به گزارش پایگاه خبری “ججین، پاهای متورم می‌توانند موجب نگرانی و ناراحتی انسان شوند. اما پیش از در نظر گرفتن وخیم‌ترین شرایط، به این نکته توجه داشته باشید که اعمال به ظاهر بی‌ضرری مانند ایستادن طولانی‌مدت نیز می‌توانند موجب تورم در پاها شوند. تورم در پاها زمانی شکل می‌گیرد که بدن مایع اضافی را در قسمت پایینی پاها حفظ می‌کند. این شرایط می‌تواند به دلایل مختلفی شکل بگیرد. در ادامه با برخی از این دلایل بیشتر آشنا می‌شوید.

ایستادن طولانی‌مدت

اگر شغل شما نیازمند ایستادن‌های طولانی‌مدت است، احتمال بیشتری دارد با تورم در پاهای خود مواجه شوید. زمانی که پاها را حرکت نمی‌دهید، گردش خون در پاها کند می‌شود، و در نتیجه، مایع اضافی در پاها باقی می‌ماند.افرادی که چندین ساعت را در حالت نشسته سپری می‌کنند نیز در امان نیستند. خمیده نگه داشتن پاها برای مدتی طولانی می‌تواند در گردش خون اختلال ایجاد کند.برای پرهیز از این نوع تورم باید پاها را پس از ۲۰ یا ۳۰ دقیقه بی‌تحرکی حرکت دهید. ننداختن پاها روی یکدیگر نیز می‌تواند به پیشگیری از تورم کمک کند.

پوشیدن کفش‌های تنگ

زمانی که از کفش‌های تنگ استفاده می‌کنید، مواجهه با تاول‌ها تنها نگرانی شما نخواهند بود. کفش‌های تنگ موجب تورم در پاها نیز می‌شوند.کفش‌های تنگ گردش خون را محدود می‌کنند، که به تجمع مایع منجر می‌شود. از پوشیدن کفش‌های تنگ و نمونه‌هایی که با شکل پای شما مطابقت ندارند، پرهیز کنید.

عفونت‌ها

تورم پاها می‌تواند به‌واسطه عفونت‌های قارچی و باکتریایی شکل گرفته باشد. تورم ناشی از عفونت‌ها به‌طور معمول با راش‌های پوستی و قرمزی پوست همراهی می‌شود.

افزایش وزن

هنگامی که وزن شما افزایش می‌یابد، بدن باید برای پشتیبانی از وزن اضافه سخت‌تر کار کند. این فشار اضافه روی پاها موجب تورم می‌شود. در حقیقت، بانوان باردار به همین دلیل است که تورم در پاهای خود را تجربه می‌کنند.در این مورد، کاهش وزن در بازگرداندن اندازه عادی به پاها کمک حال شما خواهد بود. عادات غذا خوردن خود را تغییر دهید و انجام ورزش را آغاز کنید.

نارسایی احتقانی قلب

این شرایطی است که بر نیروی پمپاژ عضلات قلب تاثیرگذار است. تورم پاها یکی از نخستین نشانه‌های نارسایی احتقانی قلب است.در صورتی که تورم پاها با علائمی مانند خستگی، خس‌خس سینه، سرفه، افزایش وزن، و تکرر ادرار، به ویژه در شب‌ها، همراهی می‌شود، مراجعه به پزشک اهمیت دارد.

آسیب دیدگی پا یا قوزک

یک شکستگی یا آسیب‌دیدگی مفصلی می‌تواند موجب تورم در پاها شود. هنگام آسیب‌دیدگی، بدن خون را به ناحیه تحت تاثیر قرار گرفته پمپاژ می‌کند تا به روند بهبودی کمک کند و این شرایط می‌تواند موجب بزرگ‌تر شدن پاها نسبت به حالت عادی شود.استفاده از کمپرس سرد روی ناحیه آسیب‌دیده یکی از موثرترین روش‌ها برای کاهش تورم و التهاب محسوب می‌شود.

مصرف زیاد سدیم

همان‌گونه که ممکن است بدانید، مصرف زیاد سدیم احتباس آب در بدن را افزایش می‌دهد و این می‌تواند تورم در سراسر بدن و نه فقط پاها را موجب شود.بیش از ۲,۳۰۰ میلی گرم سدیم در روز مصرف نکنید. همچنین، برای کاهش مصرف سدیم باید مصرف غذاهای فرآوری شده را کاهش دهید، زیرا سرشار از این ماده معدنی هستند.

حرف آخر
اگر درباره دلیل تورم پاهای خود و اینکه آیا یک عفونت زمینه‌ساز این شرایط شده است یا خیر مشکوک هستید، مراجعه به پزشک برای بررسی دقیق شرایط بهترین گزینه است.

 


 

 

 

 

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد