اخراج نیروهای شهرداری در اولین روز سال ۱۳۹۷

در روزهای اخیر نامه تعدیل و تسویه حساب به دست تعدادی از کارکنان قراردادی شهرداری تهران رسیده و براساس این گزارش در سال جدید هیچ قراردادی با آنها از سوی شهرداری و شرکت های تابعه منعقد نخواهد شد.

کد خبر : 69293
تاریخ انتشار : یکشنبه 5 فروردین 1397 - 15:06

 

به گزارش پایگاه خبری “ججین”، نظام ارزشیابی کارکنان قراردادی شرکت ها و معاونت های شهرداری تهران در آستانه سال از سوی معاونت مابع انسانی ابلاغ شد و چندین هزار کارمند می بایست با شرکت در آزمون ارزشیابی شرکت کنند. به نظر می رسد که در روزهای ابتدای سال ۱۳۹۷ نتایج آزمون ارزشیابی به واحدهای تابعه اعلام شده و این واحدها می بایست افرادی را که حائز نمره بالای ۶۰ نشده اند، اخراج کنند.

نظام ارزشیابی به گونه ای طراحی شده بود که بسیاری از کارمندانی که در سال های اخیر به عنوان کارمند در شهرداری و بخش های مختلف آن مشغول به کار شده اند، به سختی می توانستند نمره بالای ۶۰ کسب کنند.
در همین راستا در یکی از ابلاغیه های ارسال شده به شرکت بهره برداری مترو تهران و حومه آمده است: « با احترام نظر به اینکه در راستای اجرای دستورالعمل ارزیابی عملکرد کارکنان قرادادی شهرداری تهران به شماره ۱۳۸۷۱۳۹ مورخ ۱۲ آبان سال ۹۶، افراد مشروحه ذیل جمعی آن مدیریت محترم امتیاز لازم را کسب ننموده اند، لذا امکان ادامه همکاری ایشان از تاریخ ۱ فروردین سال ۹۷ در شرکت بهره برداری مترو تهران و حومه مقدور نمی باشد، خواهشمند است دستور فرمایید مراتب به ایشان ابلاغ تا برای تسویه حساب و انجام مراحل بعدی به موسسه هادیان شهر تهران مراجعه نمایند.»

چنین دستورالعمل هایی برای بسیاری از شرکت ها و معاونت های شهرداری تهران صادر شده تا با نیروهای قرادادی دیگر قرادادی منعقد نشود. این دستور العمل در راستای نامه ریاست شورای شهر تهران برای تعدیل ۴ درصد از نیروهای شهرداری تهران قرار دارد که به محمدعلی نجفی، شهردار مستعفی تهران ابلاغ شده بود.
در نامه محسن هاشمی به شهردار تهران در رابطه با تعدیل نیروهای شهرداری آمده بود: «به موجب ماده ۱۱۷ مصوب برنامه پنج ساله دوم شهرداری تهران ابلاغی به شماره ۱۶۰.۱۸۸۲.۴۹۳۸ مورخ ۳۱ اردیبهشت ۹۳ شهرداری تهران موظف است نسبت به بررسی صلاحیت عمومی و ارزیابی شایستگی‌ها و عملکرد کلیه کارکنان قراردادی و ساماندهی نیروی انسانی به نحوی که حداقل ۴ درصد از نیروهای قراردادی کاهش یابد اقدام نماید»
در ادامه این نامه عنوان شده بود:«با عنایت به ساختار نامتناسب نیروی انسانی شهرداری تهران و افزوده شدن بیش از ۱۰ هزار نفر در ۱۸ ماهه پایانی دوره مدیریت قبلی و ضرورت اجرای مصوبه مذکور، سپاس‌گذار است دستور فرمایید تا قبل از پایان سال جاری گزارش حسن اجرای ماده مذکور را در تمامی سطوح سازمانی تهیه و به شورای اسلامی شهر تهران ارائه نمایید.»

انتقاد به مازداد نیروهای فعال در حوزه شهری شهرداری تهران از همان بدو حضور اعضای شورای پنجم و مدیریت جدید شهری وجود داشت و نسبت به وجود ۶۸ هزار نیرو در این سازمان بارها گلایه هایی را وارد کرده بودند. اما با این وجود در اظهارات متفاوتی حتی از سوی محمدعلی نجفی، شهردار وقت تهران عنوان می شد که مدیریت جدید قصد کنارگذاشتن این نیروها را ندارد.
شهردار تهران در نشست روز ۲۴ مهرماه در پاسخ به سوالی درباره نیروهای فعال در شهرداری و شایعه تعدیل آنها گفته بود: « بر اساس آخرین گزارش ۶۸ هزار و ۱۳۶ نفر به عنوان نیروی انسانی ذکر شده است. تعدادی کارگر و کارمند پیمانکاران خدماتی هم داریم که کار رفت و روب شهر، جمع آوری پسماند و… را انجام می دهند. اگر آن کارگران و کارکنان را هم حساب کنیم – البته کادر شهرداری نیستند – ماهانه ما به جانشینی از پیمانکار حقوق آنها را پرداخت می کنیم جمعش ۱۲۵ هزار نفر می شود اما واقعا این افراد پرسنل شهرداری نیستند.«
وی در عین حال عنوان کرده بود:« به هیچ عنوان قصد تعدیل و اخراج نداریم البته اگر کسانی اهل کار نباشند و یا معلوم شود با زد و بند وارد سیستم شده و یا در محل کار نبوده و حقوق می گرفتند حساب آنها جدا است اما باید از سایر کارکنان استفاده بهینه کنیم.»
در همین زمینه ابراهیم شیخ، معاون منابع انسانی شهرداری تهران در ۴ دی ماه سال گذشته با بیان اینکه در حال ساماندهی نیروها هستیم و قصدی برای تعدیل نیرو وجود ندارد، خاطر نشان کرده بود: « در واقع این ساماندهی‌ها با هدف ارتقاء بهره‌وری نیروی انسانی است ما هم اکنون در حال ایجاد یک بازار کار داخلی در شهرداری تهران هستیم تا این سبد را به گونه‌ای مدیریت کنیم که همه نیازهای نیروهای انسانی در شرکت‌های تابعه شهرداری برطرف شوند. تصمیم گرفتیم برای این موضوع نخبگانی را از طریق آزمون جذب کنیم و اینکه گفته می‌شود آزمون قرار است برای تعدیل نیرو اتفاق بیفتد به هیچ وجه صحت ندارد. در شهرداری تهران قصدی مبنی‌بر تعدیل نیرو وجود ندارد.«
ولی با وجود چنین اظهاراتی عملیات تعدیل ۴ درصد نیروهای شهرداری با استفاده از نظام ارزشیابی پیش رفته و در سال جدید نزدیک به ۱۰ هزار نیرو باید با شهرداری خداحافظی کنند. ۴درصد نیرویی که نیروهای پیمانکاری به شمار می روند که در قالب شرکت های مختلف برای شهرداری کار می کردند و حقوق ومزایای
آنها از محل بودجه عمرانی شهرداری تامین می شد. با تصویب شورای شهر چهارم اکثر کارکنان یاد شده به صورت متمرکز از قالب شرکت های مختلف پیمانکاری دربیان جمع ودر موسسه هادیان شهر ساماندهی شدند.

اسناد مربوط به این گزارش در خبرگزاری فارس موجود است.

 

  

 

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.