به گزارش پایگاه خبری “ججین، بررسی نرخ بیکاری افراد ١� ساله و بیش‌تر نشان می‌دهد که ١� ,٨ درصد از جمعیت فعال (شاغل و بیکار)، بیکار بوده‌اند. بررسی روند تغییرات نرخ بیکاری حاکی از آن است که این شاخص، نسبت به فصل مشابه در سال قبل (بهار ١٣٩٧ )،١.٣ درصد کاهش یافته است.

در بهار ١٣٩٨، به میزان ٤� ,٦ درصد جمعیت ١� ساله و بیش‌تر از نظر اقتصادی فعال بوده‌اند، یعنی در گروه شاغلان یا بیکاران قرار گرفته‌اند. بررسی تغییرات نرخ مشارکت اقتصادی حاکی از آن است که این نرخ نسبت به فصل مشابه در سال قبل (بهار ١٣٩٧) � .٥ درصد کاهش داشته است.

جمعیت شاغلین ١� ساله و بیشتر در این فصل ٢٤ میلیون و ٣٨٢ هزار نفر بوده که نسبت به فصل مشابه سال قبل (بهار ١٣٩٧) ، ٣٢١ هزار نفر افزایش داشته است. بررسی اشتغال در بخش‌های عمده اقتصادی نشان می‌دهد که در بهار ١٣٩٨، بخش خدمات با ٤٩,٦ درصد بیش­‌ترین سهم اشتغال را به خود اختصاص داده است. در مراتب بعدی بخش‌های صنعت با ٣١,٥ درصد و کشاورزی با ١٨.٩ درصد قرار دارند.

بررسی سهم اشتغال ناقص نشان می‌دهد که در بهار ١٣٩٨، ١� ,� درصد جمعیت شاغل،‌ به دلایل اقتصادی (فصل غیرکاری، رکود کاری، پیدا نکردن کار با ساعت بیش‌تر و…) کم‌تر از ٤٤ ساعت در هفته کار کرده و آماده برای انجام کار اضافی بوده‌اند. این در حالی است که ٣٩.٣ درصد از شاغلین ١� ساله و بیش‌تر، ٤٩ ساعت و بیش‌تر در هفته کار کرده‌اند.

بر اساس جدول زیر، درحالی که نرخ بیکاری کل کشور در بهار ۹۸۱۲٫۱ درصد بوده است، استان چهار محال و بختیاری با ۲۲ در صدر فهرست بیکاری استانها قرار گرفته است. همچنین استانهای کرمانشاه با ۱۹٫۴ و سیستان و بلوچستان ۱۸٫۶ با درصد در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

انتهای پیام/

 


 

 

 

 

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد