورای امنیت برویم و تحریم‌ها را برگردانیم.

روحانی عنوان کرد: خوشبختانه روز گذشته در وین ۱+۴ با صراحت اعلام کرد که ما در کنار برجام هستیم و آمریکا حق سوء‌استفاده ندارد و اصلا نبوده و از برنامه خارج شده است نه فقط از برجام خارج شده بلکه هر کشوری که به برجام عملکرد کرده را تنبیه کرده، نه فقط از برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ را نقض کرده و از آن خارج شده بلکه هر کسی به قطعنامه ۲۲۳۱ عمل کرده را مجازات کرده است.

رییس جمهوری افزود: یک فرد و یک کشور اینچنینی حالا عنوان کند که درست است که من این خانه را ویران و نابود کرده‌ام و هر کاری که خواسته‌ام برخلاف مقررات انجام داده‌ام اما گوشه خانه به عنوان مثال یک جعبه خرمایی بوده و می خواهم بروم و آن را بردارم و بخورم. لذا آمریکا کار عبث و کودکانه‌ای را آغاز کرد.

روحانی تصریح کرد: من یکی دو روز قبل تلفنی با رییس شورای امنیت صحبت کردم و رییس شورای امنیت کاملا نظر ما را قبول داشت و عنوان کرد ما هم قبول داریم که آمریکا حق استفاده از چنین فرصتی ندارد و فرصت خودش را از دست داده و از این قطعنامه و از این توافق به طور کامل خارج شده است.

رییس دولت تدبیر و امید بیان داشت: بحمدالله امروز هم در شورای امنیت می‌بینیم که یک اتفاق نظری وجود دارد و این یک پیروزی بزرگ دیگر برای ایران خواهد بود. به نظر من این هم در تاریخ، کم‌سابقه بوده است که یک کشوری از لحاظ سیاسی و حقوقی در مجامع بین‌المللی با آمریکا درگیر شود و چندین بار بتواند آمریکا را شکست دهد و انشاء‌الله در این مرحله هم آمریکا شکست خورده است.

 آمریکا جز تبلیغات و سر و صدا چیزی به دست نخواهدآورد

روحانی گفت: قطعاً آمریکا جز تبلیغات و سر صدا و اینکه بگوید چندم شهریور تحریم‌ها را برمی‌گردانیم، توفیقی به دست نخواهد آورد از این حرف‌های بی‌محتوا و بی‌اساسی است که آمریکا به طور کلی خودش این حق را از خودش سلب کرده برای اینکه ۲ سال و نیم گذشته به طور کامل از این توافق خارج شده است.

رییس جمهوری تصریح کرد: مردم در این زمینه هم مطمئن باشند که دولت از همه توان و قدرت خودش استفاده خواهد کرد. به‌ویژه وزارت امور خارجه، همه مقامات وزارت خارجه، سفرای ما از امکانات خودشان استفاده می‌کنند و آمریکا در این مرحله هم موفقیتی به دست نخواهد آورد.

رییس دولت تدبیر و امید افزود: آمریکا به‌دنبال این بود که ما را از لحاظ اقتصادی شکست بدهد و کاری کند که ما را در برابر حرف‌های ناروایش تسلیم کند. امروز بحمدالله می‌بینیم که از آغاز امسال علیرغم کرونا، مشکلات و علیرغم اینکه تقریبا دو ماه روابط ما با خارج، ارتباطات اقتصادی، حمل و نقل، صادرات و واردات کالا با مشکلات زیادی توام بوده، بانک مرکزی تا امروز ۱۴.۵ میلیارد دلار هم برای کالاهای اساسی و هم برای کالاهای ضروری پرداخت کرده و معنای آن این است که ما در روند و روال خوبی قرار داریم.

رییس جمهوری تصریح کرد: بسیاری از کشورها در طول این چهار، پنج ماه و در طول مدت کرونا از لحاظ اقتصادی دچار رشد منفی اقتصادی حدود ۹ تا ۱۳ درصد شدند و اقتصادشان کوچک شده اما جمهوری اسلامی علیرغم همه فشارها و تحریم در دوره کرونا در این چند ماه، در سه‌ماهه اول امسال، اقتصاد ما فقط ۱.۷ یعنی کمتر از ۰.۲ کوچک شده و در کشورهای دیگر حدود ۱۳، ۱۴ درصد این اتفاق صورت گرفته است و نشان دهنده این است که همه در تولید تلاش می‌کنند.

 تا پایان سال به رشد مثبت غیر نفتی می‌رسیم/ رشد پایه پولی ما کمتر از سه درصد بوده است

روحانی اضافه کرد: در این ماه‌ها هم در صنعت، هم در کشاورزی هم در بخشی از خدمات ما شاهد رشد هستیم و اگر این روند به همین خوبی ادامه پیدا کند، شاید ما تا پایان سال بتوانیم به رشد مثبت غیرنفتی برسیم، هم اکنون شرایط ما شرایطی است که می‌تواند این امید را به ما بدهد.
رییس جمهوری خاطر نشان کرد: صحبت‌هایی که در برخی از رسانه‌ها می‌شود که در کشور ما از لحاظ رشد نقدینگی شرایط خیلی بد است و شرایط انفجار است من می‌خواهم این آمار بانک مرکزی را به مردم بگویم که نسبت رشد نقدینگی ما در پنج ماهه اول امسال نسبت به آخر پارسال معادل ۲.۹ درصد بوده است. یعنی آن نقدینگی که همه از آن وحشت دارند و خطرناک است نقدینگی بر اساس رشد پایه پولی است و رشد پایه پولی ما کمتر از سه درصد بوده است که نشان می‌دهد مسیر حرکت اقتصادی ما یک مسیر صحیح و درست است.

وی ادامه داد: امروز وزیر رفاه به من اطلاع داد که مرحله جدید برنامه این وزارتخانه برای اشتغال روستایی از اول ماه مرداد شروع شده است.

رییس جمهوری با اشاره به اختصاص ۶ هزار میلیارد تومان برای اشتغال روستایی گفت: در دولت یازدهم و دوازدهم برای روستاها در زمینه تامین آب سالم پایدار، برق، گاز، راه روستایی، بهداشت و درمان آموزش و پرورش و ارتباط فضای مجازی و مخصوصا از لحاظ اشتغال کارهای بسیار بزرگی انجام گرفته است.

روحانی با بیان اینکه سهم اشتغال روستایی در سبد اشتغال ما از سه درصد به ۲۵ درصد رسیده است، یادآور شد: در اشتغال روستایی منابعی با نرخ چهار درصد و ۶ درصد در اختیار آن‌ها می گذاریم و برای سرمایه در گردش هم حدود ده درصد در آنها اختیار می گذاریم.

وی از همه اعضای هیات دولت، وزرا و استانداران و مسوولان درخواست کرد که در شرایط امروز کشور در بخش کشاورزی و صنعت، اشتغال تلاش بیشتری انجام شود همان طور که تاکنون قدم‌های ارزشمندی برداشته شده است.

رییس جمهوری خاطرنشان کرد: در زمینه مکانیزه کردن کشاورزی، الگوی کشت و حمایت از کشاورزان کار بزرگی در این هفت سال انجام داده گرفته است.

روحانی گفت: در زمینه کشت و حمایت اقدام خوبی انجام شده است، امیدوارم در کنار مردم خوبمان بتوانیم این حرکت را ادامه دهیم، اگر کمک کنند سرعت بیشتر می‌شود، ما توقع داشتیم طرح‌هایی داشتیم که در هفته های گذشته با قوای دیگر عملی شود ولی به تاخیر افتاد یا انجام نشد که البته ما در این زمینه راه های دیگری پیدا می کنیم.

وی اظهار داشت: حتما دولت، کشور و نظام ما در برابر این فشارها سر خم نخواهد کرد، انشاءالله تلاش می‌کنیم در زمینه اشتغال و معیشت مردم ما شرایط مناسب‌تری را در ماه‌های پیش رو داشته باشیم، قوای دیگر هم بدانند دولت در یازده ماه پایانی کارش است، دولت اشتغالش و فشار کاری‌اش بیشتر از همیشه است همه وزرا دنبال این هستند که طرح‌های نیمه تمام و ناقص را تکمیل کنند امیدوارم همه کمک کنند در کنار هم بتوانیم کشوری آباد و سرافزار داشته باشیم، انشاءالله همه دشمنان را در سراسر جهان ناامید کنیم.

رییس جمهوری افزود: هفته‌ای که داشتیم جلسه ای برگزار کردیم برای روابط نزدیک‌تر با کشورهای همسایه مان و الحمدالله با بسیاری از همسایگان به جز یکی دو کشور روابط ما نزدیک‌تر است و تصمیماتی که اخیر گرفتیم بر این معناست که روابط را با کشورهای همسایه و کشورهای دوست توسعه دهیم تعامل به معنای قدرتمند بودن یک کشور است

روحانی ادامه داد: هر کشوری که توانمندی‌اش بیشتر باشد می‌تواند تعامل بیشتری با دنیا داشته باشد امیدواریم در این تعامل با دنیا بتوانیم سهم‌ ما را در اقتصاد جهانی حفظ کنیم.

وی افزود: دنیای امروز دنیای یکپارچه است یک کشور نمی‌تواند خود را جدا کند، در واردات و صادرات همه جهان این گونه است، جهان در یک بازار عمومی است یک بازار داریم بازار جهانی یا سهم خود را داریم یا نداریم اگر نداشته باشیم ضرر کردیم اگر داشته باشیم می‌توانیم به پیشرفت خود ادامه دهیم.

رییس جمهوری ادامه داد: اساس تعامل سازنده این است که سهم خودمان را در بازار ثروت، قدرت و روابط بین المللی داشته باشیم که انشاءالله این سهم را خواهیم داشت همان طوری که در این هفت سال تلاش کردیم در سال پیش رو هم ادامه می دهیم، با یک فعالیت بیشتر و بهتر.

روحانی افزود: از وزارت بهداشت و درمان تشکر می‌کنم در این شرایط کرونایی هر روز تلاش می‌کنند، یک تلاش جدیدی را برای این کار شروع کردند تا ما بتوانیم سیستم درمان را از راه دور انجام بدهیم در واقع تلمدیسن را بتوانیم برقرار کنیم و با این سیستم فضای مجازی مردم بتوانند راحت‌تر مشورت‌های طبی داشته باشند حتی نسخه ها و دستورالعمل‌های لازم را بگیرند از این طریق رفاه و تحول جدید در دولت الکترونیک در بخش سلامت الکترونیک شاهد بوده و هستیم این در دو سه استان به طور نمونه در حال اجرا شدن است انشاءالله بعد به همه استان‌های کشور تعمیم داده می‌شود.


 

 

 

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.