در سال ۹۷ حقوق کارگران ۱۳۰ درصد بیش از تورم تعیین شد

علی ربیعی گفت: در تعیین دستمزد ۹۷ هم به کارفرما توجه شده است و هم به کارگران. از سال ۹۴ به بعد تعیین دستمزد بالاتر از نرخ تورم تعیین شده است

کد خبر : 69415
تاریخ انتشار : دوشنبه 6 فروردین 1397 - 12:07

 

به گزارش پایگاه خبری “ججین”، وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی درباره تعیین دستمزد اعلام داشت: روند افزایش دستمزد با توجه به سبد معیشت کارگران با بیرون آوردن بهداشت، مسکن و آموزش انتظار می رود طی برنامه ۲ الی ۳ ساله پر شود. همچنین سعی می شود در هفته سوم فروردین ماه نرخ نهایی دستمزد اعلام شود.

علی ربیعی ادامه داد: در سال های اخیر با ایجاد تفاهم در شورای عالی کار سعی بر آن شده است که در تعیین سیاست دستمزد هم به تولید و تولید کننده نگاه شود و هم کارگران و وضعیت آنها مورد توجه قرار گیرد. روند تعیین دستمزد در سال های اخیر به گونه ای بود که از نرخ تورم پیشه گرفت و باید به این روند ادامه داد تا قدرت خرید کارگران افزایش پیدا کند.

ربیعی افزود: بعد از سال ۵۸ که افزایش حقوق بیش از ۱۷۰ درصد افزایش داشت، امسال با توجه به نرخ تورم ۳/۸ و حدود ۲۰ افزایش دستمزد در شورای عالی کار، حدود  ۱۳۰ درصد بیش از تورم افزایش حقوق کارگران را در سال ۹۷ تعیین شده است. در سال ۹۷ یک کارگر با پایه سنوات ۵۱ هزار تومان و دو فرزندف ۱ میلیون ۵۳۷ هزار و ۸۰۰  تومان دریافتی خواهد داشت. این عدد منهای دوماه پاداشت پایان سال می باشد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی درباره  رابطه میان تعیین دستمزد و نرخ تورم اعلام داشت: در سالهای گذشته تعیین دستمزد خیلی از نرخ تورم عقب مانده است، اما از سال ۹۴ تا ۹۶ دستمزد از نرخ تورم بالاتر اعلام شده است. در این سالها تعیین دستمزد براساس تفاهم میان نمایندگان دولت، کارگر و کارفرما در شورای عالی کار بوده است و در تعیین نرخ دستمزد هم به تولید توجه شد و هم به معیشت کارگران. این روند پیشه گرفتن مزد از نرخ تورم باید ادامه پیدا کند تا قدرت خرید کارگران افزایش یابد. در سال های ۹۲ تا ۹۷ نرخ افزایش دستمزد به ترتیب حدودا ۲۵، ۱۷، ۵/۱۴ و ۲۰ درصد افزایش پیدا کرده است.

علی ربیعی با مقایسه آماری بین دو دوره زمانی سال های ۸۹ تا ۹۲ و ۹۳ تا ۹۶ اعلام داشت: قدرت خرید کارگران از ۶/۵ –  به ۸ رسیده است و این عقب ماندگی های دستمزد در طی سال های قبل باید جبران شود. در تلاشیم تا رفاه کارگران را با سیاست های مزدی و سیاست های جانبی افزایش دهیم.

 

 

 

  

 

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.