تفاهم ایران و عربستان برای اعزام بیش از ۸۷ هزار نفر به حج تمتع ۹۹

رئیس سازمان حج و زیارت گفت‌‌: بر اساس تفاهم انجام شده با طرف سعودی در سال آینده، ۸۷ هزار و ۵۵۰ نفر از ایران به حج تمتع اعزام می‌شوند.

کد خبر : 109626
تاریخ انتشار : سه شنبه 26 آذر 1398 - 16:46

 

به گزارش پایگاه خبری “ججین” به نقل از خبرگزاری تسنیم، علیرضا رشیدیان در بازگشت از سفر خود به عربستان در فرودگاه امام خمینی (ره) با اشاره به اینکه این سفر به دعوت وزیر حج و عمره عربستان برای مذاکره و امضای تفاهم نامه حج ۱۳۹۹( برابر با ۱۴۴۱ه.ق) انجام شد،گفت‌: این سفر دستاوردهای خوبی در بر داشت و اصلی ترین محور تیم مذاکره کننده ما پیگیری اصل عزت‌، کرامت، آرامش و امنیت حجاج ایرانی بود که به عنوان اولین اصل تفاهمنامه مطرح شد و طرف عربستانی هم بر پایبندی و رعایت به آن تاکید داشت.

وی عنوان کرد‌: بر اساس این تفاهم نامه ،جمعیت حجاج ما نسبت به سال قبل بیش از یک هزار نفر افزایش یافته است و طبق مصوبه سازمان همکاری‌های کشورهای اسلامی که سهمیه حج کشورها به ازای هر یک میلیون جمعیت آنها یک هزار نفر است، سال آینده ۸۵ هزار زائر ایرانی به این سفر معنوی اعزام می‌شوند که با ۲ هزار و۵۵۰ نفر عوامل اجرای حج این تعداد به ۸۷ هزار و ۵۵۰ نفر می‌رسد.

وی افزود‌: در این میان با توجه به صف طولانی منتظران حج و سال‌هایی که اعزام حجاج ایرانی انجام نشده‌، درخواست سهمیه مازاد به تعداد۲۰ هزار حاجی در تفاهم نامه آمد و نامه آن به صورت رسمی و به طرف عربستانی ارائه شد و وزیر حج عربستان هم در این زمینه قول مساعد داد.

به گفته وی‌، پارسال سهمیه مازادی که به جمهوری اسلامی ایران اختصاص یافت دو هزار زائر بود.

رشیدیان ادامه داد‌: با توجه به اینکه یکی از مشکلات هر ساله عدم امکان ثبت نام از زائران ایرانی خارج از کشور بود‌، امسال در مذاکره رسمی موضوع اختصاص سهمیه مازاد برای حجاج ایرانی خارج از کشور طرح شد و طی نامه رسمی درخواست سهمیه مازاد ۲ هزار نفری برای این گروه از هموطنانمان به طرف عربستانی ارائه شد‌.

حضور دو شرکت هواپیمایی ایرانی در کنار “هما” برای انتقال حجاج

رشیدیان اظهار کرد‌: همچنین در راستای افزایش رفاه حال زائران ایرانی در جریان عملیات انتقال به عربستان ومدیریت و کاهش زمان اقامت آنها؛ برنامه زمانبندی مورد درخواست خود را طی همین مذاکرات تحویل وزارت حج عربستان دادیم.

وی عنوان کرد‌: موضوع به کارگیری ظرفیت دو شرکت هواپیمایی دیگر ایرانی یعنی ماهان و قشم ایر در کنار هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران (هما) در عملیات انتقال حجاج نیز محور گفت و گوها قرار گرفت و درخواست مربوطه طی نامه رسمی تحویل طرف عربستانی شد. همچنین با توجه به تراکم ترددها و ترافیک سنگین پروازهای حجاج در دو فرودگاه جده و مدینه موضوع بهره گیری از ظرفیت فرودگاه طائف در کنار فرودگاه‌های جده و مدینه هم پیگیری شد.

رئیس سازمان حج و زیارت از دیگر محورهای این مذاکرات را مباحث مربوط به ایام تشریق و خدمات رسانی به زائران در منا دانست و گفت: بحث دوطبقه کردن چادرهای اقامتی و سرویس‌های بهداشتی زائران ایرانی از دیگر مباحثی بود که در این رابطه هم وزیر حج عربستان اعلام کرد که آنها هم به این ضرورت رسیده اند و قول مساعد داد انجام این پروژه با اولویت قطعه چادرهای زائران ایرانی انجام شود تا فضای بیشتر وبهتری برای اسکان زائران فراهم شود.

وی ادامه داد: در موضوع تأمین سرویس‌های اتوبوسرانی برای انتقال منظم حجاج ایرانی از همان شب اول از منا به مکه بعد از وقوف واجب با وزیر حج عربستان و نیز شرکت‌ها و مؤسسات مربوطه مذاکره شد ضمن آنکه اصلاح زمان و مسیرهای حرکت حجاج ایرانی برای رمی جمرات و بهبود شرایط از جمله نصب سایبان و استقرار پنکه و آبپاشها و غیره مورد تاکید قرار گرفت.

رشیدیان اظهار کرد: از سویی با توجه به تعطیلی سفارت دو کشور، مذاکره پیرامون موضوع صدور ویزای زائران هم انجام و مقرر شد ویزای زائران ایرانی مشابه سال قبل به صورت الکترونیکی صادر شود.

امضای ۱۰ تفاهمنامه کلی با موسسات خدماتی عربستانی

وی تصریح کرد: در این سفر در زمینه مسائل اجرایی حج ۹۹ با توجه به آسیب شناسی‌های انجام شده در کمیته‌های تخصصی۲۰ گانه؛ با مؤسسات زیرمجموعه وزارت حج عربستان مذاکره شد و حدود۱۰ تفاهم نامه کلی در راستای خدمات رسانی مطلوب به حجاج کشورمان و ارتقا رفاه و آسایش آنان امضا شد.

رشیدیان گفت‌: در مباحث درمانی هم چون سال‌های گذشته در بحث تسهیل انتقال دارو و تجهیزات پزشکی، استقرار تیم‌های پزشکی در مدینه‌، مکه و عرفات و منا و نیز استفاده از ظرفیت مراکز درمانی عربستانی مذاکره شد و بحث استقرار رابطین مسلط به زبان به منظور تسهیل خدمات درمانی به حجاج ایرانی در مراکز درمانی عربستان هم مورد تاکید قرار گرفت.

وی در ادامه در زمینه انتقال برخی اقلام تدارکاتی به تناسب سلیقه و ذائقه ایرانی‌ها هم گفت‌: باید بخشی از این اقلام از کشورمان منتقل شود که با مذاکره انجام شده امید است سهم بیشتری از اقلام تدارکاتی حجاج ایرانی را از کشورمان تامین کنیم‌.

رئیس سازمان حج و زیارت تصریح کرد: از دیگر مباحث مورد مذاکره را موضوع اسکان در مکه و مدینه با توجه به تغییرو تحولات سال‌های اخیر و تخریب بخشی از هتل‌های مدینه وکمبود فضای اسکان در هسته مرکزی عنوان و ذکر کرد‌: این موضوع مشکلاتی را به ویژه در بحث اقامت در مدینه برای ما ایجاد کرده بود که با بررسی وضعیت هتل‌های خارج از محدوده مرکزی، امید است از این امکان برای اسکان طولانی تر زائرانمان در مدینه استفاده کنیم ضمن آنکه موضوع فراهم شدن امکان اسکان خانوادگی در مکه هم مورد بررسی قرار گرفت و با توجه به افزایش هزینه در صورت تمایل حجاج ایرانی بتوانند از این امکان استفاده کنند.

این مقام مسئول کشورمان در ادامه با بیان اینکه یکی از مباحث مهم در کنگره حج اهداف فرهنگی است‌،گفت‌: سال گذشته در رابطه با کتاب‌های ادعیه و نیز تبلت‌ها و گوشی‌های همراه هوشمند مشکلاتی وجود داشت‌‌، افزود‌: این مباحث به طرف عربستانی اعلام و مقرر شد آنان در جهت تسهیل پیگیری کنند و برای همراه بردن کتاب‌های مناسک و ادعیه چاپ حوزه نمایندگی ولی فقیه هم هماهنگی‌های لازم انجام گرفت‌.

وی در حوزه فرهنگی حج ۹۹ ،برگزاری مراسم و دعاها را از دیگر مباحث مهم خواند و گفت‌‌: طی این هماهنگی‌ها برنامه‌ها و مراسم فرهنگی و عبادی حجاج ما مطابق سال گذشته در محل‌های اقامت در مدینه‌، مکه‌، عرفات و منا به صورت منسجم برگزار می‌شود.

رشیدیان با اشاره به قول طرف عربستانی برای صدور ویزای دست اندرکاران حج طی یکی، دو هفته آتی تصریح کرد‌: به منظور پیگیری سازوکارهای اجرایی امور حج ۹۹ با صدور ویزای عوامل اجرایی طی هفته‌های آینده تیم دفتر نمایندگی حج و زیارت جمهوری اسلامی ایران و کمیته‌های اجرایی تخصصی به عربستان اعزام و فعالیت خود را برای انجام مقدمات کار آغاز می‌کنند.

راه اندازی عمره منوط به حمایت‌های کنسولی از عمره گذاران ایرانی است

رئیس سازمان حج و زیارت گفت‌: راه اندازی عمره منوط به حل مسائل و حمایت‌های کنسولی از عمره گذاران ایرانی است که از اصول جدی حفظ عزت‌، کرامت و امنیت زائران کشورمان است. در موضوع برقراری عمره طی مذاکراتی که با وزیر حج و عمره عربستان در دو مرحله انجام شد طرف عربستانی در خصوص مسائل اجرایی اعلام آمادگی کرد و خواستار شروع فعالیت بخش‌های اجرایی اعم از مسکن‌، حمل و نقل، تغذیه و تدارکات و غیره شد.

رئیس سازمان حج و زیارت اعلام کرد‌: بر این مبنا طرف عربستانی اعلام کرد که امکان صدور ویزای زائران عمره گذار ایرانی به صورت الکترونیکی وجود دارد و اقدامات اجرایی اعم از حمل و نقل و مسکن و غیره هم طبق سنوات گذشته قابل اجراست.

وی عنوان کرد‌: اما با توجه به حساسیت ما در موضوع حفظ عزت‌، کرامت‌، امنیت زائران ایرانی و حمایت‌های کنسولی لازم‌، موضوع استقرار کنسولگری جمهوری اسلامی و یا راه‌اندازی دفتر حافظ منافع جمهوری اسلامی برای حمایت‌های مربوطه از اتباع عمره گذار ایرانی که شرط اولیه و اساسی ما برای راه اندازی مجدد عمره است؛ پیگیری شد.

رشیدیان تصریح کرد: طرف عربستانی به دلیل آنکه این بحث مرتبط با حوزه وزارت خارجه این کشور است‌، طرف عربستانی هنوز پاسخ قطعی در این رابطه نداده است‌. بر این مبنا باید نخست این موضوع در مسئولان سیاسی دو کشور حل شود که در این صورت مشکلی برای شروع عملیات اعزام عمره گذاران وجود نخواهد داشت.

*پیگیری موضوع شهدای منا و حقوق شهدا و مصدومان حادثه مسجدالحرام

وی با بیان اینکه از جمله مباحثی که به صورت مستمر بعد از فاجعه منا محور مذاکرات ما بوده و هست، پیگیری موضوع شهدای منا است‌،گفت‌: در مذاکرات پیگیری موضوع شهدای منا از طرف عربستانی انجام شد و همچنین پیگیری حقوق باقی‌مانده شهدا و مصدومان حادثه مسجدالحرام هم دنبال شد‌.

 


 

 

 

برچسب ها : ، ، ،

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.