خطایی از سوی آمریکا رخ دهد از امنیت و منافع خود با قدرت دفاع می‌کنیم

علی ربیعی در مورد تحرکات اخیر آمریکایی‌ها در منطقه و احتمال یک نزاع در غرب آسیا گفت: اگر خطایی از سوی آمریکا رخ دهد از امنیت و منافع خود با قدرت دفاع می‌کنیم.

کد خبر : 125303
تاریخ انتشار : سه شنبه 16 دی 1399 - 13:49

 

به گزارش پایگاه خبری “ججین” به نقل از خبرگزاری فارس، علی ربیعی سخنگوی دولت در نششست خبری هفتگی خود با حضور خبرنگاران گفت: در سال نو میلادی و در آستانه ورود به ۱۴۰۰، ملت ایران وارد دوران نوینی از حیات سیاسی و اجتماعی خود    می شود، و مروری بر مسیرهای دستاوردهای ملت ایران در این شرایط دشوار تاریخی داشته باشم.

وی بیان داشت: در آستانه ۱۴۰۰ شاهد آشکار شدن شکست سیاست فشار حداکثری هستیم که اخرین مصداق و نمونه آن در روزهای اخیر، شکست آمریکا در تلاش برای احیای کمیته پیگیری تحریم در سازمان ملل بود.

ربیعی افزود: ما در سال‌های گذشته فشاری وصف ناشدنی در مقابل جنگ افروزی بی سابقه توسط دولت ترامپ را متحمل شدیم. در سال جاری تحریم و کرونا در هم آمیخت و سالی سخت بر مردم و دولت گذشت. با این حال دستاوردهای بزرگی را داشتیم.

ما سال سختی را با همه گیری ویروس کرونا پشت سر گذاشتیم

سخنگوی دولت تاکید کرد: همزمان ما سال سختی را با همه گیری ویروس کرونا پشت سر گذاشتیم. سالی که بر اثر فضاسازی های خبری و پنهان کاری بسیاری از دولت های جهان از آمار واقعی کرونا، ایران را در رتبه های اول همه گیری قرار داد ولی امروز در ماه های پایانی سال، نه تنها با همت مردم و زحمات کادر درمانی، موفق به مهار این ویروس شدیم بلکه جز معدود کشورهای پیشتاز هستیم در تولید واکسن نیز هستیم.

وی افزود: در مواجهه با این دستاوردهای انکارناپذیر، تلاش‌های پررنگ‌تری در جهت ناامید کردن مردم و تحقیر دستاوردهای ملی از یک طرف و القای وضعیت جنگی به منظور تحت الشعاع قرار دادن دستاوردهای مقاومت مردم در برابر تحریم ها از طرف دیگر آغاز شده است.

ربیعی ادامه داد: دو قطبی سازی واکسن داخلی و خارجی نمی‌تواند هدفی جز پاشیدن بذر ناامیدی در بین مردم چیز دیگری داشته باشد. تا روشن شدن نتیجه نهایی تولید واکسن داخلی هنوز باقی مانده است. تولید واکسن با سه روش در داخل کشور و تولید مشترک واکسن نیز در جریان است.

وی خاطر نشان کرد: ما همواره تکرار کرده‌ایم که واردات واکسن و تولید آن همزمان و در موازات هم پیش می روند و هیچکدام، اخلالی در روند انجام دیگری ایجاد نمی کند.

ربیعی با اشاره به اینکه در خلال این دوقطبی سازی، خود تحقیری و یأس پراکنی، نباید این افتخار ملی را از یاد برد که ما تا امروز به رغم محدودیت های مالی تحریم، گام هایی را در راه تولید و آزمایش واکسن ویروس کرونا برداشته ایم اظهار داشت: تنها ملت های انگشت شماری قادر به انجام آن بوده اند. البته تا روشن شدن نتیجه نهایی هنوز مراحلی باقی مانده اما تا به همین جا هم نباید قدر دانشمندان مان را که بی وقفه در حال تلاش برای سلامت مردم بوده اند، نادیده گرفت.

وی بیان داشت: البته این فضاسازی های تبلیغاتی برای بزرگنمایی نقاط منفی و کوچک نمایی نقاط مثبت جدید نیست. روزهای اولیه گسترش ویروس کرونا را به یاد آوریم! شوکی که به دنیا و ایران وارد شد و  این که چگونه در آغازِ بحران، جریان‌های خبری، وضعیت کرونا در ایران را به عنوان یک نقطه ضعف دولت و ملت اعلام می کردند.

ربیعی تصریح کرد: تا زمانی که کتمان های بین المللی کنار رفت و همگان دیدیم که ما در مقایسه با بسیاری از کشورها عملکرد بهتری داشتیم به ویژه با این کادر بهداشت و درمان فداکار که برخلاف کادر درمان برخی کشورها نه تنها در برابر باز بودن درهای بیمارستانها ممانعت نکردند که با جانفشانی به ستونی محکم در موفقیتهای ملی ما بدل شدند.

وی تصریح کرد: دیدیم برخلاف برخی کشورها هیچ فروشگاهی در ایران غارت نشد و با رعایت پروتکل های بهداشتی توسط مردم توانستیم از شوک اولیه خارج شویم.

ربیعی ادامه داد: در این مسیر به رغم تحریم واردات تجهیزات بهداشتی، حتی ماسک و دارو، و عدم انتقال دستاوردهای علمی به ایران با اتکا به نیروهای داخلی حتی توانستیم به صادرات کیت های تشخیصی و ونتیلاتور و مواردی از این قبیل دست یابیم؛ و در نهایت در تولید واکسن به مرحله تست فاز انسانی رسیدیم.

روند کنونی کشور در شیوع و مرگ کماکان نزولی است

وی با ابراز تاسف مبنی بر اینکه اکنون همان جریان خبری اسفند و فروردین ماه، دوگانه تولید داخلی و خرید خارجی را دارند دامن می زنند، تصریح کرد: همان گونه که قبلا توضیح دادم دولت خرید های اطمینان بخش در خصوص واکسن انجام داده است، و برنامه‌ای اولیه ما از ابتدا این بوده است که پیش از اطمینان از واکسن های تولید شده خارجی خرید نکنیم.

ربیعی ادامه داد: خوشبختانه روند کنونی کشور در شیوع و مرگ کماکان نزولی است. فشار روی کادر درمان تا حدودی کاهش یافته است. خوشبختانه تخت های بستری و بیمارستانی خالی شده است.

میزان مرگ و میر کرونا به کمترین میزان در سه ماه گذشته رسیده است

وی با تاکید بر اینکه میزان مرگ و میر به کمترین میزان در سه ماه گذشته رسیده است، بیان داشت: بروز بیماری در هر ۱۰۰ هزار شش و نیم نفر، و مرگ و میر در هر یک میلیون نفر به ۱۲.۴ نفر در هفته رسیده است. تولید واکسن با سه روش در داخل کشور، و نیز تولید مشترک واکسن در جریان است.

سخنگوی دولت افزود: متاسفانه دوگانه واکسن خارجی ـ واکسن داخلی کم بود، موضوع کاذب دیگری نیز درباره کرونا به راه افتاده که البته بیشتر تاثر افکار عمومی را در پی داشته است و آن، نه به واکسن کرونا است. بارها تاکید کرده ایم؛ این دوگانه‌سازی‌ها به اصول پزشکی توجه چندانی ندارد و این جریان‌سازی بیشتر به اهداف و اغراض سیاسی و به منظور تخریب ذهن شهروندان، صورت می‌گیرد.

وی بیان داشت: این دوگانه‌ها هم بیشتر توسط جریانهای رسانه‌ای خارج از کشور دامن زده می‌شود تا با القای عدم توانمندی داخلی ایران در تولید، به ناامنی روانی در جامعه دامن بزنند.

تمرکز ستاد ملی کرونا هم بر خرید واکسن و هم تولید واکسن است

سخنگوی دولت تصریح کرد: آنچه که برای دولت، اصل است، حفظ جان شهروندان است. در این موضوع هم تسلیم هیچ نوع  جریان‌سازی و دوگانه‌سازی کاذب نمی‌شویم. موضوع واکسن کرونا، از همان ماه‌های اول شیوع کرونا و در جلسات اولیه ستاد در فروردین گذشته، به طور جدی مورد اهتمام دولت قرار گرفت. تمرکز ستاد نیز ، هم بر خرید واکسن و هم تولید واکسن بود .

وی افزود: تیم‌های علمی و پزشکی که متخصصان ایرانی در آن مشغول به تحقیق و کار هستند؛ از زمان پاندومی کرونا، نه فقط برای تولید واکسن  بلکه در زمینه‌های متعددی وارد عمل شده و فعالیت هایشان، دستاوردهای چشمگیری برای مردم و کشور عزیزمان داشته است.

ربیعی ادامه داد: درباره جریان «نه به واکسن» نیز به نظر می رسد افرادی که این موضوع را مطرح کرده اند ، عده‌ای معدود هستند که دیدگاه نادرست، غلط و موهن نسبت به مبانی دینی دارند. به هر حال هر دو جریان ( چه دوگانه خرید _ تولید واکسن  و چه نه به واکسن) آرامش روانی جامعه را هدف می‌گیرند.

وی با طرح این سوال از افرادی که مخالف واکسیناسیون هستند که کرونا را باور ندارند یا واکسیناسیون؟ را اضافه کرد: اگر کرونا را باور ندارند پس چرا در تجمع شان ماسک زده بودند؟ اگر واکسیناسیون را قبول ندارند، یعنی می خواهند بگویند خود واعضای خانواده شان از کودکی تا کنون هیچ واکسنی تا حالا استفاده نکرده اند؟

ربیعی تصریح کرد: موضوع دوم در جهت پراکندن یأس در این جنگ روانی، شکست فشار حداکثری و آشکار شدن ناتوانی تحریم ها در متوقف کردن پیشرفت های ملی ماست. در روزهای اخیر و در ادامه جنگ روانی شکست خوردگانی که آخرین روزهای صدارت خود را می گذارنند، می‌کوشند که سایه جنگ را همچنان بر سر مردم زنده نگه دارند و شاید خبیثانه در پی توطئه هایی برای پیچیده تر کردن اوضاع باشند.

ما به توانایی بازدارندگی خود اعتماد داریم

وی افزود: فارغ از این جنجال‌ها که البته شرارت هایی را هم گوشزد می کند، این واقعیت تغییر نخواهد کرد که زبان تهدید، تحریم و باج گیری از ایران ایران ناکام مانده و شانسی برای موفقیت ندارد.

ربیعی تصریح کرد: ما به توانایی بازدارندگی خود اعتماد داریم و با ارسال پیام های روشن اطمینان پیدا کرده ایم که همه طرف های آتش افروز، اراده و قابلیت های ایران در دفاع از منافع حیاتی خود را جدی گرفته و نسبت به تبعات هرگونه اقدام ماجراجویانه ای آگاهی دارند. این تلاش های تبلیغاتی نه شکست سیاست فشار بر ایران را جبران می کند و نه کسی را بعد از شکست انتخاباتی به پیروزی می رساند.

ربیعی با تاکید بر اینکه ما بجای توجه به این جنگ روانی، همچنان به از هم گسیختن آخرین حلقه بجا مانده از فشار حداکثری بر ایران یعنی رفع تحریم ها تمرکز داریم، بیان داشت: دولت همچنان که به خنثی کردن تحریم ها ادامه می دهد، از پیگیری حق ملت ذره ای کوتاه نخواهد آمد. این مطالبه رفع تحریم از حقوق شهروندی است و از مطالباتِ بجایی است که مردم از دولت دارند.

اگر اصرار ما بر رفع تحریم‌ها است این نشانه استیصال ما نیست

سخنگوی دولت گفت: اگر اصرار ما بر رفع تحریم است، نشانه استیصال ما نیست. ما حتی در شرایط تحریم نه تنها باقی خواهیم ماند بلکه به رشد و توسعه نیز خواهیم رسید. رشد شرایط اقتصادی سال آینده گواهی بر این مدعاست. ما رفع تحریم را حق مردم ایران می دانیم چه آمریکا بخواهد به برجام برگرد و چه نخواهد. رفع تحریم حق مردم ایران است و این در وجدان جمعی بین المللی بعنوان حق مسلم پذیرفته شده است.

وی تصریح کرد: ما اجازه ندادیم و نخواهیم داد که آمریکا این نقض حقوق ملت ایران را عادی سازی کند. مسیر ما هم در این هدف روشن است و بار دیگر تکرار می کنیم که به همان ترتیبی که آمریکا ابتدا از برجام خارج شد و ما گامهای ۵ گانه را در کاهش متناسب تعهدات برداشتیم، مسیر بازگشت نیز به همان تاخر و تقدم باید انجام بگیرد.

اگر خطایی از سوی آمریکا رخ دهد از امنیت خود با قدرت دفاع می‌کنیم

ربیعی تاکید کرد: کماکان اولویت شماره یک در سیاست خارجی ما صلح و امنیت منطقه‌ای و زندگی خوب برای مردم هست. و این امر در سایه گفتگوها و اتئلاف منطقه  ای صورت می‌گیرد.

ربیعی در مورد مصوبات هفته گذشته دولت خاطر نشان کرد: در جلسه گذشته­ دولت، لایحه حفظ کرامت و حمایت از زنان در برابر خشونت تصویب شد. این لایحه با بازتعریف خشونت، و گستره­ مصادیق خشونت برعلیه زنان، بر اقداماتی همچون ایجاد و حمایت از نهادها و نیز دوره های آموزشی توسط قوه قضاییه، صدا و سیما، آموزش و پرورش، و بهداشت و درمان؛ حمایت‌های مالی و تربیتی و پیشگیرانه و کیفری درباره زنان، بویژه زنان بزه دیده، توسط دستگاه‌هایی همچون دادگستری و سازمان زندانها و در نهایت و تلاش برای بازسازی و افزایش نگاه کریمانه به زنان در نهادهای مربوط، تاکید می­‌کند.

ربیعی بیان داشت: در جلسه دولت همچنین ۲۰ میلیارد تومان برای جبران خسارت وارده به زیرساختها و معابر استان قزوین بر اثر سیل، و نیز ۱۰۰ میلیارد تومان به صورت هزینه ای و ۹۹ میلیارد تومان به صورت تملک دارایی برای مناطق آسیب دیده از سیل در مناطق استان گیلان اختصاص یافت.

هنوز تلخی و سایه سقوط هواپیمای اوکراینی بر روح  ما سنگینی می‌کند

سخنگوی دولت در مورد سالگرد سقوط هواپیمای اوکراینی بیان داشت: بار دیگر به خانواده ها و عزیزان و همه مردم ایران و شهروندان سایر کشورها تسلیت می­گویم. در این یک سال تلخی این فاجعه را هیچگاه فراموش نکردیم. هنوز تلخی و سایه این مصیبت بر روح و روان ما سنگینی می کند و هیچ چیز مادی جبران این از دست رفتگی عزیزان ما نیست.

وی افزود: با این حال در این یک سال دولت مطالبه‌ا­ی روشن شدن ابعاد این موضوع را  با تمام توان پیگیری کرده است و همچنان دنبال خواهد کرد. از آنجا که بیشترین قربانیان این فاجعه شهروندان ایرانی بودند از این رو هیچ کشوری در جهان به اندازه ما متوقعِ روشن شدن همه ابعاد موضوع و تضمین عدم انجام چنین فاجعه ای در جهان نیست.

ربیعی در مورد آلودگی هوا در روزهای اخیر اظهار داشت: در جلسه­ یکشنبه مسئله­ی محیط زیست و آلودگی هوا در دستور کار دولت قرار داشت. در این جلسه علل مختلف آلودگی­ها و میزان تاثیر هر یک از آنها مورد بحث قرار گرفت.

وی افزود: از ابتدای دولت یازدهم موضوع سلامت شهروندان چه در مقابله با بیماریهای واگیردار و کرونا، و چه در مقابله با آلودگی­ های محیط زیستی یکی از مسائل مهم بوده است. خوشبختانه امروز نگاه جدیدی در خصوص سلامت و زندگی در بین شهروندان ایرانی هم به وجود آمده است؛ دغدغه­ی سلامت شهروندان، دغدغه­ی دولت هم هست و از این رو محیط زیستِ بهتر، مسئله­ی مهم دولت هم هست.

ربیعی گفت: محیط زیست بهتر نیازمند تلاش همگانی است. با صرفِ سیاستگذاری بدون رفتارهای سلامت­محورانه از سوی جامعه و شهروندان و انضباط محیط زیستی، دستیابی به هوای پاک و محیط زیستی سالم دشوار خواهد شد.

وی افزود: هر سال در این فصل با پیدایش پدیده وارونگی هوا با مشکل رو به رو می‌شویم . این وارونگی در فصل زمستان با برخی اتفاقات گره خورده از جمله سبک زندگی مردم در مصرف انرژی . مصرف انرژی بالاست و ما عدم خاموشی را هم نمی توانیم داشته باشیم. این مصرف زیاد انرژی از جمله مصرف گاز در کلانشهر ها موجب نگرانی هاییی شده است . اگر بخش خانگی را کنترل نکنیم گاز به نیروگاه و صنایع نمی رسد و اولین اثرش می شود خاموشی.

وی ادامه داد: از دهم آذر ۱۵ درصد مصرف گاز افزایش پیدا کرده است. بالا بودن دستگاه های گرمایشی یکی از علت‌های مهم است. با مقداری صرفه جویی در مصرف گاز ما ناچار به قطع گاز نیروگاه ها نمی شدیم. فراموش نکنیم که هم باید سیاست گذاری را درست انجام دهیم و هم انضباط محیط زیستی را افزایش دهیم. اگر الگوی مصرف را اصلاح نکنیم گاز تامینی نیروگاه ها با مشکل رو به رومی شود.

ربیعی گفت: عدم صادرات مازوت هم شایعه بوده است. نیروگاه های تهران و برخی کلان شهرهای دیگر از مازوت استفاده نمی کند. نیروگاه هایی استفاده می کنند که جهت وزش باد در آنجا به صورتی است که مردم را آزار نمی دهند.

وی افزود: این امر هم موقت است تلاش زیادی می کنیم بتوانیم گاز رسانی را به جهتی ببریم که همین چند نیروگاه هم از مازوت استفاده نکنند. بسیاری از صنایع مثل سیمان که آلاینده‌زا بودند فعلا تعطیل شدند. در تهران ۱۱ مرکز آلاینده‌زا تعطیل شد. تردد کامیون های عمر بالای ۲۰ سال و موتورسیکلت های بدون معاینه فنی و خودروهای دودزا هم ممنوع شد.

ربیعی تاکید کرد: مهم ترین اقدام این است که خودمان مراعات کنیم و مصرف گرمایشی را کاهش دهیم. دولت هم دنبال اجرا کردن سیاست‌ها در این حوزه است. مدارس و دانشگاه ها تعطیل هستند. ادارات هم نیمه تعطیل هستند. چند وزیر هم در این زمینه با هم همکاری نزدیک دارند تا بتوانند در مجموعه نیرو گاه ها هم تصمیات پیشگیرانه و هم تصمیمات فنی بگیرند.

وی در مورد تحرکات اخیر آمریکایی‌ها در منطقه و احتمال یک نزاع در غرب آسیا بیان داشت: عده‌ای در آمریکا به دنبال این موضوع هستند و شواهدی در این زمینه داریم. اگر خطایی از سوی آمریکا رخ دهد از امنیت و منافع خود با قدرت دفاع می‌کنیم.

ربیعی تصریح کرد: بسیار بعید می‌دانم که دولت آمریکا نسبت به نیات قاطع و توانایی بازدارندگی و تلافی ایران دچار اشتباه در محاسبه شوند. ما به روشنی به آنها گفته ایم که مستقیم و غیرمستقیم آغازگر هیچ جنگی نخواهیم بود اما اگر خطای فاحشی از جانب آمریکا رخ دهد، از امنیت و منافع حیاتی خود با قدرت کامل دفاع خواهیم کرد.

وی افزود: شایعات اخیر ریشه در رفتارهای نمایشی و جنگ روانی کسانی علیه ایران و مردم منطقه دارند که از هیاهوهای رسانه ای آن سود می برند. البته این موضوع مسئله تازه ای نیست و سالهاست که با شدت و ضعف های مختلف همچنان ادامه دارد.

ربیعی تاکید کرد:  تکرار می‌کنم ما بدون توجه به شایعات مربوط به جنگ که همه اقدامات و تحرکات نظامی آمریکا را در منطقه به دقت زیر نظر داریم و لذا این شایعات را موجب هیچ سطحی از نگرانی نمی‌دانیم. تاکید می‌کنم قاطعانه به هر ماجراجویی پاسخ داده می شود و از منافع و امنیت ملی کشورمان دفاع خواهیم کرد.

رنگ و پرچم واکسن‌های خریداری شده برای ما مهم نیست

ربیعی در مورد خرید واکسن اظهار داشت: رنگ و پرچم واکسن‌های خریداری شده برای ما مهم نیست بلکه باید این واکسن از فیلتر تایید سازمان جهانی بهداشت و وزارت بهداشت خودمان عبور کرده باشد. نزدیکترین خرید واکسن خارجی، ۱۷ میلیون دوز از سازمان جهانی بهداشت است. نوبت ما هم نوبت مناسبی است زیرا از خیلی وقت پیش برای خرید اقدام کرده‌ایم.

اگر کسی گروگانگیر باشد دولت کره است

سخنگوی دولت در پاسخ به این پرسش که توقیف نفت‌کش کره مرتبط با بلوکه شدن پول‌های ایران در این کشور است بیان داشت: اگر کسی گروگانگیر باشد دولت کره جنوبی است که به بهانه های واهی بیش از ۷ میلیارد دلار ما را گروگان گرفته است.

وی اضافه کرد: توقیف بنا به حکم قضایی بوده که آلودگی نفتی در خلیج فارس داشته و در دنیا مرسوم است. دولت کره حتی در مورد کالاهایی که ادعا می‌شد تحریم نیست، از اینکه در شرایط سخت و دشوار که حتی وارد کردن چند میلیون تن نهاده و دارو برای مردم ما بسیار مهم بود، به بهانه‌های واهی امتناع کردند.

دستیار ارتباطات اجتماعی رییس جمهوری گفت: ما گروگان گیر نبودیم اگر کسی گروگانگیر باشد، این دولت کره بوده است و حافظه تاریخی ملت ما این را فراموش نمی‌کند. ‌آنها هیچ تلاش برای اینکه این پول بتواند در مسیر خدمت به مردمق رار بگیرد انجام ندادند.

 سخنگوی دولت اظهار کرد: در مورد این کشتی هم آنچه که مقامات نظامی و قضایی اعلام کردند، بنا بر حکم قضایی بوده و به علت آلودگی نفتی در خلیج فارس توقیف شده است قبلا هم به آن هشدار داده شده است. قطعاً درخواست هم درخواست فنی بوده یعنی از سوی یک نهاد فنی این درخواست صورت گرفته و در دنیا هم مرسوم است و مسئله غامض و پیچیده ای نیست.

اروپا بجای صدور بیانیه فکری به حال تعهدات بر زمین مانده خود در برجام کند

سخنگوی دولت در پاسخ به این سوال که اتحادیه اروپا مدعی شده، اقدام ایران برای افزایش سطح غنی‌سازی اورانیوم، انحراف قابل ملاحظه‌ای از توافق هسته‌ای است. موضع دولت در این خصوص چیست گفت: این اقدام بر اساس مصوبه مجلس انجام گرفته و مطابق با بند ۳۶ برجام است. ایران حق خود می داند که اقدامات مقتضی را تا وقتی همه طرف ها به تعهدات خود عمل کنند، در پیش بگیرد.

وی بیان داشت: همانطور که بارها گفته ایم، همه این تصمیم ها به سرعت و به محض بازگشت طرفین به تعهدات خود مطابق متن برجام، برگشت پذیر هستند. بنابراین توصیه می‌کنیم بجای صدور بیانیه و اعلام نگرانی نسبت به استفاده ایران از حقوق خود، فکری به حال تعهدات بر زمین مانده خود کنند.

اگر کسی در دولت حقوق ۴۵ میلیونی می‌گیرد دیوان محاسبات اعلام کند  

سخنگوی دولت در پاسخ به سوال خبرنگار خبرگزاری فارس، مبنی بر اینکه دیوان محاسبات در گزارش تفریغ بودجه سال ۹۸ اعلام کرده است که طبق مصوبات شورای حقوق و دستمزد و دولت، سقف خالص پرداختی ماهانه به مدیران و کارکنان دستگاه‌های اجرایی به ۴۵ میلیون تومان در ماه قابل افزایش است و این درحالی است که چطور در دورانی که حقوق کارگران به سختی به سه میلیون میرسد دولت به برخی کارکنان خود حقوق ۴۵ میلیون تومانی می دهد؟، گفت: اگر دیوان محاسبات کسی را در دولت سراغ دارد که حقوق ۴۵ میلیون تومانی در دولت می‌گیرد معرفی کند و قطعاً از وی پس گرفته خواهد شد.

وی در مورد تغییرات در بودجه و حذف ارز ۴۲۰۰ و جایگزین شدن دلار ۱۷ هزار و ۵۰۰  گفت: تا لایحه در مجلس تصویب نشود نهایی نیست. دیشب طرحی از یک نماینده مجلس در خصوص دلار ۱۷ هزار و ۵۰۰ تومان دیدم که ایشان نیز نسبت به آن تردید داشتند.

ربیعی خاطر نشان کرد: کاری که دولت در بودجه کرد براساس یک سری مبانی بوده است. نگاهی به شرایط سخت و غیرعادی داشته و حرکت به شرایط متعادل مدنظر بوده است. جهت گیری کمیسیون تلفیق در تغییر لایحه بودجه مغایرت هایی با لایحه تقدیمی دارد که آثار نامطلوبی می تواند بر زندگی مردم داشته باشد.

ربیعی با تاکید بر اینکه کاهش حجم صادرات نفت که کمک به سهمیه اوپک است، اظهار داشت: افزایش پیش بینی نرخ ارز که فشار بر قیمت هاست. افزایش درآمد مالیات ارزش افزوده که منجر به فشار بر تولید کننده و مصرف کنندگان تامین کالای اساسی و دارو به نرخ حمایتی است.

وی افزود: همچنین مجلس با کاهش حجم صادرات نفت در بودجه؛ افزایش پیش بینی نرخ ارز در بازار، حذف حمایت از کالاهای اساسی افزایش درآمد ناشی از مالیات ارزش افزوده آثارغیر قابل پیش بینی  ایجاد نموده است. از نظر دولت باید این درآمد به طور کامل به مصرف کننده برگشت داده شود.

ربیعی خاطر نشان کرد: موضوع نرخ ارز در بودجه از اهمیت ویژه ای برخوردار است و همین لحاظ ساعات زیادی در دولت در خصوص نرخ تسعیر درآمد ارزی با حساسیت خاصی مورد بحث و بررسی صورت گرفت. ممکن است در ظاهر این اقدام ناترازی بودجه ناشی از صادرات نفت را پاسخ دهد ولی براساس تجارب و نظر کارشناسان بانکی تاثیر ان در نقدینگی نمی توان نادیده گرفت.

دولت معتقد است باید سهم ایران در بازار جهانی نفت پس گرفته شود

وی ادامه داد: اتفاقا دولت منابع حاصل از فروش نفت ۱۹۹ هزار میلیارد تومان پیش بینی کرده بود با این  تصمیم به ۲۳۰ هزار میلیارد تومان افزایش پیدا خواهد کرد. رسمیت دادن به این نرخ تسعیر در بودجه با توجه به توفیقات اخیر در صدور نفت و فرآورده های نفتی و خنثی کردن تحریم ها و احتمال کاهش تحریم در سال آتی به صلاح کشور نیست.

ربیعی ادامه داد: دولت همچنان معتقد است باید سهم ایران در بازار جهانی نفت پس گرفته شود و باید برنامه ریزی بر این اساس باید  که ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه نفت را صادر کند بهتر است به جای بالا بردن نرخ تسعیر در بودجه از تلاش دولت برای صدور نفت بیشتر که حق مردم ایران است حمایت شود.

سخنگوی دولت گفت: البته این تصمیم با افزایش نرخ ارز مقدار ریالی حاصل از فروش نفت را بیشتر از پیش بینی دولت در بودجه قرار داده است. در برخی موارد دیگر هم به نظر دولت غیر واقعی بودن پیش بینی های دوستان هست. ما در مورد ارزش افزوده در ۹ ماهه ۱۷ درصد کسری داریم. حالا به ۱۱۳  افزایش پیدا کرده است. کارشناسان مالیات این حجم افزایش را عملیاتی نمی دانند

وی ابراز امیدواری کرد که مباحث کارشناسی بیشتری در مجلس صورت بگیرد و همه جوانب عمیق تر بررسی شود، گفت: بهترین تصمیم برای حفظ سهم ایران بازار نفت در جهان و پایین آمدن نرخ ارز و کمک به معیشت مردم اتخاذ شود.


 

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.