جهانگیری: کسی که ۱ دلار گرفته کالا وارد نکرده خیانت ملی مرتکب شده است

معاون اول رئیس جمهور با بیان این که بانک مرکزی مسئول تأمین ارز است گفت: حتی یک دلار را هر کسی گرفته باشد و کالا وارد نکرده باشد خیانت ملی مرتکب شده و باید در دستگاه قضایی محاکمه شود.

کد خبر : 114967
تاریخ انتشار : یکشنبه 31 فروردین 1399 - 4:47

 

به گزارش پایگاه خبری “ججین” به نقل از خبرگزاری تسنیم، اسحاق جهانگیری در نشست وزیر، معاونان و مدیران وزارت صمت با بیان اینکه تکیه اصلی ما به صادرات غیرنفتی است افزود: باید صادرات غیرنفتی به عنوان موضوع جدی و تعیین کننده در دستور کار قرار گیرد و اگرچه محدودیت‌های بودجه‌ای داریم، اما حمایت‌های دولت در این باره انجام خواهد شد.

وی اضافه کرد: هدف اصلی ما صادرات به کشور‌های همسایه است و همان طور که در برنامه ریزی وزارت صمت آمده، باید تا سال ۱۴۰۰، صادرات ۴۸ میلیارد دلاری به ۱۵ کشور همسایه انجام شود.

معاون اول رئیس جمهور گفت: در دوران رکود پس از کرونا باید این آمادگی را داشته باشیم اگر کاهشی در صادرات محصولات پتروشیمی و فلزات ما اتفاق افتاد، با انجام کار بیشتر در صادرات غیرنفتی، کاستی‌ها را جبران و منابع ارزی مورد نیاز را تأمین کنیم.

جهانگیری افزود: اگرچه از این که کرونا به جنگ سلامت مردم آمده نگرانیم، اما تلاش جدی ما این است که این ویروس منحوس هر چه زودتر و به نحوی از کشور و دنیا دور شود که با کمترین خسارت از آن عبور کنیم.

وی گفت: البته در کنار آسیب‌هایی که کرونا داشت اتفاقات مهمی هم افتاد که دو اتفاق در حیطه اختیارات وزارت صمت است یکی تأمین نیاز‌ها و کالا‌های مردم بود که در این شرایط کار بسیار بزرگی انجام شد آن هم در کشوری که درگیر جنگ اقتصادی با آمریکایی است.

معاون اول رئیس جمهور گفت: در کشور ما که ویروس کرونا به سرعت شیوع پیدا کرد بر خلاف برخی کشورها، هیچ اتفاق عجیبی در فروشگاه‌ها نیفتاد حتی زمانی که حجم تقاضا‌ها پنج برابر شده بود کمترین اتفاقی که نشان دهد فروشگاه‌ها و قفسه‌ها خالی شده نیفتاد که این موفقیت مرهون زحمات مجموعه وزارت صمت است.

جهانگیری افزود: کار بزرگ دیگر مجموعه وزارت صمت، تأمین نیاز‌های کرونایی بود، زیرا این طور نیست که امروز اراده کنید یک ماه دیگر کسب و کاری را شروع کنید بلکه حتی برای راه اندازی یک واحد کوچک ده‌ها کار و اقدام لازم است بنابراین این که تولید روزانه ماسک از ۲۰۰ هزار عدد در اوایل اسفند به چهار میلیون در این هفته رسیده یعنی کار بسیار بزرگی صورت گرفته است. این توفیق در حوزه تأمین اقلام و تجهیزات مورد نیاز کادر درمانی نیز که سرمایه اصلی ما در مبارزه با کرونا هستند انجام شده است.

وی با بیان اینکه ویروس کرونا پدیده نوظهور و عالم گیری است که شناخت کمی از آن وجود دارد گفت: این ویروس از بزرگترین قدرت‌های صنعتی، علمی و اقتصادی دنیا تا ضعیف‌ترین کشور‌ها را درگیر کرده، بنابراین در این شرایط باید بدانیم مسائل پیش روی صنعت، مردم و کشور چیست تجربیات جهانی را در مقابله با آن بدانیم و به کار ببندیم.

جهانگیری گفت: همچنان که این ویروس به سمت افراد مسن و دارای بیماری‌های زمینه‌ای بیشتر حرکت می‌کند در صنعت و اقتصاد نیز آن جا که زیرساخت‌های الکترونیکی فراهم نشده آسیب‌ها بیشتر است و باید مردم و کارمندان خود را حضوری فرا بخوانند، اما آنجا که زیرساخت‌های الکترونیکی فراهم شده آسیب‌ها کمتر است.

وی با اشاره به اینکه باید جامعه و اقتصاد را در مقابله با کرونا تاب آورتر کنیم اضافه کرد: یکی از اولویت‌ها و ضرورت‌ها در مقابله با کرونا رسیدگی فوری به جا‌هایی است که در آن آسیب پذیری بیشتر است به طور نمونه اقشاری که بیشترین آسیب را از کرونا می‌بینند باید اولویت داشته باشند یعنی از اقشار ضعیف، روزمزد‌ها و طبقات ضعیف که در سیاست‌های محدودیت زای کرونا بیشترین آسیب را می‌بینند باید با سیاست‌های جبرانی حمایت کرد.

معاون اول رئیس جمهور ادامه داد: اینکه فکر کنیم کرونا یک ماه دیگر تمام می‌شود معلوم نیست از این رو علاوه بر سلامت مردم باید ببینیم بخش‌های تولیدی و اقتصادی کشور چگونه در این شرایط می‌توانند به تولید ادامه دهند.

جهانگیری افزود: باید روش‌هایی را برای اقتصاد، تولید و بازرگانی کشور طراحی کنیم که با شرایط کرونا انطباق داشته باشد که در این بین باید از دیدگاه صاحب نظران و دانشگاهیان استفاده کنیم ضمن اینکه می‌توان از نوآوری جوانان که این روز‌ها خیلی جا‌ها به ما کمک کرده استفاده کرد، در کنار آن می‌توان از بخش خصوصی که بار سنگینی در این باره به دوش می‌کشد کمک خواست.

وی گفت: بدون کمترین تردید باید از بخش خصوصی و فعالان تولید و تجارت و فعالان صادرات و واردات کشور به عنوان افسران خط مقدم تحریم و شرایط کرونایی حمایت کرد.

جهانگیری افزود: همان طور که مجموعه‌های وزارت صمت نیاز‌های شب عید و کرونا را به خوبی تأمین کرد باید نیاز‌های مردم را در ماه رمضان نیز تأمین کند، اگرچه خوشبختانه اقلام مورد نیاز مردم در ماه رمضان تأمین و در فروشگاه‌ها توزیع شده است اثربخشی این اقدام زمانی خواهد بود که به مردم درباره تأمین کافی این نیاز‌ها اطمینان داده شود.

وی با بیان اینکه با پیش بینی صندوق بین المللی پول، دنیا با پدیده رکود جهانی پس از کرونا روبروست گفت: باید با اولویت به اقتصاد مقاومتی که اقتصاد ما را در برابر تکانه‌ها مقاوم می‌کند ترتیبی اتخاذ کنیم که از این رکود کمترین آسیب را ببینیم، اقتصاد ما در قبال تحریم‌ها خوب مقاومت کرد اگرچه آسیب دید، اما از هم نپاشید و روی پای خود ایستاد حتی در سال ۹۸ رشد اقتصادی مثبت و تورم کاهنده شد که به طور مصداقی صنعت رشد هفت درصدی، کشاورزی رشد هشت و چهار دهم درصدی و کل اقتصاد بدون نفت رشد سه و سه دهم درصدی داشت این یعنی اقتصاد کشور از جای خود برخاسته است که جای تقدیر دارد.

معاون اول رئیس جمهور افزود: نفت که در همین دوران مسئولیت ما تا بشکه‌ای ۱۰۰ و ۱۱۰ دلار به فروش می‌رفت اکنون به حدود بشکه‌ای ۱۷ دلار رسیده و حتی توافق اوپک پلاس برای کاهش ده میلیون بشکه‌ای تولید روزانه نفت نیز نتوانسته این روند را تغییر دهد. این شرایط رکود روی قیمت‌های فلزات، پتروشیمی و صادرات غیرنفتی تأثیر می‌گذارد بنابراین باید در این بین به صادرات غیرنفتی بهای بیشتری داد همان طور که در سال ۹۸ با وجود تحریم‌ها ۱۳۵ میلیون تن کالا با ارزش بیش از ۴۱ میلیارد دلار صادر شد.

جهانگیری گفت: اختیاراتی به ستاد تنظیم بازار و وزیر صمت داده شد که در موارد وجود تولید داخل محدودیت و ممنوعیت وارداتی اعمال کند که تا کنون برای ۱۵۰۰ کالا این کار صورت گرفته است. البته باید توجه کرد که در شرایط رکود جهانی، کشور‌هایی هم هستند که جلوی صادرات کالا‌های اساسی را می‌گیرند یا برای آن محدودیت ایجاد می‌کنند ضمن اینکه برای واردات آن تسهیلاتی در نظر می‌گیرند، بنابراین ما هم در جا‌هایی که به واردات نیاز داریم باید تسهیل لازم صورت گیرد و از وارد کنندگان با اعتبار استفاده کنیم.

وی افزود: یکی از مواردی که باید مد نظر ما قرار گیرد این است که در شرایط رکود ممکن است با دمپینگ کالا در کشور روبرو شویم و کشور‌هایی نیز کالا‌های خود را با قیمت‌های پایین‌تر روانه دیگر کشور‌ها کنند بنابراین این موضوعات را باید با حساسیت دنبال کنیم.

جهانگیری با بیان اینکه از نظر تعدادی واحد‌های کوچک و متوسط ۹۵ درصد واحد‌های تولیدی کشور را تشکیل می‌دهند گفت: البته همین واحد‌ها بیشترین آسیب را از رکود جهانی می‌بینند بنابراین حفاظت از آن‌ها بسیار مهم است.

وی ادامه داد: وزارت صنعت باید توجه کند تسهیلات ۵۰ هزار میلیارد تومانی را که دولت با نرخ ۱۲ درصد تزریق کرده به واحد‌هایی برسد که شرط حفظ اشتغال را رعایت کرده باشند.

معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه شرایط شرایط سختی است گفت: وقتی به مردم می‌گوییم که در خانه بمانید، آن‌ها نگرانی‌هایی درباره خود، خانواده و کار خود دارند، بنابراین پمپاژ مسائل منفی که بر روی مردم ایران در مقایسه با کشور‌های دیگر بیشتر است تا مردم را ناامید کنند حداقل از سوی داخلی‌ها نباید انجام شود چرا که انتظار نداریم کاری کنیم که امید مردم گرفته شود. چه لزومی دارد پاس گل به رسانه‌های دشمن بدهیم که سوء استفاده کنند؟

جهانگیری افزود: اگر چه می‌توانیم مطالب دیوان محاسبات از چنین مسائلی نبوده، اما آن‌ها از مطالب درست ما برداشت خود را می‌کنند، باید بدانیم که بانک مرکزی مسئول تأمین ارز است بنابراین حتی یک دلار را هر کسی گرفته باشد و کالا وارد نکرده باشد خیانت ملی مرتکب شده و باید در دستگاه قضایی محاکمه شود.

وی گفت: برای حفاظت از مردم در تأمین کالا‌های اساسی، ارز ۴۲۰۰ تومانی اختصاص می‌دهیم که فقط برای چند رقم کالاست برخی می‌گویند روش‌های دیگری هم وجود دارد که باید بگوییم آن روش‌ها به این سادگی نیست و عملکرد ما در اقتصاد گویای این است که به دنبال این هستیم تا محدودیت‌ها و دخالت‌ها را به حداقل برسانیم، اما در مواردی باید وضع مردم را در نظر گرفت، به طور نمونه؛ گندم را کیلویی ۲۵۰۰ تومان در مزرعه از کشاورز می‌خریم و با هزینه‌هایی که تا مرحله آرد انجام می‌شود در نهایت آن را با مبلغ کیلویی ۶۶۵ تومان به نانوایی می‌دهیم که خیلی‌ها می‌گویند با عقل جور در نمی‌آید، اما ما می‌خواهیم مردم نان داشته باشند.

معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه در چند موضوع باید جدیت خود را نشان دهیم گفت: مردم باید بدانند و باور داشته باشند که با فساد مخالفیم فکر نکنند این کار را که می‌کنیم و فساد پیش می‌آید موافق فساد هستیم و فکر نکنند که یک عده با فساد زندگی‌های آن چنانی درست می‌کنند، بنابراین مدیری که بداند در زیرمجموعه اش فساد اتفاق افتاده و برخورد نکند در خوش بینانه‌ترین حالت بی عرضه و در بدبینانه‌ترین حالت خود با فساد همراه است.

جهانگیری افزود: در تسهیلات ۵۰ هزار میلیارد تومانی که دولت در نظر گرفته، چون نرخ آن مناسبتر است اعلام کردیم که دریافت کنندگان این تسهیلات در سامانه اعلام شوند تا مردم بدانند چه کسانی این تسهیلات را دریافت کردند.

 


 

 

 

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.