به گزارش پایگاه خبری “ججین، اقتصاد ترکیه در سال های اخیر کاملا متحول شده و حتی توانسته است به جمع کشورهای توسعه یافته در سطح جهان بپیوندد. این کشور که با ۸۲ میلیون نفر جمعیت (معادل ۱.۰۵ درصد جمعیت جهان) دارای ۰.۸۹ درصد از اقتصاد جهانی (تولید ناخالص داخلی معادل ۷۷۰ میلیارد دلار) است، اکنون یکی از بیست اقتصاد بزرگ جهان محسوب می شود.

سلیمان دمیرل، نخست‌وزیر سابق ترکیه در رابطه با پیشرفت‌های اخیر این کشور اظهار کرد: زمانی بود که ترکیه حتی نمی توانست سوزن تولید کند اما اکنون خودرو صادر می کند.

با این حال از زمان روی کار آمدن حزب حاکم عدالت و توسعه، سهم ترکیه از اقتصاد جهانی کاهش پیدا کرده است. ترکیه در سال های اخیر تلاش کرده است تا عضو اتحادیه اروپا شود اما هنوز نتوانسته است این هدف را محقق کند. بررسی رشد اقتصادی ترکیه در طول دو دهه اخیر نشان می دهد رشد اقتصادی این کشور دچار نوسانات زیادی بوده است. از سال ۲۰۰۱ تا ۲۰۱۸، متوسط رشد اقتصادی ترکیه معادل ۴.۷۶ درصد بوده است.

طی این مدت بالاترین رشد ثبت شده مربوط به سال ۲۰۱۱ با رشد خیره کننده ۱۱.۱ درصدی بوده است و پس از آن، سال های ۲۰۰۵ با رشد ۹ درصدی و سال‌های ۲۰۱۰ و ۲۰۱۳ با رشد ۸.۵ درصدی قرار دارند.

از سوی دیگر کمترین رشد اقتصادی ثبت شده ترکیه مربوط به سال ۲۰۰۱ با رشد منفی ۶ درصدی بوده است و سال ۲۰۰۹ نیز با ثبت رشد منفی ۴.۷ درصدی برای ترکیه به پایان رسید.

در سال های اخیر، رشد اقتصادی ترکیه برای سال های ۲۰۱۸، ۲۰۱۷ و ۲۰۱۶ به ترتیب معادل ۲.۸ درصد، ۷.۵ درصد و ۳.۲ درصد بوده است.


 

 

 

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد