به گزارش پایگاه خبری “ججینبه نقل از خبرگزاری تسنیم، روزنامه لوفیگارو در گزارش روز سه‌شنبه درباره مساله جانشینی در پادشاهی عمان نوشت «قابوس بن سعید» پادشاه ۷۹ ساله عمان نامه‌ای را داخل خزانه‌ای در کاخ رنگارنگی، که شبیه معبد ژاپنی است، گذاشته که حاوی اسم جانشینش است؛ هیچ‌کسی نمی‌داند که آن خوشبختی، که به عنوان پادشاه بعدی کشور انتخاب شده است، چه کسی خواهد بود.

به دلیل پیچیده بودن معادله خلافت برای این کشور استثنائی در جنوب شبه‌جزیره عربی، لوفیگارو تأکید کرد که سلطان قابوس نامه دیگری را در یک خزانه دیگری در قصرش «بصلاله» در منطقه «ظفار»، که زادگاه مادرش است، گذاشته است. دیپلمات‌های غربی در مسقط احتمال می‌دهند که محتویات هر دو نامه همان اسمی است که سلطان قابوس به عنوان جانشین خود انتخاب کرده است.

این روزنامه فرانسوی تصریح کرد، دو ملیون و نیم عمانی از ورود به این مساله حساس کاملا اجتناب می‌کنند به‌ویژه این‌که وضعیت سلامتی سلطان قابوس به نظر می‌رسد از زمان بازگشتش از سفر درمانی طولانی‌مدت در آلمان- ۲ سال پیش-، بهتر شده است. دو هفته پیش، سلطان قابوس در کاخ «بیت البرکه» در «السیب» با «جرمی هانت» وزیر خارچه انگلیس دیدار کرد.

لوفیگارو خاطرنشان کرد، سلطان قابوس، به رغم این‌که دوستی برای تمامی ایرانیان، آمریکایی‌ها و حتی اسرائیلی‌ها است، ولی به نظر می‌رسد درخصوص همسایگانش یعنی سعودی‌ها و اماراتی‌ها بسیار محتاطانه عمل می‌کند؛ چرا که این دو برای نفوذ در این کشور پادشاهی بعد از رفتن سلطان قابوس چشم طمع دارند. در همین خصوص، یکی از پژوهشگران می‌گوید استقبال سلطان قابوس از «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر اسرائیل و رهبر موساد در اکتبر گذشته شاید به این دلیل انجام شد که سلطان قابوس حمایت اسرائیل را در صورت حمله عربستان سعودی و امارات به پادشاهی عمان به دست بیاورد.

این روزنامه فرانسوی در ادامه افزود، تصمیمات سرنوشت‌سازی در پادشاهی عمان، که در حال حاضر در «دفتر پادشاه» به ریاست سرهنگ «سلطان النعمانی» مرد شماره دو این کشور اتخاذ می‌شود. در صورتی‌که خاندان حاکم بر سر انتخاب جانشینی برای پادشاه به توافق نرسند، سرهنگ النعمانی مسئولیت سنگینی را برای باز کردن هر دو نامه محرمانه بر عهده خواهد داشت و این اقدام در حضور ۴۰ تن از امیران و ۳ روز بعد از وفات سلطان قابوس انجام خواهد شد.

لوفیگارو تأکید کرد که در حال حاضر سه یا چهار نفر به عنوان گزینه‌ای برای جانشینی سلطان قابوس مطرح شده‌اند: «اسعد بن طارق» پسرعموی سلطان قابوس، که معاون نخست‌وزیر در امور بین‌المللی است. «هیثم و شهاب» برادرن ناتنی نخست‌وزیر. «تیمور» پسر اسعد بن طارق، که در این‌صورت پادشاه عمان همچون قطر و عربستان سعودی جوان خواهد بود.

لوفیگارو در پایان گزارش نوشت، بسیاری از عمانی‌ها ترجیح می‌دهند که قابوس قبل از وفاتش از قدرت کناره‌گیری کند و جانشین خود را انتخاب کند تا هیچ‌گونه شک و تردید درخصوص این مساله ایجاد نشود.

 


 

 

 

 

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد