به گزارش پایگاه خبری “ججین، شینهوا روز دوشنبه علاوه بر جنگ تجاری، پیشبرد اصلاحات اقتصادی و برنامه راه ابریشم و باز شدن درهای چین به روی کشورهای جهان را به عنوان دیگر رویداد مهم این سال معرفی کرده است.

بهبود شرایط شبه جزیره کره با توجه به دیدارهای سران دو کره و موافقت آنها با کاهش تنش ها و همچنین اجرای طرح های ریلی میان دو کشور از دیگر رویدادهای برجسته ای است که خبرگزاری شینهوا برای سال ۲۰۱۸ میلادی اعلام کرده است.

این خبرگزاری البته می افزاید که به رغم بهبود روابط دو کره هنوز چالش های زیادی باقی است بخصوص مساله تحریم ها علیه کره شمالی و پیشرفت نکردن در غیراتمی سازی شبه جزیره کره که نگران کننده است.

شینهوا دیپلماسی ‘شی جین پینگ’ رییس جمهوری خلق چین برای گسترش روابط این کشور با کشورهای آفریقا و خاورمیانه و همچنین تقویت مناسبات با روسیه و همکاری های جنوب – جنوب را از دیگر وقایع مهم سال ۲۰۱۸ معرفی کرده است.

زمین لرزه ۷٫۴ ریشتری در اندونزی در ماه سپتامبر این سال به عنوان بزرگترین فاجعه انسانی سال که باعث مرگ بیش از ۲ هزار نفر در این کشور شد، تعیین نقشه راه سیاسی آمریکای لاتین و تدوین پیش نویس برگزیت و توافق انگلیس با اروپا در این زمین، از دیگر رویدادهای مهمی است که شینهوا برای ۲۰۱۸ در نظر گرفته است.

جنبش ‘جلیقه زردها’ در فرانسه که از روز ۱۷ نوامبر در اعتراض به بالا رفتن بهای سوخت شروع شد و موجب خشونت های گسترده در سراسر این کشور گردید و همچنان ادامه دارد از دیگر این رویدادها از نگاه شینهوا است.

دیدار شی جین پینگ رییس جمهوری خلق چین با دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا در حاشیه اجلاس گروه بیست در آرژانتین از دیگر ۱۰ رویداد مهم بین المللی از دیدگاه خبرگزاری رسمی چین برای سال ۲۰۱۸ میلادی است.

 


 

 

 

 

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد