استان اردبیل آماده استقبال از میهمانان نوروزی است

استان اردبیل با داشتن جاذبه های متنوع طبیعی و تاریخی یکی از قطب های گردشگری کشور بوده و هم اکنون در آستانه سال جدید خود را آماده استقبال و پذیرایی از مسافران نوروزی می کند.

کد خبر : 68255
تاریخ انتشار : شنبه 26 اسفند 1396 - 10:59

 

 

به گزارش پایگاه خبری ججین ، جاذبه های بی نظیر طبیعی از جمله آب و هوای پاک بهاری ، چشمه ها و آب های معدنی در اقصی نقاط استان ، کوهستان ، جنگل های طبیعی و دریاچه های مختلف در کنار بیش از ۱۵۰۰ اثر تاریخی گردشگران ایرانی را از اقصی نقاط کشور به سوی خود می خواند.
در این میان مسئولان و شهروندان نیز با اقدام های خود شهرستان های مختلف را برای پذیرایی از مسافران آماده کرده اند و استان اردبیل از هر جهت آماده پذیرایی گرم از میهمانان نوروزی می باشد.
به گزارش ایرنا ، در حال حاضر با تشکیل ستاد نوروزی تمام دستگاههای اجرایی امکانات لازم را برای خدمات رسانی به مسافران مهیا نموده و نیروهای امدادی اعم از نیروهای هلال احمر، فوریت های پزشکی و راهداری در جاده های استان مستقر شده اند.
اقلام تبلیغاتی از جمله بروشور ، نقشه راهنما ، لوح فشرده معرفی جاذبه های گردشگری و تاریخی نیز برای راهنمایی گردشگران و مسافران نوروزی آماده شده و کیوسک های اطلاع رسانی و راهنمایان گردشگری در مبادی ورودی و خروجی شهرهای استان مستقر هستند.

** ۲۲۳ مرکز اقامتی اردبیل آماده پذیرش مسافران نوروزی است
قادر تقی زاده ، معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل از آماده سازی ۲۲۳ مرکز اقامتی در این استان برای پذیرش و خدمت رسانی به مسافران نوروزی خبر داد.
وی افزود: ۱۰ کمیته زیرمجموعه ستاد اجرایی خدمات سفر در استان پیش بینی شده و شیوه نامه ستاد اجرایی به اعضا و فرمانداران ابلاغ شده است.
وی اظهار کرد: مراکز اقامتی برای اسکان مسافران آماده سازی شده و پروانه مراکز تمدید و نرخ آن ها نیز اعلام شده است.
تقی زاده به استفاده از ظرفیت اسکان آموزش و پرورش اشاره کرد و گفت: در شهرهای اردبیل و سرعین مدارس و خانه های معلم به غیر از شرایط استثنایی اسکان فرهنگیان را عهده دار خواهد بود.
او تاکید کرد: در شرایط اضطراری و در صورتی که مراکز اقامتی موجود پاسخگوی مسافران نباشد پیش بینی لازم برای استفاده از مدارس ، سالن های ورزشی و مساجد برای اسکان گردشگران انجام شده است.
وی به اجرای برنامه نوروزگاه در تعطیلات نوروزی نیز اشاره کرد و افزود: در کنار آثار تاریخی و طبیعی استان جشن ها و برنامه هایی در قالب معرفی آداب و رسوم مرتبط با نوروز برگزار می شود.
معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان همچنین گفت: در پایگاه های منسجم شهرداری ، نیروهای هلال احمر و نیروی انتظامی در ورودی های شهر استقرار خواهند یافت.
او افزود: بروشور ، پلاکارد و کتابچه های گردشگری برای مسافران نوروزی تدارک دیده شده و همچنین از طریق اپلیکیشن های گردشگری جاذبه های تاریخی و طبیعی استان معرفی می شود.

** تاکید معاون استاندار اردبیل بر آمادگی دستگاههای اجرایی برای خدمات رسانی به مسافران نوروزی 
بهروز ندایی ، معاون امور عمرانی استاندار اردبیل نیز گفت: به دستگاههای اجرایی ابلاغ شده تا در خدمات رسانی به مسافران نوروزی و تامین امکانات جاده ای و رفاهی آمادگی لازم را داشته باشند.
وی افزود: همه دستگاه های اجرایی موظف هستند امور مربوط به خدمات دهی به مسافران نوروزی را انجام دهند تا شاهد رضایت مسافران از خدمات انجام شده باشیم.
ندایی با اشاره به اتخاذ تدابیر لازم در خدمات رسانی بیمارستان ها و مراکز درمانی افزود: در بیمارستان ها و مراکز درمانی حضور پزشکان متخصص و ارتوپدی ضروری است و نباید در این مورد کوتاهی صورت بگیرد.
وی امداد رسانی جاد ه ای را یادآور شد و گفت: اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای، هلال احمر و اورژانس برای امداد رسانی جاده ای به مسافران نوروزی ضمن تامین تجهیزات امداد رسانی اهتمام جدی در خدمات رسانی داشته باشند.
ندایی همچنین به نقش نیروی انتظامی در تامین امنیت عمومی اشاره کرد و افزود: نیروی انتظامی در تامین امنیت مردم نقش موثری دارد و همه ساله در تعطیلات نوروزی از اموال و خانه های مردم محافظت می کند.

 

 

 

پایگاه خبر ججین

 

 

 

** ۲۸ پایگاه فوریت های پزشکی در جاده های استان اردبیل مستقر شد
فرهاد غیبتی پور ، سرپرست مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی استان اردبیل نیز گفت: برای امداد رسانی به مسافران نوروزی ۲۸ پایگاه جاده ای در راه های اصلی این استان مستقر شده اند.
وی افزود: ۶ ایستگاه سلامت نیز در جاده نیر – سراب ، گردنه حیران در جاده نمین – آستارا ، سه راهی هیر و خیابان مقدس اردبیلی ، مسیر بران و فخرآباد در جاده پارس آباد – مشگین شهر مستقر شده و به مسافران نوروزی خدمات درمانی انجام می دهند.
غیبتی پور بیان کرد: همچنین ۵۱ پایگاه ثابت و ۲۳ پایگاه شهری در ورودی شهرها از ۲۴ اسفند تا ۱۵ فروردین ۹۷ در ۲ نوبت صبح و بعد از ظهر خدمات لازم از جمله کنترل فشار و قند خون را به مسافران ارائه می کنند.
سرپرست مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی استان اردبیل گفت: در این ایام همچنین ۶۰ دستگاه آمبولانس ، ۲ دستگاه اتوبوس آمبولانس و پنج تیم نظارتی آماده خدمات رسانی به مسافران هستند.
او افزود: امداد هوایی دانشگاه علوم پزشکی هم به صورت روزانه برای انتقال بیماران حاد به مراکز بیمارستانی فعال خواهد بود.

** استقرار ۱۲۰ گروه راهداری در جاده های استان اردبیل 
علی رحمتی ، مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان اردبیل هم در این باره به ایرنا گفت: ۱۲۰ گروه راهداری برای ارائه خدمات به مسافران نوروزی در جاده های ارتباطی استان مستقر شده اند.
وی افزود: ۴۲۰ نیروی انسانی با ۲۶دستگاه ماشین آلات در ۹ راهدارخانه ثابت و چهار راهدارخانه سیار در جاده های مواصلاتی استان خدمات لازم را به مسافران نوروزی انجام می دهند.
رحمتی با اشاره به این که همه راهدارخانه ها ، نمازخانه ها و ۱۲ مجتمع خدماتی بین راهی استان آماده خدمات رسانی هستند، اظهار کرد: در تعطیلات نوروزی ۴۰۰ دستگاه اتوبوس ، ۵۰۰ دستگاه سواری و حدود ۲۰۰ دستگاه مینی بوس و در مجموع یک هزار و ۱۰۰ ناوگان عمومی استان مسافران نوروزی را جابجا می کنند.

** ۲۰ پایگاه امدادی ایام نوروز در جاده های استان اردبیل خدمات می دهد 
بهرام غیبی ، مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان اردبیل گفت: در ایام تعطیلات ۲۰ پایگاه امدادی ثابت و سیار این جمعیت با هدف خدمات رسانی به مسافران نوروزی در جاده های استان مستقر می شود.
وی با اشاره به اجرای سه طرح ملی امداد و نجات، طرح ملی ایمنی و سلامت و فرشتگان رحمت در استان، افزود: در قالب طرح ملی امداد و نجات ۲۵۰ امدادگر ، ۲۰ دستگاه آمبولانس و ۱۰ خودرو کمک دار از ۲۳ اسفند امسال تا ۱۶ فروردین ماه سال ۹۷ به ارائه خدمات به مسافران نوروزی خواهند پرداخت.
غیبی بیان کرد: در قالب طرح ملی ایمنی و سلامتی نیز راه اندازی ۲۰ ایستگاه ثابت در ورودی شهرهای استان اردبیل ، خیمه های نماز، ایستگاه سلامت ، توزیع کتاب نذری ،سی دی صوتی ویژه کودکان به تعداد پنج هزار عدد ، توزیع ۴۰ هزار اقلام از قبیل بروشور و نقشه و راه اندازی کمپین’ نه به تصادفات جاده ای’ اجرا می شود.
وی درباره اجرای طرح فرشتگان رحمت در استان افزود: در قالب این طرح ۲ هزار بسته غذایی اهدایی خیران استان در بین خانواده های نیازمند توزیع می شود.
مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان اردبیل با اشاره به اجرای طرح نیابت اضافه کرد: این طرح در قالب طرح حوزه داوطلبان با هدف تکریم سالمندان و سالخوردگان در ایام نوروز اجرا می شود.
استان اردبیل با یک میلیون و ۲۴۸ هزار نفر جمعیت با استان های گیلان، زنجان و آذربایجان شرقی همسایه بوده و گردشگری در کنار کشاورزی و صنعت به عنوان سه محور توسعه این خطه در نظر گرفته شده است.
پل معلق مشگین شهر ، کوه سبلان با ظرفیت کوهنوردی و وجود پیست اسکی آلوارس در ۱۲ کیلومتری سرعین و شهر چشمه های بهشتی از جاذبه های گردشگری ، ورزشی استان اردبیل است.
مجموعه تاریخی بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی به عنوان نگین بناهای باستانی استان ، بقعه شیخ کلخوران متعلق به امین الدین جبرئیل پدر شیخ صفی الدین اسحق جد سلاطین صفوی واقع در روستای کلخوران ، خانه ارشادی ، حمام ملاهادی ، برج شاطر ، پل هفت چشمه ، مجموعه بازار تاریخی و مسجد جمعه از دیگر جاذبه های اردبیل هستند.
همچنین مقبره شیخ حیدر ، کاروانسرای قانلی بولاغ ، سنگ نبشته های ساسانی ، قلعه های دیو ، قهقهه و کهنه در مشگین شهر ، قیز قلعه و شاه تپه در گرمی ، حمام سنگی در کوثر ، قلعه بوینی یوغون در نیر ، هفت تپه در خلخال و بناهای باستانی بازمانده از دوره های مختلف در گوشه و کنار این خطه نمونه هایی از تاریخ و فرهنگ این دیار است.
دهکده صخره ای باستانی ویند کلخوران ، تپه های باستانی آناهیتا ، گورستان سنگی پیرازمیان ، کلیسای مریم مقدس ، کاروانسرای شاه عباسی ، شهر یئری ، شیروان دره سی ، عمارت آقازاده اردبیلی ، منطقه گردشگری کپز و ازناو ، منطقه حفاظت شده آق داغ ، ژئوپارک دربند مشکول ، گیلوان ، آبشارهای سردابه ، گورگور ، شورشورنه ، آق بلاغ (سیبیه خانی) ، دیز و نره گر و غارهای تاریخی لاهرود و هفت خانه از دیگر آثار قابل توجه هستند.
همچنین موزه مفاخر دینی ، موزه تخصصی باستان شناسی ، موزه چینی خانه مجموعه شیخ صفی ، موزه مردم شناسی ، موزه صنایع دستی و موزه تاریخ طبیعی اردبیل از دیگر جاذبه هایی است که گوشه هایی از تاریخ و تمدن این دیار را به نمایش گذاشته است.
گزارش: یعقوب شاددل

 

 

 

  

 

برچسب ها : ، ، ،

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.