راهپیمایی میلیونی عاشقان ولایت علی (ع)/ مشارکت قابل توجه هموطنان در طرح اکرام و احسان

به مناسبت فرارسیدن عید سعید غدیر مهمانی پرشور و شوقی حدفاصل میدان امام حسین(ع) و میدان آزادی تدارک دیده شده تا مومنان علی به شوق آغاز ولایتش بر عالم هستی دورهم جمع شده و شادی کنند.

کد خبر : 723786
تاریخ انتشار : جمعه 16 تیر 1402 - 18:11

 

به گزارش پایگاه خبری “ججین” به نقل از خبرگزاری تسنیم، برای دومین سال است که  روز عید غدیر جشن بزرگی در تهران به راه می‌افتد و مهمانی بزرگ کیلومتری مردم تهران را دعوت می‌کند، مراسمی که از نیمه شب گذشته گروه‌های مردمی خودجوش برای مهیا کردنش در مسیر تعیین شده مشغول به آماده سازی موکب‌ها، ایستگاه‌های صلواتی، استیج‌ها و … شده‌اند.

۲۱:۳۰؛ شور و هیجان درکنار مشارکت در طرح اکرام

تقریباً نیم ساعت از زمان رسمی اعلام شده برای مهمانی ۱۰کیلومتری عید سعید غدیر ۱۴۰۲ باقی مانده درحالی همچنان شور و هیجان در میان علاقمندان به ولایت علی (ع) و پیروان راهش در مسیر تعیین شده موج می‌زند و با گذشت بیش از ۴ ساعت از آغاز رسمی مهمانی ۱۰ کیلومتری همچنان عاشقان علی با هیجان مشغول جشن و پایکوبی به مناسبت آغاز ولایت مولایشان هستند.

از سوی دیگر در مسیر راهپیمایی میلیونی پایتخت‌نشینان به مناسبت عید سعید غدیر غرفه‌های مختلف مشغول جذب مشارکت مردمی برای طرح اکرام و احسان بودند که براساس شواهد میزان مشارکت مردمی در غدیر ۱۴۰۲ روند صعودی داشته و نسبت به گذشته افزایش قابل توجهی داشته است.

غدیر خم | عید غدیر خم , عید غدیر , مهمانی 10 کیلومتری غدیر , شهرداری تهران , میدان آزادی , میدان ولیعصر(عج) , میدان امام حسین(ع) ,

غدیر خم | عید غدیر خم , عید غدیر , مهمانی 10 کیلومتری غدیر , شهرداری تهران , میدان آزادی , میدان ولیعصر(عج) , میدان امام حسین(ع) ,

۲۱:۰۰؛ مهمانی هنوز ادامه دارد 

یک ساعت تا ساعت رسمی اعلام شده برای مهمانی ۱۰ کیلومتری عید سعید غدیر امسال باقی مانده اما هنوز تمام مسیر مملو از جمعیت عاشقان ولایت امیرالمومنین است و همچنان غرفه‌ها، موکب‌ها و استیج‌های تدارک دیده شده از سوی نهادهای مردمی و مراکز فرهنگی مشغول ارائه خدمات به شرکت کنندگان در این مراسم هستند.

برخی از مسئولان انتظامی و اداره کنندگان مراسم امسال با اشاره به حجم بالای جمعیت و استقبال گسترده تهرانی‌ها از این این مراسم معتقدند احتمالاً مسیر مهمانی ۱۰ کیلومتری تا پاسی از شب همچنان شاهد تردد عاشقان امیرالمؤمنین است و تا خلوت شدن مسیر و آغاز جمع‌آوری موکب‌ها و غرفه‌های مردمی تا سحر ادامه خواهد داشت.

 

۲۰:۳۰؛ حالا نوبت به استعدادیابی رسید

بعد از اقامه نماز و کمی استراحت آن‌گروه از عاشقان مولای متقیان که همراه فرزندانشان به مهمانی امیرالمؤمنین آمده‌اند در ادامه مسیر ۱۰ کیلومتری و مسیر بی‌آرتی که شهربازی و ایستگاه‌های استعدادیابی برپاشده کمی با فرزندانشان وقت گذرانی کردند.

در این میان خردسالان با بازی در استخرهای توپ و نقاشی کشیدن سرگرم شدند و کودکان و نوجوانان هم در ایستگاه‌های استعدادیابی سرگرم شدند تا در این مراسم بتوانند با هنرهای مختلفی از جمله سرودخوانی، سفالگری، نقاشی، مجسمه‌سازی و مهارت کاغذ و‌ تا که توسط کانون پرورش فکری کودک و نوجوان و سایر نهادهای فرهنگی تدارک دیده شده، آشنا شوند.

 

۲۰:۰۰؛ اقامه نماز مغرب در مسیر مهمانی ۱۰ کیلومتری تهران

براساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده با درنظر گرفتن مدت زمان برگزاری این مهمانی ۱۰ کیلومتری مسئولان مکان‌هایی را برای اقامه نماز مغرب به صورت جماعت تدارک دیده‌اند.  به این ترتیب مؤمنان امیرالمومنین در مسیر این مهمانی و محل‌های تعیین شده

🔹میدان آزادی زیر برج ناحیه حمزه سیدالشهدا
🔹دانشگاه شریف
🔹ناحیه مقداد مهدیه امام حسن
🔹مسجد صاحب الزمان بهبودی آزادی
🔹نواب (توحید) تقاطع آزادی
🔹دانشگاه تهران
🔹چهارراه ولیعصر-انقلاب، ناحیه ولیعصر
🔹میدان فردوسی (ناحیه ولیعصر یا سلمان)
🔹دروازه دولت-مسجد دانشگاه خوارزمی
🔹خیابان سپاه-انقلاب مسجد عمار یاسر
🔹انقلاب خ نامجو – مسجد امام رضا(ع)
🔹میدان امام حسین(ع)

با فرارسیدن زمان انجام فریضه الهی عبادت به جماعت؛ نماز اقامه کردند.

۱۹:۳۰؛ ایستگاه اول (میدان امام حسین علیه‌السلام) مملو از جمعیت

هنوز دوساعت از آغاز مهمانی عید غیر در تهران نگذشته که اخبار ارسالی نشان می‌دهد تقریباً مسیر ۱۰ کیلومتری مهمانی مملو از جمعیت شده است. این درحالی است که ایستگاه اول عاشقی امسال یعنی میدان امام حسین(ع) که ایستگاه اهدا اسباب‌بازی مهیا شده هم اکنون تقریباً سرریز از جمعیت شده و رفته رفته خیابان‌های منتهی به این میدان هم شاهد تراکم بالای جمعیت شده است.

غدیر خم | عید غدیر خم , عید غدیر , مهمانی 10 کیلومتری غدیر , شهرداری تهران , میدان آزادی , میدان ولیعصر(عج) , میدان امام حسین(ع) , غدیر خم | عید غدیر خم , عید غدیر , مهمانی 10 کیلومتری غدیر , شهرداری تهران , میدان آزادی , میدان ولیعصر(عج) , میدان امام حسین(ع) , غدیر خم | عید غدیر خم , عید غدیر , مهمانی 10 کیلومتری غدیر , شهرداری تهران , میدان آزادی , میدان ولیعصر(عج) , میدان امام حسین(ع) ,

پویش اهدای اسباب‌بازی که از سال گذشته در عید غدیر آغاز شده است امسال نیز به قوت خود باقی است تا علاقمندان با اهدای اسباب‌بازی‌ به غرفه‌های تدارک دیده شده کودکانی که از دسترسی به این اسباب‌بازی‌ها محروم هستند نیز بتوانند از داشتن این لوازم لذت ببرند.

نکته جالب توجه اینجاست که بسیاری از از هنرمندان سرشناس مثل مهران غفوریان با انتشار پست‌هایی در صفحه‌‌های فضای مجازی خود هموطنان را برای مشارکت در این اقدام خیرخواهانه تشویق کرده‌اند.

در این میدان استیج ایجاد شده هم اکنون مشغول ارائه برنامه‌های متنوع برای حاضران و علاقمندان به علی (ع) است و سرودهایی با اجرای فرزندان شاهد نیز قبل از اذان مغرب اجرا خواهد شد.

از سوی دیگر تراکم جمعیت در میدان امام حسین (ع) آنقدر افزایش پیدا کرده است که مسئولان برگزاری از هموطنان خواستند ورودشان را به این میدان را مدیریت کنند و برای جلوگیری از افزایش بیش‌از اندازه جمعیت از سایر قسمت‌های مسیر ۱۰ کیلومتری مهمانی به جمع هموطنان خود بپیوندند.

از سوی دیگر استیج‌ها و ایستگاه‌های فرهنگی نیز برای کودکان و والدینشان برنامه‌های فرهنگی مختلفی تدارک دیده‌اند. در برخی از این برنامه‌ها آشنایی با سنن و آداب عید غدیر در گوشه و کنار کشورمان مطرح می‌شود و اجرای موسیقی‌های سنتی از جمله آنهاست.

۹:۰۰؛ مهمانی رفته‌رفته پرشورتر می‌شود

تقریباً یکساعت از آغاز رسمی مهمانی ۱۰ کیلومتری عید سعید غدیر در پایتخت گذشته و عاشقان ولایت علی(ع) از گوشه و کنار تهران برای بهره بردن از این سفره با برکت از راه می‌رسند، پدر و مادرها خردسال‌های خود را در آغوش گرفته‌اند یا اینکه قلم‌دوش کرده‌اند و برخی هم نوزادشان را در کالسکه همراه دارند و گروهی هم با نوجوانانشان مشغول صحبت هستند.

مسن‌ترها هم با همان گام‌های شمرده حرکت می‌کنند و گاهی هم برای استراحت در گوشه‌ای می‌نشینند و گروهی هم برای رفع عطش یا خستگی سری به موکب‌ها و ایستگاه‌های صلواتی می‌زنند، اما هیجان در کنار استیج‌ها وصف نشدنی است.

۱۸:۳۰؛ فضای شاد خانوادگی و خنده کودکانه

هنوز نیم ساعت از آغاز رسمی مهمانی ۱۰ کیلومتری نگذشته که صدای قهقه خنده کودکان و شادی خانواده‌ها فضای مسیر مهمانی را پرکرده و هر یک از مهمان بخصوص کودکان که دلیل اصلی این مهمانی هستند در گوشه‌ای مشغول بهره‌بردن از سفره حضرت علی(ع) شده‌اند. گروهی برای استفاده از فضای بازی و گروهی هم به دنبال خوراکی خوشمزه می‌روند.

۱۸:۰۰؛ همه به وقت عاشقی آمدند

مراسم مهمانی ۱۰ کیلومتری غدیر در روز عید سعید غدیر دقایقی قبل با حضور میلیونی اقشار محنلف مردم تهران، مواکب، هیئات مذهبی، گروه‌های جهادی و مردمی و موسسات فرهنگی از حد فاصل میدان امام حسین تا میدان آزادی آغاز شد.‌

پیش‌ببنی‌ها و تخمین‌ها حکایت از حضور ۳ میلیون نفری جمعیت مردم تهران را داشت و اکنون با لحظات آغازین این مراسم، مردم ولایتمدار این سرزمین بار دیگر حماسه‌ای تاریخی را رقم زدند و از این جهت برآورد می‌شود این میزان از جمعیت به بیش از رقم تخمینی برسد.

نصب شهربازی‌های متحرک و اسباب‌بازی‌ها در سرتاسر این مسیر، سبب جذب بسیاری از والدین کودکان در این مراسم شده است.‌
در کنار آن، هر کدام از مواکب به ارائه خدمات مختلف پذیرایی، خدمات فرهنگی و خدمات درمانی و … می‌پردازند.

همچنین در میادین اصلی مسیر مهمانی ۱۰ کیلومتری، میزهای اجرای برنامه (استیج) را مشاهده می‌کنیم که هر کدام از آنها برنامه‌های متنوعی را به اجرای مهمانان جشن غدیر می‌گذارند.

۱۵:۰۰؛ مهمانی شروع نشده گروه گروه عاشقان علی از راه می‌رسند

سال گذشته، نخستین تجربه این جشن برزگ در پایتخت بود که از میدان ولیعصر (عج) تا میدان تجریش برگزار شد و امسال، این جشن مردمی حدفاصل بین میدان امام حسین(ع) تا میدان آزادی از ساعت ۱۸ تا ۲۲ برگزار خواهد شد، هرچند براساس پیش‌بینی‌ها احتمالا تهران امشب تا پاسی از شب همچنان پرجنب و جوش است.
عقربه‌های ساعت آرام آرام به زمان موعود یعنی ساعت ۱۸ نزدیک می‌شوند و تهرانی‌ها به عشق مولایشان حضرت علی (ع) از اقصی نقاط پایتخت با وسیله شخصی یا با استفاده از وسایل نقلیه عمومی تدارک دیده شده خود را به مسیر پیاده‌روی ۱۰ کیلومتری می‌رسانند تا جشن عید غدیر ۱۴۰۲ تبدیل به خاطره‌ای خوش در ذهنشان شود.

این درحالی است که گروه‌های خودجوش مردمی و همچنین مسئولان شهرداری و هیات و تکایا، برای میزبانی و پذیرایی از عاشقان علی و ولایتش  بیش از ۱۳۰۰ موکب با ۵۰ هزار خادم تدارک دیده‌اند تا به شکرانه آغاز ولایت امیرالمؤمنین و شادی پیروانش سفره احسان و اطعام رنگین باشد و طعم شیرین عید ولایت را به کامشان بچشانند، بله امشب همه مهمان سفره علی‌ابن ابیطالب هستند.

غدیر خم | عید غدیر خم , عید غدیر , مهمانی 10 کیلومتری غدیر , شهرداری تهران , میدان آزادی , میدان ولیعصر(عج) , میدان امام حسین(ع) ,

از سوی دیگر برای فراهم آوردن اوقاتی خوش و همچنین دورهمی شاد همه دستگاه‌های فرهنگی و هنری و رسانه‌ها در کنار موکب‌های پذیرایی از عاشقان علی(ع) نیز دست به دست هم داده‌اند تا بهترین برنامه‌های فرهنگی و معنوی را در این عید بزرگ به شیعیان علی(ع) خصوصاً به کودکان پیشکش کنند و رسانه ملی نیز همه امکاناتش را برای پوشش این رویداد بسیج کرده تا جشن بزرگ ۱۰ کیلومتری عید غدیر به صورت زنده از آنتن شبکه‌های رادیویی و تلویزیونی نه تنها به سراسر کشور بلکه به اقصی‌نقاط دهکده جهانی مخابره شود.

از این رو جشن بزرگ ۱۰ کیلومتری عید غدیر از آنتن زنده شبکه یک سیما پوشش داده می‌شود و در عین حال برنامه‌های «رنگین‌کمان» و «آشپزی با مامان» با برپایی ایستگاه‌هایی در مسیر پیاده‌روی ۱۰ کیلومتری غدیر به صورت ویژه‌ای از حاضران در این اجتماع بزرگ میزبانی خواهند کرد.

در ایستگاه برنامه «رنگین‌کمان» حضور خاله قاصدک، عروسک‌های «پنگول» و «چی»، گروه سرود، اجرای موسیقی کودک، اهدای هدایای ویژه، برگزاری مسابقه برای کودکان و … پیش‌بینی شده است. همچنین برنامه «آشپزی با مامان» نیز با حضور مجریان این برنامه، سرگرمی‌های ویژه، اهداء بسته‌های متنوع پذیرایی به پیاده‌روی‌کنندگان، عید غدیر را جشن می‌گیرد.

غدیر خم | عید غدیر خم , عید غدیر , مهمانی 10 کیلومتری غدیر , شهرداری تهران , میدان آزادی , میدان ولیعصر(عج) , میدان امام حسین(ع) ,

رادیو نیز حضور بسیار فعالی در پوشش جشن ۱۰ کیلومتری دارد؛ ویژه برنامه «تا انتهای هدایت» رادیو تهران روانه آنتن می‌شود و رادیو جوان نیز با برپایی یک استودیو در مسیر میهمانی ۱۰ کیلومتری با دعوت از هنرمندان، گروه‌های سرود وتواشیح، مداحان و سخنرانان برتر کشور فضای شادی را در کنار مردم برپا می‌کند.

با اعلام محمد صادق باطنی مدیر شبکه امید و کودک، این شبکه تلویزیونی در میدان انقلاب تهران، ویژه برنامه متفاوتی را برای کودکان و نوجوانان روی آنتن می‌برد. مهمان اصلی این برنامه تعدادی از کاراکترهای محبوب کودکان نظیر لوپتو، پسر دلفینی و … هستند و در طول مسیر گروه‌های انتظامی و امدادی هم برای رفاه حال شرکت کنندگان در این جشن بزرگ حاضر شده‌اند.

درحالی که از دقایقی قبل رسماً مهمانی ده کیلومتری تهران به مناسبت عید سعید غدیر آغاز شده؛ رفته رفته بر تراکم جمعیت در محل‌های تعیین شده بخصوص  استیج‌های برگزاری مراسم ویژه برای کودکان و نوجوانان در حدفاصل میدان امام‌حسین(ع) تا میدان آزادی افزوده می‌شود.

در استیج طراحی شده در میدان امام حسین(ع) برنامه‌ جمع‌آوری هدیه اسباب‌بازی اجرایی خواهد شد. اجرای طنز، اجرای سرود «جانم علی»، اجرای احسان یاسین و علی‌اکبر قلیچ، مداحی و سرودخوانی محمد اسدالهی و علی‌اکبر حائری و سید محمدرضا نوشه‌ور، سخنرانی حجت‌الاسلام مهدی حسن‌آبادی، برپایی نماز جماعت، اجرای نمایش، شعرخوانی حمیدرضا برقعی، نورافشانی و بازنمایی واقعه غدیر در قالب نمایش از دیگر برنامه‌های برنامه‌ریزی شده برای جشن در میدان امام حسین(ع) است. بناست در این استیج محمدحسین پویانفر و رضا هلالی نماهنگ «هدیه اسباب‌بازی» را اجرا کنند. اختتامیه پویش «عزیزم حسین ۲» آخرین برنامه پیش‌بینی شده در میدان امام حسین(ع) است.

دومین استیج بزرگ طراحی شده در میدان فردوسی خواهد بود. بازنمایی واقعه غدیر، نورافشانی، برگزاری جشن ویژه کودکان از دیگر برنامه‌های این استیج است.

در میدان انقلاب اسلامی نیز به عنوان استیج سوم کودکان ویژه برنامه‌هایی متنوع با حضور عروسک‌های برنامه‌های تلویزیونی تا قبل از غروب برنامه‌هایی اجرا شود. بعد از ساعت ۱۹ هم قرار براین است برنامه‌های مداحی و نورافشانی در این میدان برگزار شود.

چهارمین استیج بزرگ این مهمانی در میدان آزادی برپا خواهد شد. در این مکان هم با حضور عوامل برنامه رنگین‌کمان شبکه ۵ سیما و برنامه بچه مسلمون شبکه قرآن برنامه‌های شاد و ویژه‌ای برای کودکان برگزار شود. در این استیج بناست حجت‌الاسلام علی سرلک سخنرانی و محمدحسین پویانفر، رضا هلالی، محمد فصولی، سید محمدرضا نوشه‌ور، علی‌اکبر حائری و امین قدیم مداحی و سرودخوانی داشته باشند.

 


 

 

برچسب ها : ، ،

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.