به گزارش پایگاه خبری “ججین”، در حال حاضر حشرات، منبع ارزان و فراوانی از پروتئین محسوب می‌شوند که در زمین‌های نسبتا کوچکی قابل پرورش هستند. اکنون، پژوهش جدیدی نشان می‌دهد که شاید مصرف جیرجیرک برای دستگاه گوارش مفید باشد.

در این پژوهش که توسط گروهی از پژوهشگران “دانشگاه ویسکانسین-مدیسن” (UW–Madison) آمریکا صورت گرفته، ۲۰ داوطلب زن و مرد سالم که بین ۱۸ تا ۴۸ سال سن داشتند، مورد آزمایش قرار گرفتند.

نیمی از داوطلبان، برای دو هفته اول، صبحانه کنترل‌شده‌ای شامل کیک و میلک‌شیک مصرف کردند؛ درحالی که بقیه داوطلبان، این صبحانه را به همراه ۲۵ گرم جیرجیرک پودر شده مصرف کردند. هیچ یک از داوطلبان، از وعده غذایی خود اطلاعی نداشتند.

داوطلبان، به مدت دو هفته این صبحانه را مصرف کردند و سپس در دو هفته پایانی، کسانی که صبحانه آنها شامل جیرجیرک بود، صبحانه معمولی مصرف کردند و داوطلبانی که صبحانه آنها معمولی بود، از جیرجیرک استفاده کردند.

گروهی از دانشمندان، نمونه‌های خون، نمونه‌های مدفوع و پاسخ‌های داوطلبان به پرسشنامه‌های مربوط به دستگاه گوارش را جمع کردند. آنها این کار را هم در آغاز آزمایش و هم پس از هر دوره دو هفته‌ای رژیم غذایی انجام دادند.

در پایان آزمایش مشخص شد که مصرف پودر جیرجیرک، آنزیم متابولیک مربوط به سلامت روده را که با افزایش باکتری مفید روده مرتبط است، در داوطلبان افزایش داد. این داوطلبان، سطوح پایین‌تری از پروتئین التهابی خون موسوم به “فاکتور نکروز توموری آلفا” (TNF-alpha) را در خون خود داشتند.

در پیان این بررسی، هیچ عوارض جانبی در مورد مصرف جیرجیرک گزارش نشد.

دانشمندان باور دارند که برای تایید نتایج این پژوهش و تشخیص تاثیر ترکیبات جیرجیرک‌ها بر سلامتی روده، بررسی‌های بیشتری مورد نیاز است.

مقاله مربوط به این پژوهش، در مجله ” Scientific Reports” به چاپ رسید.

 

 

  

 

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد