یکی از موضوعاتی که در طول تاریخ بشر دائماً در حال پیشرفت بوده، تولید اسلحه های کشنده با فناوری‌های نوین می‌باشد. ارتش زمینی آمریکا و مجله علمی Bulletin of the Atomic Scientists با استفاده از اطلاعات واقعی از جنگ‌ها، تحقیقاتی روی اسلحه هایی که در طول تاریخ استفاده شده‌اند انجام داده تا بتوانند شاخص مرگ و میر هر اسلحه را کنند. شاخص مرگ و میر یک اسلحه عددی است که میزان کشنده بودن هر اسلحه را نشان میدهد و بر اساس معیار هایی مانند بُرد،‌ سرعت شلیک گلوله، دقت، محیط تحت شعاع و قابلیت حمل کردن در میدان جنگ، سنجیده می‌شود.

 

به گزارش پایگاه خبری “ججین به نقل از جام جم آنلاین، رتبه بندی به شرح زیر است:

 

۱– Arquebus(شمخال)
در اسپانیای قرن ۱۵، Arquebus از اولین اسلحه هایی بود که در جنگ ها استفاده شد و روی شانه قرار میگرفت و البته نیاز به پایه‌ای برای ثابت ماندن، داشت. این اسلحه نسبتاً ارزان به سرعت در سراسر دنیا گسترش یافت اما دقت آن در فواصل زیاد بسیار پایین بود، پر کردن و آماده شلیک کردن آن حدود یک دقیقه طول می‌کشید و میتوانست گوش شلیک کننده هارا کر کند !

 

 

شاخص مرگ و میر :‌ ۱۰

 

 

۲– شمشیر

اولین استفاده از این اسلحه به ۳۳۰۰ سال قبل از میلاد مسیح برمیگردد اما این اسلحه تا حدود هزار سال بعد نتوانست در کل دنیا گسترش یابد. هرچند این اسلحه در دست آدم مناسب میتواند کشنده باشد اما باز هم نیاز به نبرد تن به تن دارد که این امر شاخص مرگ آنرا پایین نگه می‌دارد.

شاخص مرگ و میر :‌ ۲۰

 

 

۳– Crossbow (‌کمان پولادی)

این کمان که در حدود ۶۰۰ سال قبل از میلاد مسیح در شرق آسیا گسترش یافت، قاتل خوبی بود‌! در مقایسه با کمان های قدیمی،‌ یادگیری آن آسانتر بود و استفاده از آن نیروی کمتری لازم داشت.

شاخص مرگ و میر :‌۳۲

 

 

۴– توپ قرن ۱۶

توپ‌های اولیه با پرتاب توپ‌های چدنی ۱۲ پوندی می‌توانست دیوار قلعه‌ها را ویران کند. توپ ها اسلحه های فوق‌العاده‌ای برای محاصره کردن یک منطقه بودند. البته توپ‌ها مضرات زیادی هم داشتند. جابجا کردن آن‌ها حتی با اسب هم سخت بود و هدف گیری با آن تقریباً شانسی بود !

شاخص مرگ و میر : ۴۳

 

 

۵– موشک فلینتکل

این اسلحه که در‌واقع نسخه جدیدی از arquebus بود در اوایل قرن ۱۷ میلادی در اروپا پدیدار شد. نسبت به arquebus،‌این اسلحه بسیار سبک‌تر بود و نیاز به پایه نداشت. نمونه‌ای که در تصویر زیر مشاهده میکنیم از نوع بریتانیایی Brown Bess، اسلحه مورد علاقه ارتش بریتانیا در قرن ۱۸ بود و میتوانست ۴ بار در دقیقه شلیک کند. شلیک های سرخود و عدم شلیک هنگام خیس شدن از معایب بزرگ این اسلحه بودند.

شاخص مرگ و میر:‌ ۴۷

 

 

۶– Breech-loading rifle

بر خلاف تفنگ‌هایی که برای پرکردن باید از جلوی آن فشنگ را وارد کرد، این اسلحه از پشت لوله تفنگ پر می‌شود که این امر از هدر رفتن زمان جلوگیری کرده و امنیت را نیز افزایش میدهد. با قرار گرفتن خان تفنگ روی آن ثبات گلوله افزایش یافته و در نتیجه دقت شلیک بالاتر می‌رود. تصویر زیر یک سرباز آمریکایی آفریقایی را در سال ۱۸۹۰ نشان می‌دهد که این نوع اسلحه را دست دارد. البته این اسلحه قبل تر در جنگ داخلی استفاده شده بود.

شاخص مرگ و میر : ۲۲۹

 

 

۷– Springfield مدل سال ۱۹۰۳

این اسلحه به کمک خشاب ۵ تایی خود میتوانست به صورت نیمه خودکار شلیک کند. ارتش آمریکا در جنگ جهانی اول به شدت مجذوب این اسلحه بود. قابل اعتماد بودن، دقت و کشنده بودن این اسلحه به سرعت باعث گسترش آن شد. این اسلحه در جنگ جهانی دوم هم حضور داشت اما بدلیل برد کم کاربرد محدود تری داشت.

شاخص مرگ و میر : ۷۷۸

 

 

۸– Assault rifle

آلمان، اواخر جنگ جهانی دوم با ساخت این اسلحه توانست شلیک مداوم مسلسل هارا که حدود ۵۵۰ فشنگ در دقیقه شلیک می‌کردند در قالب یک تفنگ قابل حمل، عرضه کند. تمام نسخه های این اسلحه قابلیت شلیک انتخابی داشتند و میتوان با خشاب جدا آنرا آماده کرد و حداقل 300 متر برد دارند.

شاخص مرگ و میر :‌ ۴۲۰۰

 

 

۹– مسلسل جنگ جهانی اول

بیشتر کشور ها در ابتدای جنگ جهانی اول مجهز به این اسلحه بودند. بهترین نسخه آن، Maxim gun (۱۸۸۳) بود که از یک لایه آب برای خنک شدن استفاده میکرد.

این اسلحه می‌توانست ۵۵۰ شلیک در دقیقه داشته باشد اما بخاطر اندازه و وزن زیاد آن گروهی ۴ الی ۶ نفره برای حمل نیاز داشت.

شاخص مرگ و میر : ۱۲۷۳۰

 

 

۱۰ – تانک جنگ جهانی اول

تانک های بریتانیایی اولین بار در سپتامبر ۱۹۳۶ در جنگ جهانی اول ظاهر شدند. با حفاظ های بسیار قوی،‌این ماشین‌ها برای عبور از بن‌بست ها و خندق ها طراحی شده بود.

تانک هایی مثل Mark I که در تصویر زیر میبینیم، به شدت کند بودند و به فراوانی دچار نقص می‌شدند. تهویه نامناسب هوا هم باعث میشد تا فضای داخل تانک با گاز های سمی پر شود.

شاخص مرگ و میر :‌۶۸،۳۰۰

 

 

۱۱ – جنگنده بمب افکن جنگ جهانی اول

جنگ جهانی اول اولین محل برای ظهور هواپیماهای جنگنده بود.

بمب افکن های اولیه از دید مناسب برخوردار نبودند و تنها مقدار اندکی از مواد منفجره را حمل میکردند. جنگنده های دو نفره معمولاً یک مسلسل برای حمله در جلو و یکی برای دفاع در عقب خود داشتند.

شاخص مرگ و میر :‌ ۲۲۹،۲۰۰

 

 

۱۲ – توپ ۷۵ میلی متری فرانسوی

ساخته شده توسط فرانسه در سال ۱۸۹۸،‌این اسحله ها میتوانستند ۱۵ گلوله باران در دقیقه داشته باشند. سال ۱۹۱۶ این اسلحه ها برای شلیک گاز خردل و فسژن استفاده میشد.

شاخص مرگ و میر : ۳۴۰،۰۰۰

 

 

۱۳ – موشک بالستیک V-2

این اسلحه برای بمباران لندن در سال ۱۹۴۴ توسط آلمان استفاده شد. این بمباران باعث کشته شدن ۲۷۵۴ نفر شد و آنقد ویرانی ایجاد کرد که باعث بحران خانه در لندن شد. هزاران نفر در کمپ های بی خانمان ها نیز کشته شدند.

شاخص مرگ و میر : ۸۶۱،۰۰۰

 

 

۱۴– نارنجک انداز خودکار

نارنجک انداز خودکار مدل MK-19 که در تصویر نیز دیده میشود، توسط آمریکا در جنگ ویتنام استفاده شد. این اسلحه با برد ۱۵۰۰ متری و پرتاب نارنجک های ۴۰ میلی متری بسیار قدرتمند بودند. نارنجک ها هرکسی را تا شعاع ۵ متری میکشت و تا ۱۵ متری زخمی میکرد.

شاخص مرگ و میر :‌ ۱،۵۰۰،۰۰۰

 

 

۱۵ – تانک جنگ جهانی دوم ( Sherman M4 )

ایالات متحده آمریکا در اواخر جنگ جهانی دوم حدود ۴۰ هزار تانک Sherman M4 برای استفاده خودش تولید کرد که البته آن‌ها را به بریتانیا، فرانسه، لهستان، چین و کانادا قرض میداد.این تانک با سرعت حداکثر ۳۰ مایل بر ساعت به مراتب سریعتر از تانک های جنگ جهانی اول بود.

شاخص مرگ و میر : ۲،۲۰۳،۰۰۰

 

 

۱۶– جنگنده بمب افکن جنگ جهانی دوم

به لطف توسعه تولیدات فلزی، موتور هایی که با مایعات خنک می‌شوند و مهمات قویتر، هواپیماها بسیار بسیار کشنده تر از جنگ جهانی اول شدند. عنصر اصلی استراتژی آلمان در بلیتزکرگ همین هواپیماها بودند. هواپیمایی که در تصویر می‌بینیم از نوع بریتانیایی Hawker Typhoon است که می‌تواند تا ۱۰۰۰ پوند بمب و موشک با خود حمل کند.

شاخص مرگ و میر :‌ ۳،۰۳۷،۹۰۰

 

 

۱۷ – بمب اتمی ۲۰ کیلوتنی‌(‌ آقای چاق )

قویترین اسحله اتمی استفاده شده آقای چاق است. بمبی ۲۰ کیلوتنی ( معادل ۲۰،۰۰۰ کیلو TNT )‌ پلوتونیومی که در تاریخ ۹ آگوست ۱۹۴۵ در ناگازاکی منفجر شد. این انفجار ۴۰،۰۰۰ نفر را درجا کشت و انسان‌های بیشتری نیز بر اثر تشعشعات رادیواکتیو بعد از آن مردند.

شاخص مرگ و میر : ۴۸،۵۵۰،۰۰۰

 

 

۱۸ – بمب هیدروژنی ۲۵ مگاتنی

بمب هیدروژنی B-41، که ابتدا در سال ۱۹۶۰ تولید شد، قویترین اسحله ساخته شده توسط آمریکاست که با حدود ۲۵ مگاتن انرژی( معادل ۲۵ میلیون تن TNT) میباشد. با شاخص مرگ و میر حدود ۴ هزار برابر آقا چاق، کشنده ترین نیز هست. خوشبختانه این بمب زمان کوتاهی بعد از ساخت کنار گذاشته شد. قویترین اسلحه حال حاضر آمریکا بمب B-83 است که فقط و فقط(!) ۱.۲ مگاتن انرژی دارد.

شاخص مرگ و میر :‌ ۲۱۰،۰۰۰،۰۰۰،۰۰۰

 


 

 

برچسب ها : , ,

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد