برخی مسئولان به آسیب‌های شبکه‌های اجتماعی خارجی بی‌توجه هستند

قم – یکی از مراجع تقلید با انتقاد از بی‌توجهی برخی مسئولان رده بالای دولتی به آسیب‌های شبکه‌های اجتماعی خارجی، گفت: استقلال کشور با حل موضوع شبکه‌های اجتماعی کامل می‌شود.

کد خبر : 67924
تاریخ انتشار : جمعه 25 اسفند 1396 - 5:00

 

به گزارش پایگاه خبری “ججین” به نقل از خبرگزاری مهر، این استاد برجسته حوزه علمیه قم در دیدار معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با تقدیر از فعالیت‌های انجام شده در وزارت ارتباطات گفت: باید خود و مردم را به این نکته توجه دهیم که فضاهای مجازی خارجی به قصد قربت، حمایت بشریت و کمک به مردم دنیا تأسیس نشده است.

وی افزود: این موضوع مانند سایر کارهای غربی در راستای حفظ منافع خودشان و دامی برای مردم است تا بتوانند حاکمیت خود را بر دنیا تثبیت کنند، غربی‌ها به کشور کره می‌گویند که بمب اتم نداشته باشد تا برتری آن‌ها حفظ شود، به ایران می‌گویند ایران نباید دارای موشک باشد تا به سلطه گری خود ادامه دهند.

این مفسر قرآن کریم، با بیان این که تمام فعالیت‌های غرب و استکبار برای حفظ برتری بر دنیا است، اظهار داشت: غرب می‌خواهد که تمام دنیا برده او باشند، قبلاً استعمار به شکل بدون روتوش بود اما در حال حاضر استعمارهای فرهنگی و اقتصادی را در دستور کار دارند.

باید ماهیت دشمن را به خوبی نشان دهیم

وی ادامه داد: باید ماهیت غرب را بشناسیم و به درستی به مردم بشناسانیم، اگر می‌خواهیم که سم پاشی‌های دشمن برطرف شود باید ماهیت دشمن را به خوبی نشان داد، غرب به دنبال استفاده‌های فرهنگی، سیاسی و اقتصادی خود است و به هیچ وجه به دیگران فکر نمی‌کند.

آیت الله مکارم شیرازی با تأکید بر این که ماهیت غرب باید با مدارک، شواهد و مستندات در جامعه تبیین شود، ابراز داشت: اگر مردم ماهیت غرب را بدانند از آن‌ها متنفر خواهند شد، واقعاً باید از غرب متنفر بود چون تنها به فکر منافع خود و افساد هستند.

وی با تأکید بر کار منسجم، متمرکز و با برنامه در شبکه‌های اجتماعی بومی، عنوان کرد: به جای این که تعداد شبکه‌ها بی‌دلیل افزایش پیدا کند باید امکانات و نیروها را مثلاً در دو شبکه متمرکز کرد تا فعالیت‌ها تقویت شده و رقابت هم وجود داشته باشد.

استاد سطوح عالی حوزه خواستار دسترسی آسان و ارزان به شبکه‌های اجتماعی بومی شد و خاطرنشان کرد: دسترسی به شبکه‌های اجتماعی داخلی باید آسان، ارزان و سریعتر باشد، تنها این که بگوییم شبکه‌های اجتماعی ایرانی باید استفاده شود فایده ندارد، مردم باید عملاً ببینند که حضور در این شبکه‌ها آسان، ارزان و سریع است.

انتقاد از بی‌توجهی به آسیب‌های شبکه‌های اجتماعی خارجی

وی با انتقاد از بی‌توجهی برخی مسئولان رده بالای دولتی به آسیب‌های شبکه‌های اجتماعی خارجی اضافه کرد: متأسفانه برخی از مسئولان رده بالا هنوز آسیب‌های شبکه اجتماعی آلوده خارجی را باور ندارند، آقای رئیس جمهور هنوز به شبکه‌های اجتماعی خارجی دل بسته است، ایشان در شورای عالی فضای مجازی نقش مثبتی در زمینه حل مشکلات شبکه‌های اجتماعی ایفا نمی‌کند.

آیت الله مکارم شیرازی تأکید کرد: باید با دلیل و منطق به ایشان توجه داد که اصرار بر شبکه‌های خارجی با این وضعیت و عدم توجه به شبکه‌های داخلی نوعی بردگی است و در شأن ملت ایران که دارای تاریخ کهن و عظمت هستند نیست، امروز ایران در منطقه حرف اول را می‌زند و رئیس جمهور آمریکا بیشترین دغدغه را درباره ایران دارد که معلوم می‌شود جایگاه ایران مهم است والا دیگران دغدغه نداشتند.

وی افزود: باید مسئولان را متوجه کرد تا راه درست را انتخاب کنند، راه ما باید استفاده از شبکه‌های داخلی باشد، کشورهای دیگری هم هستند که از این راه جدا شدند و شبکه‌های داخلی برای خود ایجاد کردند.

آیت الله مکارم شیرازی اظهار داشت: این که برخی دستگاه‌ها با وزارت ارتباطات همکاری نمی‌کنند برای این است که ضرورت آن را نمی‌دانند، باید فرهنگ‌سازی کرد تا ضرورت کار را متوجه شوند، در اغتشاشات اخیر از همین فضای مجازی برخی کارها را مدیریت کردند و اگر این فضا مدیریت نشود باز هم می‌توانند این کارهای شوم را انجام دهند.

وی ادامه داد: متأسفانه در این فضا دروغ و تهمت شایع است و فساد وجود دارد، حل مشکلات شبکه‌های اجتماعی تنها بر عهده وزارت ارتباطات نیست بلکه همه وظیفه دارند، همه از جمله حوزه‌های علمیه و مراجع نیز باید کمک، تبلیغ و فرهنگ سازی کنند.

مرجع تقلید شیعیان تصریح کرد: اگر موضوع شبکه‌های اجتماعی حل شود استقلال کشور کامل خواهد شد، مادامی که این موضوع حل نشود استقلال ما جریحه‌دار است چرا که دیگران از این طریق سوء استفاده‌های خود را انجام می‌دهند.

وی عنوان کرد: باید رسانه مستقل و قوی داشته باشیم و در این مسیر از اندیشمندان نظرخواهی شود، باید همایشی برگزار شود تا اندیشمندان و متفکران نظر دهند و مسئله به صورت جدی پیگیری شود، اگر این مسئله ضرورت اجتماعی دانسته شود کارها بهتر و بیشتر پیگیری خواهد شد. امیدواریم همه دست به دست هم دهند و این مشکل مهم را با توکل بر خدا حل کنند.

 


 

 

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.