موسوی: بنا نیست به هرادعا و سوال بی‌پایه‌ای پاسخ دهیم

سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان اینکه آژانس برای حفظ اعتبار خود نباید هر ادعای پوچی را دنبال کند، گفت: ایران به سوالات پاسخ داده است اما سوالات آژانس باید فنی و حقوقی باشد و نباید سیاسی‌کاری برخی رژیم‌ها دنبال کند؛ چون ایران آن را درست و سازنده نمی‌داند.

کد خبر : 113598
تاریخ انتشار : چهارشنبه 21 اسفند 1398 - 8:11

 

به گزارش پایگاه خبری “ججین” به نقل از ایرنا، «سید عباس موسوی» صبح چهارشنبه در دومین نشست خبری ویدئو کنفرانسی خود با اصحاب رسانه، فرارسیدن روز شهید را تبریک گفت و با یاد و خاطره شهدای انقلاب اسلامی، دفاع مقدس، مدافعان حرم، شهدای ترور و شهیدانی که در مقابله با کرونا به شهادت می‌رسند، اظهار داشت: تاریخ بشریت و تاریخ ایرانیان نشان داده است که نباید هیچ گاه تهدید را دست کم گرفت چرا که دست کم گرفتن تهدید زمینه شکست است هرچند که ما ملت قوی هستیم و از هر مسئله‌ای طنز می‌سازیم اما این مسئله نباید موجب دست کم گرفتن تهدیدات شود.

سخنگوی وزارت امور خارجه ادامه داد: همه یک در یک کشتی نشسته‌ایم و کشورهای بسیاری در یک کشتی هستند و کسی حق ندارد این کشتی را سوراخ کند. بنابراین لازم است همگان این مسئله را جدی بگیرند و مبارزه با این ویروس و ویروس تروریسم نیازمند همکاری همه کشورها است.

این مقام مسئول در وزارت امور خارجه درباره گزارش اخیر مدیرکل آژانس اظهار داشت: همانطور که بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی به دقت به این اظهارات و ادعای اخیر آژانس پاسخ دادند، این مسئله یک موضوع فنی است. ادعای آنها در مورد سایت نیست. ما بیشترین و فنی‌ترین همکاری‌ها را با آژانس داریم و بنا نیست هر ادعا و سوال بی‌پایه‌ای از سوی آژانس مطرح و ایران به آن پاسخ دهد.

سوالات آژانس بین المللی انرژی اتمی باید فنی و حقوقی باشد

موسوی گفت: چارچوب همکاری ایران با آژانس مشخص است و آژانس هم باید اعتبار خود را حفظ کرده و هر ادعایی که هر فرد و رژیم پوچی مطرح کرد دنبال کند. ایران به سوالات پاسخ داده است مبنای آژانس درست و حقوقی نیست. سوالات باید براساس پایه‌های فنی و حقوقی باشد بلکه باید براساس سیاسی‌کاری برخی رژیم‌ها موضوعاتی را مطرح کند چرا که ایران آن را درست و سازنده نمی‌داند.

گزارش آژانس ارتباطی به اروپایی‌ها ندارد

وی درباره واکنش کشورهای اروپایی به گزارش اخیر مدیرکل آژانس تصریح کرد: این مسئله به مقامات اروپایی ارتباطی ندارد. ما ابراز نگرانی‌ خود را بیان کرده‌ایم و در تماس تلفنی ظریف با بورل، این مسئله و همکاری‌های ایران با آژانس مطرح شده و از هر فرصتی برای تبیین اقدامات و مواضع خود استفاده می‌کنیم.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی ادامه داد: البته در این گزارش به همکاری‌های خوب ایران با آژانس تاکید داشته ولی مسائلی که به نظر ما سازنده نبود، با کشورهای دیگر در میان خواهیم گذاشت و مبانی مواضع خود در این موضوع برای مقامات اروپایی و سایر کشورها تشریح خواهیم کرد.

بیانیه کشورهای اروپایی، بیانیه‌درمانی است

موسوی درباره بیانیه اخیر اتحادیه اروپا خاطرنشان کرد: این بیانیه دو بخش داشت؛ یکی سود ایران از منافع اقتصادی برجام و دیگر پایبندی ایران به تعهدات خود در برجام. ما این بیانیه را “بیانیه‌درمانی” می‌دانیم اگر اروپایی‌ها آماده هستند بسم‌الله. آنها به تعهدات خود برگشته و منافع اقتصادی برجام را برای ملت ایران تضمین کنند همانطور که در ذمه آنها است و همانطور که پس از خروج آمریکا منافع اقتصادی برجام را برای ایران تضمین کنند که علیرغم شعارهایشان نتوانستند.

وی افزود: هر وقت اروپا گام عملی برای انجام تعهدات خود بردارند ایران اقدامات خود برای کاهش تعهدات و متوازن‌سازی تعهدات و حقوق انجام داده و به تعهدات کامل خود برمی‌گردد.

سفارتخانه‌ها و نمایندگی‌ها آماده دریافت کمک‌های نقدی و غیرنقدی هستند

رئیس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه‌ای وزارت امور خارجه درباره دریافت کمک از ایرانیان خارج از کشور گفت: شرایطی هستیم که همه باید به هم کمک کنند شاهد اعلام آمادگی ایرانیان خارج از کشور برای هم‌وطنان خود بودیم. سفارتخانه‌ها و نمایندگی‌های ایران آماده دریافت کمک‌های نقدی و غیرنقدی هستند. ما هم‌اکنون نیازمند اقلام پزشکی و درمانی هستیم و اگر کمک نقدی هم دریافت شود آن را به اقلام درمانی تبدیل می‌کنند. امیدواریم با یاری و همدلی‌ همگان بر این موضع غلبه کنیم.

ایران برای ثبات افغانستان همه توان خود را به کار می‌گیرد

موسوی درباره تحولات افغانستان و تحلیف دو رئیس‌جمهور در این کشور بیان کرد: ما از مدت‌ها قبل در سطوح مختلف برای همدلی مردم و گروه‌ها تلاش خود را انجام دادیم. به طرفین هم متذکر شدیم تنها راه رونق، ثبات و امنیت در افغانستان تشکیل دولت فراگیر و وحدت همه شخصیت‌ها، گروه‌ها و مسئولان است.

وی با بیان اینکه به تلاش‌های خود ادامه می‌دهیم و امیدواریم به نتیجه برسد و ثبات سیاسی به این کشور برگردد، یادآور شد: ایران همه توان خود را به کار می‌گیرد که این اتفاق در افغانستان رخ دهد.

امیدواریم دولت انگلیس درباره اخبار جعلی رسانه‌های فارسی زبان اقدام کند

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره اخبار جعلی رسانه‌های فارسی زبان در لندن در مورد کرونا عنوان کرد: ما تشکیل تیم ضربت در انگلیس برای مبارزه با انتشار اخبار جعلی به فال نیک می‌گیریم و امیدواریم دولت انگلیس درباره اخبار جعلی رسانه‌های فارسی زبان مستقر در این کشور اقدام کند و جلوی تلاش‌های آنها را بگیرد.

موسوی اضافه کرد: رسانه‌های خاص در انگلیس در شرایط حساس و بحرانی کنونی متاسفانه شروع به اقدامات خلاف واقع و اخبار جعلی کرده‌اند و امیدواریم گروه‌های ضربت شامل حال آنها هم شود. البته امید زیادی نداریم ولی امیدواریم با اخبار جعلی مقابله شود. سفارت ایران در لندن هم بررسی‌های میدانی و حقوقی انجام می‌دهد تا چنین درخواستی برای برخورد با آنها داشته باشد.

تلاش‌ها باید صلح در افغانستان باید بین‌الافغانی باشد

وی درباره خروج نیروهای نظامی آمریکا از افغانستان و تایید توافق صلح آمریکا و طالبان توسط شورای امنیت گفت: درباره توافق بدعت گونه رژیم آمریکا با طالبان اعلام موضع کردیم. از هر تلاش برای ثبات و امنیت در افغانستان استقبال می‌کنیم ولی این تلاش‌ها باید در چارچوب بین‌الافغانی باشد نه آنکه دولت خارجی هزاران مایل دورتر، با یک گروه توافق صلح امضا کند که البته برای بزک کردن شکست خودشان هستند.

این دیپلمات ادامه داد: مذاکرات باید شامل همه گروه‌های افغانی از جمله طالبان باشد. ایران از این مذاکرات استقبال می‌کند و مابقی تلاش‌ها و بحث‌ها حاشیه است.

تشکیل ستاد ویژه همکاری با کشورهای منطقه برای مقابله با کرونا

موسوی درباره همکاری‌های منطقه‌ای ایران برای مقابله با کرونا اظهار داشت: متاسفانه بالای صد و چند کشور درگیر کرونا شده‌اند. کشورهای منطقه ما نیز مصون این مسئله نیستند هرچند برخی کشورها با سیاسی‌کاری تلاش کردند این مسئله را پنهان کرده یا منبع شیوع را به جای دیگر ربط دهند. ما ستاد ویژه در وزارت خارجه برای همکاری با کشورهای منطقه و حتی کشورهای دورتر از ما تشکیل دادیم.

وی با بیان اینکه راه حل مقابله با کرونا جهانی است، تصریح کرد: ظریف در تماس‌های تلفنی خود بر این مسئله تاکید کرده و آمادگی ایران برای هر گونه همکاری اعلام کردند. ایران ضمن رعایت قوانین و مقررات بهداشتی که لازم است در سطح فردی و مسافران و حتی در تبادلات کالا رعایت کند و همین انتظار را از کشورهای مختلف دارد. لازم است کشورها در مورد همکاری‌های جدی فنی و بهداشتی زیر نظر سازمان بهداشت جهانی فکر اساسی کرده و یافته‌ها و داشته‌های خود در اختیار دیگران قرار دهد.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی با بیان اینکه پیشرفت‌های خوبی در زمینه درمانی داشته است، خاطرنشان کرد: هر کشوری که مایل به دریافت این کمک‌ها باشد، آماده‌ایم پیشرفت‌های خود در اختیار دوستان قرار دهیم.

ایران نگران سلامت و بهداشت زندانیان ایرانی در خاک آمریکا است

موسوی در مورد احتمال ابتلای زندانیان ایرانی در زندان‌های آمریکا افزود: با وضعیت بلبشویی که در آمریکا سراغ داریم، وضعیت بهداشتی زندان‌های آمریکا موجب نگرانی است. ایران به دلیل وجود برخی زندانیان ایرانی که به گروگان گرفته‌ شده‌اند، نگران وضعیت سلامتی آنها هستیم و امیدواریم دولت آمریکا سلامت آنها را تامین کند.

وی با بیان اینکه آماده‌ایم این زندانیان و گروگان‌ها را که به دلیل هیچ دلیل محکمه پسند در آنجا هستند به ایران بازگردانیم، عنوان کرد: امیدوارم آمریکا توجه جدی به سلامتی آنها داشته باشند. متاسفیم دولت آمریکا در یک اقدام مبتنی بر سواستفاده‌جویانه و فرصت‌جویانه وقتی در ایران یا چین یا هر کشوری که با ان زاویه داشت کرونا شیوع پیدا کرد، از این موضوع سواستفاده کرده و دولت‌هایشان را به ناکارامدی متهم کنند ولی همانطور که گفتم این مسئله به خودشان هم بازمی‌گردد.

رئیس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه‌ای وزارت خارجه افزود: با منابعی که صرف پروژه‌های خیالی می‌کنند و رئیس‌جمهوری بی‌خیال (ترامپ) و حضور بی‌مورد و غیرقانونی در کشورهای دیگر، بهتر است منابع‌شان را برای سلامت شهروندان خود به کار گیرند.

موسوی در پاسخ به سوال خبرنگار ایرنا در مورد آخرین اقدامات وزارت امور خارجه برای تداوم همکاری‌ها و مبادلات تجاری و اقتصادی ایران با کشورهای مختلف اضافه کرد: ما در همان ابتدای اعلام نخستین موارد ابتلا به کرونا در ایران، هم نگران شیوع گسترده در کشور و هم مبتلا نشدن فردی که وارد ایران می‌شود بودیم. ستاد ویژه‌ای با همکاری همه دستگاه‌ها و نهادها به ویژه وزارت بهداشت تشکیل دادیم.

وی با تاکید بر اینکه برخی همسایگان نگرانی‌هایی داشتند که سعی کردیم نگرانی‌های آنها رفع شود، بیان کرد: مرزهای ایران در حال مراودات تجاری با کشورهای مختلف هستند ولی سعی کردیم با تعامل نزدیک با کشورهای دوست و همسایه، نگرانی‌ها را با شفاف‌سازی و صدور گواهی بهداشت و سلامت برای افراد رانندگان و کالاها کاهش دهیم.

تمام مرزهای ایران باز است

سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان اینکه در همین زمینه اقدامات متقابل از کشورهای همسایه که به ایران کالا صادر می‌کنند را منعکس کردیم، گفت: به غیر از روزهای اول که برخی مرزها بسته شد الان تمام مرزهای ایران باز است و مراودات در آن جریان دارد و وزارت خارجه تلاش می‌کند مراودات تجاری با کشورهای همسایه و سایر کشورها حداقل آسیب را داشته باشیم.

آمریکا راه مبادله غذا ودارو را بسته و با پررویی این موضوع را انکار می‌کند

موسوی در پاسخ به سوالی درباره تاثیر تحریم‌های آمریکا برای مقابله با کرونا و اقدامات وزارت امور خارجه در این باره اظهار داشت: ما اعلام کردیم تحریم‌های ظالمانه و غیرقانونی آمریکا که در چارچوب راهبرد سیاست فشار حداکثری است، بر رفاه عمومی و سلامت ایران تاثیر گذاشته است. به‌رغم اینکه دارو و تجهیزات پزشکی نباید تحریم باشد و آنها هم این ادعا را می‌کنند، راه مبادلات در این باره بسته شده و با پررویی ادعا می‌کنند دارو و غذا تحریم نیست.

وی با بیان اینکه آماده هستیم همه راه‌ها را برای کاهش فشار بر ملت ایران امتحان کنیم، تصریح کرد: دولت آمریکا اگر صداقت دارد و اگر در دلسوزی‌شان برای ملت ایران صادق هستند – که البته به صداقت و دلسوزی آنها شک داریم – تحریم‌ها را بردارند. آنها می‌توانند با آزاد گذاشتن بانک‌ها و موسسات مالی و تجاری راه ورود اقلام پزشکی و دارویی به ایران باز کنند ولی به اقدامات آنها تردید داریم.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی اضافه کرد: اقدامات حقوقی را انجام دادیم و رای دیوان بین‌المللی دادگستری را داریم ولی از آنجایی که آمریکا را می‌شناسیم چشم‌انداز مثبتی را متصور نیستیم ولی اگر آنها این اقدام را انجام بدهند، از این اقدام استقبال می‌کنیم.

موسوی درباره تاثیر کرونا بر اقتصاد ایران خاطرنشان کرد: کرونا بر اقتصاد جهانی و کشورهای بزرگ اثر گذاشته است اما سعی کردیم این اثرات بر اقتصاد ایران و کشورهای همسایه کمتر باشد و با چشم‌اندازی که برای مقابله با ایران ویروس است، موفق خواهیم شد.

 


 

 

 

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.