آیت‌الله امامی کاشانی درگذشت/ رهبر معظم انقلاب درگذشت آیت‌الله امامی کاشانی را تسلیت گفتند

آیت‌الله محمد امامی کاشانی نماینده مجلس خبرگان رهبری و امام جمعه موقت تهران دار فانی را وداع گفت. رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیامی درگذشت عالم بزرگوار مرحوم آیت‌الله آقای حاج شیخ محمد امامی کاشانی رحمت‌الله‌علیه را تسلیت گفتند.

کد خبر : 1284410
تاریخ انتشار : شنبه 12 اسفند 1402 - 20:40

 

به گزارش پایگاه خبری “ججین” به نقل از خبرگزاری تسنیم، آیت الله امامی کاشانی ساعتی پیش در منزل و به‌علت ایست قلبی درگذشته است.

ایشان متولد ۱۰ مهر ۱۳۱۰ و از یاران امام خمینی(ره) و آیت الله خامنه‌ای، رهبر معظم انقلاب اسلامی، بود و ریاست مدرسه عالی شهید مطهری را نیز به‌عهده داشت.

رهبر معظم انقلاب در پیامی درگذشت آیت‌الله امامی کاشانی را تسلیت گفتند

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیامی درگذشت عالم بزرگوار مرحوم آیت‌الله آقای حاج شیخ محمد امامی کاشانی رحمت‌الله‌علیه را تسلیت گفتند.

متن پیام رهبر انقلاب به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

درگذشت عالم بزرگوار مرحوم آیت‌الله آقای حاج شیخ محمد امامی کاشانی رحمت‌الله‌علیه را به خاندان محترم و بازماندگان و شاگردان و ارادتمندان ایشان تسلیت عرض می‌کنم.

این عالم متقی و خدوم در طول سالهای متمادی، چه پیش از پیروزی انقلاب در مجموعه‌ی روحانیت مبارز و چه پس از آن در جایگاههای حساس مانند شورای نگهبان، مجلس خبرگان، امامت جمعه‌ی تهران، سازمان تبلیغات اسلامی، مدرسه شهید مطهری منشاء خدمت به کشور و نظام جمهوری اسلامی بوده‌اند، و امید است این همه در نامه‌ی حسنات ایشان مقبول درگاه الهی باشد. خداوند رحمت و مغفرت خود را شامل حال آن مرحوم فرماید.

سید علی خامنه‌ای


زندگینامه

محمدآقا امامی معروف به آیت‌الله محمد امامی کاشانی در تاریخ ۱۰ مهرماه ۱۳۱۰ در محله کلهر کاشان به دنیا آمد، پدرش میرزا ابوتراب امام جمعه کاشان بود، به‌گفته وی اجدادش اقامه نماز جمعه کاشان را به‌عهده داشتند. امامی کاشانی از سال ۱۳۱۷ تحصیلات ابتدایی را آغاز کرد و در سال ۱۳۲۳ وارد حوزه علمیه کاشان شد و ادبیات عرب را نزد آیت‌الله حسین راستی کاشانی فرا گرفت.

در سال ۱۳۲۸ به‌سفارش آیت‌الله العظمی میرسید محمد یثربی به مدرسه‌عالی سپه‌سالار تهران رفت، ولی بیشتر از دو ماه در آنجا نماند، سپس با نامه‌ای که پدرش برای آیت‌الله العظمی بروجردی (سید حسین طباطبایی بروجردی) نوشته بود به قم رفت و در مدرسه فیضیه با آیت‌الله محمدرضا مهدوی کنی هم‌حجره شد.

امامی کاشانی دروس مقدمات و سطح را نزد آیت‌الله سید موسی صدر، آیت‌الله مهدی حائری یزدی، آیت‌الله محمد صدوقی، آیت‌الله سید شهاب‌الدین مرعشی نجفی، آیت‌الله میرزا محمد مجاهدی تبریزی و آیت‌الله علی مشکینی (میرزاعلی‌اکبر فیض آلنی) فرا گرفت و در دروس شیخ مرتضی حائری یزدی و آیت‌الله میرزا جواد تبریزی نیز شرکت می‌کرد.

او در ۲۳سالگی در درس خارج‌فقه و اصول امام خمینی، آیت‌الله محقق داماد (سید محمد محقق داماد) و آیت‌الله بروجردی (سید حسین طباطبایی بروجردی) شرکت می‌کرد و دروس فلسفه و عرفان را نزد علامه طباطبایی (سید محمدحسین طباطبایی) و علامه رفیعی (سید ابوالحسن رفیعی قزوینی) فرا گرفت.

او در سال ۱۳۴۰ در مدارس علمیه تهران مشغول تدریس دروس سطح شد و در سال ۱۳۴۳ سفر کوتاهی به شهر نجف داشت و در دروس آیت‌الله حکیم (سید محسن طباطبایی حکیم) و آیت‌الله خویی (سید ابوالقاسم موسوی خویی) نیز شرکت کرد.

سخنرانی علیه حکومت پهلوی:

آیت‌الله امامی کاشانی از سال ۱۳۴۰ فعالیت‌های سیاسی خود را علیه حکومت پهلوی با سخنرانی‌هایش در جلسات هفتگی و مساجد تهران شروع کرد، همچنین ایشان فعالیت‌های علمی خود را نیز ادامه دادند و در مدارس عبدالعظیم، مروی، مدرسه جنب مسجد آذربایجانی‌ها در بازار تهران و مسجد حاج‌ ابوالفتح‌خان در میدان خراسان، دروس شرح لمعه، رسائل، مکاسب، کفایه و منظومه را تدریس می‌کرد و در سال‌های ۱۳۴۹ تا ۱۳۵۰ در مساجد تهران از جمله مسجد هدایت علیه حکومت شاه سخنرانی می‌کرد و به همین خاطر ممنوع‌المنبر شد و در سال ۱۳۵۵ به شهر گنبدکاووس تبعید شد.

در سال ۱۳۵۱ که ساواک فعالیت‌های سیاسی و سخنرانی‌های آیت‌الله امامی کاشانی را تحت نظر داشت، رادیو تلویزیون ملی ایران به او و شش نفر از وعاظ تهران از جمله مرتضی مطهری، دکتر جواد مناقبی، ناصر مکارم شیرازی، ابوالقاسم خزعلی و سید عبدالکریم هاشمی‌نژاد پیشنهاد کرد که هر کدام به‌مدت پنج شب سخنرانی نمایند.

آیت‌الله امامی از سال ۱۳۵۶ جزو هسته مرکزی اعضای تشکیل‌دهنده جامعه روحانیت مبارز بود که با صدور حکم و بیانیه از جانب امام خمینی(ره) آن را منتشر می‌کرد.

مسئولیت‌های پس از انقلاب

آیت‌الله امامی کاشانی قبل از پیروزی انقلاب اسلامی به تدریس معارف اسلامی و تبلیغ علوم دینی اشتغال داشت و در نهضت اسلامی ایران از یاران حضرت امام خمینی و پس از پیروزی انقلاب همواره در مناصب مختلف اجتماعی و حکومتی، منشأ خدمت بود.

تأسیس انجمن اسلامی دانش‌آموزان (۱۳۵۸)

آیت‌الله امامی کاشانی در سال ۱۳۵۸ با همکاری جمعی از جوانان، انجمن اسلامی دانش‌آموزان را تأسیس کرد.

نماینده ولی فقیه در شهربانی (۱۳۶۰ ـ ۱۳۵۹)

آیت‌الله امامی کاشانی با حکم امام خمینی(ره) در ۲۸ خرداد ۱۳۵۹ به سمت نماینده ولی فقیه در شهربانی منصوب شد. ایشان در ۱۹ خرداد ۱۳۶۰ به‌خاطر مسئولیت‌های زیادی که داشتند از سمت خود در اداره شهربانی استعفا دادند.

نماینده مجلس شورای اسلامی (۱۳۵۹)

در سال ۱۳۵۹ با تشکیل اولین دوره مجلس شورای اسلامی، به‌نمایندگی از مردم کاشان وارد مجلس شورای اسلامی شد.

رئیس و مؤسس دیوان عدالت اداری (۱۳۶۲ ـ ۱۳۶۱)

آیت‌الله امامی کاشانی اولین رئیس دیوان عدالت اداری ایران بود که در سال ۱۳۶۱ فعالیتش را آغاز کرد.

هیئت بازنگری قانون اساسی

امامی کاشانی با حکم امام خمینی(ره) از اعضای هیئت بازنگری قانون اساسی ایران در سال ۱۳۶۸ بود.

عضویت در شورای نگهبان (۱۳۷۸ ـ ۱۳۶۲)

آیت‌الله امامی کاشانی از ۲۶ تیر ۱۳۶۲ به‌حکم امام خمینی(ره) به عضویت شورای نگهبان منصوب شد و در ۱۲ مرداد ۱۳۷۸ به‌همراه آیت‌الله ابوالقاسم خزعلی از عضویت در شورای نگهبان استعفا دادند.

آیت‌الله امامی کاشانی از سال ۱۳۶۲ تاکنون به‌عنوان نماینده مردم تهران در مجلس خبرگان حضور دارد.

دور اول مجلس خبرگان رهبری: ۲۴ مرداد ۱۳۶۲ تا ۱ اسفند ۱۳۶۹

دور دوم مجلس خبرگان رهبری: ۲ اسفند ۱۳۶۹ تا ۳ اسفند ۱۳۷۷

دور سوم مجلس خبرگان رهبری: ۴ اسفند ۱۳۷۷ تا ۳۰ بهمن ۱۳۸۵

دور چهارم مجلس خبرگان رهبری: ۱ اسفند ۱۳۸۵ تا ۳ خرداد ۱۳۹۵

دور پنجم مجلس خبرگان رهبری: ۴ خرداد ۱۳۹۵ تا کنون

تولیت مدرسه‌عالی شهید مطهری (مدرسه سپه‌سالار تهران)

آیت‌الله امامی کاشانی در ۲۹ بهمن ۱۳۵۷ به‌حکم امام خمینی(ره) به‌عنوان ناظر بر امور مدرسه و مسجد سپه‌سالار و در ۱۲ دی ۱۳۶۱ به تولیت مدرسه‌عالی و مسجد شهید مطهری (مدرسه سپه‌سالار) منصوب شد.

آیت‌الله امامی کاشانی برای مدرسه‌عالی و دانشگاه، شعبه‌هایی در شهرهای مشهد، یزد و زاهدان راه‌اندازی کرد.

امام‌جمعه موقت تهران (۱۳۶۰ تاکنون)

ایشان از ۸ آبان ۱۳۶۰ تاکنون به‌حکم رهبر انقلاب امام خمینی(ره) و حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای سمت امامت جمعه موقت تهران را به‌عهده داشت.

عضویت مجمع تشخیص مصلحت نظام (۱۳۸۵ ـ ۱۳۷۵)

آیت الله امامی در دوره‌های پنجم و ششم مجمع تشخیص مصلحت نظام عضویت داشت.

 


ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.