رشد ۱۳ درصدی صادرات غیرنفتی و کاهش ۱۲ درصدی واردات

آمار جدید تجارت خارجی گمرک در نیمه نخست امسال، بیانگر صادرات غیرنفتی به میزان ۲۳ میلیارد و ۱۲۳ میلیون دلار است که نسبت به مدت مشابه پارسال ۱۲.۹۹ درصد افزایش داشته و در مقابل آن، واردات به ۲۲ میلیارد و ۱۸۲ میلیون دلار رسیده که نسبت به پارسال ۱۱.۹۳ درصد کاهش یافته است.

کد خبر : 86879
تاریخ انتشار : یکشنبه 15 مهر 1397 - 7:49

 

به گزارش پایگاه خبری “ججیناز جداول آماری منتشر شده در گمرک، در ۶ ماهه نخست امسال بیش از ۵۶ میلیون و ۶۴۴ تن کالای غیرنفتی صادر شد که در مقایسه با نیمه نخست پارسال ۳.۲۷ درصد کم شد. همچنین در این مدت ۱۶ میلیون و ۲۲۰ تن کالا وارد کشور شد که نسبت به مدت مشابه پارسال از لحاظ وزنی ۹.۳ درصد کاهش یافت.
همچنین آمار گمرک نشان می دهد در پنج ماهه نخست امسال ۱۳ میلیون و ۹۶۳ هزار تن کالا به ارزش ۱۸ میلیارد و ۸۳۹ میلیون دلار کالا وارد کشور شد.

** اقلام عمده صادراتی 
صادرات میعانات گازی در ۶ ماه نخست امسال نسبت به پارسال از لحاظ وزنی ۴۶.۱۸ درصد و از نظر ارزش ۲۸.۵۸ درصد کاهش یافت. نیمه نخست امسال چهار میلیون و ۶۴۴ هزار تن میعانات گازی صادر شد که ارزش آن ۲ میلیارد و ۴۱۸ میلیون دلار بود.
همچنین صادرات پتروشیمی در ۶ ماهه نخست امسال نسبت به پارسال از نظر وزنی ۹.۴۴ و از نظر ارزشی ۲۳.۹۸ درصد رشد داشت. در این مدت ۱۵ میلیون و ۴۵۱ هزار تن پتروشیمی به ارزش هفت میلیارد و ۴۳۲ میلیون دلار صادر شد.

** رشد ۴۵ درصدی صادرات به عراق 
عمده صادرات کشور در نیمه نخست امسال همچون گذشته به پنج کشور چین، عراق، امارات متحده عربی، افغانستان و هند بود.
در میان کشورهای واردکننده کالای ایرانی، عراق در صدر قرار دارد. در این مدت ۹ میلیون و ۶۱۸ هزار تن کالا به ارزش چهار میلیارد و ۵۶۴ میلیون دلار کالا به عراق صادر شده که از نظر ارزشی ۴۴.۵۸ درصد و وزنی ۴۵.۳۲ رشد داشته است.
همچنین در نیمه نخست امسال ۱۳ میلیون و ۷۰۳ هزار تن کالا به چین صادر شده که ارزش آن چهار میلیارد و ۶۳۳ میلیون دلار بوده است. گرچه صادرات به چین از نظر ارزش ۱۱.۶۲ درصد رشد داشته اما از نظر وزنی ۱۵.۵ درصد کاهش یافته است.
افغانستان در میان پنج کشور عمده واردکننده کالا از ایران قرار دارد. در۶ ماهه نخست امسال سه میلیون و ۲۲۵ هزار تن کالا به ارزش یک میلیارد و ۶۶۸ دلار به این کشور صادر شده است.
هند و امارات متحده عربی دیگر کشورهای واردکننده کالاهای ایرانی هستند که برابر آمارهای گمرک صادرات به این کشورها تغییر چندانی نداشته است.
در این مدت صادرات ایران به امارات از نظر وزنی هشتم دهم درصد کاهش یافته اما از لحاظ وزنی ۳۳ درصد رشد داشته است. این آمار بیانگر آن است که بارگیری کالاها از بنادر ایرانی افزایش و نقش امارات به عنوان واسطه کاهش یافته است.
براساس آمارهای گمرک، متوسط قیمت هر تن کالای صادراتی در بازه زمانی مورد نظر ۴۰۸ دلار بود که نسبت به نیمه نخست پارسال ۱۶.۸۲ درصد افزایش یافته است.

** اقلام عمده وارداتی 
برپایه آمار گمرک در نیمه نخست امسال قطعات منفصله خودرو، برنج، ذرت دامی و لوبیای سویا جزء اقلام عمده وارداتی کشور است.
در این مدت، ۹۷۸ میلیون دلار قطعات منفصله وارد کشور شده که از نظر ارزش ۴.۴۱ درصد کالاهای وارداتی را شامل می شود. همچنین برنج در رتبه دوم اقلام عمده وارداتی کشور در ۶ ماهه نخست امسال قرار دارد. در این مدت ۹۶۴ میلیون دلار ارز برای واردات برنج پرداخت شده است. میزان واردات ذرت دامی و لوبیای سویا نیز در این مدت به ترتیب ۹۶۱ و ۷۰۵ میلیون دلار است.

** کشورهای عمده صادرکننده کالا به ایران 
در نیمه نخست امسال چین، امارات متحده عربی، کره جنوبی، هند و آلمان پنج کشور عمده صادرکننده کالا به ایران هستند. بررسی آمار گمرک نشان می دهد که واردات از این کشورها از نظر ارزشی کم شده و از نظر وزنی به جز آلمان واردات نیز از این کشورها کاهش یافته است.
وزن واردات از چین به عنوان بزرگترین کشور صادرکننده کالا به ایران در نیمه نخست امسال نسبت به مدت مشابه پارسال ۲۰.۲۶ درصد کم شد. همچنین واردات از امارات از نظر وزنی ۱۲.۵۹ درصد و از نظر ارزشی ۳۰.۱۹ درصد کاهش یافته است.
کره جنوبی بیشترین کاهش صادرات به ایران را در میان پنج کشور صادرکننده کالا به ایران دارد. میزان واردات از این کشور ۲۴.۱۱ درصد از نظر وزن و ۱۶.۸۹ درصد از نظر ارزش کاهش داشت.
برابر اعلام گمرک، متوسط قیمت هر تن کالای وارداتی در نیمه نخست امسال ۱.۳۶۸ دلار بود که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۲.۸۹ درصد کاهش داشت.

 

 

 

 


 

 

 

 

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.