پایگاه خبری “ججین

 بیش از دو دهه از آغاز ساخت و پخش مجموعه‌های مناسبتی ماه رمضان در تلویزیون می‌گذرد. پخش سریال‌های ماه رمضان که البته هنوز به عنوان مجموعه‌های مناسبتی این ماه مطرح نشده بودند، به طور جسته گریخته اوائل دهه هفتاد از شبکه‌های یک و دو آغاز شد. شروع پخش این سریال‌ها همزمان با ایام نوروز در آن سال‌ها بود و به همین دلیل نمی‌توان به طور قطع گفت که هدف سازندگان مجموعه‌های تلویزیونی که آن زمان به روی آنتن رفتند تنها ماه رمضان بوده و در واقع مناسبتی دو جانبه، هم نوروز و هم ماه مبارک رمضان دلیل پخش سریال‌هایی بود که خسرو ملکان و حسن فتحی کارگردانی‌شان کردند. روند پخش مجموعه‌های تلویزیونی در ماه مبارک رمضان از سال 70 آغاز شد و به جز دو سال 75 و 77 که هیچ کدام از شبکه‌ها تدارکی برای پخش سریال ویژه این ماه ندیده بودند تا اوائل دهه هشتاد ادامه پیدا کرد. در گزارش زیر بر اساس اطلاعاتی که خبرآنلاین جمع‌آوری کرده است و به همراه جدول تهیه‌ شده است، 68 سریال‌ مناسبتی که سه دهه در ماه مبارک رمضان از شبکه‌های مختلف تلویزیون پخش شدند را معرفی کردیم.

اولین سریال ماه رمضان چه بود؟

اولین سریال مناسبتی که از تلویزیون ایران پخش شد را خسرو ملکان کارگردانی کرده، «مهمان» نام مجموعه‌ای است که ملکان سال 1369 آن را ساخت و یک سال بعد در نوروز 1370 که مقارن با 5 رمضان نیز بود به روی آنتن رفت. با این حساب می‌توان نام ملکان که این روزها کم کارتر از قبل شده و مدتی است برای تلویزیون نیز سریالی نساخته را به عنوان اولین کارگردان مناسبتی ساز در تلویزیون ثبت کرد. این کارگردان در ابتدای دهه هفتاد یک مجموعه تلویزیونی دیگر نیز کارگردانی کرد که پخش آن نیز به نوروز سال 71 افتاد، نوروز سال 71 نیز مقارن با ماه مبارک رمضان بود و سریال «تعطیلات نوروزی» ملکان نیز دومین مجموعه مناسبتی آن سال‌های تلویزیون شد.

روند پخش سریال در ایام نوروز سال 72 نیز ادامه پیدا کرد و این در حالی بود که همچنان در ایام عید 72 نیز شاهد تقارن ماه مبارک رمضان با نوروز بودیم. سال‌های ابتدایی دهه هفتاد هنوز کسی مثل حالا نام حسن فتحی را به عنوان کارگردانی که سریال‌های مخاطب پسند می‌سازد نمی‌شناخت، فتحی پیش از اینکه اولین سریال مناسبتی‌اش را بسازد چند تله فیلم ساخته بود و سال 72 نیز اولین مجموعه مناسبتی‌اش را برای تلویزیون ساخت. «همسایه‌ها» نام مجموعه‌ای بود که فتحی آن را کارگردانی کرده بود و در 26 قسمت از شبکه یک به روی آنتن رفت. پخش سریال‌های مناسبتی ماه مبارک رمضان در سال‌های بعد نیز ادامه پیدا کرد و البته همچنان شبکه یک و دو سرمدار ساخت آثار مناسبتی رمضان بودند.

وقتی مناسبتی‌ها اوج می‌گیرند

بعد از 8 سریالی که در دهه 70 از شبکه‌های مختلف تحت عنوان سریال مناسبتی ماه رمضان پخش شد و باعث به وجود آمدن روندی ثابت در این زمینه گردید، از ابتدای دهه 80 نیز پخش مجموعه‌های مناسبتی در تلویزیون ادامه پیدا کرد و در سال‌های میانی دهه هشتاد به اوج نیز رسید. از جمله سریال‌های شاخصی که در سال‌های ابتدایی دهه هشتاد پخش شدند می‌توان به «گمگشته» به کارگردانی رامبد جوان، «یادداشت‌های کودکی» ساخته پریسا بخت‌آور و «چراغ‌های خاموش» کاظم بلوچی اشاره کرد که موفق به جذب مخاطبان بیشتری شدند. همچنین در سال‌های میانی دهه هشتاد بود که موج ساخت سریال‌های ماورایی نیز به راه افتاد و چند کارگردان از جمله، سیروس مقدم،علیرضا افخمی، حسین سهیلی‌زاده و محمدحسین لطیفی … به سراغ ساخت آثاری با این مضمون رفتند که به زعم خیلی‌ها مناسبت و مطابقت بیشتری با حال و هوای ماه مبارک رمضان و لحظات معنوی و عرفانی آن داشت و البته به مذاق خیلی‌های دیگر هم به دلیل فانتزی تخیلی بودن قصه‌شان خوش نیامد. «او یک فرشته بود» به کارگردانی علیرضا افخمی را می‌توان اولین سریال با موضوع ماورایی دانست که راه را برای ساخت مجموعه‌هایی دیگر با این حال و هوا در این ایام و سال‌های بعد هموار کرد.

از سوی دیگر و در مقابل سریال‌هایی با مضامین جدی یا همان ماورایی و متافیزیکی، آغاز ساخت سریال‌های کمدی نیز در دهه هشتاد بود و رضا عطاران با ساخت سریال «خانه به دوش» در سال 83 موج کمدی‌ سازی در مجموعه‌‌های مناسبتی ماه رمضان را آغاز کرد. این روند در سال‌های بعد نیز ادامه پیدا کرد و خود عطاران نیز سردمدار آن شد. مخاطبان از سریال‌های طنز او که البته مشکلات و مسائل اجتماعی را نیز به خوبی در قصه‌اش روایت می‌کرد به شدت استقبال می‌کردند تا اینکه «بزنگاه» در سال 87 آخرین سریالی بود که بازیگر و کارگردان سینما و تلویزیون آن را ساخت و پس از آن هم عطای تلویزیون را به لقایش بخشید.

سریالی که تلویزیون را تکان داد

برخلاف دهه هفتاد که شبکه‌ها یکی در میان سریال پخش می‌کردند و مجموعه‌های ماه رمضانی هم ازاین قاعده مستثنی نبودند، در سال‌های دهه هشتاد 4 شبکه یک، دو، سه و پنج از چندی قبل جای یک سریال مناسبتی ماه رمضانی را در جدول پخش‌شان خالی می‌کردند تا به بدین ترتیب مخاطبان تلویزیون از اولین دقایق بعد از افطار تا ساعات پایانی شب پای تماشای این مجموعه‌ها بنشینند که همین فشردگی پخش سریال‌ها نیز صدای اعتراض برخی را درآورد. با این وجود تا سال‌های ابتدایی دهه نود نیز این روند پخش سریال ادامه پیدا کرد و هر چهار شبکه برای ماه رمضان سریال تدارک می‌دیدند. اما در میان بیش از50 سریالی که از سال 70 به عنوان سریال مناسبتی از تلویزیون پخش شدند، علاوه بر موج استقبالی که برای سریال‌های کمدی رضا عطاران به راه افتاد در سال‌های 85 و 86 نیز اتفاقی ویژه در تلویزیون رقم خورد. سال 85 محمدحسین لطیفی سریالی با عنوان «صاحبدلان» را ساخت که علاوه بر قصه گیرایش حضور باران کوثری و پوریا پورسرخ نیز یکی از برگ برنده‌های آن بود و بسیار هم مورد توجه قرار گرفت. یک سال بعد و در ماه رمضان سال 86 نیز حسن فتحی که دیگر نامش به عنوان کارگردانی که ذائقه و سلیقه مخاطب را به خوبی می‌شناسد ( بعد از ساخت سریال پر طرفدار «شب دهم») بر سر زبان‌ها افتاده بود سریال «میوه ممنوعه» را برای شبکه دو ساخت. سریالی که از عشقی ممنوعه حرف می‌زد و داستان علاقه و عشق حاج یونس ( با بازی علی نصیریان) به دختر جوانی به نام هستی (با بازی هانیه توسلی) تا سال ها نام این سریال را در اذهان ماندگار کرد.

اوجی که کم کم فرود آمد

ماه رمضان سال 91 آخرین سالی بود که شبکه 5 سریال مناسبتی برای ایام ماه مبارک رمضان ساخت، اما همچنان روند تولید و پخش این آثار مناسبتی در شبکه‌های دیگر ادامه داشت. با این تفاوت که دیگر داستان و حال و هوای قصه همه سریال‌هایی که در دهه نود یعنی از سال 1390 تا کنون ساخته شدند صرفا به ماه رمضان محدود نمی‌شد و چه بسا برای خالی نماندن آنتن در این ایام سریالی که از پیش آماده شده بود در جدول پخش شبکه‌ها قرار می‌گرفت. با وجود اینکه دهه 80 سریال‌سازی مناسبتی به اوج خود رسید و علاوه بر اینکه کارگردان‌های زیاد و مطرحی برای ساخت آثار مناسبتی ماه رمضان ابراز تمایل کردند و همچنین موضوعات و ژانرهای مختلف و متفاوتی نیز دستمایه ساخت این مجموعه‌ها قرار رفت اما آتش ساخت این سریال‌ها از ابتدای دهه نود کم کم فروکش کرد و به جایی رسید که علاه بر شبکه 5 که چند سالی است سریالی برای این ایام تولید نمی‌کند و نهایتا به پخش تکراری «شاید برلی شما هم اتفاق بیفتد» بسنده می‌کند، سال گذشته شبکه سه که نسبتا جزو شبکه‌های پرمخاطب سیماست نیز سریالی برای این ماه نداشت. از ابتدای دهه نود تا سال گذشته حدود 20 سریال از شبکه‌های مختلف در ماه رمضان پخش شده‌اند، «مادرانه»، «مدینه»، «دودکش» از جمله سریال‌های محبوب سل‌های اخیر تلویزیون بودند اما به نظر می‌رسد «پایتخت 4» به کارگردانی سیروس مقدم هنوز هم طرفدار بیشتری بین مخاطبان تلویزیون داشته باشد. امسال نیز دو سریال «زیر پای مادر»، و «نفس» از شبکه‌های یک و سه پخش می‌شوند که تنها مجموعه‌های تولیدی جدید تلویزیون‌اند. البته به دلیل به پااین نرسیدن ماه مبارک این دو مجموعه در جدول سریال‌های دهه 90 قرار نگرفته‌اند. در ادامه تمام سریال‌های مناسبتی ماه رمضان از ابتدای پخش تا سال گذشته را به صورت جدول مشاهده می‌کنید.

 

 

 

 

 

سریال‌های ماه رمضان دهه هفتاد

شبکهسال

اسم سریال

کارگردانبازیگرانخلاصه داستان
یک1370

مهمان

خسرو ملکانپروین سلیمانی در نقش طاهره خانم (طاهره خانمِ چنگال‌به‌دست)، محمدعلی ورشوچی در نقش شعبون، جمشید مشایخی، حمیده خیرآبادی، احمد قدکچیان، روح‌الله مفیدیپسر آقای ستوده که در فرانسه درس می‌خواند، برای گذراندن تعطیلات نوروزی در کنار خانواده، به ایران می‌آید. خانواده‌اش تصمیم گرفته بودند که در این فرصت، برای او همسری انتخاب کنند ولی هنگامی که او به ایران می‌آید، متوجه می‌شوند که نه تنها او ازدواج کرده، بلکه فرزندی هم دارد.
یک1371

تعطیلات نوروزی

خسرو ملکاناسماعیل داورفر، مرتضی احمدی، پروین سلیمانی در نقش طاهره خانم،

محمدعلی ورشوچی در نقش شعبون، محمود بهرامی در نقش قنبرک، کیومرث ملک‌مطیعی، فرخ‌لقا هوشمند، عباس محبوب، هما خاکپاش، فاطمه طاهری، مختار سائقی، مهین برزوئی، رحمان مقدم، سیروس قهرمانی، هائده حائری

مدیر یک واحد صنعتی بزرگ، تصمیم دارد تعدادی از کارگران خود را به عنوان «کارگر نمونه» انتخاب و خانه‌هایی را به آنان واگذار کند. همه کارکنان و کارگران تلاش گسترده‌ای را آغاز می‌کنند تا نامشان در لیست افراد برگزیده قرار گیرد و به تبع آن، توطئه‌ها و اختلافات زیادی در طی داستان بوجود می‌آید، اما سرانجام، حق به حق‌دار می‌رسد.
یک1372

همسایه‌ها

حسن فتحیبیوک میرزایی، شهلا ریاحی، فریبا متخصص، زهرا سعیدی، شهرزاد عبدحق، مریم معترف، حسین کسری، داریوش موفق، بهمن نجف‌زاده، خسرو فرحزادیداستان این مجموعه تلویزیونی درباره چندین خانواده و همسایه است که همگی در یک محله زندگی می‌کنند و در هر قسمت برای هریک مشکلات و مسائلی پیش می‌آید که در نهایت با همفکری و همیاری سایر همسایه‌ها، آن مشکل برطرف می‌شود.
یک1373

نیمه پنهان ماه

مجید جعفریعنایت‌الله بخشی در نقش عمو، جلال مقدم، مهین شهابی، ثریا قاسمی، حسین کسبیان، تانیا جوهری، اکرم محمدی، محمود عزیزی، لادن طباطبایی، فاطمه طاهری، فریبا متخصص، فریده سپاه‌منصور، اصغر سمسارزادهاین مجموعه تلویزیونی، درباره خانواده‌ای است که گم‌شده‌ای دارند و با زیر و رو کردن خاطرات‌شان، بدان دست پیدا می‌کنند. شخصیت اصلی این مجموعه، آقا بزرگ است که سرپرست و بزرگ خانواده است. او مدت‌ها قبل، پسری به نام جلال را به فرزندی قبول کرده است و پس از آن و در خلال سال‌ها، اتفاقاتی برای خودش، خانواده و جلال رخ داده است.
دو1374

بهاران در بهار

غلامرضا رمضانیرضا بابک، رضا خندان، پروین میکده، هما خاکپاش، فاطمه طاهری، رضا ایران‌منش، پرستو گلستانی، فرهاد اصلانی، نعمت‌الله گرجی، مهرانه مهین ترابینصرت به طمع به‌دست آوردن زمینهای معمار تلاش می‌کند پسرش جواد را به عقد دخترِ معمار درآورد. از طرفی پسرش جواد که در کارگاه آقارضا کار می‌کند، به دختر او معصومه علاقمند است؛ اما صادق برادر معصومه با این ازدواج موافق نیست.
سه1376

گردنبند

هاشم میرطالبیجلیل فرجاد، اکبر دودکارموضوع اصلی این سریال مربوط به گردنبند گمشده ای بود که دست به دست می چرخید و هر بار داستانی تازه را رقم میزد.
یک1378

جزیره‌ای در خشکی

حسین قاسمی جامی  احمد نجفی، ولی شیراندامی، محمد جوزانی، عزت الله رمضانی فراین سریال با داستان ظالم و مظلوم در فضای ارباب و رعیتی روستا ساخته شد.
دو1378

ارمغان بهشت

محمدرضا فريس‌آبادیجواد انصافی، امیر پارسااین سریال فضایی جنگ گونه داشت و که ماجراهای اوستا و شاگرد را روایت می‌کرد.

 

 

 

سریال‌های ماه رمضانی دهه هشتاد

 

شبکهسالاسم سریالکارگردانبازیگرانخلاصه داستان
یک1380چراغ‌های خاموشکاظم بلوچیمهدی سلوکی، اسماعیل شنگله، رحیم نوروزی، هایده حائری، غزل ارجمند، ولی‌الله شیراندامی، فرامرز صدیقیبهزاد جوان 21 ساله‌ ای است که در یک خانواده متمول زندگی می‌ کند. پدر و مادرش آنقدر در کار خود غرق هستند که توجهی به فرزندان،خود ندارند. بهزاد دوستان نابابی دارد و دچار مشکلات حاد می‌ شود. او که از طرف پلیس تحت تعقیب است با پسر نابینایی آشنا می‌ شود و در یک زندگی اجباری با این نوجوان روشندل پی به حقیقت پیرامون خود می‌ برد.
دو1380مهمانی از بهشتعبدالله باکیدهمهدي اميني‌خواه، محمود عزيزي، فقيه سلطاني و عليرضا اوسيوندداستان اين مجموعه با اسباب‌كشي يك خانواده به يك محله جديد شروع مي¬شود؛ پسر اين خانواده روزنامه نگار است و بعد از مدتي يك رابطه عاطفي بين او و دختري به نام سايه به وجود مي‌آيد.
سه1380گمگشتهرامبد جوانآتيلا پسياني در دو نقش، حديث فولادوند، آتنه فقيه‌نصيري، پژمان بازغي و فرامرز صديقيگم‌گشته دربارۀ فرد مومني است كه در شركتي معتبر كار مي‌كند؛ چند نفر از خلافكاران او را مي‌دزدند تا از خانواده‌اش اخاذي كنند؛ اما فرد سارق كه با مادرش زندگي مي‌كند، شباهت خيلي زيادي به او دارد و به همين دليل خود را به جاي او جا مي‌زند و هيجان قصه از تقابل رفتارهاي يك فرد متدين با فرد خلافكار شروع مي‌شود.
پنج1380یادداشت‌های کودکیپریسا بخت آورسيروس گرجستاني، حميده خيرآبادی، مهرانه مهين ترابي، رامين ناصرنصير، امير نوریداستاني این سریال مربوط به جواني بود كه بعد از سال‌ها به خانۀ كودكي‌اش بازگشته بود تا داستان نيمه‌كار‌ه‌اش در دوران كودكي‌اش را به پايان برساند.
یک1381نسیم رویاکاظم بلوچیبهزاد فراهانی، حسن جوهرچی، پرویز فلاحی‌پور، ژاله صامتی، آناهیتا همتی، شراره رخام، محمود جعفری، مهدی فقیه، زنده یاد لوریک میناسیان، نیما رئیسی و جلیل فرجادعده‌ای زن و مرد، جدا از هم با آدرسی که در دست دارند وارد خانه‌ای قدیمی می‌شوند که بعداً مشخص می‌شود خانه پدری آنهاست و همگی آنها خواهر و برادر هستند و از قدیم با هم مشکلاتی داشته و از هم گریزان بودند. آنها در این تجمع اجباری داستان خود را روایت می‌کنند. در انتها متوجه می‌شوند نامه‌ای از طرف پدر و بنا به درخواست مادر مرحوم شان نوشته شده تا آنها را با هم رو در رو کنند.
دو1381نوعروسبیژن میرباقریجهانبخش سلطاني، مهرانه مهين ترابي، امين زندگاني، مريم اميرجلالي و بهنوش طباطباييقصه این سریال درباره زنی است پس از گذشت 25سال ، به دنبال عقدنامه اش به این دفترخانه می آید. پسر محضردار که مدتهاست برای ازدواج تحت فشار خانواده اش قرار گرفته است ، علاقه مند به دختر این زن می شود و….
سه1381همرازسامان مقدمابوالفضل پورعرب، آناهیتا نعمتیداستان همراز درباره دو دزد بود كه پس از سرقت پولي هنگفت، در حين دستگير شدن يكي از آنها پول را در حياط ساختمان مخروبه‌اي پنهان مي‌كند؛ اما وقتي كه از زندان بيرون مي‌آيد، متوجه مي‌شود ساختمان مخروبه تبديل به مسجد شده است.
سه1381عروجسیروس مقدمعبدالرضا اكبري، رامبد شكرآبي، كتايون رياحي و لادن طباطباييداستان عروج درباره فردي است كه بعد از اختلاس، همسر خود را رها مي‌كند و به خارج از كشور مي‌رود. بعد از چند سال كه به ايران مي‌آيد، قاچاقچيان به دنبال او هستند.
پنج1381پشت‌کنکوری‌هاپریسا بخت‌آوررضا داودنژاد، برزو ارجمند، رامين ناصر نصير، علي صادقي، محمدرضا رضايي، مريم اميرجلالياین سریال داستان چند جوان پشت کنکوری را روایت می‌کرد که با هم در یک خانه برای درس خواندن جمع شده‌اند و هر کدام مشکلات و مسائل خودشان را دارند و با آنها دست و پنجه نرم می‌کنند.
یک1382یکی مثل منمحسن شاهمحمدیصالح آقامیرزایی، رونا قیصرنژاد، هما خاکپاش، زهره فکور صبور، بهروز سلطانی‌فر و بهناز توکلیاین مجموعه روایتگر زندگی دختری به نام آهو است که در پرورشگاه بزرگ شده است. آهو با پسری ازدواج می‌کند و از وی صاحب فرزندی می‌شود، اما در همین حین شوهرش به دلیل کارهای قاچاق به زندان می‌افتد. در نتیجه آهو با بچه‌ای در شکم تنها می‌ماند و چاره‌ای جز پناه بردن به امام رضا (ع) ندارد. پس راهی مشهد می‌شود و …
دو1382رویای ناتمامجواد اردکانیرضا بابك، عاطفه نوري، رضا فيض نوروزيداستان اين سريال دربارۀ مخترع صاحب‌نامي است كه يك دستگاه حافظه خوان اختراع كرده و نيروهاي خارجي درصدد ربودن اين دستگاه هستند.
سه1382فقط بخاطر تواکبر منصور فلاحلاله صبوري، مجيد حاجي‌زاده، رامتين خداپناهي، كبري حاتمياین سریال داستان تازه عروسي را روايت مي‌كند كه همسرش به خاطر كشيدن چك بي‌محل به زندان مي‌افتد.
پنج1382رانت خوار کوچکحسین سهیلی زادهسیروس گرجستانی، آتیلا پسیانی، رضا فیاضی و …كارمندي كه قصد دارد براي ساخت منزلش از اداره‌اي كه در آن مشغول است، وامي دريافت كند و در اين راه با مشكلاتي رو به رو مي‌شودو …
یک1383اگه بابام زنده بودهمایون اسعدیانپرویز فلاحی‌پور، مهرانه مهین ترابی، سیامک انصاری، اشکان خطیبی، نادر سلیمانی، محسن قاضی‌مرادی و زهرا اویسیاین مجموعه درباره چند جوان است که از بیکاری و بی‌پولی رنج می‌برند، به همین دلیل تصمیم می‌گیرند از مکانی سرقت کنند. آنها در قالب دستفروش رو به روی مکان مورد نظر سکنی می‌گزینند و سعی می‌کنند آنها را زیر نظر بگیرند تا نقشه خود را در فرصت مناسب عملی کنند، اما …
دو1383کمکم کنقاسم جعفریحميد گودرزي، پويا اميني، مجيد مشيري، زهرا اميرابراهيمي، فرزاد حسني، ثريا حكمت، بهمن دان و اليزابت اميني«كمكم كن» قصه سرگشتگي انسان امروز است؛ قصه چند نفر كه در اثر حوادثي به كما مي‌روند، اما دو نفر از آنها به هوش آمده تا كارهاي نادرست بقيه را جبران كنند.
سه1383خانه به دوشرضا عطارانمريم اميرجلالي، علي صادقي، آناهيتا همتي، غلامحسین لطفی، بهنوش بختياري، فلور نظريآقا ماشاءالله(حميد لولايي)، دستفروشي ساده دل است كه سعي دارد از راه حلال روزي اش را به دست آورد، اما در امرار معاش خود و خانواده‌اش دچار مشكل است. از طرف ديگر آقا اصلان (غلامحسين لطفي)، باجناق تازه به دوران رسيده او، درصدد است تا با ايجاد دردسري جديد براي آقا ماشاءالله، دق دلي چندسال‌اش را خالي كند.
پنج1383رسم عاشقیسعید سلطانیمحمدعلی کشاورز، لاله اسکندری، سروش صحت و…دختري به نام طوبي (افسانه پاكرو )را براي وصلت با ابراهيم خان به تهران مي‌برد. در بدو ورود اراذل و اوباش قصد جان آنها را مي‌كنند، اما جواني به نام يوسف (سروش صحت) با اوباش درگير مي‌شود و آنها را فراري مي‌دهد و اين آغاز آشنايي طوبي و يوسف است.
یک1384مرده متحرکرضا کریمیکتایون ریاحی، مجید صالحی، پرویز فلاحی‌پور، اسماعیل خلج، فردوس کاویانی و رامین ناصر نصیراین مجموعه روایتگر جوانی به نام جلال است که به دلیل بدبیاری‌های مختلف قصد رفتن به ناکجاآباد را دارد، اما طی اتفاقاتی جنازه‌ای پیدا می‌کند که متوجه می‌شود میلیاردها تومان ارزش دارد.
دو1384او یک فرشته بودعلیرضا افخمیحسن جوهرچي، بهاره افشار، ثريا قاسمي، مريم كاوياني، مرتضي ضرابي و رضا توكليدختري به نام فرشته در يك سانحه رانندگي حافظه خود را از دست مي‌دهد و به ناچار وارد زندگي يك خانواده پنج نفري شده، به مرور باعث اختلاف بين خانواده ميزبان مي‌شود؛ در نهايت مشخص مي‌شود كه او شيطان بوده است.
سه1384متهم گریخترضا عطارانرضا عطاران، سیروس گرجستانی،  مريم اميرجلالي، سعيد آقاخاني، محمود بهرامي، شهربانو موسوي، علي جعفري، مليكا زارعيداستان اين مجموعه درباره فردي به نام‌هاشم(سيروس گرجستاني) است كه همراه خانواده‌اش در شهرستاني نه چندان دور زندگي ساده اي دارند. او در مغازه‌اي اجاره اي به تعمير اگزوز ماشين مشغول بوده، ولي به علت بيماري پزشكان وي را از انجام كار سنگين منع مي‌كنند. از طرفي دختر دانشجوي وي در تهران براي وي شغلي پيدا مي‌كند.‌هاشم نيز به ناچار كارش را تعطيل و به تهران مهاجرت مي‌كند.
پنج1384برای آخرین باراکبر منصور فلاحامیر جعفری، یوسف تیموری، جمال اجلالی و …جواني به نام اسي (امير جعفري) براي عبرت ديگران از سوي صاحب كارش قندي (جمال اجلالي) از كار اخراج مي‌شود. اسي در خلوت شبانه جلو صاحب كار خود را مي‌گيرد و دست به دامان قندي مي‌شود تا دوباره به كار برگردد، ولي با او درگير مي‌شود و قندي بيهوش مي‌شود و اسي به گمان اينكه او مرده، با ماشينش فراري مي‌شود.
یک1385صاحبدلانمحمدحسین لطیفیحسین محجوب، محمد کاسبی، ثریا قاسمی، باران کوثری، مهرانه مهین ترابی، حمید ابراهیمی، برزو ارجمند، پوریا پورسرخ، سیروس گرجستانی و هائده حائریماجرای زندگی دو برادر به نام های خلیل و جلیل را دنبال می کند که در انتخاب مسیر زندگی خود راه‌هایی کاملاً جدا از هم در پیش گرفته اند، اما اتفاقاتی آنها را رو در رو هم قرار می‌دهد.
دو1385آخرین گناهحسین سهیلی زادهمينا لاكاني، ليلا اوتادي و اشكان خطيبي، حمیدرضا پگاهدكتر اكرمي(جمشيد مشايخي) كه فردي وارسته و با ايمان است قبل از مرگش وصيت مي‌كند كه قرنيه چشمش به عبدالله صدوق(منوچهر آذر) كه او نيز فرد متديني است برسد؛ اما رويا دختر دكتر اكرمي با اصرار فراوان چشم پدر را به چشم نامزدش دكتر مودت (حميدرضا پگاه) كه او نيز مشكل بينايي دارد پيوند مي‌زند. اما به‌تدريج مودت متوجه مي‌شود كه توانايي ديدن درونيات و نيات اطرافيانش را دارد و هر كسي را با تجسم اعمالش مشاهده مي‌كند. اين درك براي او مشكل ساز شده و فكر مي‌كند بايد افراد گناه كار را به قتل برساند؛ اما با رهنمودهاي روحاني محل متوجه مي‌شود كه اين كار اشتباه است.
سه1385زیر زمینعلیرضا افخمیفتحعلي اويسي، ابوالفضل پورعرب، بهاره رهنما، مهتاج نجومي، سروش صحت، رضا توكلي، مرجانه گلچين و مهران رجبيسه دوست با سند جعلی یک زمین را به یک فرد سرمایه‌دار می‌فروشند و از او کلاهبرداری می‌کنند. اما یکی از آن‌ها پول‌ها را می‌گیرد و قصد دارد تا سهم دو نفر دیگر را هم برای خود بردارد. او پول‌ها را در زیرزمین یک خانه قدیمی پنهان می‌کند و خودش در راه بازگشت تصادف می‌کند و فلج می‌شود، حالا دو نفر دیگر بر سر یافتن پول‌ها رقابت می‌کنند …
پنج1385بوی خوش زندگیعلی شاه حاتمیمجيد صالحي، پويا اميني، مجيد حاجي‌زاده، خشايار راداين مجموعه كه وقايع آن در ماه رمضان اتفاق مي‌افتد از خانه‌‌اي آغاز مي‌شود كه چهار شخصيت داستان در آن زندگي مي‌كنند. عمو رستم با بازي رضا ناجي پيرمردي آپاراتچي است كه خانه خود را به سه دانشجو به نام‌هاي مجتبي، رضا و سيامك اجاره داده است. در مقطعي از داستان سرقت موتور مجتبي باعث مي‌‌شود همه براي حل مشكل او به فكر بيفتند.
یک1386اغماسیروس مقدمامین تارخ، لعیا زنگنه، ایرج نوذری، ناصر ممدوح، عبدالرضا اکبری، حامد کمیلی، لادن طباطبایی، شیرین بینا، نفیسه روشن، سعید داخ، افشین سنگ‌چاپ، فلور نظری، شیوا خنیانگر، غزاله جزایری و کورش سلیمانیاین مجموعه روایتگر زندگی دکتر طه پژوهان فوق تخصص جراحی مغز و اعصاب است. او به دلیل جراحی‌های موفقی که روی رزمندگان داشته به عنوان پنجه طلا مشهور است. تا اینکه همسرش مولود مبتلا به بیماری حادی می‌شود و او بر سر دوراهی قرار می‌گیرد …
دو1386میوه ممنوعهحسن فتحیعلي نصيريان،هانيه توسلي، گوهر خيرانديش، امير جعفري، هرمز هدايت، عمار تفتي، نيما رئيسي، طناز طباطبايي«میوه ممنوعه» داستان فردی متدین است به نام حاج یونس (علی نصیریان)، بازرگانی که به اصول دینی اعتقاد دارد و اهل حرام و حلال است اما اتفاقاتی در زندگی‌اش پیش می‌آید که او را درگیر ماجراهایی می‌کند.
سه1386یک وجب خاکعلی عبدالعلی‌زادهرضا بابك، مهتاج نجومي، ابوالفضل پورعرب، مهران رجبي، محسن قاضي مرادي، برزو ارجمند، يوسف تيموريآقای افشاری مردی نیکخواه است که مشکلات اهالی محل را حل‌وفصل می‌کند. او همسایه دیواربه‌دیوار برادرزنش «پرویز» است که با یکدیگر اختلاف‌هایی دارند. در روزِ خواستگاری حمید پسر آقای افشاری مشکلاتی پیش می‌آید و ترکیدن لوله‌های آب، خانه‌های این دو را به‌هم می‌ریزد و …
پنج1386شکرانهسعید سلطانیپوریا پورسرخ، فرهاد قائمیانحامد جوانی است تحصیل کرده که اعتقاد به کار وتولیدوتلاش دارد. درمیانه راه پر فراز و فرودی که در تأسیس یک کارگاه تولیدی فراروی او گسترده شده، در تنگنای اقتصادی کمکی را از پدرش می پذیرداما بزودی در می یابد که این پول متعلق به فرددیگری است که پدر ش به او مدیون است بنا به درخواست پدر او موظف میشود…
یک1387روز حسرتسیروس مقدمفرامرز قریبیان، افسانه بایگان، مهراوه شریفی‌نیا، پوریا پورسرخ، رحیم نوروزی و لیندا کیانیاین مجموعه قصه‌ یک وکیل با بازی بایگان را دنبال می‌کند که به همراه همسرش ( قریبیان) و پسرش (پورسرخ) و عروسش (کیانی) زندگی آرامی دارد، اما او یک شب خوابی عجیب می‌بیند که زندگی او و خانواده‌اش را دستخوش تغییر و تحول می‌کند…
دو1387مثل هیچکسعبدالحسین برزیدهحسين ياري، پرويز پورحسيني، پروانه معصومي، مهران رجبي، اصغر همت، رامين راستاد، جواد عزتي، حميد ابراهيمي، شاهرخ استخري، نفيسه روشنداستان درباره خانواده اي پرفرزند است كه پدرشان فوت مي‌كند و پسر بزرگتر، مسئوليت خانواده را به عهده مي‌گيرد. اما با پيش كشيده شدن مسائل مادي، اتفاقاتي براي برادرها پيش مي‌آيد كه اتحاد ميان آنها از بين رفته و در نهايت با فوت مادر، فرزندان با حسرت تمام به فضاي قبلي باز مي‌گردند.
سه1387بزنگاهرضا عطارانحميد لولايي، علي صادقي، غلامرضا نيكخواه، مرجانه گلچين، محمود بهرامي، سوسن پرورپس از فوت «حاج احمد» كه يك نانواي با آبرو و معتبر است، بر سر ارث و ميراث ميان اعضاي خانواده‌اش اختلاف ايجاد مي‌شود.
پنج1387مامور بدرقهسعید سلطانیمحسن تنابنده، جواد رضویان، بهاره رهنما و…اين مجموعه داستان «استوار آصف» يك مامور نيروي انتظامي در حال بازنشستگي است كه وظيفه دارد تا افشين را به جرم حمل مواد مخدر تحويل بازداشتگاه بدهد: اما افشين به كمك شوهر خواهرش فرامرز از دست آصف فرار مي‌كند.
یک1388نردبام آسمانمحمدحسین لطیفیوحید جلیلوند، برزو ارجمند، حسن پورشیرازی، وحید جلیلوند، ماهچهره خلیلی، شبنم قلی‌خانی، ویشکا آسایش و فرهاد قائمیان«نردبام آسمان» مجموعه‌ای تاریخی است که زندگی‌ غیاث الدین جمشید کاشانی ریاضیدان برجسته، منجم ،‌کاشف عدد پی  و فیلسوف قرن نهم هجری را  در دو مرحله  کودکی تا نوجوانی و بزرگسالی در زمان زمامداری مغول ها در ایران روایت می‌کند.
دو1388عبور از پاییزمسعود شاه محمدیچنگیز جلیلوند، محمود عزيزي، برزو ارجمند، رامين راستاد، امير آقايي، مهران رجبي، شيرين بيناداستان سريال درباره فرخ، مرد بسيار متمولي است كه روابط خوبي با دخترانش پوران، توران و لعيا و دامادهايش دارد. او احساس مي‌كند كه دوران خانه نشيني و استراحتش فرا رسيده و مي‌خواهد اموال و مسئوليت‌هاي تجاري اش را به دخترانش بسپارد؛ اما او رازي را از گذشته با خود دارد كه بايد آن را بگشايد. اين رمز گشايي از گذشته سرآغاز اتفاقات جديد در زندگي او مي‌شود.
سه1388پنجمین خورشیدعلیرضا افخمیحميد گودرزي، شبنم قلي‌خاني، مريم كاوياني، انوشيروان ارجمند، مهدي سلوكي، شهرام قائدي، مهوش صبركن«مهدي» و «همايون» دو دوست هستند كه در سال 65 در وضعيت بد اقتصادي زندگي مي‌كنند. آنها به شكلي اتفاقي عتيقه‌اي منحصر به فرد مي‌يابند كه قابليت سفر در زمان را دارد. مهدي همراه عتقيه 23 سال در زمان سفر مي‌كند و در سال 1388 در تهران امروز خود را مي‌يابد. او كه با پديده‌هاي جديد و دور از ذهن روبه‌رو شده، دلبسته دختري به نام هما مي‌شود.
یک1389در مسیر زاینده‌رودحسن فتحیمهدي سلطاني، مسعود رايگان، حسين محجوب، مهرانه مهين ترابي، اشکان خطیبی، مهدی باقربیگی، بهنوش طباطباییدر مسير زاينده‌رود داستان مهران سارنگ (اشكان خطيبي) فوتباليست جوان و با آتيه تهراني است كه براي عقد قرارداد با يك باشگاه تازه تاسيس به اصفهان سفر كرده و طي تصادف با مسعود مصيب (مهدي باقربيگي) جوان نخبه اصفهاني، با او درگير مي‌شود و سبب مرگ او مي‌شود و …
دو1389ملکوتمحمد رضا آهنجمحمدرضا شریفی‌نیا، کوروش تهامی، پروانه معصومی، ایرج نوذری، رضا رویگری، فریبا متخصص، مهشید افشارزاده، نیما شاهرخ‌شاهی، علی دهکردی، کمند امیرسلیمانی، رز رضوی، ترلان پروانهملکوت داستان زندگي مرد پولداري به نام حاج فتاح (با بازي محمدرضا شريفي‌نيا)‌ را روايت مي‌كرد كه در ابتداي ماه رمضان بر اثر بروز سانحه‌اي به كما مي‌رود. در پي اين اتفاق، بستگانش در تلاش برمي‌آيند تا او را به زندگي برگردانند. در زماني كه حاج فتاح به كما رفته، فرشته‌اي به نام مأمور (با بازي كوروش تهامي)‌ وارد داستان مي‌شود و به كمك حاج فتاح مي‌آيد تا او بتواند گذشته خود را اصلاح كند.
سه1389جراحتمحمدمهدی عسگرپور«جراحت» داستان دو برادر است كه فرزندانشان قرار است با يكديگر ازدواج كنند، اما درگير مشكلات بسياري مي‌شوند.
پنج1389نون و ریحونفرزاد موتمنامین تارخ، ثریا قاسمی، علی عمرانی و…چند دوست جوان تصمیم دارند تا حمامي را كه به يكي از آنها به ارث رسيده بود، به يك سفره‌خانه سنتي تبديل كنند و در این راه اتفاقات زیادی برای آنها می افتد…

 

 

 

 

سریال‌های ماه رمضان دهه نود تا سال 95

 

 

 

شبکهسال

اسم سریال

کارگردانبازیگرانخلاصه داستان
یک1390

سقوط یک فرشته

بهرام و حمید بهرامیانمسعود رايگان، فريبا کوثري، مهرداد صديقيان، خاطره اسدي و شبنم مقدمي«سقوط يك فرشته» داستان خانواده‌اي را كه دچار تحول مي‌شوند روايت مي‌كند.
دو1390

سی‌امین روز

جواد افشارهومن سيدي، سيما تيرانداز، محمود عزيزي، رزيتا غفاري، آزاده صمدي، مهران رجبي، ميرطاهر مظلومي، بهرام ابراهيمي، صفا آقاجاني، کوروش سليماني و …«سي‌امين روز» يك داستان اجتماعي دارد و درباره مردي است كه به طور ناخواسته دستش به خون برادر دوستش آلوده مي‌شود و با اين حادثه اتفاقاتي براي او رخ مي‌دهد.
سه1390

پنج کیلومتر تا بهشت

عليرضا افخميداريوش فرهنگ، رضا توكلي، شهنام شهابي، پرديس افكاري، شبنم قلي خاني و نفيسه روشناين سريال درباره امير حسين كارمند يك شركت وارداتي دارو است كه در جريان سرقت اموال شركت درگير ماجراهايي مي‌شود. «پنج كيلومتر تا بهشت» مضموني اجتماعي دارد و به موضوعات ديني و اخلاقي مي‌پردازد.
پنج1390

سه دونگ، سه دونگ

شاهد احمدلوسيروس گرجستاني، محمد كاسبي، مرجانه گلچين، جواد عزتي، يوسف صيادي، داريوش سليمي، عباس جمشيدي‌فر، اشكان اشتياق، ناديا دلدار گلچين، بيژن پيشدادي، گيتي معيني، سيروس ميمنت، ساقي زينتي و مريم معصومينصرت عشقی سال‌هاست در یکی از محلات قدیمی تهران، نانوایی سنگگ دارد و به اتفاق سه پسرش مسعود، محمود و منصور آنجا را اداره می‌کند. اما تنها سه دانگ از مغازه به نام اوست و سه دانگ دیگر، متعلق به شریک و دوست قدیمی‌اش  است که ۱۰ سال قبل از ایران مهاجرت کرده و اکنون در ایتالیا زندگی می‌کند. پرویز پس از سال‌ها به ایران می‌آید تا سه دانگ سهم خود را بفروشد. نصرت که برای این نانوایی رنج و زحمت زیادی کشیده است، در تلاش است تا پولی جور کند و سه دانگ پرویز را خودش بخرد، اما در این میان، ماجراهایی پیش می‌آید که زندگی او و خانواده‌اش را تحت تأثیر قرار می‌دهد و آن‌ها نیز تصمیم می‌گیرند تا به خارج مهاجرت کنند؛ تا اینکه…
یک1391

راز پنهان

فلورا سامداريوش ارجمند، پروانه معصومي، محمود عزيزي، الهام حميدي، كامران تفتي، لادن طباطبايي و سعید پورصميمي«راز پنهان» داستان دو دوست قديمي است كه پس از سال ها بر اثر اتفاقي دوباره با يكديگر مواجه مي شوند آن دو به ياد خاطرات خوش كودكي قصد دارند دوستي خود را  ادامه دهند اما طولي نمي‌كشد كه بروز حواشي رابطه آن دو را دستخوش تغيير مي‌كند.
دو1391

چمدان

خسرو ملكانفتحعلي اويسي،‌ ميرطاهر مظلومي، حسن قاضي مرادي، فلور نظري و يوسف صيادي و ارژنگ اميرفضلي«چمدان» روايتگر داستان چمداني است كه دست به دست مي‌چرخد و ماجراهاي جالبی را پشت سر مي‌گذارد.
سه1391

خداحافظ بچه

منوچهر هادیآ‌تيلا پسياني، بهاره رهنما، شهرام حقيقت دوست، مهراوه شريفي نيا، بهنوش بختياري، ناصر گيتي جاه و شهين تسليمي«خداحافظ بچه» روايتگر داستان زوجي خوشبخت است كه در آ‌رزوي تولد فرزند به سر مي‌برند و در اين ميان وقوع اتفاقي غيرمنتظره زندگي آرام اين زوج را به هم مي‌ريزد اين دو با انجام آزمايش در مي‌يابند مشكل ناباروري دارند و به همين دليل تصميم مي‌گيرند سرپرستي كودكي را برعهده بگيرند.
پنج1391

شاید برای شما هم اتفاق بیفتد

راما قويدلامير محمدزند، پويا اميني و شهرام عبدلي، حسن اسدي، علي رام نورايي، هيلا اكراني، ميترا حجار، ايرج نوذري و اشكان خطيبيدر هر اپیزود این مجموعه داستانی جداگانه روایت می شود.
یک1392

دودکش

محمدحسین لطیفیهومن برق نورد، بهنام تشکر، امیرحسین رستمی، سیما تیرانداز، نگار عابدی، الناز حبیبی، جواد عزتی، محمدرضا شیرخانلو، یاس نوروزیسریال دودکش دربارهٔ دو خانواده است که زندگی ساده‌ای دارند و یک قالیشویی را اداره می‌کنند، اما هر بار ماجراها و مسایلی برای آنها اتفاق می‌افتد؛ مثلاً کارگاه شان پلمپ می‌شود و یا ماشینشان توسط پلیس توقیف می‌شودو از جهت دیگر داماد ان‌ها نصرت مسائل مالی اش به دیوار خرده است و..
دو1392

خروس

سعید آقاخانیحمید لولایی، جواد رضویان، یوسف تیموری، اکبر اکبری مبارکه، مرضیه صدرایی، سپند امیر سلیمانی، مهسا کریم زاده، ملیکا شریفی نیاخروس روایتی از زندگی پدری است که دچار مشکل غیرمنتظره‌ای می‌شود. این مشکل خانواده را به تکاپو می‌اندازد و پسر خانواده با همفکری دوستانش تلاش می‌کند تا چاره‌ای برای رفع این مشکل بیاندیشند. در نقشه بچه‌ها، مغز متفکر یک خروس است.
سه1392

مادرانه

جواد افشارمهدی سلطانی، لعیا زنگنه، شقایق فراهانی، مهرداد ضیایی، عباس غزالی، آتیلا پسیانی و هستی مهدوی‌فراردلان تمجید (با بازی سلطانی) ۲۰ سال پیش، پس از رها کردن نامزد سابقش مریم (شقایق فراهانی)، با زنی متمول به نام رعنا (زنگنه) ازدواج می‌کند. حالا این ازدواج به جدایی رسیده و زن، بچه‌هایش را می‌خواهد اما مرد امتناع می‌کند.
پنج1392

شاید برای شما هم اتفاق بیفتد

احمد معظمی، نوید مهین دوست، حسین فلاح، محسن منشی زاده  و…عمار تفتی، نفیسه روشن، امیرحسین صدیقاین سریال در اپیزودهای جداگانه‌ای تولید می‌شود که هر کدام یک یا چند قسمت طول می‌کشند و کارگردان‌های مختلفی آنها را می‌سازند.
یک1393

مدینه

سیروس مقدممهدی سلطانی، بهزاد فراهانی، مجید صالحی، شبنم مقدمی، رضا رویگری، مهرداد صدیقیان، مریم بوبانی و آناهیتا افشارسریال «مدینه » درباره زنی به نام مدینه است که پس از فوت همسرش جهان می‌خواهد به همراه پسر خوانده‌اش کارخانه جهان را به بهترین شکل ممکن اداره کند، اما همسر اول جهان مانع جدی اوست.
دو1393

فاخته

محمود معظمیثریا قاسمی، عبدالرضا اکبری، کمند امیرسلیمانی، فرخ نعمتی، شهرام عبدلی، رحیم نوروزی، متین ستوده، نگین معتضدی و سپیده کاشانیداستان این سریال درباره دختری از یک خانواده فرهیخته است که درست اول ماه رمضان به سن تکلیف رسیده و تمام اعمال دینی بر او واجب می‌شود.
سه1393

هفت سنگ

علیرضا بذرافشانمهدی سلطانی سروستانی، پرویز پورحسینی، بهنام تشکر، الهام پاوه نژاد، شبنم مقدمی، فرناز رهنما، مهتاج نحومی، عزت الله مهرآوران و ارسلان قاسمیاین سریال داستان سه زوج را دربرمی‌گیرد که با هم نسبت خانوادگی دارند و ماجرا هاو داستان‌های متفاوتی با یک مضمون مشترک در هر قسمت مطرح می‌شود که این سه داستان سرانجام به یک برآیند می‌رسند.
یک1394

پایتخت 4

سیروس مقدممحسن طنابنده، احمد مهرانفر، ریما رامین فر، علیرضا خمسه، محمدرضا علیمردانی و …همسر ارسطو (چو چانگ) یکی از سرنشینان پرواز شماره ۳۷۰ هواپیمایی مالزی است که پس از سقوط این هواپیما، مفقود می‌شود. محور این مجموعه بر پایهٔ اتفاقات پس از این حادثه است. همچنین هما در انتخابات شورای شهر شرکت می‌کند اما نقی که فکر می‌کرد زنش پیروز نمی‌شود و …
دو1394

گاهی به پشت سر نگاه کن

مازیار میریامین تارخ، بهاره کیان افشار، هدایت هاشمی، سعید چنگیزیان، الیکا عبدالرزاقی و …محور اصلی قصه این مجموعه امانتداری و رعایت حلال و حرام در کسب درآمد است شخصیت اصلی قصه جلال تابش است که یک کارگاه کوچک سیلندر سازی دارد که  از درآمد اندک آن زندگی خانواده اش می گذرد. جلال از پدر مرحومش آموخته که رزق و روزی حلال ولو اندک بر سر سفره اش ببرد و ذره ای در کارش دچار وسوسه و کسب مال شبهه ناک نشود.
سه1394

دردسرهای عظیم 2

برزو نیک نژادمهدی هاشمی، جواد عزتی، مهران رجبی، امیرغفارمنش، اشکان اشتیاق، بهشاد شریفیان، محمد مهدی مطلبی، پرستو گلستانی، مریم سعادت، الناز حبیبی، زهره فکور صبور، شهین تسلیمی و صفا آقاجانیلطیف جوانی که رویای بازیگری را در سر می‌پروراند ناخواسته درگیر ماجرای عجیب می‌شود که او را دچار دردسرهای فراوان کرده و مسیر زندگی‌اش را دگرگون می‌کند.
یک1395

پادری

محمدحسین لطیفیهومن برق نورد، بهنام تشکر، سیما تیرانداز، امیرحسین رستمی، نگار عابدی، محمدرضا شیرخانلو، یاس نوروزی، مجید یاسر، جمشید مشایخی،داستان «پادری» دررابطه با قالیشویی مشتاق است که تعطیل شده است، و فیروز مشتاق در ایام نزدیک به نوروز به خاطر از دست نرفتن اعتبار قالیشویی و حفظ مشتریان سابق، سعی می‌کند با اجاره یک قالیشویی دیگر، کارش را پی بگیرد، او که با انبوهی از فرش‌های نشسته روبرو است، دردسرهای جدیدی برایش رخ می‌دهد. از طرفی نصرت برخلاف گذشته دارای وضع مالی خوبی می‌شود…
دو1395

برادر

جواد افشارحسن پورشیرازی، حسین یاری، پوریا پورسرخ،

سوگل طهماسبی،

سهیلا رضوی،

گلاره عباسی،

کاظم بلوچی، کاوه خداشناس،

رضا توکلی و …

حاج کاظم پهلوان مردی خیر و از تجار سرشناس برنج ایران است که با تأکید بر حمایت از تولید ملی، فقط در زمینه تجارت برنج ایرانی فعالیت می‌کند. او به همراه پسرش مسعود و دخترش مریم که یک روزنامه‌نگار پر جنب و جوش است، بر ضد واردات قاچاق برنجهای تاریخ گذشته و مسموم به ایران مبارزه می‌کند. این اقدام باعث دشمنی دلالان و قاچاقچیان این تجارت با وی شده است.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد