به گزارش پایگاه خبری “ججین“، بر اساس داده‌هایی که اخیرا از سوی فدراسیون بین‌المللی پوکی استخوان منتشر شده، حدود ۹۰‌درصد از جمعیت امارات متحده عربی به کمبود ویتامین D. دچار هستند.شاید این آمار برای کشوری که آفتاب تند تابستانی دارد غیرواقعی به‌نظر برسد، اما واقعیت این است که بسیاری از اماراتی‌ها از کمبود این ویتامین رنج می‌برند.وجود ویتامین D. برای انجام بسیاری از عملکرد‌ها و فعالیت‌های حیاتی‌ِ بدن ضروری است که از آن جمله می‌توان به فعالیت موثر و مفید سیستم ایمنی، عضلات، گردش خون و حتی رشد مناسب مغزی اشاره کرد.همچنین مطالعات نشان داده است که کمبود این ویتامین می‌تواند به اختلالات متابولیسم استخوانی، بیماری قلبی‌وعروقی، دیابت و حتی سرطان منجر شود.

در ادامه به نمونه‌هایی از علائم مهم کمبود ویتامین D. در بدن اشاره شده که کمک می‌کند احتمال کمبود این ویتامین را در بدنتان شناسایی کنید:

شکستگی‌های تنشی استخوانی

این نوع شکستگی‌ها ناشی از کاهش تراکم استخوانی است. کلسیم و ویتامین‌D هر دو برای تقویت استخوان‌ها ضروری هستند. در واقع کلسیم برای استخوان سازی و ویتامین D. برای کمک به جذب کلسیم در بدن ضروری است. بر اساس مطالعه‌ای که در سال ۲۰۱۵ انجام شد در نیمی از بیماران مبتلا به شکستگی تنشی پس از انجام تست ویتامین معلوم شد که این افراد دچار کمبود ویتامین D هستند.

درد مزمن

اگر دچار درد مزمن و دائمی و ضعف عمومی هستید که به درمان‌های انجام شده پاسخ نمی‌دهد احتمالا از کمبود ویتامین D رنج می‌برید. پزشکان دریافته‌اند که بین درد‌های مزمن و کمبود این ویتامین ارتباط وجود دارد و با یک درمان کم هزینه می‌توان این مشکل را برطرف کرد.

ضعف سیستم‌ایمنی

اگر زیاد مریض می‌شوید این فاکتور هم می‌تواند نشانه کمبود ویتامین D در بدن‌تان باشد. به گفته متخصصان ویتامین D پپتید‌هایی را در سیستم‌ایمنی بدن فعال می‌سازد که نقش آنها واکنش به میکروب‌ها و عوامل بیماری‌زا است.

ریزش مو

مطالعات نشان می‌دهد ویتامین D در تنظیم بیان ژن‌هایی که نقش تقویت رشد طبیعی پیاز مو را برعهده دارند، موثر است.

افسردگی

مطالعات روزافزون نشان‌دهنده ارتباط بین این ویتامین و افسردگی است. هر چند در این مورد هنوز نتایج قطعی به‌دست نیامده و برخی محققان معتقدند که در واقع قرار گرفتن در معرض نور خورشید در بالا بردن خُلق افراد افسرده نقش دارد. اما برخی متخصصان براین باورند که این ویتامین می‌تواند برای بیماران افسرده‌ای که از کمبود شدید آن رنج می‌برند مفید باشد.


عواقب مرگبار نوسانات فشارخون

درحالی که فشارخون همواره بالا شرایط بدی است، اما محققان عنوان می‌کنند نوسان در عدد سیستولیک (عدد بالا) نیز به همان اندازه خطرناک است.طبق نتایج مطالعه جدید محققان مرکز پزشکی اینترمانتین یوتا، نوسانات فشارخون ریسک سکته، حمله قلبی و حتی مرگ را افزایش می‌دهد.فشارخون بالا یکی از شایع‌ترین بیماری‌های امروزی ناشی از سبک زندگی است و نقش اساسی در مشکلات سلامت نظیر سکته و حملات قلبی دارد.متخصصان پزشکی این بیماری را قاتل خاموش می‌نامند چراکه فشارخون یک بیماری قلبی‌وعروقی است که تشخیص آن به‌دلیل علائم و نشانه‌های نامحسوس کمی پیچیده است.طبق اعلام انجمن قلب آمریکا، فشارخون سیستولیک عادی کمتر از ۱۲۰ است درحالی که فشارخون بالا در حدود بالای ۱۴۰ در نظر گرفته می‌شود.یافته‌ها نشان داد بیمارانی که در هر بار ویزیت مداوم پزشک فشارخون سیستولیک‌شان در نوسان بوده و بین ۳۰ تا ۴۰ فرق خواهد داشت، بسیار در معرض مرگ قرار دارند.

 


 

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد