حل مشکلات با اراده عمومی امکان‌پذیر است/ پرداخت یارانه به همه

قم – رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: در کشور به مقوله وفاق ملی کم توجه می‌شود و این در حالی است که حل بسیاری از مسائل با اراده عمومی امکان پذیر است.

کد خبر : 68719
تاریخ انتشار : چهارشنبه 1 فروردین 1397 - 6:35

 

به گزارش پایگاه خبری “ججین” به نقل از خبرگزاری مهر، علی لاریجانی در گفت‌وگوی تلویزیونی با شبکه استانی قم گفت: ابتدا فرا رسیدن ماه رجب و همچنین سال نو را به تمامی بینندگان تبریک می‌گویم و امیدوارم سال ۹۷ سالی پر از شکوفایی و برکت برای همه مردم ایران باشد.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: زمانی که ۷ سال داشتم خانواده‌ام از نجف به قم آمد و در کوچه‌های ارگ و آقازاده در شهر قم سکونت داشته و بعدها نیز در منزل فعلی پدری‌ام سکونت کردیم. در سال ۱۳۵۳ که در دانشگاه صنعتی شریف پذیرفته شدم به تهران رفته اما مرتب به قم سر می‌زدم.

وی درخصوص مسائل بودجه‌ای کشور گفت: بودجه سال ۹۷ نقاط ضعف و قوتی دارد که یکی از نقاط ضعف آن این بوده که بخش قابل توجهی از بودجه صرف امور جاری می‌شود و مقداری از بخش قابل توجهی از درآمدهای نفتی و مالیاتی صرف پرداخت حقوق و دستمزد شاغلان و بازنشستگان و امور جاری می‌شود که در نتیجه تنگناهایی برای انجام کارهای عمرانی به وجود می‌آید و این مشکلات در سال‌های گذشته درخصوص بودجه وجود د اشته و نیازمند اصلاح جدی است که دولت باید در این زمینه پیش قدم شود.

کوچک شدن دولت به توسعه عمرانی روستاها و شهرها می‌انجامد

دکتر لاریجانی با بیان اینکه هر چه سیستم دولتی کشور کوچکتر و چابکتر شود، امکان توسعه عمران روستاها و شهرها بیشتر فراهم می‌شود، افزود: حدود ۸۷ درصد منابع بودجه صرف امور جاری می‌شود و به نوعی انجام کارهای عمرانی خفه می‌شود.

توجه بودجه سال ۹۷ به افزایش اشتغال در کشور

وی درخصوص نقاط قوت بودجه گفت: در بودجه سال آینده به بخش اشتغال توجه شده است و منابع خوبی برای انجام این مهم در نظر گرفته شده تا تسهیلات بانکی همراه با سرمایه گذاری در خدمت تولید و اشتغال قرار بگیرد.

تلاش برای واگذاری پروژه‌های عمرانی به مردم و بخش خصوصی

رییس مجلس شورای اسلامی، افزود: همچنین تلاش شده پروژه‌های عمرانی به مردم و بخش خصوصی واگذار شود، چرا که در حال حاضر حدود ۷۰ هزار پروژه عمرانی کلنگ زنی شده است که براساس اصل ۴۴ قانون اساسی بعد از تکمیل باید واگذار شود که مشکل در این زمینه، کمبود پول بوده و عقل حکم می‌کند از طریق ارائه امتیاز و مشوق‌ها این پروژه‌های عمرانی که نیاز به حدود ۵۰۰ هزار میلیارد تومان منابع دارد به بخش خصوصی و مردم واگذار شود.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در ۳ سال گذشته نیز امکان واگذاری پروژه‌های عمرانی به بخش خصوصی وجود داشت، اما سازوکار آن تعریف نشده بود که امسال به این موضوع توجه شده و سهم استان‌ها نیز لحاظ شده است.

لاریجانی گفت: در سال آینده به سرمایه گذاران در بخش کارهای عمرانی تسهیلات ارزان قیمت ارائه می‌شود، همچنین برای بخش خصوصی امتیازاتی در نظر گرفته شده و در این راستا دولت باید در زمینه اجرای تبصره ۱۹ فعال‌تر باشد و رسانه‌ها نیز اطلاع رسانی کافی را در رابطه با تبصره مذکور داشته باشند، چرا که بودجه مقداری فنی نوشته می‌شود.

وی ادامه داد: بخش خصوصی بعد از تکمیل پروژه‌ها می‌تواند از سود حاصله درآمد کسب کند، همچنین در بودجه سال آینده به صادرات توجه شده، چرا که تا زمان نیل به هدف موفقیت در صادرات، وضع اقتصادی خوب نمی‌شود.

در زمینه صادرات خیلی موفق نیستیم

رئیس مجلس شورای اسلامی بیان کرد: در کشور شرکت‌های قوی از لحاظ صادراتی وجود ندارد که بتوانند با شرکت‌های خارجی رقابت کنند، در حالی که کشورهای همسایه می‌توانند بازار خوبی برای صادرات محصولاتی مانند فرش یا میوه باشند، اما در زمینه صادرات خیلی موفق نیستیم، چرا که اتحادیه‌های ذی ربط توانایی تبلیغ و بازاریابی مطلوب را ندارند.

این نماینده مردم در مجلس دهم افزود: به طور مثال در زمینه صادرات فرش، فعالیت ایرانی‌ها محدود است، این در حالی است که باید در صادرات محصولات مختلف اقدامات لازم صورت گیرد و در این راستا، در بودجه سال ۹۷ تلاش شد مشوق‌هایی برای صادرات فراهم و درآمدهای پایداری برای حمایت از صادرات لحاظ شود و عوارضی برای برخی از واردات‌ها در کشور در نظر گرفته شده تا در زمینه صادرات هزینه شود و اگر این مهم نتیجه داد شاید در راستای این موضوع، قانون دائمی وضع شود.

وضعیت صندوق‌های بازنشستگی خیلی مناسب نیست

لاریجانی گفت: وضعیت صندوق‌های بازنشستگی خیلی مناسب نیست، تنها سازمان تأمین اجتماعی به نسبت وضعیت خوبی دارد که البته دولت‌های گذشته از منابع آن استفاده کرده‌اند و ۵۰ الی ۶۰ هزار میلیارد تومان دولت به تأمین اجتماعی بدهکار است، همچنین صندوق‌های بازنشستگی لشگری و کشوری وضعیت مناسبی ندارند، البته در هر صورت منابعی در نظر گرفته شده تا صندوق‌های مذکور به اصطلاح سرپا شوند.

وی بیان کرد: درخصوص اشتغال روستاییان با کمک مقام معظم رهبری مصوبه‌ای در مجلس به تصویب رسید تا ۱.۵ میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی برداشت شود و همراه با منابع بانکی امکان ارائه وام ارزان قیمت با نرخ سود ۴ الی ۵ درصد به روستاییان فراهم شود.

درصد سکونت در روستاهای کشور نسبت به میانگین جهانی کمتر است

رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در حال حاضر درصد سکونت در روستاهای کشور نسبت به میانگین جهانی کمتر است، چرا که چرخه اقتصادی روستاها در وضعیت مطلوبی نیست، بنابراین باید در کنار کار کشاورزی امکان ایجاد صنایع تبدیلی و حتی رونق معادن در برخی از مناطق به وجود آید و در این زمینه مقام معظم رهبری، دولت و مجلس نیز تاکید دارند و رسانه‌ها نیز باید به موضوع بپردازند تا زمینه جلوگیری از مهاجرت از روستاها فراهم شود.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی گفت: در بودجه سال آینده به موضوع آبیاری نوین نیز توجه شده، چرا که با تغییرات آب و هوایی دنیا این احتمال وجود دارد که منابع آبی کشور محدود شود، البته ممکن است پیش بینی‌ها خیلی دقیق هم نباشد، اما در هر صورت باید تدابیر لازم اتخاذ شود.

شیرین کردن آب و ارسال به مناطق کویری یکی از راه‌های رفع بحران آب

وی ادامه داد: برای رفع بحران آب چند راهکار وجود دارد که یکی از آنها شیرین کردن آب دریا و ارسال آن به مناطق کویری است که البته انجام این مهم به سرمایه گذاری سنگین نیاز دارد، راهکار دیگر استفاده از آب‌های ژرف بوده که نتیجه آن به صورت دقیق مشخص نشده است.

لاریجانی تصریح کرد: ۹۰ درصد منابع آبی صرف امور کشاورزی می‌شود و ۱۰ درصد آن صرف آب شرب می‌شود، بنابراین باید در بخش آبیاری از تکنولوژی‌های نوین استفاده شود، همچنین می‌توان از سیستم گلخانه‌ای نیز در بخش کشاورزی استفاده کرد.

رئیس قوه مقننه افزود: با اذن مقام معظم رهبری منابعی از صندوق توسعه ملی برای توسعه آبیاری‌های نوین و همچنین سیستم‌های گلخانه‌ای و مقابله با موضوع گردوغبار در نظر گرفته شده است.

وی بیان کرد: در بودجه سال آینده کشور به بحث اینکه حقوق بازنشستگان فرهنگی و لشگری از نظر همترازی با شاغلان دارای تفاوت است، نیز توجه شده و منابعی برای تعدیل در نظر گرفته شده است.

تئوری دولت برای حذف بخشی از یارانه بگیران کنار گذاشته شد

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: در بخش یارانه‌ها پیشنهاد دولت مبنی بر این بود که یارانه اشخاص توانمند قطع شود و تقریباً به نیمی از جامعه یارانه پرداخت شود که ما در مجلس سؤال کردیم مکانیزم آن به چه نحو است؟ با توجه به اینکه سازوکار آن خیلی مشخص و روشن نبود، تئوری دولت در این زمینه کنار گذاشته شد و یارانه به همه پرداخت می‌شود.

لاریجانی تصریح کرد: در کل تا آنجا که امکان داشت بودجه متعادل و متناسب لحاظ شد و به بحث اشتغالزایی توجه بیشتری شده، همچنین به توسعه روستاها و کمک به کارخانه‌هایی که با مشکل روبرو شده‌اند نیز توجه شده است.

وی گفت: برخی از کارخانجات به دلیل مشکلات و نوسانات ارزی در سال ۹۱ با مشکلات و بدهی‌هایی روبرو شدند و بخشی از منابع بانک‌ها بلوکه شده است، در هر صورت تاکید شد که در استان‌ها، گروهی به ریاست استاندار تشکیل شود تا مسائل کارخانه‌ها مورد بررسی قرار بگیرد و اگر نیاز به پرداخت منابع بود این مهم انجام شود.

بانک‌ها به کارهای زودبازده رغبت دارند

رئیس قوه مقننه کشورمان افزود: معضل بانک‌های کشور این است که به کارهای زودبازده رغبت دارند و به کارهای تولیدی که نیازمند صرف مدت هفت الی هشت سال زمان است کمتر توجه می‌کنند، در برخی اوقات نیز منابع بانکی به غلط به شرکت‌های وابسته به بانک اختصاص داده می‌شود که این موضوعات قدرت مانور بخش خصوصی را کاهش داده، بنابراین بانک‌ها باید بپذیرند که به تولید باید سرویس مناسب ارائه دهند که امیدواریم سال آینده وضعیت تولید خوب شود.

یکی از اصول اقتصاد مقاومتی توجه به اقتصاد برون گرا و رونق صادرات است

وی تصریح کرد: یکی از اصول اقتصاد مقاومتی توجه به اقتصاد برون گرا و رونق صادرات است و باید به اصطلاح گیر کارها مورد بررسی و مطالعه قرار بگیرد تا صادرات رونق یابد.

لاریجانی ادامه داد: توجه به بحث اشتغال و تقویت چرخه اقتصاد روستاها در راستای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی است و با تدبیر مقام معظم رهبری ستاد اقتصاد مقاومتی تشکیل شده که برنامه‌ها و پروژه‌هایی دارد که در سال ۹۶ برخی از آن محقق شد و در این رابطه دیوان محاسبات گزارشاتی ارائه کرده است.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: یکی از اشکالات موجود در اقتصاد کشور این است که ضوابط دست و پاگیر برای سرمایه گذاری وجود دارد و این موضوع جدا از قیل و قال‌های بین المللی است که اصطلاحاً باعث می‌شود سرمایه گذاران بپرند، البته بی تدبیری‌هایی نیز وجود داشته است اما برخی ضوابط اضافی باعث شده ادارات موانعی در سرمایه گذاری ایجاد کنند.

وی افزود: تالار گفت و گو بین بخش خصوصی و دولت ایجاد شده تا مقررات زائد رفع شود، اما این موضوع به صورت جدی پیگیری نشده است، به طور مثال قانون دریچه واحد برای این در نظر گرفته شده که وقتی یک سرمایه گذار به وزارت صنعت مراجعه کرد، این وزارتخانه ظرف ۲ ماه از سازمان محیط زیست و سازمان‌های دیگر مجوزهای لازم را اخذ کند، اما به طور کلی شرایط سرمایه گذاری باید تسهیل شود، چرا که برای جهش کشور ضرورت دارد.

لاریجانی ادامه داد: مردم در جریان امور هستند، برخی از حوادثی که در کشور رخ داد، خوب نبود و برخی از اتفاقات برای کشور مثبت و مفید بود و در این زمینه نیز اطلاع رسانی شد، یکی از کارهای مهم این بود که نقش ایران به عنوان کشور مسئولیت پذیر و امنیت ساز در منطقه روشن شد و ایران به سرکوب داعش در عراق و سوریه کمک کرد، هر چند که برخی از کشورها این موضوع را وسیله کردند تا از لحاظ تبلیغی به ایران هجوم بیاورند.

ایران واقعاً کشوری مسئولیت پذیر است

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ایران واقعاً کشوری مسئولیت پذیر است، گفت: کمک ایران به مقابله با تروریسم باعث امنیت کشور ما نیز شد و نمی‌خواهیم چیزی را مخفی کنیم، به هر حال داعش نشان داد که هر چه بیشتر قدرت پیدا کند، بیشتر تخریب می‌کند، کما اینکه در مجلس و مرقد امام راحل نیز ناامنی‌های مختصری ایجاد کردند.

وی تصریح کرد: سوریه و عراق باید صدها میلیارد دلار خرج کنند تا خرابه‌ها در این کشور آباد شوند، حتی در عراق که با تدابیر آیت الله سیستانی جلوی داعش گرفته شد، بخشی از کشور نابود شده اما ایران در امنیت کامل قرار دارد.

لاریجانی اشاره کرد: به طور کلی دنیا شهر شلوغی است، به طوری که وقتی به صحنه دنیا نگاه می‌کنیم، احساس بهم ریختگی به انسان دست می‌دهد، ترامپ در روابط تجاری با اروپا و حتی چین، انگیس و روسیه نیز قوانین دیگری وضع می‌کند و معاهدات قبلی را بهم می زند. در منطقه نیز آشفتگی وجود دارد که البته بخشی از آن به دلیل جوان بودن برخی از مسئولان کشورها است که حرارت زیادی دارند تا شرایط خود را تغییر دهند که این باعث انجام کارهای ناپخته شده و در ناامنی‌های منطقه تاثیرگذار بوده است، کما اینکه در دو سه سال گذشته در یمن، بحرین و سوریه ماجرا ایجاد شد.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: شهر شلوغی در دنیا مشاهده می‌شود و در این شهر شلوغ نسبت به ایران مسئله کم نیست، به طور مثال در موضوع هسته‌ای و برجام، مناقشه آمیز کار می‌کند و یک روز موضوع موشک را علم می‌کنند، اما ایران با تأمل و حوصله مسائل را پیگیری و با پختگی تصمیمات استراتژیکی اتخاذ کرد و این باعث آرامش ایران شده است، البته منظور بنده این نیست که ایران از تلاطمات ضرری نداشته است، چرا که سرمایه گذاری‌های ایران نیز با کاهش روبرو شده است.

رقاصی‌های سیاسی آمریکا در برجام روی شرکت‌های غربی تأثیرگذار است

وی گفت: رقاصی‌های سیاسی که آمریکایی‌ها در مسائل برجام دارند روی شرکت‌های غربی تاثیرگذار بوده، چرا که به طور طبیعی شرکت‌های مذکور مراودات تجاری بین المللی دارند، اما با ترک تازی‌هایی که دشمنان دارند، شرکت‌های خارجی نیز اصطلاحاً دست دست می‌کنند و در حال حاضر ما در مرحله دست دست هستیم، یعنی شرکت‌ها مردد در انجام کار هستند که این موضوع برای ما ضرر دارد، اما نکته مهم این است که حریف ایران نشدند و جمهوری اسلامی در مسائل منطقه و بین الملل پختگی داشت.

لاریجانی افزود: گاهی اروپایی‌ها نیز کارهایی انجام می‌دهند اما نمی‌توانند به مسیر متقنی که ایران می‌رود، ایراد وارد کنند و مجبورند که از راه غیرطبیعی بروند که برای آنها پرهزینه است.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: گاهی نگاه‌های منفی در کشور وجود دارد که پمپاژ ناامیدی می‌کند، اما باید منصفانه به این موضوع توجه کرد، جمهوری اسلامی عملکرد پخته‌ای داشته است.

وی تصریح کرد: در مسائل اقتصادی و درونی کشور آن سرعت رشدی که مدنظر بود، حاصل نشده است که یک بخش از آن طبیعی محسوب می‌شود و یک بخش آن این بوده که باید با مردم صریح‌تر صحبت کرد تا مشکلات حل شود.

دکتر لاریجانی گفت: چالش‌های کشور درهم تنیده شده است و با عزم ملی حل می‌شود، جناح‌ها، نخبگان سیاسی و توده‌های مردم محرم هستند و باید با آنها صحبت کرد، چرا که اگر مسائل گفته نشود، تصور می‌شود که منابع زیادی وجود دارد پس چرا به کار نمی‌آید؟

وزیر نیرو باید طرح آمایش بخش آب را آماده کند

رئیس قوه مقننه افزود: باید وضعیت و صحنه برای همه مردم کشور در همه مسائل مختلف روشن شود، به طور مثال وزیر نیرو باید طرح آمایش بخش آب را آماده کند و بگوید تا ۲۰ سال آینده وضع ما به چه نحوی است و متناسب با آن اقدامات دستگاه‌ها و مردم روشن شود، چرا که با گفتن عبارت بحران آب، مسئله حل نمی‌شود و باید تقاضاها نیز کنترل شود.

وی بیان کرد: در کشور به رفاه نیاز داریم و فکر می‌کنم به مقوله وفاق ملی کم توجه می‌شود، حل بسیاری از مسائل با اراده عمومی امکانپذیر است و امروز بیش از گذشته به وفاق نیاز داریم و اینکه اختلافات جزئی را اصطلاحاً بزرگ کنند، مناسب نیست.

بهم پریدن حتی بعد از انتخابات متوقف نشده است

رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: بهم پریدن حتی بعد از انتخابات نیز ول نشده است، انتخابات وسیله است و هدف نیست، انتخابات برای این برگزار می‌شود تا افراد مسئول انتخاب شوند، طبعاً رقابت‌هایی وجود دارد که گاهی نیز رقابت‌ها بلاوجه است و رسانه‌ها در آن نقش دارند، اما به هرحال بعد از انتخابات باید با هم کار کرد و وقتی مشکلات وجود دارد، عقل حکم می‌کند وفاق در همه سطوح نیز وجود داشته باشد.

لاریجانی افزود: اگر افراد یک خانواده با هم جنگ و جدال داشته باشند، با وجود روابط عاطفی آن خانواده پیشرفت نمی‌کند، بنابراین در کشوری که جنگ و دعوا باشد، به منافع ملی کمتر توجه می‌شود و ذهن‌ها روی موضوع اصلی متمرکز نمی‌شود و در نتیجه اراده‌ای برای رفع مشکلات شکل نمی‌گیرد.

رفع بسیاری از چالش‌ها نیازمند اراده ملی است

وی با بیان اینکه رفع بسیاری از چالش‌ها نیازمند اراده ملی است، تصریح کرد: اگر اراده ملی نباشد خیلی با زحمت کشور جلو می‌رود، این درحالی است که باید هم افزایی وجود داشته باشد.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در مجلس بحث‌های بسیار زیادی درخصوص فضای مجازی صورت گرفت چرا که این موضوع در ایران و همه دنیا بسیار مهم است و امروز فضای مجازی در تجارت، صنعت، پزشکی، زندگی فردی و اجتماعی تاثیرگذار است و پیام رسان‌ها جزئی از آن محسوب می‌شوند و مسئله هوش مصنوعی، اینترنت اشیا و ارتباطات آینده باید مورد توجه قرار بگیرد، بنابراین نمی‌شود به این پدیده بی توجهی کرد زیرا باعث می‌شود فاصله با روند دنیا در این زمینه افزایش یابد و از ثروت جهان دنیا دور بمانیم.

باید به موضوع فضای مجازی با لحاظ مسائل امنیتی و فرهنگی ورود کرد

لاریجانی اظهار کرد: باید به موضوع فضای مجازی با لحاظ مسائل امنیتی و فرهنگی ورود کرد. در شرایط امروز از طریق فضای مجازی به مسائلی مانند حمل و نقل شهری مانند اسنپ پرداخته شده که البته این موضوعات عقبه‌ای دارد و اگر با دقت و استفاده از قوانین متقن به فضای مجازی توجه شود می‌توان از این فضا استفاده کرد و ثروت و اشتغالزایی ایجاد کرد، اما اگر با این موضوع کنار نیاییم شرایط بی ضابطه و بی قانونی ایجاد می‌شود که کشور از آن ضربه می‌خورد، حتی امروز رادیو و تلویزیون نیز از این فضا تأثیرپذیر شده و اطلاع رسانی به مانند گذشته نیست، بنابراین باید با دید باز به این موضوع نگاه و جایگاه آن فهمیده شود.

وی گفت: زمان برای تحول مهم در ایران فرا رسیده و باید عقلا، نخبگان و سیاسیون با همه وجود شرایط را درک کنند و با وفاق در راستای منافع اصلی کشور کار کنند، نظام جمهوری اسلامی ظرفیت حل مشکلات را دارد و سال آینده باید سال همگرایی باشد، نمی‌خواهم وعده خلاف واقع بدهم اما با همگرایی بسیاری از مشکلات حل می‌شود.

رئیس قوه مقننه بیان کرد: جلسات سران قوا در مقاطع زمانی انجام می‌شود و گفت و گوها صورت می‌گیرد، اما نخبگان سیاسی و حتی صداوسیما نیز نقش موثری در ایجاد وفاق دارند، باید توجه داشت نقاط مشترک بسیاری زیادی وجود دارد که باید به آنه توجه شود.

نباید اختلافات در رسانه‌ها پررنگ شوند

دکتر لاریجانی تصریح کرد: گاهی به نحوی عمل می‌شود که اختلاف در رسانه‌ها پررنگ می‌شود که این کار نباید انجام شود، به طور طبیعی در کشور ما که مردم سالاری دینی وجود دارد، اختلاف نظر نیز وجود دارد، اما نباید این اختلاف نظرها تبدیل به دشمنی شود و باید حول نقاط مشترک حرکت کرد.

وی اظهار کرد: ایران به مانند کشورهای دیکتاتوری و سعودی‌ها نیست که یک نفر چیزی بگوید و بقیه بله قربان بگویند! در ایران دموکراسی وجود دارد، البته ممکن است قوای مختلف و سیاسیون در برخی موضوعات اختلاف نظر نیز داشته باشند، اما همچنان که اشاره کردم نباید این اختلافات به دشمنی تبدیل شود و باید روی نقاط مشترک انرژی صرف شود، حتی اختلافات نیز می‌تواند سرجایش باقی بماند و لزومی ندارد همه یک سنخ باشند.

این نماینده مردم در مجلس دهم درخصوص مسائل شهر قم، گفت: بنده نیز به جز ایام بررسی بودجه دو هفته یک بار و یا حتی هر هفته به قم سر زده‌ام و از طریق ادارات و سازمان‌ها مسائل این شهر را پیگیری کرده‌ام، بخشی از مشکلات که سطوح ملی دارند مورد رسیدگی قرار گرفته‌اند و برخی از مسائل مردم شهر نیز مورد توجه گرفته شده است.

وی افزود: در دیداری که با تعدادی از اعضای تعاونی مسکن سرپرستان خانوار داشتم تلاش شد مشکلات آنان حل شود.

توجه به تقویت زیرساخت‌های زیارتی شهرهای مشهد، قم و شیراز در بودجه ۹۷

لاریجانی با بیان اینکه اصطلاحاً همه به طور طبیعی هوای شهر قم را دارند، بیان کرد: در بودجه ردیفی برای تقویت زیرساخت‌های زیارتی شهرهای مشهد، قم و شیراز در نظر گرفته شده است، با توجه به اقدامات انجام شده ساخت بیمارستان هزار تختخوابی پردیسان قم در حال انجام است و پیشرفت خوبی داشته و فازهای دانشگاه پزشکی، ساخت هتل و شهرک سلامت نیز در آینده مورد رسیدگی قرار خواهد گرفت، اما بخش بیمارستان آن در سال ۹۸ با بیش از ۶۰۰ تختخواب بیمارستانی آغاز به کار خواهد کرد.

وی ادامه داد: به مسائل بیمارستان‌های شهدا در محله نیروگاه و بیمارستان فرقانی نیز توجه شده و آقای خلیلیان و خیرین همچنین دولت در حال رسیدگی به مسائل بیمارستان‌ها و بخش بهداشت و درمان این شهر هستند.

رئیس قوه مقننه کشورمان گفت: ایجاد خط دوم متروی قم به خاطر مونوریل کذایی این شهر با مشکلاتی همراه بود چرا که تصمیم گیری درخصوص این مونوریل بی موقع و عجولانه بود، اما در هر صورت مجوز احداث خط دوم متروی قم اخذ شد و مردم این شهر به مترو نیاز دارند و در این راستا تلاش‌هایی انجام گرفت تا شهرداری بتواند اوراق مشارکت منتشر و به فروش برساند.

وی افزود: موضوع فرودگاه قم پیچیدگی‌هایی داشت چرا که از ابتدا انتخاب درستی درخصوص سرمایه گذار صورت نگرفته بود و منابعی از مردم اخذ شده بود که در هر صورت با توجه به پروسه قضایی در حال حاضر این امکان به وجود آمد که منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان ساخت این فرودگاه را پیگیری کند و در این رابطه با آقای بانک دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی مذاکراتی صورت گرفته تا کارها سامان یابد.

لاریجانی گفت: موضوع قطار پرسرعت تهران- قم – اصفهان با استفاده از فاینانس و مشارکت چینی‌ها پیشرفت خوبی داشته که البته یک خط آن نیز قرار است به شهر اراک وصل شود که انجام این مهم در اقتصاد استان قم تاثیرگذار است.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: موضوع آب قم از وضعیت باثباتی برخوردار شده و با توجه به تکمیل سد کوچری امکان ارائه آب شیرین به مردم شهر قم و روستاها و حتی ساوه و دلیجان نیز فراهم شده است.

بخشی از دلایل شیوع آنفولانزای مرغی به علت نبود کنترل‌های لازم بوده است

وی بر لزوم توجه به مشکلات مرغداران این شهر تاکید کرد و افزود: موضوع بیماری آنفلوآنزا معضلی است که بخشی از آن به دلیل این است که کنترل‌های لازم انجام نشده و بخشی از آن نیز مربوط به پرندگان مهاجر است، در هر صورت باید ملاحظات دامپزشکی بیشتر رعایت شود و به مسائل مرغداری‌های قم که از این بابت خیلی زیان دیده‌اند توجه شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در توسعه قم باید به ظرفیت‌های زیارتی و گردشگری این شهر توجه شود و براساس طرح آمایش بعد از توجه به ظرفیت‌های زیارتی و گردشگری، به بخش‌های صنعت و کشاورزی نیز توجه شود، به طور مثال سالانه زائران زیادی از کشور عراق به قم می‌آیند که مایل نیستند به تهران سفر کنند، بنابراین احداث فرودگاه قم ضرورت داشت، همچنین با توجه به اینکه پروژه حرم تا جمکران به خوبی پیش رفته است امکان ساخت هتل در این منطقه وجود دارد و شهرداری قم و دولت نیز براساس قوانین می‌توانند به سرمایه گذاران تسهیلات ارائه کنند.

لاریجانی بیان کرد: با همگرایی می‌توان شرایط را برای رفع مشکلات و ایجاد آسایش مردم فراهم کرد و همه مسئولان قبول دارند که خدمتگذار مردم هستند.

وی افزود: اگر اقدامات لازم در سال آینده انجام شود، اشتغالزایی رونق خواهد یافت، در استان قم نیز امکان حرکت رو به جلو فراهم است.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: در سال آینده به صداوسیما نیز بودجه خوبی ارائه شده و همچنین از صندوق توسعه ملی نیز منابعی برای سازمان صداوسیما در نظر گرفته شده است و توصیه می‌کنم صداوسیمای قم نیز به موضوع ساخت سریال‌های فاخر توجه کند. حتی آقای افشار از کارگردانان که اصالت قمی دارد، اعلام کرد علاقمند به ساخت سریال زندگینامه حضرت معصومه (س) است که این موضوع باید پیگیری شود.

 


 

 

 

برچسب ها : ، ،

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.