به گزارش پایگاه خبری “ججینبه نقل از خبرگزاری ایسنا، به نظر می‌رسد که با وجود تداوم شرایط دشوار اقتصادی در سال جاری، اقتصاد ایران مسیر کاملا متفاوتی را در سال های آینده پیش روی خود خواهد داشت و شاخص های کلان تغییرات مثبت کاملا محسوسی را نسبت به وضعیت امسال و یا سال گذشته خود تجربه خواهند کرد.

رشد اقتصادی

بانک جهانی در گزارش بازبینی شده خود از اقتصاد ایران اعلام کرده است که رشد اقتصادی امسال منفی ۸.۷ درصد خواهد بود که دومین رشد منفی متوالی سالانه ایران پس از رشد منفی ۴.۹ درصدی سال گذشته خواهد بود اما با بهبود وضعیت و بازگشت آرامش به بازار، شیب رشد اقتصادی ایران مجددا صعودی خواهد شد تا جایی که رشد اقتصادی ۰.۱ درصدی برای امسال و یک درصدی برای سال آینده پیش بینی شده است. به گفته بانک جهانی، ایران کماکان پس از عربستان دومین اقتصاد بزرگ منطقه محسوب می شود.

رشد بخش های مختلف اقتصادی به تفکیک اجزا به شرح زیر خواهد بود:

بخشرشد در سال مالی

۲۰۱۹/۲۰

رشد در سال مالی

۲۰۲۱/۲۲

رشد در سال مالی

۲۰۲۲/۲۳

کشاورزی۱ درصد۱ درصد۱.۵ درصد
صنعتمنفی ۱۹.۸ درصدمنفی ۰.۷ درصد۰.۴ درصد
خدماتمنفی ۰.۲ درصد۰.۵ درصد۱.۲ درصد

کسری حساب جاری

نکته مثبت دیگر گزارش بانک جهانی از اقتصاد ایران، کاهش تدریجی کسری حساب جاری بر حسب تولید ناخالص داخلی در سال های پیش رو است. حساب جاری شامل خالص صادرات خدمات و کالا (صادرات پس از کسر واردات)، خالص درآمدهای سرمایه‌گذاری شده و خالص تراکنش‌های جاری مالی است.

بخشرشد در سال مالی ۲۰۱۹/۲۰رشد در سال مالی ۲۰۲۱/۲۲رشد در سال مالی ۲۰۲۲/۲۳
صادراتمنفی ۲۸.۷ درصد۱.۶ درصد۲ درصد
وارداتمنفی ۲۱.۱ درصد۱.۳ درصد۴.۳ درصد
کسری حساب جاریمنفی ۰.۶ درصدمنفی ۰.۵ درصدمنفی ۰.۳ درصد

کاهش نرخ تورم

نرخ تورم ایران در دوازده ماه منتهی به می ۲۰۱۹ به ۵۲ درصد رسید که یکی از بالاترین تورم های ثبت شده در تاریخ کشور محسوب یم شود. این تورم که عمدتا ناشی از کاهش ارزش ریال بود در ماه های اخیر روندی نزولی به خود گرفته است. بانک جهانی با اشاره تقویت ارزش ریال از کاهش نرخ تورم در سال های آینده خبر داده است.

شاخصمتوسط سال مالی

۲۰۱۹/۲۰

متوسط سال مالی

۲۰۲۱/۲۲

متوسط سال مالی

۲۰۲۲/۲۳

نرخ تورم۳۸.۳ درصد۲۹ درصد۲۲.۷ درصد

 

 

 

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد