آخرین اخبار زلزله ۵.۹ ریشتری در هوای برفی خوی/ بالا بودن تخریب منازل و اعلام وضعیت قرمز

زمین لرزه‌ای به بزرگی ۵.۹ریشتری خوی و برخی شهرستان‌های استان آذربایجان‌غربی را لرزاند.

کد خبر : 365614
تاریخ انتشار : شنبه 8 بهمن 1401 - 21:40

 

به گزارش پایگاه خبری “ججین” به نقل از خبرگزاری تسنیم، مرکز لرزه نگاری کشور اعلام کرد: امروز شنبه زمین لرزه ای به بزرگی ۵.۹ ساعت ۲۱ و ۴۴ دقیقه شهرستان خوی را لرزاند.

این زمین لرزه در عمق ۷ کیلومتری زمین به وقوع پیوست و ارومیه و چند شهرستان دیگر هم احساس شد.

سخنگوی اورژانس: زلزله خوی تاکنون دو فوتی و ۱۲۲ مصدوم داشته است.

رئیس جمعیت هلال‌احمر عازم مناطق زلزله‌زده خوی شد

ساعت( ۱۱:۵۶ ) پیرحسین کولیوند رئیس جمعیت هلال احمر برای سرکشی از عملیات امدادرسانی هلال‌احمر در مناطق زلزله‌زده خوی به همراه تیم واکنش سریع از سازمان امدادونجات، عازم شهرستان خوی شد.

حضور اکیپ‌های شرکت توزیع نیروی برق استان در مناطق زلزله زده خوی تا پایداری کامل شبکه برق  

تمام اکیپ‌های عملیاتی شرکت توزیع نیروی برق آذربایجان غربی برای رفع مشکلات برق مناطق زلزله زده و رفع آسیب‌های ایجاد شده در حالت آماده باش کامل قرار گرفته‌اند.

به نقل از روابط عمومی شرکت توزیع نیروی برق آذربایجان غربی،هم اکنون اکیپ‌های عملیاتی شهرستان‌های معین با تجهیزات و امکانات لازم برای رفع مشکلات ایجاد شده در منطقه و آسیب‌های حاصل از زلزله آماده خدمت رسانی هستند.

وضعیت شبکه برق در شهرستان خوی پایدار است و قطعی‌های گزارش شده در برخی از مناطق ناشی از سیم‌پارگی و برخورد اشیاء با سیم‌های برق است. اکیپ‌های عملیاتی برای رفع این مشکلات در تلاش هستند.

از ساعات ابتدایی وقوع زلزله مدیر عامل شرکت توزیع نیروی برق آذربایجان غربی به همراه اکیپ‌های عملیاتی این شرکت در مناطق زلزله‌زده حضور و در حال بررسی آخرین وضعیت شبکه در این مناطق هستند.

مشترکین شهرستان خوی می‌توانند قطعی‌های حاصل از این حادثه را از طریق تماس با سامانه ۱۲۱فوریت‌های برق اطلاع‌رسانی کرده و اکیپ‌های عملیاتی این شرکت در اسرع وقت نسبت به رفع مشکل اقدام کنند.

اکیپ‌های عملیاتی صنعت برق تا رفع کامل مشکلات برق در تمام مناطق زلزله زده در محل حضور خواهند داشت.

میزان تخریب‌های زلزله بالا است

ساعت( ۱۱:۴۵ )سرپرست جمعیت هلال احمر استان آذربایجان غربی در گفت وگوی اختصاصی با خبرنگار تسنیم با اشاره به آخرین وضعیت زلزله خوی گفت: با توجه به شدت زلزله میزان تخریب‌ها بالا است. در حال حاضر تیم‌های امدادی در منطقه حضور یافته‌اند.

ترافیک در شهر بالا است و مردم در خیابان‌ها حضور دارند. هلال احمر نیز نسبت به ایجاد ارودگاه موقت و اسکان اضطراری اقدام کرده و تمام سالن‌های ورزشی و سایر امکان عمومی برای اسکان مردم در اختیار آنان قرار می‌گیرد.

۱۵ تیم ویژه ارزیاب هلال احمر در منطقه حضور دارند و اقدامات امداد و نجات نیز در حال انجام است.

آمادگی گروه‌های جهادی برای اعزام به مناطق زلزله‌زده خوی

تمام قرارگاه های پهنه ای گروه‌های جهادی استان آذربایجان غربی برای امدادرسانی به مناطق زلزله زده اعلام آمادگی کردند.

در پی حادثه زلزله در شهرستان خوی گروه‌های‌جهادی از مناطق مختلف استان آذربایجان غربی طی اطلاعیه‌ای برای اعزام فوری به مناطق و امدادرسانی به آسیب دیدگان اعلام آمادگی کردند.

بسیج سازندگی استان نیز اعلام کرد که گروه‌های جهادی ضمن حفظ آمادگی لازم، از اعزام‌ به مناطق آسیب دیده بدون هماهنگی با سازندگی استان مبدا و مقصد خودداری کنند.

نتیجه بررسی قرارگاه های استانی به زودی اعلام و درصورت نیاز به حضور گروه‌های جهادی بیشتر زمینه سازی لازم‌ صورت می‌گیرد.

مصدومان زلزله امشب خوی زیاد است

(ساعت: ۲۳:۲۵) مدیرکل مدیریت بحران آذربایجان غربی گفت: تمام بیمارستان های شهرستان های معین خوی با دستور استاندار آذربایجان غربی از جمله ارومیه، سلماس و چایپاره در حالت آماده باش هستند.

امیرعباس جعفری افزود: همچنین بیمارستان های استان های آذربایجان شرقی ، اردبیل و زنجان آماده باش هستند تا در صورت نیاز مورد استفاده قرار گیرند.

مدیرکل مدیریت بحران آذربایجان غربی ادامه داد: پس از وقوع زلزله، بلافاصله تیم های ارزیاب به خوی اعزام شدند و تیم های خدمات رسان هم در حال امدادرسانی هستند.

جعفری اظهار کرد: بارش نزولات آسمانی هم در خوی شروع شده ولی از مردم می خواهیم‌ که خونسردی خود را حفظ کنند.

آماده باش یگان‌های مقابله با بلایای طبیعی قرارگاه منطقه‌ای شمال‌غرب ارتش

امیر سرتیپ علی حاجیلو فرمانده قرارگاه منطقه‌ای شمال‌غرب نزاجا گفت: به محض اطلاع از وقوع زلزله در شهرستان خوی دستور آماده‌باش به تمام یگان‌های تابعه قرارگاه شمال‌غرب صادر شد.

وی افزود: تیپ ۲۶۴ سلماس، تیپ ۳۲۱ مرند و گروه ۴۳۳ مهندسی شهید آبشناسان قوشچی که دارای ادوات سنگین مقابله با بلیات طبیعی هستند به صورت آماده‌باش درآمده و در صورت نیاز آماده اعزام به مناطق آسیب دیده از زلزله هستند.

امیر حاجیلو عنوان کرد: در ساعات اولیه حادثه فرماندهان تیپ‌های نزدیک به منطقه، کارشناسان عمرانی و تاسیسات و بهداشت و درمان به منطقه اعزام شده‌اند.

اعلام وضعیت قرمز و اعزام تیم‌های واکنش سریع از ۵ استان مجاور

(ساعت: ۲۳:۰۰ ) سازمان امداد و نجات وضعیت قرمز اعلام کرد و تیم‌های واکنش سریع جمعیت‌های هلال احمر آذربایجان شرقی، اردبیل، کردستان، زنجان و قزوین به شهرستان خوی در آذربایجان غربی اعزام شدند و اقلام امدادی از استان‌های آذربایجان شرقی، اردبیل و کردستان برای پشتیبانی از هلال احمر آذربایجان غربی در حال خروج از انبار و اعزام به منطقه زلزله زده هستند.

تاکید معاون اول رئیس جمهور بر تسریع در امدادرسانی مناطق زلزله خوی

معاون اول رئیس جمهور در تماس‌های تلفنی جداگانه با استاندار آذربایجان غربی و رئیس جمعیت هلال احمر، آخرین وضعیت زلزله خوی را پیگیری کرد.

محمد مخبر در این تماس‌ها، امدادرسانی سریع و رسیدگی به وضعیت مصدومان احتمالی در ساعات اولیه را ضروری دانست و بر بسیج همه نیروها و امکانات برای کمک به زلزله زدگان تاکید کرد.

معتمدیان استاندار آذربایجان غربی و کولیوند رئیس جمعیت هلال احمر نیز گزارش‌های اولیه‌ای از ارزیابی وضعیت منطقه و نحوه امدادرسانی ارائه کردند.

معاون اول رئیس جمهور در پایان این ارتباط تلفنی ارائه گزارش‌های تکمیلی و مستمر را در ساعات آتی خواستار شد و بر آمادگی کامل برای پشتیبانی از عملیات امدادی در منطقه در صورت نیاز خبر داد.

زلزله مدارس خوی را غیرحضوری کرد

روابط عمومی آموزش و پرورش استان آذربایجان غربی اعلام کرد: به جهت وقوع زمین‌لرزه خوی در روز شنبه و همچنین استمرار پس‌لرزه‌های نسبتاً شدید، آموزش در مدارس این شهرستان در تمام مقاطع تحصیلی (دولتی و غیردولتی) در روز یکشنبه ۹ بهمن ۱۴۰۱ به صورت مجازی است.

آذربایجان غربی ,

تخریب منازل در روستاها بالا است

بر اساس گزارش خبرنگار تسنیم از آخرین وضعیت زلزله بزرگ امشب استان آذربایجان غربی، تخریب منازل در روستاها بالا است. و بیشترین آسیب نیز به روستاهای منطقه ایواوغلی وارد شده و برخی از منازل نیز فرو ریخته است. همچنین برق بخشی از خوی قطع شده است.

در سطح شهر خوی نیز مردم وحشت‌زده در خیابان‌ها به سر می‌برند و ساختمان های متعددی تخریب شده است.

آذربایجان غربی ,

پس لرزه های زمین لرزه خوی با فاصله چند دقیقه ادامه دارد.این پس لرزه با شدت سه ریشتر به وقوع می پیوندند.

آذربایجان غربی ,

مدیرکل بحران استان آذربایجان غربی گفت: تمام گروه های امداد و نجات با دستور استاندار برای ارائه خدمت به مناطق زلزله‌زده اعزام شدند.

امیرعباس جعفری با بیان اینکه دمای هوا در شهرستان خوی پایین است و بارش برف نیز از چند ساعت گذشته آغاز شده است تصریح کرد: تلاش ما این است که بهترین خدمات را به مردم دهیم و در کنار این عزیزان هستیم. درخواست ما از شهروندان خوی این است خونسردی خود را حفظ کنند.

در بخشی از شهر خوی و روستاها برق قطع شده که ماموران اداره برق در حال فعالیت برای اتصال آن هستند.

اعزام ۴ آمبولانس از تبریز و ارومیه به خوی

خالدی سخنگوی اورژانس کشور گفت: پس از وقوع زمین‌لرزه بلافاصله اورژانس خوی در آماده باش قرار گرفت. و با توجه به ترک خوردگی در دیواره های بیمارستان خوی و احتمال افزایش تخریب منازل سه دستگاه آمبولانس از تبریز و چهار دستگاه آمبولانس دیگر نیز  از ارومیه به منطقه اعزام شدند.

اعزام ۴ تیم ارزیاب به مناطق زلزله‌زده

حمید محبوبی سرپرست جمعیت هلال احمر استان آذربایجان غربی گفت: پس از وقوع زمین لرزه بلافاصله چهار تیم‌ ارزیاب برای بررسی وضعیت میزان خسارت به مناطق زلزله‌زده اعزام شدند و تمام پایگاه‌های هلال‌احمر استان به حالت آماده باش درآمدند.

نماینده یکی از گروه‌های جهادی مستقر در مناطق زلزله زده خوی نیز در گفت‌و‌گو با خبرنگار تسنیم اظهار داشت: زمین لرزه امشب سبب ایجاد رعب و وحشت ساکنان شد و منازلی که در زلزله ۲۸ دی ۱۴۰۱ آسیب دیده بودند تخریب آن بیشتر شد.

آذربایجان غربی ,

گزارش مقدماتی زمین‌لرزه

بزرگی: ۵.۹
محل وقوع: استان آذربایجان غربی – حوالی خوی
تاریخ و زمان وقوع به وقت محلی: ۱۴۰۱/۱۱/۰۸   ۲۱:۴۴:۴۴
طول جغرافیایی: ۴۴.۹۰
عرض جغرافیایی: ۳۸.۵۹
عمق زمین‌لرزه: ۷ کیلومتر

نزدیک‌ترین شهرها:
۶ کیلومتری خوی (آذربایجان غربی)
۳۰ کیلومتری ایواوغلی (آذربایجان غربی)
۳۵ کیلومتری قره ضیاالدین (آذربایجان غربی)

نزدیکترین مراکز استان:
۱۱۷ کیلومتری ارومیه
۱۳۴ کیلومتری تبریز

مرکز لرزه‌نگاری کشوری

 


 

برچسب ها : ، ،

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.