تصمیمات جدید دولت برای احیای دریاچه ارومیه

جلسه کارگروه ملی نجات دریاچه ارومیه ‌برای نخستین بار در استان آذربایجان غربی به ریاست معاون اول رئیس جمهور برگزار شد.

کد خبر : 727058
تاریخ انتشار : چهارشنبه 14 تیر 1402 - 6:44

 

به گزارش پایگاه خبری “ججین” به نقل از خبرگزاری تسنیم، در جلسه کارگروه ملی نجات دریاچه ارومیه که ظهر امروز ‌و برای اولین بار در استان آذربایجان غربی به ریاست معاون اول رئیس جمهور برگزار شد، گزارشی از اقدامات مهم کارگروه ملی نجات دریاچه ارومیه در سال ۱۴۰۲ و گام های جدید دولت در این خصوص ارائه شد.

‌محمد مخبر در این جلسه که وزیر نیرو، استاندار، نمایندگان استان آذربایجان غربی در مجلس شورای اسلامی و مسئولان‌ دستگاه های مربوطه حضور داشتند، با تاکید بر اینکه دولت و مردم ایران بر روی احیای دریاچه ارومیه حساسیت ویژه‌ای دارند، تصریح کرد: دولت مصمم به اجرای برنامه‌های احیای دریاچه ارومیه است چرا که به لحاظ سلامت و محیط زیست و سایر ابعاد این نعمت خدادادی و سرمایه ملی باید حفظ شود.

وی با تاکید بر اینکه از مهمترین انگیزه ها و اهداف سفر به استان آذربایجان غربی تشکیل کارگروه ملی نجات دریاچه ارومیه در این استان و بررسی روند پیشرفت احیا این دریاچه بود، افزود: دریاچه ارومیه یک سرمایه بزرگ ملی است که اگر به برنامه‌های احیای آن توجه نشود به کل کشور آسیب می رسد.

معاون اول رئیس جمهور انتقال دبیرخانه کارگروه ملی نجات دریاچه ارومیه با پیگیری‌های رئیس جمهور به استان آذربایجان غربی را از مهم‌ترین و موثرترین اقدامات برای تکمیل طرح های سخت افزاری احیای این دریاچه برشمرد و تصریح کرد: با بهره‌برداری از طرح های مدول سوم تصفیه خانه فاضلاب ارومیه و خط انتقال پساب به دریاچه ارومیه و سایر اقدامات سخت‌افزاری نتیجه این تصمیم مهم دولت در خصوص کارگروه ملی نجات دریاچه مشهود است.

مخبر با تاکید بر اینکه مصوبات جلسات قبلی کارگروه باید با جدیت پیگیری شود، خاطرنشان کرد: علاوه بر اقدامات ایجابی انجام شده در راستای احیا باید در پیگیری اقدامات و مصوبات آتی، حقوق مردم نیز رعایت شود تا معیشت کشاورزان و مردم منطقه به هیچ عنوان آسیب نبیند و این کارگروه در تصمیم‌گیری‌های خود در خصوص چاه‌های غیرمجاز و اصلاح الگوی کشت توجه اساسی به معیشت مردم و رضایت آنها داشته باشد.

وی بر ضرورت مکانیزه کردن آبیاری و اصلاح الگوی کشت در کل کشور تأکید کرد و گفت: اعتبارات لازم برای طرح های آبخیزداری، آبخوان داری و آبیاری قطره ای در دولت دیده شده است.

معاون اول رئیس جمهور همچنین از استانداری آذربایجان غربی خواست کانونی برای پیگیری مصوبات کارگروه ملی نجات دریاچه ارومیه تشکیل شود.

علی اکبر محرابیان وزیر نیرو نیز در این جلسه با بیان اینکه کارگروه ملی نجات دریاچه ارومیه از زمان روی کار آمدن دولت سیزدهم به شدت فعالخ شده و تصمیمات بسیار خوبی اتخاذ شده است، گفت: اقدامات سخت افزاری احیای دریاچه ارومیه به مراحل انتهایی خود رسیده است و رهاسازی آب نیز مطابق برنامه برای دریاچه و تالاب ها پیش می‌رود.

وی با بیان اینکه اقدامات سخت افزاری باید متناسب با اقدامات نرم افزاری باشد، ادامه داد: دولت پس از تکمیل سخت افزارهای مورد نیاز برای احیای دریاچه در دو سال گذشته باید اصلاح الگوی کشت، جلوگیری از توسعه کشت و کارهای غیرمجاز، جلوگیری از برداشت از چاه های غیرمجاز و مدرن کردن آبیاری کشاورزان را در دستور کار قرار دهد.

در این جلسه مقرر شد، با هماهنگی وزارت جهادکشاورزی برای رفع تصرف از اراضی ملی و جلوگیری از تغییر کاربری اقدامات و پیگیری‌های لازم به عمل آید.

در ادامه وزارت جهاد کشاورزی مکلف شد، درخصوص تدوین و ارائه الگوی کشت کم مصرف در سطح حوضه آبریز دریاچه ارومیه تصمیمات لازم را اتخاذ کند.

در راستای تامین حقابه دریاچه ارومیه نیز در خصوص تامین اعتبار عملیات اجرایی پروژه‌ های مختلف، افزایش بهره‌وری مصرف آب و جلوگیری از برداشت های غیر مجاز، تامین معیشت پایدار کشاورزان و تکمیل شبکه‌های اصلی و فرعی پایاب سدهای حوضه در سال جاری بحث، بررسی و تصمیم‌گیری شد.

گفتنی است در این جلسه سایر اقدامات و برنامه های آتی کارگروه ملی نجات دریاچه ارومیه از جمله تنظیم برنامه حوضه آبریز در ابتدای سال آبی با ۸۰ درصد خشکسالی، اصلاح این برنامه در اسفندماه با توجه به ظرفیت بارش، برنامه ریزی عبور از تنش آبی شرب، تشکیل کارگروه پایش استان، انسداد کلیه سردهنه ها در فصل غیر زراعی با هدف رساندن روان آب ها به دریاچه، برنامه نصب ۵۰۴۲ کنتور هوشمند در سال جاری، برنامه ریزی برای انسداد بیش از ۴ هزار حلقه چاه غیر مجاز، لایروبی رودخانه ها و مسیل ها به طول ۱۱۱ کیلومتر در سال گذشته، کنترل مصرف آب و برق تمامی چاه‌های مجاز برق دار و آزاد سازی تصرفات بستر از مصارف کشاورزی تشریح شد‌.

همچنین در این جلسه وزارت نیرو نیز گزارشی از آخرین وضعیت بارش و دریاچه ارومیه و آخرین وضعیت مخازن سدها شامل آب ورودی به سد تا پایان خرداد ماه سال جاری، وضعیت دریاچه تا تیرماه، وضعیت مخازن سدهای مهم در حال بهره‌برداری حوضه آبریز، مقایسه برنامه و عملکرد مدیریت سدها تا پایان خرداد ماه و مقایسه حجم کل رهاسازی از سدهای مخزنی در سال های مختلف ارایه کرد.

لازم به ذکر است تکمیل طرح نیمه تمام مدول سوم تصفیه خانه فاضلاب ارومیه و خط انتقال پساب به دریاچه ارومیه با تخصیص اعتبارات لازم از سوی سازمان برنامه و بودجه کشور به میزان ۱۰۵ میلیارد تومان و مساعدت شورای دستگاههای نظارتی استان و تلاش شبانه روزی وزارت نیرو در دولت سیزدهم آغاز شد که این طرح مهم با سفر رئیس جمهور به استان آذربایجان غربی جزو مصوبات مورد تعهد وزارت نیرو قرار گرفت.

با پیگیری های کارگروه ملی نجات دریاچه ارومیه و با تلاش های وزارت نیرو از بهمن سال گذشته این پروژه مهم برای بازچرخانی آب و انتقال به دریاچه ارومیه با ظرفیت تصفیه ۶۰ هزار متر مکعب فاضلاب در شبانه روز شتاب بیشتری گرفت که امروز با سفر معاون اول رئیس جمهور به این استان به بهره برداری رسید.

همچنین خط انتقال پساب تصفیه خانه به دریاچه ارومیه به عنوان یکی از مهمترین پروژه های انتقال آب با ظرفیت اسمی انتقال ۵۱ میلیون متر مکعب پساب استاندارد به پیکره دریاچه ارومیه با اعتبار ۹۵ میلیارد تومان بهره برداری شد که از مهمترین اقدامات کارگروه ملی نجات دریاچه ارومیه در سال جاری محسوب می شود.

از دیگر اقدامات مهم این کارگروه می‌توان به ادامه اجرای عملیات تکمیلی سد کپرآباد و تکمیل نواقص باقیمانده فاز دو طرح انتقال آب سد کانی سیب به دریاچه ارومیه اشاره کرد.

 


 

 

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.