تحریم‌هایی که بایدن برای بازگشت به برجام باید بردارد

دولت جو بایدن برای بازگشت به توافق هسته‌ای برجام باید علاوه بر لغو تحریم‌های جدیداً اعمال‌شده و بازاعمال‌شده تحریم‌های دوران اوباما را هم لغو کند و برچسب‌های تحریمی اضافه‌شده به نهادهای تحریم‌شده ایرانی را حذف کند.

کد خبر : 126346
تاریخ انتشار : یکشنبه 19 بهمن 1399 - 11:40

 

به گزارش پایگاه خبری “ججین” به نقل از خبرگزاری تسنیم، دولت «جو بایدن»، رئیس‌جمهور آمریکا اعلام کرده قصد دارد کشورش را به توافق هسته‌ای «برجام» که «دونالد ترامپ» اردیبهشت‌ماه سال ۱۳۹۷ از آن خارج شده بود بازگرداند.

جمهوری اسلامی ایران، از سوی دیگر گفته شرط بازگشت آمریکا به برجام این است که تمامی تحریم‌های وضع‌شده علیه ایران چه در دوران ترامپ و چه قبل از او در دوران ریاست‌جمهوری «باراک اوباما» را که نقض روح و جسم برجام بوده‌اند جبران کند.

رهبر انقلاب روز ۱۹ دی‌ماه تصریح کرده‌اند که بازگشت آمریکا به برجام تنها در صورتی معنادار خواهد بود که همه تحریم‌های اعمال‌شده توسط این کشور علیه ایران رفع شوند.

در این شرایط، این سؤال مطرح است؛ رفع کدام تحریم‌ها شرط لازم برای بازگشت آمریکا به توافق هسته‌ای برجام محسوب می‌شوند؟ آنچه در ذیل می‌آید بخشی از این تحریم‌هاست که باید قطعاً برداشته شود، این لیست می‌تواند تکمیل شود.

به‌عنوان یک قاعده کلی می‌توان گفت تحریم‌هایی که نقض توافق هسته‌ای محسوب می‌شوند چند دسته هستند:

نخست، تحریم‌ها و اقدامات محدودکننده‌ای که دولت «باراک اوباما»، رئیس‌جمهور اسبق آمریکا بعد از انعقاد توافق هسته‌ای علیه ایران اعمال کرد و نقض روح و جسم این توافق بود؛ دوم تحریم‌هایی که دونالد ترامپ بعد از خروج از توافق، علیه ایران اعمال و بازاعمال کرده است.

تحریم‌های دوران ترامپ خود به چند دسته تقسیم می‌شوند: اول، تحریم‌هایی که اجرای آنها ذیل توافق هسته‌ای برجام متوقف شده بود و او با صدور یک فرمان اجرایی آنها را «بازاعمال» (reimpose) کرد. دوم، تحریم‌های جدیدی که او بعد از خروج از برجام به‌بهانه‌های مختلف هسته‌ای، موشکی و «تروریسم» علیه ایران اعمال کرد و سوم، تحریم‌ها علیه مؤسسات و نهادهایی که از قبل به‌بهانه‌ برنامه هسته‌ای ایران در فهرست تحریم‌ها قرار داشتند اما دولت ترامپ با یک برچسب تحریمی جدید هم آنها را در فهرست قرار داد تا راه بازگشت دولت بعدی آمریکا به توافق دشوار شود،
بر همین اساس در این گزارش به بررسی برخی تحریم‌هایی پرداخته‌ایم که دولت بایدن در صورتی که قصد ورود به برجام را داشته باشد باید آنها را رفع کند. شایان ذکر است ملاک در این مورد، نامه مورخ ۲۹ مهرماه ۱۳۹۴ رهبر معظم انقلاب به رئیس‌جمهور روحانی است.

در بند دوم آن نامه آمده است: «در سراسر دوره‌ی هشت‌ساله، وضع هرگونه تحریم در هر سطح و به هر بهانه‌ای (از جمله بهانه‌های تکراری و خودساخته‌ی تروریسم و حقوق بشر) توسّط هر یک از کشورهای طرف مذاکرات، نقض برجام محسوب خواهد شد و دولت موظّف است طبق بند ۳ مصوّبه‌ی مجلس، اقدامهای لازم را انجام دهد و فعّالیّتهای برجام را متوقّف کند.»

تحریم‌های بازاعمال‌شده

ترامپ بعد از خروج از برجام در روز ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۷ با صدور یک فرمان اجرایی اعلام کرد قصد دارد تمامی تحریم‌هایی را که با فرمان‌های اجرایی باراک اوباما پس از اجرایی شدن توافق هسته‌ای اجرایی شده بودند از جمله تحریم‌های نفتی و بانک مرکزی را طی دوره‌های زمانی ۹۰ تا ۱۸۰ روزه مجدداً اعمال کند. تمامی این تحریم‌ها مواردی هستند که بعد از ورود آمریکا به برجام بایستی برداشته شوند:

طبق فرمان اجرایی ترامپ بعد از دوره ۹۰روزه تحریم‌های زیر از روز ۱۵ مرداد ۱۳۹۷ علیه ایران اجرایی شدند:

 • تحریم‌های مربوط به خرید یا اکتساب اسکناس‌های دلار آمریکا توسط حکومت ایران؛
 • تحریم‌های مربوط به تجارت ایران با طلا یا فلزات گرانبها؛
 • تحریم‌های مربوط به فروش، عرضه، تأمین یا نقل و انتقال گرافیت، فلزات خام و نیمه ساخته مانند آلومینیوم و فولاد و صادرات یا نرم‌افزار برای یکپارچه‌سازی فرآیندهای صنعتی به ایران؛
 • تحریم‌های مربوط به معاملات خرید یا فروش ریال ایران یا نگهداری حساب‌ها و وجوه عمده‌ای که در خارج از خاک ایران بر پایه ریال ایران نگهداری می‌شوند.
 • تحریم‌های مربوط به خرید، پذیره‌نویسی یا تسهیل معاملات دیون حاکمیتی ایران؛ و
 • تحریم‌های بخش خودروسازی ایران.

علاوه بر این، بعد از گذشت این دوره ۹۰ روزه، دولت آمریکا مجوزهای برجامی صادر شده برای رفع تحریم‌های اولیه زیر را لغو کرد:

 • مجوز واردات فرش و مواد غذایی از مبدأ ایران به آمریکا و برخی مبادلات مالی مرتبط با آن‌ها ذیل مجوزهای مربوط به «قانون تحریم‌ها و مبادلات ایران».
 • فعالیت‌های انجام‌شده وفق مجوزهای صادر شده برای صادرات و بازصادرات هواپیماهای تجاری مسافربری و قطعات و خدمات مربوط به ایران؛ دولت آمریکا دستور داد اشخاصی که بعد از رفع تحریم‌های آمریکا علیه ایران وفق برجام وارد فعالیت‌های بالا شده بودند بایستی برای اجتناب از قرار گرفتن در فهرست تحریم‌های آمریکا تا ۱۳ مرداد ۱۳۹۷ این فعالیت‌ها را به تدریج کاهش دهند. از جمله مهم‌ترین قراردادهایی که در این فهرست لغو قرار می‌گیرد، فروش هواپیما به ایران بود. پس از توافق هسته‌ای، شرکت بوئینگ قراردادی به ارزش ۲۰ میلیارد دلار برای فروش بیش از ۱۰۰ فروند هواپیمای مسافربری با ایران امضا کرده بود.

تحریم‌هایی که ۱۸۰ روز بعد از خروج آمریکا از برجام در تاریخ ۴ نوامبر ۲۰۱۸ (۱۳ آبان ۱۳۹۷) علیه ایران اعمال شدند موارد زیر را شامل می‌شود:

 • تحریم معامله با بخش‌های کشتی‌رانی و کشتی‌سازی ایران و عاملان بنادر شامل شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران، خطوط کشتیرانی جنوب و وابستگان به آنها؛
 • تحریم مربوط به معامله با شرکت ملی نفت ایران، شرکت ملی نفت‌کش ایران، شرکت بازرگانی نفت ایران (نیکو) و از جمله خریداری نفت، محصولات نفتی یا محصولات پتروشیمی از ایران؛
 • تحریم‌های مربوط به مبادلات موسسات مالی خارجی با بانک مرکزی ایران و موسسات مالی ایرانی که به موجب بند ۱۲۴۵ قانون اختیارات دفاع ملی برای سال مالی ۲۰۱۲ در فهرست تحریم قرار گرفته‌اند؛
 • تحریم‌های مرتبط با ارائه خدمات پیام‌رسانی مخصوص مالی به بانک مرکزی ایران و دیگری موسسات مالی ایران که در بند ۱۰۴ قانون CISADA درباره آن‌ها توضیحات لازم آمده‌است؛
 • تحریم‌های مربوط به ارائه خدمات پذیره‌نویسی، بیمه یا بیمه اتکایی و
 • تحریم‌های مربوط به بخش انرژی ایران.

علاوه بر این، خزانه‌داری آمریکا اعلام کرد حداکثر تا تاریخ ۵ نوامبر ۲۰۱۸ (۱۴ آبان ۱۳۹۷) دولت آمریکا تحریم‌ها علیه افراد خارج‌شده از «فهرست افراد ویژه مشخص شده و بلوک شده» (SDN) و سایر فهرست‌ها را بار دیگر اعمال خواهد کرد.

دولت ترامپ بعد از بازاعمال این تحریم‌ها تحریم‌های جدیدی علیه ایران، تحریم‌های جدیدی به بهانه‌های مختلف تروریسم علیه ایران اعمال کرد که در زیر به آنها اشاره شده است.

تحریم‌های جدید و برچسب‌گذاری‌های جدید

دولت آمریکا علاوه بر اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران بعد از خروج از برجام برخی از بخش‌های اقتصاد ایران را که قبلاً هم تحریم شده بودند با برچسب‌های تحریمی جدید مانند ادعاهای «تروریسم در فهرست تحریم‌ها قرار داد.

برخی از رسانه‌های آمریکا آبان‌ماه سال جاری گزارش داده بودند هدف ترامپ از این اقدام دشوارترکردن بازگشت دولت بعدی آمریکا به برجام است. در برجام واشنگتن به توقف اجرای تحریم‌ها علیه نهادهایی که به بهانه برنامه هسته‌ای وضع شده‌اند ملزم شده و لذا، بازتحریم همین نهادها به یک بهانه جدید، نیازمند یک تصمیم‌گیری جدید در صورت تصمیم برای رفع آنها خواهد بود.

در این قسمت به معرفی تحریم‌هایی پرداخته‌ایم که بعد از خروج آمریکا از برجام جدیداً وضع شده‌اند و یا با برچسب جدید در فهرست قرار گرفته‌اند.

۲۰ اردیبهشت ۹۷: تحریم برای اخلال در شبکه ارز

دولت آمریکا در نخستین اقدام بعد از خروج از برجام اعلام کرد با همکاری امارات متحده عربی یک شبکه مبادلات ارزی در ایران و امارات متحده را که در انتقال ارز به ایران نقش داشته را در فهرست تحریم قرار داده است.

نام ۶ شخص حقیقی و سه شرکت ایرانی در این فهرست تحریم قرار گرفته بود. سه شرکت ایرانی تحریم شده عبارتند از «جهان ارس کیشِ»، «صرافی راشد» و«شرکت تعاونی محمدرضا خدمتی و شرکا». وزارت خزانه‌داری آمریکا مدعی شده بود ۶ شخص حقیقی تحریم‌‌شده از راه این سه شرکت، فعالیت‌های خود را دنبال کرده‌اند.

خزانه‌داری آمریکا مدعی شده بود این اشخاص و شرکت‌ها با نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در ارتباط هستند که ۲۵ اکتبر ۲۰۰۷ بر اساس فرمان اجرایی ۱۳۲۲۴ در فهرست تحریم‌ها قرار گرفته بود.

این فرمان اجرایی روز ۲۳ سپتامبر سال ۲۰۰۱ به امضای «جورج دبلیو بوش»، رئیس‌جمهور وقت آمریکا رسید و به قوه مجریه این کشور اختیار می‌دهد اشخاص و نهادهای دخیل در آنچه طبق ادعای واشنگتن «تأمین مالی تروریسم» خوانده می‌شود تحت تحریم قرار دهد.

۲۵ اردیبهشت ۹۷: تحریم رئیس بانک مرکزی

وزارت خزانه داری آمریکا در بیانیه‌ای ۲۵ اردیبهشت اعلام کرد «ولی‌الله سیف»، رییس بانک مرکزی ایران و یک مقام ارشد این بانک و یک بانک عراقی را بدلیل انتقال میلیونها دلار به ایران در فهرست تحریم‌ها قرار داده است.

طبق بیانیه وزارت خزانه‌داری آمریکا «علی طرزعلی»، معاون وقت مدیرکل بخش بین‌الملل بانک مرکزی ایران، بانک اسلامی «البلاد» مستقر در عراق، «کریم ارس حبیب»، مدیرعامل این بانک، و فردی به نام «محمد قصیر» هم در فهرست SDN خزانه‌داری آمریکا قرار گرفته‌اند.

اول خرداد ۹۷: تحریم ۵ شخص ایرانی

وزارت خزانه‌داری ایالات متحده در بیانیه‌ای اعلام کرد که ۵ ایرانی را به اتهام کمک به جنبش انصارالله یمن در فهرست تحریم‌ها قرار داده است. خزانه‌داری آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرده بود این افراد به دلیل ارتباط با سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و ذیل فرمان اجرایی شماره ۱۳۲۲۴ در فهرست SDN قرار گرفته‌اند.

خبرگزاری رویترز در آن زمان نوشت این تحریم‌ها بخشی از وعده‌های رئیس جمهوری ایالات متحده برای تضعیف اقتصاد ایران و جلوگیری از دستیابی جمهوری اسلامی به جنگ‌افزار هسته‌ای به‌شمار می‌روند.

سوم خرداد ۹۷: تحریم هواپیمای رئیس‌جمهور

وبسایت وزارت خزانه‌‏داری آمریکا سوم خرداد ۱۳۹۸ اعلام کرد که ۹ فرد و شرکت ایرانی و ترکیه‌ای و ۳۱ هواپیمای متعلق به چهار شرکت هواپیمایی ایران را تحریم کرده است. این وزارتخانه در بیانیه‎ای گفته چهار شرکت مرتبط با هواپیمایی «ماهان» و «معراج» و تعدادی از هواپیماهای متعلق به شرکت «کاسپین» و «پویا ایر» را در فهرست تحریم‌ها قرار داده است. این وزارتخانه اعلام کرده است که این افراد و شرکت‌ها بر اساس فرمان اجرایی شماره ۱۳۲۲۴ در فهرست SDN قرار گرفته‌اند.

شرکت «دنا ایرویز» که به هواپیمای اختصاصی رئیس‌جمهوری ایران خدمات می‌دهد نیز در این فهرست قرار گرفته بود. «دنا ایرویز» شرکتی است که به یک هواپیمای ایرباس A340 با شماره ثبت EP-DAA خدمات می‌رساند. تا نوامبر سال ۲۰۱۷ این هواپیما در شرکت هواپیمایی «معراج» ثبت شده بود. پس از این که این شرکت تحت تحریم‌های آمریکا قرار گرفت شرکت «دنا» پوشش خدماتی پروازهای اختصاصی حسن روحانی را بر عهده گرفت.

«استیون منوچین»، وزیر خزانه‌داری وقت آمریکا گفته بود: «تسهیل کنندگانی که امروز توسط وزارت خزانه داری تحریم شدند دست اندرکار کسب قطعات و فراهم کردن خدمات به ناوگان خطوط هواپیمایی تحریم شده ایران، از جمله؛ ماهان ایر، کاسپین ایر، معراج ایر، و پویا ایر، بوده‌اند.»

۹ خرداد ۹۷: تحریم رئیس صدا و سیما

وزارت خزانه‌داری آمریکا در این تاریخ شماری از شخصیت‌های حقیقی و حقوقی ایران را با ادعاهایی مانند نقض حقوق بشر و نظارت بر شهروندان به فهرست تحریم‌ها اضافه کرد. در این فهرست نام زندان اوین،‌ «عبدالعلی علی‌عسکری»، رئیس سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران و شرکت نرم‌افزاری «هانیستا» دیده می‌شد.

این تحریم‌ها ذیل فرمان ریاست‌جمهوری ۱۳۵۵۳، ۱۳۶۰۶ و ۱۳۶۲۸ که مربوط به ادعاهای مربوط به حقوق بشر یا سانسور هستند صادر شده‌اند.

۱۹ تیر ۹۷: تحریم مرتبط با ماهان

وزارت خزانه داری ایالات متحده در این روز یک شرکت خدمات مسافرتی مستقر در مالزی را به دلیل ارائه خدمات به شرکت هواپیمایی ماهان در فهرست تحریم‌های خود قرار داد و اعلام کرد کلیه اموال و دارایی این شرکت در قلمرو آمریکا توقیف می‌شود.

۲۳ شهریور ۹۷: تحریم مرتبط با ماهان

آمریکا شرکت هواپیمایی «مای ایویشین» مستقر در تایلند را به دلیل ارتباط با شرکت هواپیمایی ماهان در فهرست تحریم‌ها قرار داد. این اقدام ذیل فرمان اجرایی ۱۳۲۲۴ صورت گرفت. وزیر خزانه‌داری آمریکا مدعی شده بود این شرکت هشدارهای متعدد ایالات متحده مبنی بر قطع رابطه با ماهان ایر، که به طور عمومی منتشر شده‌اند و به طور دو جانبه به دولت تایلند داده شده‌اند را نادیده گرفته است.

۲۴ مهر ۹۷: تحریم حداقل ۲۰ بانک و شرکت

وزارت خزانه‌داری آمریکا سازمان بسیج مستضعفین و چند نهاد مالی و شرکت دیگر از جمله سه بانک ملت، پارسیان، مهر اقتصاد و شرکت‌های فولاد مبارکه و تراکتورسازی ایران را تحریم کرد.

فهرست کامل این شرکت‌ها و نهادها عبارتند از: شرکت سرمایه‌گذاری اندیشه مهرآوران- گروه بهمن- شرکت تولید روی بندرعباس- بانک ملت- بنیاد تعاون بسیج- شرکت کالیسمین- شرکت فولاد مبارکه اصفهان- شرکت تراکتورسازی ایران- شرکت توسعه معادن روی ایران- بانک مهر اقتصاد- گروه مالی مهر اقتصاد- شرکت سرمایه‌گذاری نیگن ساحل رویال- بانک پارسیان- شرکت شیمیایی پارسیان کاتالیست- شرکت ذوب و احیای روی قشم- بانک سینا- شرکت سرمایه‌گذاری تدبیرگران آتیه ایرانیان- شرکت سرمایه‌گذاری تکتار- شرکت مهندسی تکنوتار و شرکت تولید اسید زنجان.

خزانه‌داری آمریکا گفته این تحریم‌ها ذیل فرمان اجرایی ۱۳۲۲۴ اعمال شده‌اند. این نهاد امریکایی به علاوه یادآوری کرده خود سازمان بسیج، اکتبر سال ۲۰۱۱ ذیل فرمان اجرایی ۱۳۵۵۳ در فهرست تحریم‌ها قرار گرفته است.

۱۴ آبان ۹۷: جمع‌بندی تحریم‌ها: بالغ بر ۹۰۰ تحریم

وزارت خزانه‌داری آمریکا اعلام کرد در عظیم‌ترین اقدام علیه جمهوری اسلامی، دفتر کنترل دارایی‌های وزارت خزانه‌داری بیش از ۷۰۰ فرد، نهاد، هواپیما و کشتی را در فهرست تحریم‌ها قرار داده است. خزانه‌داری آمریکا گفته این اقدام یکی از اجرای مهم بازاعمال تحریم‌های هسته‌ای باقی‌مانده‌ای بوده که پس از اجرایی شدن برجام اجرای آنها متوقف شده بود.

خزانه‌داری آمریکا در این بیانیه اعلام کرده با این اقدام تعداد نهادهای تحریم‌شده مرتبط با ایران که دولت ترامپ ظرف کمتر از دو سال از حضورش در کاخ سفید به بالغ بر ۹۰۰ مورد رسیده است.

۴ بهمن ۹۷: تحریم چند نهاد و هواپیما

 خزانه‌داری آمریکا در این تاریخ «لشکر فاطمیون»، «لشکر زینبیون»، خطوط هوایی فارس ایر قشم، دو هواپیمای  بوئینگ ۷۴۷ خطوط هوایی فارس ایر قشم و شرکت مسافرتی فلایت تراول مستقر در ایروان را در فهرست تحریم‌ها قرار داد.

تحریم‌های اعمال‌شده علیه این مجموعه‌ها ثانویه و در ارتباط با ادعاهای آمریکا مبنی بر «مبارزه با تروریسم» بوده و اتباع و شرکت‌های آمریکایی را از ارتباط با مجموعه‌های تحریم‌شده منع می‌کند.

دولت آمریکا در ماه‌های گذشته در چارچوب آنچه «فشار حداکثری» به ایران می‌خواند، چندین دور تحریم علیه جمهوری اسلامی ایران اعمال کرده است. در این چارچوب، خطوط هوایی مسافربری ایرانی یکی از اهداف اصلی تحریم‌ها بوده‌اند. این تحریم‌ها ذیل فرمان‌های اجرایی ۱۳۲۲۴ و ۱۳۵۵۳ صادر شده‌اند.

۲۴ بهمن ۹۷: تحریم افق‌نو

خزانه‌داری آمریکا در این تاریخ ۹ فرد و دو نهاد ایرانی که سازمان افق‌نو در میان آنها قرار داشت را در فهرست تحریم‌های خود قرار داد.مجتبی معصوم پور، میلاد میرزا بیگی و حسین پرور از شرکت «نت پیگرد سماوات» و همچنین حامد قشقاوی، غلامرضا منتظمی، نادر طالب زاده، زینب مهنا طالب زاده، محمد باقر شیرین کار در فهرست تحت تحریم قرار گرفته‌اند.

«سازمان افق نو» و شرکت نت پیگرد سماوات نیز به عنوان دو مجموعه ایرانی در لیست تحریمها قرار گرفته‌اند. در بیانیه وزارت خزانه داری آمریکا همچنین گفته شده است علیه «مونیکا ویت» افسر پیشین نیروی هوایی ایالات متحده، به دلیل کمک به ایران در انجام عملیات سایبری علیه مقام‌های اطلاعاتی آمریکا، اعلام جرم کرده است.

۲ فروردین ۹۸: تحریم ۱۴ شخص و ۱۷ نهاد

آمریکا اعلام کرد اسامی ۱۴ فرد و ۱۷ نهاد را در فهرست تحریم‌ها قرار داده است. به گفته آمریکا نهادهای تحریم‌ شده با «سازمان پژوهش و نوآوری‌های دفاعی ایران» ارتباط داشته‌اند در فهرست تحریم‌ها قرار داده است. با آنکه دولت آمریکا مدعی شده بود که دارو و غذا را از فهرست تحریم‌ها معاف کرده در این فهرست آمریکا اسامی چند شرکت دارویی نیز دیده می‌شد.

گروه ابوریحان، گروه بوعلی، گروه حیدر کرار (ع)، کیمیا پخش شرق، شرکت پیشرو داروی پردیس، پویا الکترو سامان نیرو، مرکز تحقیقاتی صدرا، گروه شهید آوینی، گروه شهید بابایی، گروه شهید چمران، گروه شهید فخار مقدم، گروه شهید کریمی، گروه شهید کاظمی، گروه شهید موحد دانش، مرکز تحقیقات فناوری و علوم شهید شکری، گروه شهید زین‌الدین و مرکز تحقیقات فناوری و علوم شیخ بهایی نهادهایی هستند که در فهرست تحریم‌ها قرار گرفته‌اند.

۶ فروردین ۹۸: تحریم وزارت دفاع و بانک انصار

دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری آمریکا روز ششم فروردین سال ۹۸ اعلام کرد اسامی ۲۵ فرد و نهاد مرتبط با ایران که  در ایران، ترکیه و امارات مستقر هستند را در فهرست تحریم‌ها قرار داده است.

دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری آمریکا همچنین اعلام کرد وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح ایران و بانک «انصار» را به دلیل آنچه کمک‌رسانی به نیروی قدس سپاه پاسداران خوانده شده تحریم کرده است.

شرکت کارگزاری بانک «انصار»، صرافی «انصار»، شرکت فناوری اطلاعات «انصار»، زاگرس پردیس کیش، شرکت تجاری ساکان، صرافی ساکان (ترکیه)، صرافی «هیتال» (امارات)، شرکت تجاری اطلس، صرافی اطلس (ترکیه)، شرکت گلدن کومودیتیز (امارات)، شرکت تجاری اطلس، شرکت لبرا مون (امارات)، شرکت ناریا (امارات)، شرکت تجاری بِست لیدر (امارات) و شرکت اطلس ایرانیان برخی از نهادهایی هستند که در لیست سیاه قرار گرفته‌اند.

۱۹ فروردین ۹۸: تحریم سپاه پاسداران

دولت آمریکا، علی‌رغم هشدارهایی که درباره تبعات این اقدام داده می‌شد ۱۹ فروردین‌ماه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را در فهرست ادعایی موسوم به «سازمان‌های تروریستی خارجی» قرار داد. این اقدام در حالی انجام می‌شد که کارشناسان از قبل درباره آن هشدار داده‌اند. به گفته کارشناسان در صورتی که طرفین کنوانسیون‌های ژنو در بدعتی جدید نیروهای مسلح یکدیگر را «سازمان تروریستی» بنامند و این رویه رواج پیدا کند، اعضای نیروهای مسلح آمریکا نیز، در صورت دستگیری در یک کشور ثالث، ممکن است متقابلاً تروریست تلقی شده و محاکمه شوند.

۱۸ اردیبهشت ۹۸: تحریم صنایع فلزات

دونالد ترامپ در اولین سالگرد خروج آمریکا از برجام با صدور یک فرمان اجرایی صنایع فولاد، آهن، آلومینیوم و مس ایران را تحت تحریم قرار داد. این فرمان به شماره ۱۳۸۷۱ هشدار داده که مجوز ورود فولاد و سایر فلزات ایرانی به بنادرشان «دیگر تحمل نمی‌شود.»

۱۷ خرداد ۹۸: تحریم ۳۹ شرکت پتروشیمی

آمریکا شرکت پترشیمی ایران و همچنین ۳۹  شرکت تابع آن را به فهرست تحریم‌های خود اضافه کرد. وزیر خزانه‌داری آمریکا، هدف از تحریم این شرکت را محدود کردن منابع مالی شرکت‌های پتروشیمی عنوان کرد و مدعی شد این شرکت حامی مالی قرارگاه خاتم‌الانبیا سپاه پاسداران است.

اسامی این ۳۹ شرکت عبارتند از: شرکت صنایع پتروشیمی اروند- شرکت پتروشیمی آب‌نیروی بندر امام- شرکت پتروشیمی بسپاران بندر امام- شرکت پتروشیمی فراورش بندر امام- شرکت پتروشیمی خوارزمی بندر امام- شرکت پتروشیمی کیمیا بندر امام- شرکت پتروشیمی بندر امام- شرکت پتروشیمی بوعلی سینا- شرکت پتروشیمی فجر-شرکت پتروشیمی هنگام- شرکت کود اوره هرمز گروه صنعتی سرمایه‌گذاری پتروشیمی ایران- شرکت مدیریت توسعه سرمایه‌گذاری پتروشیمی ایران- شرکت پتروشیمی کارون- شرکت پتروشیمی خوزستان- شرکت کود اوره لردگان- شرکت پتروشیمی مبین- شرکت مدبران اقتصاد- شرکت پتروشیمی نوری- شرکت پتروشیمی پارس- شرکت اجرایی غیرصنعتی پازارگاد- شرکت پتروشیمی آپادانا خلیج فارس- شرکت پالایش گاز بید بلند خلیج فارس- شرکت بازرگانی صنایع پتروشیمی خلیج فارس- شرکت پالایش گاز فجر- یادآوران خلیج فارس-  شرکت مدیریت گسترش صنایع پتروشیمی- شرکت پتروشیمی راه‌آوران فنون- شرکت پتروشیمی شهید تندگویان- شرکت پتروشیمی ارومیه- شرکت پتروشیمی همت- شرکت عملیات غیرصنعتی و خدمات- صنایع پتروشیمی- شرکت پتروشیمی ایلام- صنایع پلیمر گچساران- شرکت صنایع پتروشیمی ده دشت- شرکت پتروشیمی بروجن- شرکت ان‌پی‌سی اینترنشنال در بریتانیا-  شرکت ان‌پی‌سی الاینس در فیلیپین پتروشیمی اقیانوس اطلس- شرکت نغمه

۳ تیر ۹۸: تحریم دفتر مقام معظم رهبری

دونالد ترامپ در این روز با امضای یک فرمان اجرایی جدید به شماره ۱۳۸۷۶ مقام معظم رهبری و دفتر ایشان را در فهرست تحریم‌ها قرار داد. این فرمان اجرایی بعد از ساقط شدن هواپیمای جاسوسی آمریکا در خلیج فارس صادر شد و ترامپ در بیانیه خود صدور این تحریم را با مسئله هواپیمای آمریکا و «دلایل دیگر» مرتبط دانسته بود.

تحریم حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با تمسخر مواجه شد و حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران درواکنش به آن گفت که ترامپ «عقلش را از دست داده و رهبری یک کشور را تحریم می‌کند برای اینکه آمریکا نیاید». او در ادامه گفت: «به گفته وی، «رهبری ایران فقط متعلق به ایران نیست؛ این همه مردم در لبنان، افغانستان، عراق و پاکستان مقلد رهبر ایران هستند».

۲۸ تیر ۹۸: تحریم ۵ فرد و تعدادی شرکت

دفتر کنترل دارایی‌های خارجی خزانه‌داری آمریکا در این روز اعلام کرد “شرکت فناوری سانتریفیوژ ایران که در برنامه غنی‌سازی اورانیوم ایران نقش دارد را به همراه مجموعه‌ای از شرکت‌های بین‌المللی همکار آن” تحریم کرده است.

نام شرکت باختر رعد سپاهان و شرکت تامین کالای سبز در این فهرست تحریمی دیده می‌شود و دولت ترامپ ادعا کرد این دو شرکت از طریق واسطه‌های خود در بلژیک و چین اقدام به خرید آلمومینیوم برای شرکت فناوری سانتریفیوژ ایران کرده‌اند.

خزانه‌داری آمریکا یادآوری کرده شرکت فناوری سانتریفیوژ سال ۲۰۱۱ ذیل فرمان اجرایی ۱۳۳۸۲ تحریم شده. این فرمان به دولت اختیار می‌دهد تحریم‌‌هایی را در ارتباط با مسائل اشاعه تسلیحات کشتار جمعی علیه افراد و شرکت‌ها اعمال کند.

 ۱۰ مرداد ۹۸: تحریم وزیر خارجه ایران

دولت آمریکا مرداد ماه سال ۹۸ محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران، را در فهرست تحریم ها قرار داد. این تحریم بر اساس فرمان اجرایی‌ای صادر شده بود که دونالد ترامپ سوم تیرماه برای تحریم مقام معظم رهبری صادر کرده بود.

۱۶ مرداد ۱۳۹۸: مرتبط کردن تحریم فلزات با حقوق بشر 

وزارت خزانه‌داری آمریکا روز ۱۶ مرداد با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد با تغییر آیین‌نامه تحریم‌ مالی ایران فرمان اجرایی مربوط به تحریم خرید فلزات ایران را ذیل عنوان نقض حقوق بشر قرار داده است. در این بیانیه چنین آمده بود: « اداره کنترل دارایی های خارجی این وزارتخانه (اوفک) عنوان آیین نامه «تحریم های نقض حقوق بشر ایران» را به آیین نامه «بخش ایران و نقض حقوق بشر» تغییر داده و آن را به تحریم خرید مس، فولاد، آهن و آلومینیوم پیوند داده است.»

۷ شهریور ۹۸: تحریم موشکی ۵ فرد و ۵ شرکت

وزارت‌ خزانه‌داری آمریکا در بیانیه‌ای مدعی شد دو شبکه مرتبط با دولت ایران شامل ۵ فرد و ۵ شرکت را به دلیل ارسال تجهیزات مرتبط با برنامه موشکی ایران تحریم کرده است. در اطلاعیه این وزارت‌‌‌خانه ادعا شده این افراد و شرکت‌ها تجهیزاتی را برای ساخت موشک خریده‌ و در اختیار ایران گذاشته‌اند.

شرکت‌های «عصر صنعت اشراق»، «ابتکار صنعت ایلیاد»، «گرین ایندوستری هنگ کنک»، «پیشتازان کاوش‌گستر بشرا» و «شفق صنوبر یزد» در فهرست شرکت‌هایی قرار دارند که طبق این تصمیم تحریم شده‌اند.  این تحریم‌ها ذیل فرمان اجرایی شماره ۱۳۳۸۲ اعمال شده‌اند.

۱۲ شهریور ۹۸: تحریم سازمان فضایی ایران

وزارت خزانه‌داری آمریکا اعلام کرد نام پژوهشگاه هوافضای ایران، سازمان فضایی ایران و مرکز تحقیقات هوافضای ایران به فهرست تحریم‌های دفتر کنترل دارایی‌های خارجی (اوفک) از نهادهای زیرمجموعه این وزارتخانه افزوده شده است.

در پی قرار گرفتن نام این سه نهاد ایرانی در فهرست تحریم‌های وزارت خزانه‌داری آمریکا،‌ «مایک پامپئو» وزیر امور خارجه دولت ترامپ نیز با اعلام اینکه این سه شرکت از سوی وزارت امور خارجه نیز تحریم شده‌اند، مدعی شد: «آمریکا تحریم‌هایی را علیه برنامه فضایی ایران وضع کرده است زیرا تهران همچنان از مؤسسات فضایی غیرنظامی در راستای پیشبرد برنامه‌های خود برای تولید موشک‌های بالستیک استفاده می‌کند».

۱۳ شهریور ۹۸: تحریم شبکه انتقال نفت ایران

دولت آمریکا اعلام کرد یک شبکه انتقال نفت به خارج از ایران شامل ۱۶ شرکت، ۱۰ نفر از جمله «رستم قاسمی»، وزیر نفت اسبق ایران و ۱۱ نفتکش را در فهرست SDN قرار داده است. در بیانیه خزانه‌داری تصریح شده «این شبکه» ذیل فرمان اجرایی ۱۳۲۲۴ مورد تحریم قرار گرفته‌اند.

نام یکی از شرکت‌های کشتی‌رانی که در این فهرست قرار گرفته «گروه اقتصادی مهدی» اعلام شده که در هند مستقر است. خزانه‌داری آمریکا در بیانیه‌ای مدعی شده بود این شرکت عهده‌دار خطوط نفتکش‌های ایران است.

شرکت آفریکو در لبنان، شرکت آلومینیوم سازی آلومیکس لبنان، شرکت کشتی‌رانی بوشرا در هند، شرکت نفتی «۵ انرژی» امارات، شرکت کشتی‌رانی چهارده ستاره امارات، شرکت همراهان پیشرو ایران، شرکت دریایی هوکول‌سال لبنان، شرکت گروه مهدی در هند، شرکت بیمه کیش، شرکت کشتی‌رانی مهدی در سنگاپور، شرکت نغم‌الحیات سوریه، شرکت پنتا اقیانوس امارات، شرکت تلاقی سوریه، شرکت توافق سوریه، و شرکت کشتی‎‌رانی وانیا هند‎، شرکت‌هایی هستند که در این روز تحریم شدند.

۲۹ شهریور ۱۳۹۸: تحریم صندوق توسعه و بانک مرکزی

دولت آمریکا روز جمعه ۲۹ شهریور بانک مرکزی و صندوق توسعه ملی ایران را به فهرست تحریم‌های موسوم به SDN اضافه کرد. علاوه بر این، آمریکا شرکتی به نام توسعه تجارت اعتماد پارسه را نیز در فهرست تحریم‌های خود قرار داد و مدعی شد این شرکت، یک شرکت صوری برای انتقال پول به وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح ایران است.

بانک مرکزی ایران پیش از این در فهرست تحریم‌ها قرار داشت، اما وزارت خزانه‌داری در این تاریخ این نهاد را به بهانه ارتباط با نیروی قدس سپاه پاسداران و گروه حزب‌الله در این فهرست قرار داده است. این اقدام ذیل فرمان اجرایی ۱۳۲۲۴ صورت گرفت.

۳ آبان ۹۸: تحریم‌های با برچسب پولشویی

وزارت خزانه‌داری آمریکا امروز جمعه با اعمال دستورالعمل‌هایی علیه ایران موسوم به «تدابیر خاص نوع ۵» تهران را در زمره قلمروهای قضایی موجد نگرانی‌های خاص از لحاظ پولشویی  قرار داده و نهادها و سازمان‌های مالی آمریکا را به اتحاذ تدابیری ویژه در مراودات مالی با طرف‌های مرتبط با ایران ملزم کرده است.

وزارت خزانه‌داری آمریکا در بخشی از بیانیه‌ای که روز سوم آبان‌ماه ۹۸ برای اعلام راه‌اندازی یک مکانیسم ادعایی برای مبادلات انسان‌دوستانه با ایران صادر کرده به صورت مختصر به اعمال این دستورالعمل جدید علیه ایران اشاره کرده است.

در این بیانیه اشاره شده «شبکه اجرایی جرائم مالی خزانه‌داری آمریکا» (FinCEN) همزمان با راه‌اندازی مکانیسم جدید برای تسهیل مبادلات انسان‌دوستانه با ایران، با استناد به بند ۳۱۱ «قانون میهن‌پرستی»، مصوب سال ۲۰۰۱ قواعد جدیدی «برای محافظت از نظام مالی آمریکا در برابر فعالیت‌های مالی مخرب ایران» به کار گرفته است.

بند ۳۱۱ قانون میهن‌پرستی آمریکا به شبکه اجرایی جرائم مالی وزارت خزانه‌داری اجازه می‌دهد در صورتی که تشخیص دهد یک قلمرو قضایی یا نهاد مالی در خارج از ایالات متحده موجد نگرانی‌های عمده پولشویی است، نهادها و سازمان‌های داخلی آمریکا را به اتحاذ تدابیری خاص در برابر آنها ملزم کند.

بسیاری از کارشناسان مسائل تحریمی در آن زمان تصریح کردند که اقدام دولت ترامپ می‌تواند باعث گردآوری اطلاعات بیشتر برای اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران شده و بانک‌هایی را که همین حالا هم از بیم جریمه‌های آمریکا از مبادله با ایران اجتناب می‌کنند محتاط‌تر و محافظه‌کارتر کرده و حتی مبادلات بشردوستانه با ایران را دشوارتر کند.

۱۳ آبان ۹۸: تحریم رئیس قوه قضائیه

در این تاریخ، اسامی آقایان «محمد باقری»، «حسین دهقان»، «حجت‌الاسلام و والمسلمین محمد محمدی گلپایگانی»، «غلامعلی حداد حادل»، «وحید حقانیان»، «حجت الاسلام والمسلمین سید مجتبی خامنه‌ای»، «آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی»، «غلامعلی رشید» , «علی‌اکبر ولایتی» به فهرست تحریم‌ها علیه ایران اضافه شدند.

خزانه‌داری آمریکا همچنین ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران را نیز به فهرست تحریم‌ها اضافه کرد. این تحریم‌ها ذیل فرمان ۱۳۸۷۶ اعمال شد که توسط دونالد ترامپ برای تحریم مقام معظم رهبری و دفتر ایشان امضا شد.

۱ آذر ۹۸: تحریم وزیر ارتباطات

«محمد جواد آذری جهرمی»، وزیر امور ارتباطات ایران در این روز در فهرست تحریم‌های SDN قرار گرفت. این تحریم ذیل فرمان اجرایی شماره ۱۳۸۴۶ اعمال شده که دونالد ترامپ آن را ۶ اوت ۲۰۱۸ (۱۵ مرداد ۱۳۹۷) برای بازاعمال بخش اول تحریم‌های متوقف‌شده علیه ایران در برجام امضا کرد.

بند ۷ این فرمان اجرایی به وزیر خزانه‌داری آمریکا امکان می‌دهد با مشورت وزیر خارجه اقدام به اعمال تحریم‌هاییی جدید علیه کسانی بکند که مرتکب «جرائم حقوق بشر و سانسور»-طبق تعاریف ساختگی آمریکا- می‌شوند.   خزانه‌داری آمریکا در بیانیه اول آذرماه ۹۸ وزیر ارتباطات ایران را به «سانسور اینترنت» متهم کرده است.

۲۰ آذر ۹۸: تحریم شرکت‌های حمل و نقل 

۵ نهاد، ۲ فروند کشتی و ۱ فرد حقیقی که خزانه‌داری آمریکا در بیانیه‌ای از آنها به عنوان «شبکه انتقال سلاح ایران» و نمایندگی‌های فروش شرکت هواپیمایی «ماهان‌ایر» یاد کرده، روز ۲۰ آذرماه در فهرست سیاه تحریمی دولت آمریکا قرار گرفتند.

«عبدالحسین خدری»، مدیر عامل شرکت «خدری جهان‌دریا» فردی است که نامش در فهرست SDN قرار گرفته. شرکت «خدری جهان دریا»، شرکت راه ابریشم دریایی (Maritime Silk Road) مستقر در عمان و دو شناور «گناوه ۱ و گناوه ۲» نیز به بهانه مرتبط بودن با آقای خدری در فهرست تحریم‌ها قرار گرفته‌اند.

آمریکا همچنین ۳ عامل فروش عمومی ماهان اِیر یعنی شرکت های «خدمات هوایی گیت‌ویک» (Gatewick) مستقر در امارات، «خدمات هوایی گومی» (Gomei) مستقر در چین و شرکت «شرکت گردشگری و مسافرتی جهان دِستی نِیشنز» ( Jahan Destination ) مستقر در دُبی را به بهانه ارتباط با شرکت هواپیمایی ماهان در فهرست تحریم ها قرار داده است.

همزمان، وزارت خزانه‌داری آمریکا اطلاعات تحریمی مربوط به یک فرد و چندین شرکت از جمله نام ده‌ها هواپیمای متعلق به ماهان را به‌روزرسانی کرده است. این هواپیماها از پیش به دلیل ارتباط با ماهان‌ایر در فهرست تحریم قرار داشتند اما دولت آمریکا بهانه‌های تحریمی آنها را اضافه کرده به این معنا که برچسب‌های تحریمی ادعایی تروریسم، «مقررات تحریم‌های مالی ایران» و «اشاعه تسلیحات کشتار جمعی» هم را هم به بهانه‌های تحریمی آنها اضافه کرده است. پامپئو در بیانیه‌ای گفت این شرکت‌ها زمان اجرای برجام از فهرست تحریم‌ها خارج شده‌اند که اقدامی غلط بوده است.

۲۲ آذر ۹۸: تغییر برچسب تحریمی خطوط کشتی‌رانی ایران

«مایک پامپئو اعلام کرد که واشنگتن شرکت خطوط کشتی‌رانی ایران (IRISL) و شرکت ای-سیل (E-Sail) مستقر در چین را بر اساس فرمان اجرایی ۱۳۳۸۲ و دو برچسب «اشاعه تسلیحات کشتار جمعی» و «مقررات تحریم‌های مالی ایران» تحت تحریم قرار خواهد داد. البته اعلام این تحریم‌ها از سوی پامپئو در این روز صورت گرفت و وزارت خزانه‌داری آمریکا اعلام کرد اجرای آنها از روز ۸ ژوئن ۲۰۲۰ میلادی (۱۹ خرداد ۱۳۹۹) خواهد بود.

شرکت خطوط کشتی‌رانی ایران پیش از این هم در فهرست تحریم‌ها قرار داشت، اما تحریم دوباره آنها از این منظر تازگی داشت که بهانه‌های تروریسم، اشاعه تسلیحات کشتار جمعی و مقررات تحریم‌های مالی هم به آنها اضافه شد.

۲۸ آذر ۹۸: تحریم دو قاضی 

قاضی «محمد مقیسه» و قاضی «ابوالقاسم صلواتی» به فهرست افراد تحت تحریم دفتر کنترل دارایی‌هایی خارجی (اوفک) خزانه‌‌داری آمریکا اضافه شد. وزارت خزانه‌داری آمریکا طی بیانیه‌ای مدعی شده است که قاضی مقیسه رئیس شعبه ۲۸ دادگاه عمومی و انقلاب تهران و قاضی صلواتی رئیس شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب  طی سال‌های فعالیت خود به‌عنوان قاضی، عدالت را رعایت نکرده‌اند.

این تحریم ذیل فرمان اجرایی شماره ۱۳۸۴۶ اعمال شده که دونالد ترامپ آن را ۶ اوت ۲۰۱۸ (۱۵ مرداد ۱۳۹۷) برای بازاعمال بخش اول تحریم‌های متوقف‌شده علیه ایران در برجام امضا کرد.

بند ۷ این فرمان اجرایی به وزیر خزانه‌داری آمریکا امکان می‌دهد با مشورت وزیر خارجه اقدام به اعمال تحریم‌هاییی جدید علیه کسانی بکند که مرتکب «جرائم حقوق بشر و سانسور»-طبق تعاریف ساختگی آمریکا- می‌شوند.

۲۰ دی ۹۸: تحریم‌های جدید علیه صنایع فولاد و مقام‌های ایران

در این روز دو اقدام تحریمی جدید علیه ایران صورت گرفت. نخست، ترامپ یک فرمان اجرایی جدید به شماره ۱۳۹۰۲ به امضا رساند که خواستار اعمال تحریم علیه «بخش‌های بیشتری از اقتصاد ایران» بود. این اقدام به توصیه لابی صهیونیستی FDD انجام شد تا دولت آمریکا بر اساس آن بتواند در آینده کل نظام مالی ایران را تحریم کند.

در توضیح درباره این فرمان اجرایی آمده است: «این فرمان اجرایی به طور خاص وزیر خزانه‌داری آمریکا را مجاز می‌کند با مشورت وزیر خارجه طرف‌های فعال در بخش‌هایی از اقتصاد ایران اعم از عمران، معدن، ساخت و ساز و نساجی یا همکاران اقتصادی آنها را تحت تحریم قرار دهد.»

دولت آمریکا در بیانیه‌ای دیگر در همین روز اعلام کرد  ​۱۷ تحریم جدید علیه صنایع فولاد و آهن ایران اعمال شده و نام ۸ نفر از مقام‌های ایرانی که در حمله موشکی به پایگاه «عین‌الاسد» آمریکا در عراق دخالت داشتند نیز در فهرست تحریم قرار خواهند گرفت.

بر اساس اطلاعیه وزارت خزانه‌داری آمریکا این مقام‌ها عبارتند از: «علی شمخانی»، دبیر شورای عالی امنیت ملی، سرتیپ غلامرضا سلیمانی رئیس سازمان بسیج، محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام، محمدرضا نقدی معاون هماهنگی سپاه، محمدرضا آشتیانی جانشین رئیس ستاد کل نیروهای مسلح، علی عبداللهی معاون هماهنگ کننده ستاد کل نیروهای مسلح، علی اصغر حجازی معاون اجرایی دفتر آیت‌الله خامنه‌ای و محسن قمی معاون امور بین‌الملل دفتر آیت‌الله خامنه‌ای‎.

در این بیانیه همچنین آمده است: «وزارت خزانه‌داری علاوه بر این ۱۷ تولیدکننده فلزات و شرکت‌های معدنی ایران، شبکه‌‌ای شامل سه نهاد مستقر در چین و سیشل و یک کشتی دخیل در خرید، فروش و انتقال محصولات فلزات ایران را تحت تحریم قرار داد.»

این تحریم‌ها ذیل فرمان اجرایی شماره ۱۳۸۷۱ اعمال شده‌اند.

۳ بهمن ۹۸: تحریم شبکه مرتبط با صنعت پتروشیمی ایران

بر اساس بیانیه وزارت خزانه‌داری آمریکا، واشنگتن یک فرد ایرانی، یک فرد چینی و ۶ شرکت مستقر در امارات عربی متحده و چین را به دلیل ارتباط با صنایع پتروشیمی ایران تحریم کرده است.

شرکت «پتروشیمی تریلیانس پتروشیمیکال» (Trilliance) و شرکت «سِیگ انرژی» (Sage) هر دو مستقر در هنک‌‌کنگ، «بنتاکو دی‌ام‌سی‌سی» (Beneathco DMCC) مستقر در دوبی و شرکت «پیکویو» (Peakview) مستقر در شانگهای چین در ارتباط با حمایت از بخش پتروشیمی ایران به فهرست تحریم‌ها اضافه شده‌اند.دو شرکت پتروشیمی «شاندونگ کیاوانگوا» و شرکت «جیاشیانگ» نیز مرتبط با فعالیت‌‌های شرکت نفت ایران تحریم شدند.

این شرکت‌ها پیرو فرمان اجرایی ۱۳۸۴۶ به این بهانه تحریم شده‌‌اند که آگاهانه در معاملات عمده برای خرید، فروش، واگذاری یا انتقال فرآورده‌های پتروشیمی از ایران مشارکت داشته‌اند.

۱۰ بهمن ۹۸: تحریم سازمان انرژی اتمی ایران

وزارت خزانه‌داری آمریکا در این روز اعلام کرد نام «علی‌اکبر صالحی» رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در فهرست افراد تحت تحریم دفتر کنترل دارایی‌های خارجی قرار داده است.  وزارت خزانه‌داری آمریکا علاوه بر تحریم علی‌اکبر صالحی، تغییراتی را نیز در نوع تحریم‌های قبلی خود علیه سازمان انرژی اتمی جمهوری اسلامی ایران اعمال کرده است.

به موجب این تغییرات، دو برچسب تحریمی جدید شامل IFSR (مقررات تحریم مبادلات مالی ایران) و NPWMD (مقررات تحریم اشاعه‌دهندگان سلاح‌های کشتار جمعی) به تحریم‌های وزارت خزانه‌داری آمریکا علیه سازمان انرژی اتمی جمهوری اسلامی ایران اضافه شده است.

۱ اسفند ۹۸: تحریم اعضای شورای نگهبان

وزارت خزانه‌داری آمریکا روز پنج‌شنبه ساعاتی مانده به آغاز انتخابات مجلس شورای اسلامی، طی بیانیه‌ای اعلام کرد که نام ۵ نفر از اعضای شورای نگهبان قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران به فهرست افراد تحت تحریم دفتر کنترل دارایی‌های خارجی (اوفک) از نهادهای زیرمجموعه این وزارتخانه افزوده شده است.

بر اساس این بیانیه، نام آیات عظام جنتی و یزدی و آقایان کدخدایی، ره‌پیک و صادقی مقدم در فهرست تحریم‌های وزارت خزانه‌داری آمریکا قرار گرفته‌ است.

وزارت خزانه‌داری آمریکا به بهانه «رد صلاحیت افراد برای رقابت در انتخابات» اقدام به افزودن نام این ۵ عضو شورای نگهبان به فهرست تحریم‌های خود کرده است. این تحریم‌ها ذیل فرمان اجرایی ۱۳۸۷۶ اعمال شده‌اند.

۲۸ اسفند ۹۸: تحریم‌ ۵ دانشمند هسته‌ای

دولت آمریکا در این روز اعلام کرد وزارت بازرگانی آمریکا به منظور محدود کردن اقدامات دانشمندان هسته‌ای ایران نام ۵ نفر از آنها را به فهرست خاص این وزاتخانه برای معرفی نهادهای تحت تحریم (موسوم به «فهرست سازمانی Entity List») اضافه کرده است.

این افراد عبارتند از:

 • عارف بالی لاشک (۱۹ سپتامبر ۱۹۶۳، نوشهر، ایران) کارشناس ارشد در «طرح آماد»
 • سید محمد مهدی هادوی (۲۲ سپتامبر ۱۹۶۳، تهران، ایران) ناظر پروژه در زمان اجرای «طرح آماد»
 • کامران دانشجو (۵ ژوئیه ۱۹۵۷، دماوند، ایران) مدیر پروژه ۱۱۱ «طرح آماد»
 • مهدی تهرانچی (۵ ژوئیه ۱۹۵۶، تهران، ایران) ناظر زیرپروژه ۳۰/۳ «طرح آماد»
 • علی مهدی‌پور عمرانی (۱۶ آوریل ۱۹۷۳، تنکابن، ایران) کارشناس ارشد در زیرپروژه ۱۱/۳ «طرح آماد»

۷ فروردین ۹۹:تحریم ۲۰ فرد و شرکت در ایران و عراق

دولت آمریکا ۱۵ فرد و ۵ نهاد مرتبط با ایران را در فهرست سیاه قرار داد. وزارت خزانه‌داری آمریکا از این افراد و نهادها به عنوان «شبکه مقام‌های سپاه قدس و شرکت‌های صوری در ایران و عراق» نام برده است.

شرکت‌هایی که در فهرست قرار گرفتند عبارتند از: شرکت خدمات دریایی و حمل و نقل «الخمائل» ثبت شده در عراق، شرکت بازرگانی «بهجت الکوثر»ثبت شده در عراق، شرکت سهامی خاص «متاجر نوین مدائن» ثبت شده در ایران، شرکت «سامان شیمی خاور میانه» ثبت شده در ایران، ستاد بازسازی عتبات عالیات.

این تحریم‌ها بر اساس فرمان اجرایی ۱۳۲۲۴ اعمال شده‌اند.

۳۰ اردیبهشت ۹۹: گسترش تحریم ماهان

وزارت خزانه‌داری آمریکا طی بیانیه‌ای اعلام کرد که نام یک شرکت چینی را به دلیل نقض تحریم‌ها علیه ایران به فهرست شرکت‌های تحت تحریم دفتر کنترل دارایی‌های خارجی افزوده است.

وزارت خزانه‌داری آمریکا در بیانیه خود مدعی شده است که این شرکت چینی به عنوان یکی از نمایندگان فروش شرکت هواپیمایی ماهان در چین (مشخصاً در شهرهای شانگهای و پکن) فعالیت می‌کند  و با توجه به تحریم‌های ثانویه مرتبط با شرکت هواپیمایی ماهان، این شرکت نیز در فهرست تحریم‌های اوفک قرار می‌گیرد.

این تحریم‌ بر اساس فرمان اجرایی ۱۳۲۲۴ اعمال شد.

۳۱ اردیبهشت ۹۹: تحریم وزیر کشور و فرمانده ناجا

وزارت خزانه‌داری آمریکا روز چهارشنبه اعلام کرد نام چندین نهاد و فرد ایرانی از جمله «عبدالرضا رحمانی فضلی» وزیر کشور جمهوری اسلامی ایران به فهرست تحریم‌های اوفک اضافه شده است.

محمد علی‌نوری‌نژاد، معاون هماهنگ کننده نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران، حمیدرضا اشراق،  معاون حقوقی و امور مجلس ناجا،حسین اشتری‌فرد، فرمانده ناجا، هابیل درویش، مرتبط با بنیاد تعاون ناجا، محسن فتحی‌زاده، رئیس سازمان حفاظت و اطلاعات ناجا ،یحیی محمودزاده،معاون طرح و برنامه و بودجه ناجا، حسن شاهورپور، فرمانده سپاه حضرت ولیعصر و ایوب سلیمانی، جانشین فرمانده ناجا (معاون طرح و برنامه ستاد کل نیروهای مسلح) دیگر افرادی هستند که تحریم شده‌اند.

ندامتگاه مرکزی تهران بزرگ، نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران و زندان قرچک سه نهادی هستند که در این فهرست قرار گرفته‌اند.

دولت آمریکا برای تحریم این افراد، به علاوه نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران از فرمان اجرایی شماره ۱۳۵۵۳ استفاده کرده که سپتامبر ۲۰۱۰ صادر شده و به دولت آمریکا اجازه می‌دهد افراد و نهادهای مختلف را به بهانه ادعایی «نقض حقوق بشر» تحت تحریم قرار دهد.

برای تحریم ندمتگاه مرکزی و زندان قرچک به «قانون مقابله با دشمنان آمریکا از طریق تحریم‌ها» (کاتسا) استناد شده است.  این قانون، پس از تصویب در مجلس سنا و مجلس نمایندگان آمریکا، روز ۲ اوت سال ۲۰۱۷ با امضای «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا به قانون تبدیل شد.

۸ خرداد ۹۹: لغو معافیت همکاری‌های صلح‌آمیز هسته‌ای

وزیر خارجه آمریکا اعلام کرد که ایالات متحده معافیت‌های مربوط به همکاری‌های هسته‌ای با ایران ذیل برجام را دیگر تمدید نمی‌کند. علاوه بر این دو شخصیت مرتبط با برنامه هسته‌ای ایران نیز تحت تحریم آمریکا قرار گرفتند.

مایک پامپئو در توییتر نوشت: «امروز، من به معافیت‌های تحریمی مربوط به پروژه‌های توافق هسته‌ای در ایران پایان می‌دهم که ظرف ۶۰ روز اجرایی می‌شوند. با تشدید [فعالیت‌های] هسته‌ای ایران مشخص است که این همکاری‌ها باید پایان یابند. تلاش‌های بیشتر برای زیاده‌خواهی هسته‌ای تنها منجر به فشار بیشتر بر رژیم می‌شوند.»

با این تصمیم دولت ترامپ اعلام کرد معافیت‌های برنامه هسته‌ای ایران از همکاری‌های بین‌المللی برای بازطراحی رآکتور آب سنگین اراک، تأمین اورانیوم غنی‌شده برای رآکتور تحقیقاتی تهران و انتقال سوخت مصرف‌شده و پسماند رآکتور هسته‌ای تمدید نمی‌شود.

پامپئو درباره تحریم دو دانشمدن ایران نوشت: «من همچنین دو هدایت‌کننده برنامه غنی‌سازی هسته‌ای ایران را تحریم می‌کنم: مجید آقایی و امجد سازگار. دانشمندان ایران باید انتخاب کنند: یا خارج از محدوده اشاعه‌ای به صورت صلح‌آمیز کار کنند و یا خطر تحریم را بپذیرند.»

۱۹ خرداد ۹۹: تغییر برچسب تحریمی ده‌ها کشتی

دولت ترامپ ۱۲۵ کشتی باری و نفتکش ایرانی را که از قبل در فهرست کشتی‌های تحت تحریم دفتر کنترل دارایی‌های وزارت خزانه‌داری آمریکا قرار داشتند، ذیل عنوان دیگری تحریم کرد.

در به‌روزسانی جدید تحریم‌های مرتبط با ایران در پایگاه اطلاع‌رسانی اوفک، نام ۱۲۵ کشتی ایرانی که قبلاً مشمول تحریم‌های کلی وزارت خزانه‌داری آمریکا علیه ایران بودند، به فهرست اشخاص (حقیقی و حقوقی) تحریم‌شده ذیل عنوان «تحریم‌های مرتبط با سلاح‌های کشتار جمعی» نیز اضافه شده‌‌‌اند.

به عبارت دیگر وزارت خزانه‌داری آمریکا که پیش از این کشتی‌های مذکور را صرفاً ذیل یک عنوان کلی تحریم کرده بود، اکنون با اهداف حقوقی خاص، برچسب «تحریم‌های مرتبط با سلاح‌های کشتار جمعی» را نیز به فهرست تحریم‌های خود علیه این کشتی‌ها افزوده است.

۴ تیر ۹۹: تحریم ۵ ناخدای ایرانی

وزارت خزانه‌داری آمریکا ۵ ناخدای نفتکش‌های ایرانی که یک ماه قبل‌تر ۱.۵ میلیون بشکه سوخت به ونزوئلا حمل کردند را به اتهام نقض تحریم‌های یکجانبه دولت آمریکا علیه ایران به فهرست افراد تحت تحریم خود افزود.

وزارت خزانه‌داری آمریکا در بیانیه خود از «علی دانایی کنارسری»، «محسن گوهردهی»، «علیرضا رهنورد»، «رضا وزیری» و «حمیدرضا یحیی‌زاده» به عنوان ۵ ناخدایی که از امروز هدف تحریم‌های یکجانبه دولت آمریکا قرار گرفته‌اند، نام برده است.

این تحریم‌ها با استناد به فرمان اجرایی ۱۳۵۹۹ اعمال شدند.

۵ تیر ۹۹: تحریم ۸ شرکت مرتبط با صنایع فلزی

وزارت خزانه‌داری آمریکا نام هشت شرکت صنایع فلزی و فولاد ایران را که عمدتا در ارتباط با شرکت فولاد مبارکه هستند به فهرست تحریم‌های خود افزود.

بنابر اطلاعیه‌ای که روز پنجشنبه پنجم تیر در وبسایت وزارت خزانه‌داری آمریکا منتشر شد، پنج شرکت از این فهرست جزو شرکت‌های زیرمجموعه فولاد مبارکه یا در ارتباط با آن هستند و سه شرکت نیز در داخل ایران به فروش محصولات صنایع فلزی می‌پردازند.

پنج شرکت مرتبط با فولاد مبارکه شامل «شرکت فولاد مِتیل» در داخل ایران، «شرکت تارا» در آلمان، و سه شرکت در امارات («پاسیفیک»، «بِتِر فیوچر» و «توکا»)، معرفی شده‌اند. در فهرست تحریم‌های جدید آمریکا نام سه شرکت در داخل ایران که در فروش محصولات فلزی فعالیت دارند نیز ذکر شده است. این سه شرکت شامل «آلومینیوم جنوب»، «مجتمع جهان فولاد سیرجان» و «شرکت سنگ آهن مرکزی ایران» می‌شود.

۱۰ مرداد ۹۹: گسترش دامنه تحریم فلزات

وزارت امور خارجه آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد دامنه تحریم‌ها علیه فلزات ایران را گسترش داده و انتقال ۲۲ فلز دیگر به ایران یا از این کشور را ممنوع کرده است.  پامپئو نوشته است: «امروز برای هدف قرار دادن برنامه‌های هسته‌ای، نظامی و موشک‌های بالیستیک ایران دامنه تحریم‌های فلزات این کشور را توسعه دادم. هر گونه اقدام آگاهانه برای انتقال این ۲۲ فلز به ایران اکنون قابل تحریم است. فشارهای ما تا زمانی که ایران مثل یک کشور نرمال رفتار کند ادامه خواهد داشت.»

وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای بعد از توئیت پامپئو جزئیات این تحریم‌ها را اعلام کرد و مدعی شده ۲۲ فلز زیر با بخش‌های نظامی، هسته‌ای و موشکی ایران ارتباط دارند و انتقال آنها به ایران ممنوع است:🔹آلومینیوم ۳۱۹🔹آلومینیوم ۱۱۰۰🔹آلومینیوم ۲۲۵🔹آلومینیوم ۶۰۶۱🔹آلومینیوم ۶۰۶۳🔹آلومینیوم ۶۰۸۲🔹آلومینیوم ۷۰۷۵🔹آلیاژ برنز آلومینیوم UNS C63600🔹اکسید آلومینیوم🔹فولاد ۰۲🔹فولاد ۴۱۳۰🔹فولاد ضدزنگ ۳۲۱🔹فولاد ضدزنگ ۳۱۶🔹فولاد A877🔹فولاد A228🔹فولاد ۱۰۰Cr6-52100🔹فولاد مارایجینگ ۳۵۰🔹فولاد مارایجینگ ۳۰۰🔹مس بریلیم🔹مس تنگستن🔹پودر آلومینیوم با غنای بالای ۹۸ درصد🔹آلیاژ C37000 – CuZn38Pb1

۳۰ مرداد ۹۹: گسترش تحریم‌های ماهان

ایالات متحده آمریکا ۳۰ مرداد وضع تحریم‌های جدید ضد دو شرکت مستقر در امارات را اعلام کرد. این دو شرکت به گفته واشنگتن پشتیبان‌های فنی شرکت هواپیمایی «ماهان‌ایر» بوده‌اند.

این دو شرکت به نام‌های «پارثیا کارگو» و «دلتا پارس FZC» ذیل اختیارات مندرج در فرمان اجرایی شماره ۱۳۳۸۲ تحت تحریم قرار گرفته‌اند. وزارت خارجه آمریکا دسامبر ۲۰۱۹ شرکت هواپیمایی ماهان را ذیل همین فرمان بنا به ادعای اشاعه تسلیحاتی تحت تحریم قرار داد.

۱۳ شهریور ۹۹: گسترش تحریم‌های پتروشیمی

وزارت خزانه‌داری آمریکا در این روز  نام ۳ شخص حقیقی و ۱۱ شرکت حقوقی را به دلیل ارتباط با بخش پتروشیمی ایران و تسهیل فروش محصولات این بخش در فهرست تحریم‌ها قرار داد.

بر اساس بیانیه وزارت خزانه‌داری آمریکا از بین ۱۱ شرکتی که نامشان به فهرست شرکت‌های تحت تحریم اوفک افزوده شده ۶ شرکت شامل شرکت‌هایی از ایران، امارات و چین با شرکت پتروشیمی تریلیانس –که از اوایل سال جاری میلادی تحت تحریم وزارت خزانه‌داری آمریکا قرار گرفته است- ارتباط دارند. وزارت خزانه‌داری آمریکا گفته که شرکت تریلیانس به فروش محصولات پتروشیمی ایران کمک می‌کند.

در بیانیه وزارت خزانه‌داری آمریکا، دلیل تحریم پنج شرکت دیگر نیز «خرید، دریافت، فروش، حمل‌ونقل یا بازاریابی نفت خام و فرآوردهای نفتی ایران» عنوان شده است.

وزارت خزانه‌داری آمریکا همچنین اعلام کرده است که سه شخص حقیقی تحریم‌شده –که یکی از آنها تبعه ایران و دو نفر دیگر تبعه چین هستند- جزو مدیران ارشد شرکت‌های مذکور بوده‌اند.

اعمال این تحریم‌ها ذیل فرمان اجرایی ۱۳۸۴۶ صورت گرفته است.

۲۷ شهریور ۹۹: تحریم‌های سایبری

وزارت خزانه‌داری آمریکا ۴۵ فرد و ۲ نهاد را به بهانه ادعایی انجام عملیات‌های سایبری از طرف وزارت اطلاعات ایران تحریم کرد. آمریکا علاوه بر این، ۲ شرکت و یک فرد را هم به بهانه ارتباط با حزب‌الله لبنان در فهرست تحریم قرار داد.

وزارت خزانه‌داری آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد دفتر کنترل دارایی‌های خارجی این وزارتخانه، گروه سایبری «APT39» را به همراه ۴۵ فرد مرتبط با آن و یک شرکت صوری در فهرست تحریم‌ها قرار داده است.

وزارت خزانه‌داری آمریکا مدعی شده حکومت ایران از یک شرکت صوری برای هدف قرار دادن مخالفان، روزنامه‌نگاران و شرکت‌های بین‌المللی در بخش خدمات مسافرتی استفاده کرده است.

این تحریم‌ها ذیل فرمان اجرایی ۱۳۵۵۳ اعمال شدند.

۳۱ شهریور ۹۹: ادعای برقراری محدودیت‌های تسلیحاتی

دونالد ترامپ با امضای یک فرمان اجرایی جدید مدعی شد آن دسته از تحریم‌های سازمان ملل متحد علیه ایران که بعد از اجرایی شدن برجام علیه ایران برداشته شده بودند، از جمله محدودیت‌های مبادلات تسلیحاتی مجدداً بازگشته‌اند.

علاوه بر این، مقام‌های آمریکا در یک نشست خبری اعلام کردند ۲۷ فرد و نهاد «مرتبط با فعالیت‌های هسته‌ای، موشکی و تسلیحاتی ایران» تحت تحریم قرار گرفته‌اند.

بر اساس فهرست اعلام شده از سوی مقام‌های دولت آمریکا و وزارت خزانه‌داری این کشور، محمد قنادی مراغه، بهروز کمالوندی، جواد کریمی ثابت، حمیدرضا قدیریان، احمد اصغری شیوایی و پژمان رحیمیان از جمله افراد مرتبط با سازمان انرژی اتمی ایران هستند که به فهرست تحریم‌ها افزوده شده‌اند.

در فهرست تازه تحریم‌های دولت آمریکا نام «سازمان صنایع دفاع» وابسته به وزارت دفاع ایران، «پژوهشگاه علوم و فنون هسته‌ای‎» وابسته به سازمان انرژی اتمی ایران و «فناوری‌های پیشرفته ایران (IATC)» و «شرکت مصباح انرژی» نیز به چشم می‌خورند.

علاوه بر این، دولت آمریکا پنج دانشمند هسته‌ای ایران که به گفته مقام‌های آمریکایی نقش کلیدی در برنامه هسته‌ای دارند را به فهرست جدید تحریم‌ها علیه ایران اضافه کرد.

۳ مهرماه ۹۹: تحریم سه زندان و یک دادگاه

وزارت خزانه‌داری آمریکا در این تاریخ نام زندان ارومیه، زندان عادل‌آباد شیراز، زندان وکیل‌آباد مشهد و شعبه یک دادگاه انقلاب شیراز را به فهرست نهادهای تحت تحریم اضافه کرد.

بر اساس بیانیه وزارت خزانه‌داری آمریکا، نام «سید محمد ساداتی» قاضی دادگاه انقلاب شیراز و «محمد سلطانی» قاضی دادگاه انقلاب مشهد نیز در فهرست SDN قرار گرفت.

این تحریم‌ها به موجب «قانون مقابله با دشمنان آمریکا از طریق تحریم‌ها» (کاتسا) علیه این نفرات و سازمان‌ها اعمال شده‌اند. این قانون، پس از تصویب در مجلس سنا و مجلس نمایندگان آمریکا، روز ۲ اوت سال ۲۰۱۷ با امضای ترامپ به قانون تبدیل شد.

 ۱۷ مهر ۹۹: تحریم ۱۸ بانک ایرانی

وزارت خزانه‌داری آمریکا اعلام کرد اسامی ۱۸ بانک بانک ایرانی به فهرست شرکت‌های تحت تحریم دفتر کنترل دارایی‌های خارجی (اوفک) که از نهادهای زیرمجموعه این وزارتخانه به شمار می‌رود، اضافه شده است.

بر اساس بیانیه وزارت خزانه‌داری آمریکا، این وزارتخانه پیرو فرمان اجرایی ۱۳۹۰۲ و با مشورت وزارت امور خارجه آمریکا اقدام به تحریم بانک سرمایه‌گذاری امین، بانک کشاورزی، بانک مسکن، بانک رفاه کارگران، بانک شهر، بانک اقتصاد نوین،‌ بانک قرض‌الحسنه رسالت، بانک حکمت ایرانیان،‌ بانک ایران زمین، بانک منطقه‌ای تعاون اسلامی، بانک کارآفرین، بانک خاورمیانه، بانک قرض‌الحسنه مهر ایران، بانک پاسارگاد، بانک سامان، بانک سرمایه، بانک توسعه تعاون و بانک گردشگری کرده است.

خزانه‌داری آمریکا همچنین اعلام کرد وزیر خزانه‌داری و خارجه آمریکا بخش مالی اقتصاد ایران را به موجب فرمان اجرایی ۱۳۹۰۲ تحریم کرده‌اند. دولت آمریکا به عنوان بخشی از این اقدام ۱۸ بانک یاد شده را در فهرست تحریم قرار داده است.

۲ آبان ۹۹: تحریم سفیر ایران در عراق

وزارت خزانه‌داری آمریکا در این روز «ایرج مسجدی»، سفیر ایران در بغداد را در فهرست تحریم‌ها قرار داد و علاوه بر آن علیه چند نهاد ایرانی به بهانه دخالت در انتخابات آمریکا تحریم‌های جدید وضع کرد. واشنگتن علاوه بر این،بهانه‌های تحریمی سپاه پاسداران را افزایش داد.

در بیانیه وزارت خزانه‌داری آمریکا، بهانه تحریمی ایرج مسجدی ارتباط با نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی عنوان شده است. نهاد آمریکایی در بیانیه خود از آقای مسجدی به عنوان یکی از مشاوران نزدیک سردار «قاسم سلیمانی»، فرمانده شهید نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نام برده و نوشته ایشان نقش تعیین‌کننده‌ای در سیاست‌های سپاه قدس در عراق بازی کرده‌اند.

علاوه بر این، در بیانیه وزارت خزانه‌داری آمریکا ۳ سازمان رسانه‌ای ایران هم به فهرست تحریم‌ها اضافه شده‌اند و آمریکا اطلاعات تحریمی مربوط به ۲ نهاد ایرانی دیگر را به‌روزرسانی کرده و برای آن بهانه‌های تحریمی جدید در نظر گرفته است.

شرکت «بیان رسانه گستر»، «اتحادیه بین‌المللی رسانه‌های مجازی» و «اتحادیه رادیو و تلویزیون‌های اسلامی» سه سازمانی هستند که واشنگتن آنها را به «تلاش برای اثرگذاری روی انتخابات آمریکا» متهم کرده است.

دولت آمریکا علاوه بر تحریم این ۳ سازمان رسانه‌ای، اطلاعات تحریمی مربوط به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و نیروی قدس سپاه را هم به‌روزرسانی کرده است.

در بیانیه وزارت خزانه‌داری، «فرمان اجرایی شماره ۱۳۴۸۴» که مربوط به تحریم عاملان ادعایی دخالت در انتخابات آمریکا است به بهانه‌های تحریمی این دو ۲ نهاد ایرانی اضافه شده است.

۵ آبان ۹۹: تغییر برچسب تحریمی بخش نفت و تحریم زنگنه

دولت آمریکا ۵ آبان‌ماه بخش نفت ایران را مشمول قوانین ادعایی «مبارزه با تروریسم» قرار داد و نهادها، اشخاص و نفت‌کش‌های جدیدی را در همین ارتباط به فهرست SDN (فهرست ویژه اشخاص و نهادهای مشخص شده) اضافه کرد.

«بیژن نامدار زنگنه»، وزیر نفت جمهوری اسلامی ایران یکی از اشخاصی است که نامش به فهرست مذکور اضافه شده است.بر اساس اعلام خزانه‌داری آمریکا چند شخص و نهاد دیگر نیز به فهرست تحریم‌های ایران افزوده شده است. مسعود کرباسیان، محمود مدنی‌پور، بهزاد محمدی، علی‌اکبر پورابراهیم، علیرضا صدیق‌آبادی، نصرالله سردشتی و بیژن زنگنه اسامی‌ای هستند که در تحریم‌های جدید قرار گرفتند.

وزارت خزانه‌داری آمریکا در این بیانیه تصریح کرده «وزارت نفت ایران»، «شرکت ملی نفت‌کش ایران» و «شرکت ملی نفت ایران» را به دلیل حمایت از نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی مشمول مفاد فرمان اجرایی شماره ۱۳۲۲۴ قرار می‌دهد.

این فرمان اجرایی روز ۲۳ سپتامبر سال ۲۰۰۱ به امضای «جورج دبلیو بوش»، رئیس‌جمهور وقت آمریکا رسید و به قوه مجریه این کشور اختیار می‌دهد اشخاص و نهادهایی را که مطابق با ادعای واشنگتن در «تأمین مالی تروریسم» نقش دارند تحت تحریم قرار دهد.

نهادهای زیر و نفتکش نیز به‌بهانه مرتبط بودن با صنعت نفت ایران به لیست تحریم‌ها اضافه شده‌اند:

▪️ شرکت ATLANTIC SHIP MANAGEMENT COMPANY مستقر در امارات
▪️ شرکت ATLAS SHIP MANAGEMENT مستقر در امارات
▪️ پالایشگاه امام خمینی شازند
▪️ شرکت خط لوله و مخابرات نفت ایران، مستقر در ایران
▪️ هلدینگ مبین، مستقر در انگلیس
▪️ شرکت ملی مهندسی و ساختمان نفت ایران، مستقر در ایران
▪️ شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران، مستقر در ایران
▪️ شرکت ملی پخش و پالایش فرآورده‌های نفتی ایران، مستقر در ایران
▪️ شرکت OMAN FUEL TRADING، مستقر در انگلیس
▪️ شرکت مبین‌اینترنشنال، مستقر در امارات
▪️ وزارت نفت جمهوری اسلامی ایران، مستقر در ایران
▪️ نفت‌کش LONGBOW LAKE تحت پرچم هندوراس و نفتکش WU XIAN تحت پرچم پاناما

۸ آبان ۹۹: گسترش تحریم‌های پتروشیمی

وزارت خزانه‌داری آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد نام ۵ شخص حقیقی و ۱۱ شرکت ایرانی و خارجی فعال در صنعت پتروشیمی ایران به فهرست اشخاص و نهادهای تحت تحریم دفتر کنترل دارایی‌های خارجی (اوفک) افزوده شده است.

در بین شرکت‌های ایرانی که واردات خزانه‌داری آمریکا در این بیانیه از تحریم آنها خبر داده است نام شرکت‌های پتروشیمی آریا ساسول، کاویان و مروارید و همچنین شرکت بازرگان کالای باختر به چشم می‌خورد. همچنین نام ۳ شهروند ایرانی که جزو مدیران ارشد شرکت‌های مذکور هستند نیز به فهرست اشخاص تحت تحریم اوفک اضافه شده است.

وزارت خزانه‌داری آمریکا چهار شرکت مستقر در هنگ‌کنگ، ۳ شرکت مستقر در سنگاپور، یک شخص حقیقی هندی و یک شخص حقیقی چینی را نیز به بهانه ارتباط با صنعت پتروشیمی ایران تحریم کرده است.

۲۰ آبان ۹۹: تحریم مرتبط با مخابرات

دولت دونالد ترامپ ۴ فرد و ۶ شرکت مرتبط با ایران را به بهانه تهیه «کالاهای حساس» از جمله تجهیزات الکترونیک ساخت آمریکا برای صنایع مخابرات ایران در فهرست تحریم قرار داد.

شرکت آرتین صنعت تابان مستقر در ایران و امارات متحده عربی، شرکت هدی تریدینگ در ایران، شرکت دی‌ای‎اس اینترنشنال در تایوان و دفاتر وابسته به آن در سنگاپور، هنگ‌کنگ و امارات متحده، شرکت نازصنعت و شرکت صنعتی پاروما در هنگ کنگ، شش شرکتی هستند که تحریم شده‌اند.

۲۸ آبان ۹۹: تحریم وزیر اطلاعات

وزارت خزانه‌داری آمریکا در بیانیه خود اعلام کرده است که نام ۹ مقام ایرانی از جمله «سید محمود علوی» وزیر اطلاعات و «امیرمنصور برقعی» قائم‌مقام بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی به فهرست اشخاص تحت تحریم دفتر کنترل دارایی‌های خارجی (اوفک) که از نهادهای زیرمجموعه وزارت خزانه‌داری به‌شمار می‌رود، اضافه شده است.

بر اساس بیانیه وزارت خزانه‌داری آمریکا، ۴۹ نهاد و شرکت ایرانی از جمله بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی، شرکت عمران و مسکن ایران، شرکت نفت بهران و شرکت ایران‌تایر نیز هدف تحریم‌های این وزارتخانه قرار گرفته‌اند و نامشان به فهرست نهادهای تحت تحریم اوفک افزوده شده است.

این تحریم‌ها ذیل اختیارات فرمان اجرایی ۱۳۸۷۶ اعمال شده‌اند.

۱۳ آذر ۹۹: تحریم گروه شهید میثمی

وزارت خزانه‌داری آمریکا در این روز نام یک شخص حقیقی و یک مجتمع تحقیقاتی ایرانی را به فهرست اشخاص و نهادهای تحت تحریم دفتر کنترل دارایی‌های خارجی (اوفک) اضافه کرد.

وزارت خزانه‌داری آمریکا در بیانیه خود ضمن تکرار ادعاهای بی‌اساس گذشته مبنی بر تلاش ایران برای تولید سلاح‌های کشتار جمعی، مدعی شده که «گروه شهید میثمی» و مدیرعامل آن به دلیل «مشارکت در تحقیقات مرتبط با تولید سلاح شیمیایی»  هدف تحریم قرار گرفته‌اند.

«گروه شهید میثمی» از زیرمجموعه‌های «سازمان پژوهش و نوآوری وزارت دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح» (SPND) است که سال ۲۰۱۴ در فهرست تحریم‌های آمریکا قرار گرفته است. این تحریم چند روز بعد از ترور شهید فخری‌زاده اعمال شد.

این تصمیم با استناد به فرمان اجرایی ۱۳۳۸۲ گرفته شده است.

۱۸ آذر ۹۹: تحریم سفیر ایران در یمن

وزارت خزانه‌داری آمریکا در این تاریخ نام «حسن ایرلو» سفیر جمهوری اسلامی ایران در یمن و همچنین دانشگاه بین‌المللی جامعه المصطفی(ص) را در فهرست سیاه خود قرار داد.

دولت آمریکا در توضیح درباره دلایل تحریم دانشگاه بین‌المللی المصطفی گفته که این نهاد به دلیل همکاری با سپاه پاسداران انقلاب اسلامی مورد تحریم قرار گرفته است.

۲۶ آذر ۹۹: گسترش تحریم‌های نفت و پتروشیمی

تحریم‌های اعمال‌شده در این روز ۵ شرکت و یک شخص حقیقی را شامل می‌شدند که هیچ‌یک ایرانی نبودند اما به دلیل ارتباط با ایران هدف تحریم قرار گرفته بودند.

وزارت خزانه‌داری آمریکا مدعی شده است که این ۵ شرکت ــ شامل دو شرکت اماراتی، یک شرکت ویتنامی، یک شرکت چینی و یک شرکت ثبت‌شده در منطقه خودمختار هنگ‌کنگ ــ و همچنین یک شخص حقیقی تبعه ویتنام تحریم‌های آمریکا علیه صنعت نفت و پتروشیمی ایران را نقض کرده‌اند.

۱۶ دی ۹۹: تشدید تحریم فلزات

دولت آمریکا در این روز اعلام کرد یک شرکت کشتیرانی، مدیرعامل آن و ۱۶ شرکت مرتبط با صنایع فولاد ایران را تحریم کرده است.شرکت حمل و نقل حافظ دریا آریا که زیرمجموعه خطوط حمل و نقل دریایی جمهوری اسلامی است از سوی خزانه‌داری آمریکا تحریم شد. دولت آمریکا این شرکت را به دور زدن تحریم‌ها و حمل «مواد ممنوعه» برای ایران متهم کرده بود.

مجتمع صنعتی اسفراین ، مجتمع صنعت فولاد بناب، فولاد سیرجان ایرانیان، شرکت فولاد زرند و شرکت هلدینگ توسعه معادن و صنایع معدنی خاورمیانه از جمله شرکت های مرتبط با صنایع فولاد ایران هستند که تحریم شده‌اند.

در این فهرست نام سه نمایندگی یک شرکت بزرگ استخراج فلز و معادن ایرانی مستقر در آلمان، چین و بریتانیا نیز قید شده است. این تحریم‌ها ذیل دو فرمان اجرایی ۱۳۸۴۶ و ۱۳۸۷۱ اعمال شدند.

۲۴ دی ۹۹: تحریم سازنده واکسن ایرانی کرونا

دفتر کنترل دارایی‌های خارجی خزانه‌داری آمریکا دو فرد و ۱۶ نهاد را در فهرست تحریم‌ها قرار داد که در میان نهادهای تحریم‌شده نام شرکت سازنده نخستین واکسن ایرانی کرونا دیده می‌شود.

«احمد مروی»، تولیت آستان قدس رضوی و «محمد مخبر»، رئیس ستاد اجرایی فرمان امام ۲ شخصی هستند که در این فهرست قرار گرفته‌اند. آستان قدس رضوی و موسسه دانش بنیان برکت از جمله نهادهایی هستند که در این فهرست قرار گرفته‌اند. موسسه دانش‌بنیان برکت تولیدکننده اولین واکسن ایرانی کرونا است.

نهادهایی که در این روز در لیست تحریم آمریکا قرار گرفتند عبارتند از: شرکت تولید نیروی برق آبادان، آستان قدس رضوی، موسسه دانش بنیان برکت (تولید کننده واکسن کرونا در ایران)، شرکت کمباین سازی ایران، شرکت گسترش الکترونیک مبین ایران، موسسه حسابرسی مفید راهبر، شرکت مسکن و عمران قدس رضوی، شرکت معادن قدس رضوی، شرکت کاشی سنتی قدس رضوی، شرکت کارگزاری بورس اوراق بهادار رضوی، سازمان اقتصادی رضوی، شرکت فناوری اطلاعات و ارتباطات رضوی، شرکت توسعه نفت و گاز رضوی، شرکت مدیریت زنجیره تامین رضوی، شرکت شهاب خودرو و شرکت توسعه حفاری.

۲۶ دی ۹۹: تشدید تحریم فلزات

دولت ترامپ در روزهای پایانی حضورش در کاخ سفید تحریم‌ها علیه برخی فلزات و کشتی‌رانی ایران را گسترش داد و چند فرد و شرکت را به مجموعه تحریم‌ها اضافه کرد.

افرادی که به لیست تحریم‌های آمریکا افزوده شده‌اند عبارتند از: «حمید رضا عظیمیان» در ارتباط با ‌شرکت فولاد مبارکه ایران و «محمد رضا مدرس خیابانی» در ارتباط با خطوط کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران.

شرکت های ایرانی زیر نیز به لیست تحریم‌های آمریکا افزوده شده‌اند: شرکت ایران ترانسفو، شرکت توزیع ترانسفورمر زنجان، سازمان صنایع هوا فضای ایران، شرکت فولاد مبارکه اصفهان، صنایع هوایی ایران، خطوط کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران، سازمان صنایع دریایی ایران، شرکت خطوط دریایی پیام سفیران دریا.

همه تحریم‌های دوران اوباما

نقض برجام فقط در دوران ریاست‌جمهوری دونالد ترامپ اتفاق نیفتاد و سلف او، «باراک اوباما» علی‌رغم آنکه معمار برجام بود پایه‌گذار نقض این توافق هم بود.

دولت باراک اوباما در نخستین روز بعد از اجرایی شدن برجام، تحریم‌هایی را به بهانه برنامه موشکی علیه جمهوری اسلامی ایران وضع کرد و این روند را تا پایان دولتش ادامه داد.

دولت اوباما علاوه بر این، با عدم انجام اقدامات لازم جهت جلوگیری از تمدید ۱۰ ساله «قانون تحریم‌های ایران» و امضای قانون محدودیت صدور ویزا برای کسانی که به ایران سفر کرده‌اند به آشکارترین شکل ممکن بندهایی از برجام که دولت را ملزم به جلوگیری از اعمال تحریم‌ علیه جمهوری اسلامی ایران می‌کرد زیر پا گذاشت.

تداوم محدودیت‌های بانکی به دلیل سیاست‌های هراس‌افکنانه دولت او در تراکنش‌های بانکی مربوط به ایران، دیگر مورد نظر برجام توسط دولت او بود.

ناگفته پیدا است دولت «جو بایدن» با توجه به درس‌های به دست آمده از گذشته برای ایران، بدون اصلاح این مسیر فریبکارانه نمی‌تواند به توافق هسته‌ای برجام برگردد.


 

 

 

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
 • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
 • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.