آمریکا به هیچ وجه قادر به توقف فروش نفت ایران نمی شود

معاون اول رییس جمهوری با تاکید بر این که نفت ایران هیچ جایگزینی ندارد، گفت: با برنامه ریزی دولت و سازوکارهای در نظر گرفته شده برای اداره کشور با جدیت اعلام می کنم که آمریکایی ها به هیچ وجه قادر نمی شوند، فروش نفت این کشور را متوقف کنند.

کد خبر : 88217
تاریخ انتشار : یکشنبه 6 آبان 1397 - 8:42

 

به گزارش پایگاه خبری “ججین، «اسحاق جهانگیری» روز یکشنبه در آیین نکوداشت روز ملی بیمه سلامت افزود: ایران در ماه های گذشته ۲.۵ میلیون بشکه نفت صادر می کرد، حال ممکن است چند هزار بشکه کاهش یافته باشد ولی ما همواره تاکید داشتیم که نباید صادرات نفت ایران از یک میلیون بشکه کمتر شود.
وی ادامه داد: امروز اتفاقی که می افتد دروغی است که دولتمردان آمریکایی به مردم دنیا و آمریکایی ها می گویند که باید نفت عربستان و دیگر کشورها جایگزین نفت ایران شود تا قیمت آن افزایش نیابد.
معاون اول رییس جمهوری همچنین اظهار داشت: قیمت نفت که حدود ۳۰ دلار می فروختیم اکنون به ۸۰ دلار رسیده است، آمریکایی ها اگر می توانستند فروش نفت ایران را متوقف کنند حتما قیمت نفت به بالای ۱۰۰ دلار می رسید.
جهانگیری یادآور شد: با همین فضاسازی فکر می کنیم اگر یک میلیون بشکه نفت هم صادر کنیم درآمد نفت را به دست آوردیم.
وی به ۱۳ آبان اجرای مرحل دوم تحریم های آمریکا علیه ایران اشاره و خاطرنشان کرد: آمریکا کار ظالمانه ای انجام داده و برخلاف حقوق انسانی و بین المللی اقدامی که طی ۱۸ ماه، هفت کشور به نتیجه رسیده بودند را زیر پا گذاشت.
معاون اول رییس جمهوری ادامه داد: فردی در آمریکا رای آورد که یکباره برجام را بر هم زد، حال تاکید می کند که تحریم را برمی گردانیم و هدف آنها این بوده که ملت ایران را نقره داغ کنند و به مردم فشار وارد آورند در حالی که به دروغ می گویند هدف حکومت و دولت ایران است.
جهانگیری خاطرنشان کرد: یکی از بخش هایی که به طور طبیعی در این اقدام مورد توجه است بخش سلامت و درمان کشور است، ما به مردم دروغ نمی گوییم، تلاش آمریکایی ها این بود که حتی مانع از ورود دارو به کشور شوند و حتی تلاش می کنند تا از ورود کالاها و مواد غذایی که از حقوق انسانی است ، ممانعت کنند.
وی ادامه داد: دارو و کالاهای اساسی که رایگان به ایران داده نمی شود و باید پول آنها را جابجا کنیم، برنامه آمریکایی ها این بود تا مانع از انتقال پول برای تهیه کالاهای اساسی به کشور شوند. آنان بسیار تلاش کردند تا فروش نفت ایران را به صفر برسانند و می بینید که دولت های اروپایی در مقابل آنها مقاومت می کنند و طرف برجام هستند.
معاون اول رییس جمهوری همچنین گفت: از سوی دیگر دولت های دوست از جمله روسیه، چین و هند نیز از برجام حمایت می کنند و به همین منظور آمریکایی ها فشار خود را به شرکت ها وارد می کنند و می گویند هر شرکتی با ایران کار کند ما آن را تحریم می کنیم.
جهانگیری خاطرنشان کرد: با برنامه ریزی های انجام شده فضای ارزی کشور خوب است البته آمریکایی ها این دروغ را می گویند که بر اثر برجام ۱۵۰ میلیارد دلار پول در اختیار ایران قرار گرفت. اگر پولی بوده متعلق به مردم ایران است که به ناحق حذف کرده بودند و آزاد شده است و آنها می دانند که این رقم نبوده است.
وی یادآور شد: این پول بخشی از ذخایری بوده که از حوزه های مختلف اقتصادی ایران در آنجا وجود داشته و نمی خواستیم از آنها استفاده کنیم و از طرفی در برخی کشورها چند میلیارد دلار پول بود که آزاد شده است.
وی تصریح کرد: امروز بالای ۱۰۰ میلیارد دلار ذخایر ارزی داریم اگر چه در ابتدای سال در زمینه ذخایر اسکناس با محدودیت روبرو شدیم ولی امروز بی سابقه ترین ذخایر اسکناس در تاریخ ایران وجود دارد.
معاون اول رییس جمهوری گفت: ما نفت را می فروشیم، حمل و نقل و خریدهای خود را هم انجام می دهیم و بخش عمده داروی کشور را تامین می کنیم و به همین منظور ۳.۵ میلیارد دلار از ابتدای سال تاکنون به دارو تخصیص داده شده است.
جهانگیری افزود: برای تامین کالاهای اساسی هم ۱۳ میلیارد دلار تخصیص یافت اگر چه در بخش های تولیدی با محدودیت هایی روبرو هستیم ولی با شناختی که از بخش خصوصی و تولیدی دارم اگر آنها محکم به صحنه بیایند مشکلات در مقطع کوتاه حل می شود.
وی خطاب به ملت ایران اظهارداشت: آمریکایی ها که از هفته گذشته برای رسیدن به ۱۳ آبان روزشمار راه انداخته اند، هیچ اتفاق جدیدی در این روز نمی افتد و هر آنچه قرار بود اتفاق بیافتد را طی سه الی چهار ماه گذشته انجام داده اند البته دولت نیز در قبال اقدامات آنها برنامه ریزی های خود را انجام داده است.
معاون اول رییس جمهوری راه برخورد با ایران را تعامل، گفت و گو و منطق و نه زورگویی اعلام و تاکید کرد: آنها باید یک بار دیگر درباره تاریخ ملت ایران مطالعه کنند.
جهانگیری افزود: در شرایط خطیر امروز وظیفه همه ما این است که آنچه در توان داریم به خدمت مردم بگذاریم و کسی تنها به فکر آبروی خود نباشد و آبروی ما فدای آبروی ملت ایران باشد.

**وظیفه دولت ها پیش بینی و برنامه ریزی برای روزهای سخت است
وی در بخش دیگری از سخنان خود یکی از حوزه های مورد نیاز مردم را بخش سلامت عنوان کرد و گفت: از افتخارات دولت یازدهم اجرای طرح تحول سلامت است ، مهم ترین پیام آن این بود که زمانی فردی مشکلی پیدا کرد، بداند که دولت به راهکار آن فکر کرده و دچار بحران نشوند البته کار دولت ها این است که روزهای سخت را برای ملت پیش بینی و برنامه ریزی کنند.
معاون اول رییس جمهوری با قدردانی از وزیر بهداشت و تیم اجرای طرح سلامت یادآور شد: این طرح دستاوردهای بی نظیری داشته است البته به معنای نداشتن نواقص نیست خوشبختانه این طرح وزیر پابه کار، دلسوز و عاشق مردمی دارد که توانسته با تیم اجرایی آن را تا این مقطع به پیش ببرد .
جهانگیری خاطرنشان کرد: منابع بودجه مشخص است و وقتی حجم بودجه محدود است نمی توانیم بودجه بخشی را کم و به بخش دیگر اضافه کنیم؛ با این اقدام با مشکل مواجه می شویم بنابر این باید براساس اولویت بندی بودجه را تخصیص دهیم.
وی ادامه داد: وزیر بهداشت دولت را با زبان شیرین نقد می کند برخی آنچنان خشن نقد می کنند که انسان را وادار به عکس العمل می کند.
معاون اول رییس جمهوری افزود: امیدوارم با کمک همه شما منابع بودجه ای طرح را تامین کنیم و از پزشکان، بیمارستان ها و داروسازها که مطالباتشان عقب مانده می خواهم در این مقطع همکاری و کمک کنند تا از این دوران سخت عبور کنیم.
جهانگیری تصریح کرد: دولت همچنان طرح تحول سلامت و بودجه آن را در اولویت کار می داند و ۵۰۰ میلیون دلار که در جلسه سران قوا به تصویب رسیده به این طرح تخصیص داده خواهد شد.

**اگر مشکلی در برگزاری مراسم اربعین وجود دارد باید با همت خدمتگزاران رفع شود
وی در بخش دیگری از سخنان خود با یادآوری مراسم بزرگ اربعین حسینی گفت: ملت ایران به فضل الهی همیشه در تاریخ جزو شیفتگان این راه بوده است و در این مسیر کارهای بزرگی انجام داده و از موانع عبور کرده است و امروز هم بیش از گذشته نیاز داریم که این مسیر را در سرلوحه کار خود قرار دهیم.
معاون اول رییس جمهوری خاطرنشان کرد: در سال های اخیر راهپیمایی اربعین شکل دیگری به خود گرفته و مردم ایران و عراق به همراه شرکت کنندگان از دیگر کشورها، نمایش بزرگی از وحدت امت اسلام و ملت های مسلمان منطقه را به نمایش می گذارند.
جهانگیری اضافه کرد: قطعا چنین اقدام بزرگی نواقصی هم ممکن است داشته باشد ولی انصاف نیست که اقدامات این حرکت بزرگ را نادیده بگیریم. ما برای انجام مراحل حج که ۷۰ الی ۸۰ هزار نفر به خانه خدا اعزام می شوند، یک سازمان ایجاد کردیم ولی در یک زمان کوتاه که حداقل دو میلیون نفر روادید دریافت می کنند، سازماندهی و توجهه به بهداشت، تغذیه و دیگر مسائل آن کار عظیمی است که با کمک ملت و دولت اتفاق می افتد.
معاون اول رییس جمهوری با یادآوری این که ممکن است نواقصی در گوشه هایی پیدا شود که گاهی به دلیل شوق خدمت است، اظهار داشت: ممکن است در اعطای ارز در عراق به خوبی فکری نشده باشد که باید مذاکره کرد و باجه بانکی ایجاد کنیم، اگر مشکلی وجود دارد باید با همت خدمتگزاران حل شود.
جهانگیری با یادآوری شرکت خود در راهپیمایی اربعین حسینی گفت: ایران قادر است بیش از دو میلیون نفر را به کشور دیگری اعزام کند و در یک فرصت کوتاه به آن کشور برود و از میزبانی آنها تقدیر کند و از طرفی مردم احساس نکنند که دولت در صحنه نیست.
در پایان این مراسم از تعدادی از برگزیدگان و تلاشگران حوزه بیمه سلامت با اهدای لوح تقدیر شد.

 

 

 

 


 

 

 

 

 

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.